Beroepen naar IVoordscharwoude (Ned. Herv. Kerk), de heer H. J. Witkop Ezn., pred. te Beets. Typhus. In de gemeente Ouderkerk aan den IJsel is de typhus vrij hevig heerschende. Er kwamen echter nog geene gevallen met doodelyken afloop voor. Verdronken. In het Spaarne, onder de gemeente Heemstede, is den 5 eene roeiboot met twee burgers en een matroos omgeslagen. De beide burgers zijn verdronken. Texel. De reddingsboot der N. Z.-Holl. Redding- Mij., gestationneerd te de Koog, werd by holle zee be proefd. Even voor het landen sloeg de boot om, met het treurig gevolg dat de roeier K. Tuinder verdronk. Nog een paar roeiers moesten worden weggedragen en worden nu geneeskundig behandeld. Gedurende de maand Juni zijn van hier uitgevoerd 13903 lammeren, 207 schapen, 57 koeien 31 kalveren, 101 varkens en 14 paarden. In het geheel zijn dit jaar reeds ongeveer 29000 lammeren uitgevoerd. Troumelen Qroote koopmansbeurs. Gelyk bekend is, mocht de Amsterdamsche jeugd tot nog toe jaarlijks gedurende eenige dagen van Augus tus zich op de Groote Koopmansbeurs met trommelen en andere spelen vermaken. Nu het oude Beursgebouw weldra zal worden gesloopt en hel nieuwe Beursgebouw met zijn verhuurde kantoor lokalen uit den aard der zaak niet voor het Bovengenoemde doel beschikbaar kan worden gesteld, is door B. en W. bij den Gemeenteraad een voordracht ingediend om dit besluit in te trekken. Te Hoorn zal Zondag 19 Juli een festival ge houden worden, waaraan 14 vereenigingen (harmonie of fanfare) deelnemen, met te zamen 296 medewerkenden. Het feest wordt voorbereid door de »Vereeniging lot be vordering van het Vreemdelingenverkeer aldaar. Verboden .Lectuur. Naar «Het Volk'' mededeelt, heeft de directie der Hollandsche Spoor eene aanschrijving uitgevaardigd, waar in het lezen van «Het Volk" en het Volksdagblad" op de werkplaatsen, stations en kantoren dier maatsohappij verboden wordt. KijP- Door den gemeente-veldwachter is hier in het laatst der vorige week gearresteerd een zekere G. P. van Amsterdamwegens diefstal van een koperen ge wicht uit den winkel van den heer T. R. Genoemde G. P., vergezeld van een ander, was afkomstig van een schuit, die te Spijkerboor lag. Beiden liepen te venten met papieren rozen. Nadat proces-verbaal opgemaakt was, kon de arrestant weder vertrekken. Schagen. Voor het doen van militaire verkennin gen in Hollands Noorderkwartier zijn voor een drietal dagen den 6 in het Hotel »Vader" alhier afgestapt de heeren W. Gooi, luit.-kol. gener. staf, direct, hoogere krijgsschool, v. d. Hoog, kap. bij den gener. staf, Land, kap. bij deu gener. staf, VanWeer, kap. bij de Grenadiers en Jagers, Sark, kap. artillerie, Doorman, kap. artillerie en Ten Bosch, kap. artillerie. Tien minderen met een detachements—commandant vervullen den dienst bij de verkenningen. Harlngcarspel. Gedurende het eerste halfjaar 1903 werd aan het hulpkantoor der posterijen alhier in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 13624.20, 110 terugbetalingen beliepen f 6664.69 29 nieuwe boek jes werden uitgegeven. Aan het telephoonkantoor werden gedurende dat tijdvak behandeld 223 telegrammen. Tot hoofdingeland van de banne Haringcarspel is den 6 dezer met algemeene stemmen herkozen de heer R. Boon Stoomtram AlkmaarWarmenliulzenXijpe Schagen. Gedep. Staten van Noord-Holland doen, ter behandeling in de zomervergadering, het voorste!, om aan de Noorder Raansdal voet aan wal hadden gezetnu stond 't vóór haar, hoewel in een geheel anderen vorm dan zij had vermoed. Ze had hel verleden gevreesd, de herinneringen aan het groote bedrijvige leven daar buiten, dat Bernhard aan hare zyde op het stille Edsviken moest vergeten, maar het geloof aan zijn liefde stond zoo vast als een rots in haar binnenste. Nu was 't vernietigd, in puin gevallen Hildur twijfelde niet meer aan Harald's woorden, al was zij in het eerste oogenblik daartegen opgekomen met onverbiddelljjke macht drong de waarheid zich aan haar op: Soort zoekt soort!" Bernhard had haar nooit toebehoord, die andere was van zijn eigen soort, deze behoorde by hem En Hildur, het fiere ernstige meisje, wier hand hij gevraagd had, die zijn vrouw zou worden, zonk in een vlaag van wanhoop en vertwijfeling op de knieën en begroef haar geluk. Nadat hij Hildur de pastorie had zien binnengaan, kostte 't Harald moeite zijn weg naar Raansdal te ver volgen. Hij had 't geweten, hoe zwaar die slag Hildur zou treffen, en dien niettemin toegebracht. Maar 't was waar wat hij zeidevoor zichzelf hoopte en wenschte hij daarvan niets. Als een ander zoo het geheele hart had ingenomen, dan was er geen plaats meer voor een tweede, en geen meisje vergeeft 't ooit, als men haar zoo onbarmhartig de oogen opent en haar geluk vernietigt. Toen Harald nu beneden aan het strand kwam, trof hij hier alles in beweging, wijl juist de laatsto fjord stoomboot aanlegde. Hier op het laatste station stegen bijna alleen Raansdalers uit, maar in de stad aan de kust was 't groote markt geweest, en nu keerden de boeren en schippers met hun vrouwen en inkoopen huiswaarts. Slechts éen vreemde stapte de landingsbrug over, een bejaard heer grijs van haar en baard maar met een frisch, door de zon gebruind gelaat en nog kras van uiterlijk. Hij bleef even staan en keek zoekend rond. Nu trad een bediende in de Sassenbukgsche livrei op hem toe ■en vroeg of hij mijnheer Fernstein was. Zyn Hoogheid de prins was op de jacht geweest toen het telegram kwamdaarom was alleen het rijtuig gekomen. Fern stein knikte toestemmend en volgde hem naar den op eenigen afstand wachtenden wagen de lakei sprong naast den koetsier op den bok en zonder verder oponthoud ging 't voorwaarts. Wordt vervolgd. Stoomtramvereeniging voor den aanleg van een Ijjn van Alkmaar langs het Noord-Hollandsch Kanaal over War- menhuizen en door de Zype, a. een renteloos voorschot te verleenen van f 142,000 (1/6 der aanlegkosten); b. deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal der onder neming voor een even groot bedrag mits door het Rjjk een renteloos voorschot worde verstrekt voor ys der aan legkosten, en door belanghebbenden als renteloos voorschot 1/6, en als deelneming in het kapitaal, mede 1/6 wordt bijgedragen. Onder voorwaardedat de onderneming vóór 1 Juli 1904 zich tot een naaml. vennootschap vormtdat de exploitatie der lijn door de H. IJ. S. M. zal geschieden dat de ljjn moet worden aangesloten aan den stoomtram EgmondAlkmaarBergen; dat de weg voor 1 Juli 1907 gereed is en in exploitatie gebracht. Volgens het plan (eene herinnering hieraan, zal onzen lezers wellicht niet onaangenaam zijn) zal de lijn aan vangen bij het station der lijn Schagen—Wognum, bjj eerstgenoemde gemeente, loopt bewesten de bebouwde kom om, deze in de onmiddellijke nabijheid der markt aldaar te kruisen, om vervolgens te gaan ongeveer evenwijdig aan den grindweg, tot Lagedijk. Vandaar zou de tram weg den West-Frieschen dijk overgaan, en verder loopen langs den Schagerweg tot Schagerbrug. Van dit dorp volgt de trambaan de achterzijde der bebouwde buurt, den weg aan de Westzijde van de Groote Sloot langs St.-Maartensbrug tot nabij Burgerbrug. Hier wordt de weg verlaten om Westwaarts door het land, den stort- grond aan de Oostzijde van het Noord-Hollandsche Kanaal en de Jacob Klaassensluis te bereiken. Van deze sluis gaat de baan Oostwaarts tot Krabbendam, langs of over den Ouden Schoorlschen Zeedijk, om vervolgens de be bouwde kom van Warmenhuizen aan te doen en daarna te Schoorldam weder aan het Noord-Hollandsch Kanaal te recht te komen. Aan de buurt Schoorldam bereikt de trambaan den Geestmerambachtsdijk. om dezen langs de bebouwde buurt Koedijk tot even voorbij de Vlotbrug, door overbrugging van het Noord-Hollandsch Kanaal te verlaten, om den Rijksweg AlkmaarHelder op te gaan tot in eerstgenoemde gemeente, waar de baan aan de Korte Nieuwe Sloot, nabij de Markt zou eindigen, ter wijl deze nog door den aanleg van een zijtak benoorden de spoorweghaven aldaar, het stationsterroin of den Staats spoorweg AlkmaarHelder in gemeenschap zon brengen. De begrooting van aanleg en inrichting bedraagt in eindcijfer f 1,000,000. De Vereeniging stelt zich voor, dat het Rijk, behalve 1/3 van dat bedrag als renteloos voorschot bereid zal zijn, een brug voor tram- en gewoon verkeer, ter vervanging van de vlotbrug over het Noord- Hollandsch Kanaal te bekostigen. De H. IJ. S. M. zou bereid zijn de lijn te exploiteeren tegen een jaarlijbscbe huur van f 9000. De verbinding zal ook voor de stelling- Helder, mat betrekking tot troepenvervoer naar Petten en Kamperduin niet van belang ontbloot zijn, terwijl het provinciaal belang in niet geringe mate gediend zal wor den, omdat zij het Oostelijk met het Westelijk deel in verbinding gtelt. (N. v. d. D.) Onze kaasindustrie. De »Veteeniging tot bestrijding van knoeierijen in dea Boter- en Kaashandel" heeft een adres gericht aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin er op wordt gewezen, dat in vele fabrieken kaas in steeds grootere hoeveelheden uit me!k wordt gemaakt, die geheel of gedeeltelyk is afgeroomd en onder denzelfden naam en in denzelfden vorm als vette kaas verkocht. »Hierdoor wordt zeer groote schade toegebracht aan den goeden naam van de Nederlandsche kaas in binnen- en buitenland. «Een niet onbelangrijk deel van de landbouwers in Noordholland zijn de laatste jaren eveneens er toe over gegaan hunne Edammer kaas te maken van gedeeltelijk afgeroomde melk. »Een gevolg van het toenemend wantrouwen is het teruggaan in waarde van ons zoo belangrijk nationaal product op de wereldmarkt, en het verlies van menig belargrijk gebied van afzet. Ondergeteekende verzoekt Uwe Excellentie met het oog op de veelvuldige klachten uit het binnen- en buitenland over den achteruitgang van de qualiteit der Nedorlandsche kaas, het daarheen te leiden, dat bij de Wet maatregelen worden genomen ter bescherming van de Nederlandsche Kaasindustrie en dat de schadelijke gevolgen, tengevolge van den verkoop van kaas uit afgeroomde melk onder den naam en in den vorm van volvette kaas, voortaan worden voorkomen." Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Waterschappen in Aoord-Holland. In verband met de vaststelling van een nieuw al gemeen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland, hebben Gedep. Staten gemeend, nu reeds een aanvang te moeten maken met de herziening van de bijzondere reglementen voor de waterschappen, waar thans het Algemeen Reglement van 1854 van kracht is. De vergadering der Prov. Staten wordt daardoor in de gelegenheid gesteld zich in beginsel uit te spreken over den vorm, waarin de inwerkingtreding van het Algemeen Reglement zou kunnen worden bepaald. Naar het Gedep. Staten voorkomt, verdient het aan beveling om bij de vaststelling van een bijzonder reglement van bestuur, nadat dit is herzien, telkens bij a f z o n d e r- 1 ij k door de Staten te nemen besluit, ook de in werking treding van het nieuwe Algemeen Reglement voor het betrokken waterschap uit te spreken. Bjj een zoodanig besluit kan dan telkens zoo noodig worden vastgesteld, welke afwijkingen van het Alg. Reglement voor dat Waterschap zullen worden toegelaten. Indien de Staten zich met deze wijze van behandelen kunnen vereenigen, stellen Ged. Staten voor, te bepalen, dat het Algem. Reglement, nadat daaraan de Kon. goed keuring zal zijn verleend, van kracht te doen zijn voor de waterschappen de banne Abbekerk, d'Ampten, Andijk, Avenhorn, Barsingerhorn, Beetskoog, Berkhout, Boven- karspel, Burghorn en den'polder het Burger Nienwland, op Texel. Beverwijk. Alhier is eene afdeeling, voorloopig met een 90tal leden opgericht van den Volksbond, Ver eeniging tegen drankmisbruik. Het bestuur wordt gevormd door de heeren K. Smit, voorzitter, H. Burger Mz., on dervoorzitter, ds. J. C. Boon, secretaris, J. v. d. Werff, penningmeester en pastoor A. Waare, bestuurslid. De heer P. R. A. van Meurs, predikant te Bar singerhorn, heeft het beroep naar Oudkarspel aangenomen. Langereis. De coöperatieve vereeniging tot berei ding van Kaas, de «Toekomst" alhier heeft hare gewone jaarlijksche vergadering gehouden. Na de opening kwam het eerste de rekening aan de orde, welke vooraf door de Commissie van toezicht was onderzocht en goedgekeurd. Hieruit stippen we aan, dat er in het voorgaande jaar 684831 K. G. melk waren ge leverd, waarvan 30005 kazen waren gemaakt, welke met de weiboter netto f 29224.18 hadden opgebracht. Voor de melk had men door elkaar ontvangen pl. m. f 3.97 per K G. of 29 ct. minder dan het vorige boekjaar, gedeeltelijk tengevolge der lage kaasprijzen. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de avondmelk door de melbleveranciers wordt geroomd. Op de rekening volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden was de heer T. de Beurs als Directeur. Hij werd met bijna algemeene stemmen herkozen. In de plaats van het lid der commissie van toezicht de heer J. Zee, die niet herkozen wenschte te worden, werd be noemd de heer P. Zee. Tenslotte werd nog met algemeene stemmen besloten f 25 te offeren aan de bekende Weer- standskas. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van melkkoeien was niet grootde boer zit in den drukken hooitijd en heeft bijna geen tijd voor den handel. Bovendien is er meer dan genoeg gras en behoeft hij niet te verkoopen. Er was ook door de hooiing minder vraag voor dit vee naar Holland en de prijzen waren lager. Kalfkoeien met matigen aanvoer, waren ook goedkooper. Er waren slechts een paar buitenlandsche kooplieden ter markt, die geen groote inkoopen deden, ook al in verband met het warme weder. By de lange spoorreis naar de grenzen verhoogt de warme temperatuur de risico niet weinig. Vette koeien waren nog al gevraagd en de hooge prijzen konden zich staande houden. In stieren voor de slachtbank, waarvan de aanvoer in verhouding met het andere rundvee flink kon heeten, was de handel bevredigend. Vooral werd voor Holland aan gekocht. Vette kalveren met goeden handel en stevige prijzen; nuchtere kalveren tamelijk. De handel met lagere prijzen. Wolvee was niet veel aangevoerdde handel was be hoorlijk met goeden omzet, vooral vette schapen bleken goed gevraagd. Vette varkens, met goeden aanvoer, stadige handel en prijzen als verleden week. Biggen voor export eer lager in prijs. De aanvoer was80 vette koeien700 melk- en kalfkoeien, 0 pinken, 100 stieren, 350 vette kalveren, 300 nuchtere kalveren, 1000 schapen en lammeren, 150 vette varkens, 700 vette biggen, 200 magere varkens, 600 jonge biggen, De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 30—32 ct., 2e kwal. 26—29 ct., 3e kwal. 21—25 ct., vette kal veren 2536 ct. stierenct., vette schapen 23 25 ct., vette varkens 1819 ct., Londensche biggen 16® 175 ct., per i kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f250, pinken f55f75, nuchtere kalveren f 6 a f 8, weideschapen f 19f 22, melkschapen ff lammeren f 9—f 12—f magere varkens f 48—f 60, jonge biggen f 1.05—f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Vakwedstrijd coupeurs en kleedermakers. Het bestuur van de «Technische Club", onderaf- deeling van de Nederlandsche Ooupeurs-Vereeniging, deelt in eene algemeen verspreide circulaire mede, dat ter ge legenheid van het 3e Internationaal Congres van Coupeurs, te houden 9—12 Augustus a.s., in het paviljoen Vondel park te Amsterdam, oen groote vakwedstrijd zal worden gehouden waaraan eene tentoonstelling der ingekomen teekeningen en werkstukken zal worden verbonden. Haas uitvoer naar Kn geland. De Rechtbank te Coventry heeft blijkens een particulier telegram van de »N. Rott. Ct." in hooger beroep uitspraak gedaan in eene zaak, welke van het hoogste belang is voor den Nederlandschen uitvoerhandel in kaas. Drie Engelsche winkeliers waren veroordeeld wegens het verkoopen van Edammer kaas met een vetgehalte van 15 pCt., wat in strijd is met de «sale of food and drugs act" van 1875. In de aanklacht komt de overweging voor, dat alhier alleen de verkoop van vollemolksche kaas ge oorloofd is. Deze winkeliers betaalden de boete zjj wei gerden in hooger beroep te gaan, maar verklaarden meer te willen verkoopen. Dit zou voor den afzet van Hollandsche kaas in Enge land bedenkelijke gevolgen kunnen hebben, wat dan ook den zuivelconsnlent Van Rijn bewogen heeft de noodige gelden bijeen te brengen om de kosten te bestrijden van eene voortzetting van het proces in hooger beroap. De Rechtbank heeft nu twee der bekeurde kooplieden, Vóelcker en Hehner, gehoord, alsook den heer Van Rijn. Mr. Roozegaarde Bisschop heeft gepleit als advocaat voor de appèllanten. Alle drie de getuigen hebben eenstemmig verklaard, dat het vetgeholte van de kaas in casu niet wettelijk was vastgesteld, of dat het niet mogelijk was dit gehalte te bepalen. Er werden vele soorten van kaas, ook Engelsche, van hetzelfde of van grooter vetgehalte dan de bekeurde Hollandsche baas hier tot dusver straffeloos verkocht. De Rechtbank van Coventry heeft daarop het veroor- deelend vonnis van den lageren rechter vernietigd en de beschuldigende partij veroordeeld tot betaling van de kosten. ATJUH. Blijkens uij Indië ontvangen telegraphische berich ten zyn sedert de jongste medeelingen in de «St.Ct." van 4 Juni 1903, No. 128 bij de krijgsverrichtingen: a. in Atjeh en onderhoorigheden gewondde sergeanten A. Leyssenaar en H. Koppel, de ziekenverpleger G. Kos ter en de fuselier P. A. Nepveu en verdronken de fu selier O. A. Ploeger b. in Djambi, gesneuveld de sergeant C. Th. Remkes aan bekomen wonden overleden de fuselier H. F. Hertoggewond, de onder-luitenant der infanterie E. M. Jagin, de sergeant-majoor-kwartiermeester J. Boeck-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2