Runenschrift. No. 78. Honderd en vijfde jaargang. 1903. V RIJD AG 3 JULI. Verkiezing. Verkiezing. Verkiezing. FEUILLETON. S temming. Stemming. NATÏÖNALE IIILITI Buitenland. (Ie Kiesdistrict Alkmaar.) (lie Kiesdistrict Alkmaar.) (Ille Kiesdistrict Alkmaar.) II e r m i n a. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaak f ©,9Öfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t O,O0. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. PrQs der gewone advertentlën Per regel f 9,16. Groote$letters"naar plaatsruimte.1! Brieven franejo aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op art. 53 der Kieswetmaakt bekend dat de bij hem op den 30„Juni 1903 ingeleverde opgaven van Candldaten voor bet lidmaatschap van den Gemeen teraad in het Ie Kiesdistrict, ter Secretarie der gemeente van af heden voor een ieder ter inzage ziju nedergelegd, terwijl afschriften dier opgaven, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Afschrift der ingeleverde opgaven Namen van de Oandidaten. Voorletters. Woonplaatsen. BOELMANS TER SPILL, Mr. H. Langestraat. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1903. G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op art. 53 der Kieswetmaakt bekend dat de bij hem op den 30 Juni 1903 ingeleverde opgaven van Candldaten voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad in het He Kiesdistrict, (twee leden), ter Secretarie der gemeente van at heden voor een ieder ter inzage zijn nedergelegdterwijl afschrifteu dier opgaven tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ziju gesteld. Afschrift der ingeleverde opgaven Nameu van deCandidatea. Voorletters. Woonplaatsen. GROOT, DE, Jz. G. Kennemerstraatweg. JANSEN, J. M. Porestusstraat. TERHAAK, G. Wilhelminalaan. WANNA, H. J. F. Ritsevoort. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1903. G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR Gelet op art. 53 der Kieswetmaakt bekend dat de bij bom op den 30 Juni 1903 ingeleverde opgaven van Candldaten voor het lidu aatschap van den Gemeen teraad in het Ille Kiesdistrict, (twee leden), ter Secretarie der gemeente van af heden voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd terwijl afschriften dier op gaven tegen betaliDg der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Afschrift der ingeleverde opgaven Namen van de Oandidaten. Voorletters. Woonplaatsen. FENIJN J. A. B. Gedempte Nieuwesloot GLINDERMANN. Oudegracht. KRAAKMAN Mr. J. P. Langestjaat. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1903. G. RIPPING. E. WDRNljlU. Vertaling YAN 52) Hiermede ging hij heen, en Röder vervolgde zijn weg want hjj had ook dringende zaken. Eerst zocht hij een tuinman op en bestelde een prachtigen ruiker voor dea volgendea dag, daarna completeerde hij zijn visitekostuum met een nieuwe das en lichte handschoenen te koopen, en keerde eindelijk naar zijn hotel terug om hier voor het raam te gaan zitten en te kijken, hoe aan de over zijde in het huis van de Landgrens de vensters geopend en de kamers in orde gebracht werden. Ondertusecben reed een lichte karriool ia vollen draf de stad uit. Daarin zat luitenant Fernstein. 't Was een zeer warme Augustusdag, toen de vreemde gast aan de dear van L&rkholm schelde, maar tot ant woord kreeg, dat er niemand thuis was. Mjjnheer en mevrouw Lundgren brachten een afscheidsbezoek in de buurt en juffrouw Inga was gaan wandelen. Eigenlijk kwam deze mededeeling Koen niet ongewenscht voor, daar Inga, als ze thuis was geweest, hem misschien belet had laten geven nu was 't zaak haar op te sporen en, zoo mogelijk, te overvallen. Op do wegen, die zich rechts en links door de weilanden en velden slingerden, was geen mensch te zien wie ging er nu ook in dien heeten middagzonnesehijn wandelen Zoo bleef alleen het boEch in de nabijheid over, en zonder zich lang te bedenken, wendde de jonge man zijn schreden daarheen. 't Was een koel, luchtig dennenbosch, waar de goud- De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat op Dinsdag, den 14 Juli a.s., eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van 2 leden van den Gemeenteraad alhier, voor het lie kiesdistrlet en wel uit de volgende oandidaten GROOT, de, Jz. G. Kennemerstraatweg. JANSEN, J. M. Porestusstraat. TERHAAK, G. Wilhelminalaan. WANNA, H. J. P. Ritsevoort. De stemming vangt aan des morgens 8 uur en duurt tot des namiddags 5 uur. Het stembureau zal zitting honden in een der lokalen van de 2e gemeenteschool, aan de Oudegracht, tegenover het Wildemanshofje. De inhond van art. 128 van het wetboek van straf recht luidt aldus Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1901. G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat op Dinsdag, den 14 Juli a.s., eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van 2 leden van den Gemeenteraad alhier, voor het Ille kiesdistrict en wel uit de volgende candidaten FENIJNJ. A. B. Gedempte Nieuwesloot. GLINDERMAN, N. Oudegracht. KRAAKMAN, Mr. J. P. Langestraat. De stemming vangt aan des morgens 8 unr en duurt tot des namiddags 5 uur. Het stembureau zal zitting houden in den Nieuwen Doelen in de Doelenstraat. De inhoud van art. 128 van -et wetboek van straf recht luidt aldus Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Juni 1901. G. RIPPING. OPBOüPIlG lA-ISiFiiOTlE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, roepen bjj deze den verlofganger JACOBUS RUIS loteling van de lichting 1899, behoorende tot het le Regiment Infanterie op, om zich op Zaterdag den I8en Juli dezes jaars des voormiddags ten tien ure, te lalen vinden ten huize van den heer Militie-Commis saris in het 3e disiriet van Noordholland te Alkmaar (Metiusgracht No. 9) om aldaar in verband met het be paalde bij art. 130 der Militiewet 1901 door ol van gele zon door de bladeren speelde. Koen sloeg op goed geluk het breede, net onderhouden middelpad in, en dit voerde hem dan ook in het rechte spoor. Na een kwar tiertje zag hij een lichte japon door het geboomte sche meren en werd Inga gewaar, die op eenigen afstand met den rug naar hem toe op een van de bemoste steenen zat. Voorzichtig sloop hij naderbij, 't Was stil in het bosch, dat in het warme middaguur als ia een droom lag verzonken. De zon flikkerde en tintelde tnsschen de slanke, witte stammen en door het lichtgroene loof van de berken en wierp hier en daar een breeden lichtstraal op don bemosten grond, waar de vurens weelderig groeiden. Men hooide niets dan het gonzen en piepen van de insecten. Koen was gelukkig onopgemerkt tot dicht bij het jonge meieje doorgedrongen na trok hij zich echter schielijk achter een boomstam terug, daar Inga zich eenigszins ter zjjde wendde, zoodat hij nu haar gelaat althans gedeelte lijk kon zion. Zij leunde achterover, de handen in den schoot, en scheen naar dat gegons en gewuif in de lucht te luisteren. Hij kon duideljjk haar tenger figuur, haar fraai gevormd kopje onderscheiden maar de schalke, guitige uitdrukking had 't niet meer. Een eigenaardig weemoedige trek lag om den mond, die vroeger slechts lachen en schertsen kon, en de bruine oogen staarden ernstig en droefgeestig de zonnige, groene wereld vóór haar in. Nu was 't gedaan met Koen's voorzichtigheid en zalf- beheersching. Hij verliet ziju verschansing en drong zoo haastig voorwaarts, dat hij binnen weinige oogenblikken voor het verschrikte meisje stond. »Ioga 1" Zij sprong op, bevend en ontsteld, toen de persoon, aan wien zij juist had zitten denkeu, eensklaps naast haar stond; en toen zij tot bezinning kwam en de vlucht wilde nemen, was t te laat en had hij al baar beide haHdeu gegrepen. »Luitenant FernsteiD, wat wilt Hoe komt ge hier riep het meisje, een poging doende om zich los te rukkeD. Maar hij hield haar vast. wege dien Militie-OommisBaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hem van het korps medegebrachte kleeding- en uitrusting stukken, benevens zakboekje en verlofpas, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 Juli 1903. G. D. DONATH, Secretaris. DUITSCHLAMD. Na de laatste verkiezingen is de socialistische partij op eene na de sterkste in den Rijksdag geworden, en heeft nu het recht eene vice-president te benoemen. Dit recht brengt echter de verplichting met zich om ten Hove te verschijnen en uit de socialis tische bladen blijkt, dat deze verplichting den soc-dem. partijleiders niet meer zoo zwaar weegt als eenige jaren geleden, toen een »Hochop den Keizer uitgebracht, voldoende was, om de socialistische afgevaardigden de zitting-zaal te doen verlaten. Een der woordvoerders Eduard Bernstein schrijft o.a. »Ik zie niet in, waarom het gebruik, dat voorschrijft dat het bureau van den Rijksdag bjj bepaalde gelegen heden zijn opwachting maakt bij hot hoofd van den Staat voor de sociaal-democraten aanleiding zon wezen, om den tegenstanders oen voorwendsel te geven bij de samenstel ling van het bureau de partij over het hoofd te zien.. Door zulke formaliteiten worden de politieke grondslagen van de sociaal-democratie geenszins aangetastwant zij beteekenen nog minder dan de eeden van trouw aan den monarch of aan de grondwet, die in verschillende staten van Duitschland worden geêischt van de afgevaardigden, voordat zij tot de vertegenwoordiging worden toegelaten, en die door socialisten zijn en nog steeds worden afgelegd »En hoe het ook staan moge met het dynastieke recht in Pruisen, de Duitsche Keizer is volgens de Grondwet niet veel anders dan de President eener Republiek, en op grond van die eigenschap alleen, bezoekt hem het bureau van den Ryksdag. Een socialist en democraat vergooit zich heelemaal niet wanneer hij als vertegenwoordiger der gekozen wetgevende macht van het Rijk den grond- wettigen President dsr uitvoerende macht jaarlijks een paar maal een bezoek brengt" EWGECAIWD. Het Departement van Oorlog publi ceert een telegram van kolonel Rocbfort, die bij de Abys- siniërs gedetacheerd is, gedateerd den 6en Juni uit Bry&81o, waarin melding gemaakt wordt van een nederlaag den speerruiters van den Mnllah toegebracht door Abyssiniërs den 3len Mei te Jeyo. De Mnllah verloor duizend speer ruiters. FDA1VHRIJH. Den 30 werden in de Kamer voort gezet de beraadslagingen over het voorstel Debussy, strekkende tot verhooging der invoerrechten op vee en geslacht. Da Kamer nam het maximum-tarief van 30 francs en het minimum van 20 francs aan voor koeien, stieren en ossen, 40 francs en 25 francs voor kalveren. In haar ochtendvergadering besloot de commissie de maximum- en minimumrechten op rammen, schapen en »Ik heb 't niet langer kunnen uithouden!" riep hij hartstochtelijk. »Inga, moet ik dan dien dommen streek, dien ik toen heb begaan, met het geluk van mijn geheele leven betalen De toon, waarop hij deze woorden sprak, klonk innig hartelijk en smeekend, en ze bleven ditmaal dan ook niet onverhoord. De kleine weerspannige Inga was ook tot inzicht gekomen, ook haar hadden berouw en verlangen in de laatste weken even hard bestormd als den misda diger, di» daar voor haar stond te bedelen. Ze wees hem niet meer af, maar zeide slechts zacht »Ge hebt mij zoo erg veel verdriet gedaan I" »Is 'twaar?" riep Koen, vuur vattend. »Dan was ik je dus niet onverschillig, dan hebt ge toen toch ook al wel een beetje van mij gehouden Inga 1" En met dezen juichkreet sloot Koen haar in de armen. Zij vergaten tyd en uur, totdat Inga eindelijk zeider »We moeten naar huis, anders komt heel LSrkholm op de been om mij te zoeken. Maar wat zullen papa en mama zeggen, als ik een wildvreemde uit het bosch meebreng en hen dien als hun aanstaanden schoonzoon voorstel Ik heb je naam nauwelijks eens of tweemaal in mjjn brieven nit Raansdal genoemd." »Nu, vroeg of laat moeten ze toch een schoonzoon heb ben," antwoordde Koen, »en hnn eigen kens in dit opzicht was nu niet juist zoo gelukkig. Denkt ge niet, dat ik hen beter zal bevallen, dan die lange, vlasblonde Axel Hansen Inga zag hem aan en trok het neusje op. »Dat's nog de vraag 1 zeide zij, allerliefst ondeugend.. »Laat mij los, Koen Ge moogt mij niet zoo familiaar kussen. Ik laat mij maar niet allts welgevallen, dat: weet ge nu toch!'' »0, ik zal je met verbazenden eerbied en ontzag behan delen 1 verzekerde Kood, terwijl hij onbekommerd voort ging met haar vfamiliaar" te kussen. Mijnheer en mevrouw Lundgren waren inderdaad zeer- verbaasd toen hunne dochter hen den bewusten wild vreemde" voorstelde met de verklaring, dat dit haar aanstaande man was. Ze wisten niets van den roman, die

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1