Stadsberichten. willen geven eerst een proef te nemen met de verbeteringen, die worden voorgesteld in het adres van de heeren Olden burg c.s. Vreezende dat het echter met dit punt zal gaan als met het vorige, kan hij er zich ook wel mede vereenigen als door een der leden mocht worden voorge steld de zaak aan te houden. De heer Wicherink zou aanhouding willen voor stellen. Hij acht het niet gewenscht in deze vergadering een zoo belangrijk voorstel als verplaatsing van de paar denmarkt te behandelen waar eene onnoozele eirenmarkt- verplaatsing reeds aanleiding gaf tot znlke uitgebreide discussiën. De heer Cohen Stuart is het met den vorigen spreker eens. Hjj merkt echter op dat de zaak hier anders is, daar men te doen heeft met onmiddellijk be langhebbenden de marktbezoekers vertegenwoordigd door Hol). Noorderkwartier. De Bergerhont komt hem echter voor, een zonderling terrein voor een paardenmarkt te zijn. B. en W. zou hij in overweging willen geven, beide partijende voor- en tegenstanders desnoods tegelijk te hoorenook over de door de heeren Oldenburg c.s. voorgeslagen verbeteringen. De heer Bosman is ook voor het voorstel van den heer Wicherink en voegt er aan toe, dat naar zijn oordeel de Bergerhout ook geheel ongeschikt is, o.a. op grond dat er geen herbergen zijn. De paardenhandel toch wordt wordt hoofdzakelijk gedreven in de herbergen, met het oog daarop noemt hij het terrein te ongezellig. De Voorzitter stelt voor de zaak thans niet in den breede te gaan bediscussieerenmen krijgt dat alles later dan weer te hooren. B. en W. zullen natuurlijk met de thans gemaakte opmerkingen bij voorbaat rekening houden. Hij zal thans het voorstel-Wicherink in stemming brengen. De heer Kraakman acht dat niet voldoende wat de heer Cohen Stuart heeft gezegd van het hooren der beide partgen, acht hjj aan te bevelen. Hij zou willen dat aan het voorstel werd toegevoegd dat B. en W. daaraan gevolg zullen geven. De Voorzitter meent dat toch mag worden ver ondersteld dat B. en W. rekening zullen houden met hetgeen is gezegd. De heer Kraakman heeft daar de toezegging niet van en vraagt dat B. cn W. zullen verklaren, van hunne verdere besprekingen in deze met de adressanten rapport te doen aan den raad. De Voorzitter: U wilt ons een papegaaienrol laten vervullen daar bedanken wij voor. Wij zijn geen papegaaien van den heer Kraakman. De heer Kraakman meentdat dergelijke termen in den Alkmaarschen raad achterwege moeten blijven en herhaalt dat niet was toegezegd dat men zou doen wat de heer Cohen Stuart wilde. De Voorzitter: U lokt die termen uit. Uw op merking is onjuistik heb gerepliceerd dat B. en W. met de gemaakte opmerkingen hun voordeel zullen doen. De discussie wordt hierop gesloten en het punt aange houden tot de volgende vergadering. 11. Opzegging gebruik van gemeentewater tot het opvlotten van balken. Herhaaldelijk komen er klachten bij B. en W. in over den hinder, welke door de scheepvaart wordt ondervonden, in verband met het gebruik van de Nieuwe Hoornsche vaart voor het bewaren van boomstammen. Zij gelooven dat daaraan hoe eer hoe beter een einde behoort te worden gemaakt en dat het scheppen van een beteren toestand ter plaatse ook gansch niet moeilijk is. De bedoelde vaart wordt ten bedoelden einde gebruikt krachtens raadsbesluit van 19 Januari 1881, waarbij aan de heeren Gr. A. Conijn en Zoon en H. J. Conijn tot wederopzegging toe in gebruik werd afgestaan een gedeelte van het water in de oude Hoornsche vaart en van dat in de nieuwe vaart, o.a. onder voorwaarde dat: 1° jaar- ljjks, ten kantore van den gemeente-ontvanger, bij voor uitbetaling, eene recognitie, ten bedrage van één cent per centiare, zou worden voldaan; 2° de scheepvaart nim mer belemmerd zou worden. Het komt B. en W. voor wenschelijk te zijn het gebruik van het bovenbedoelde water op te zeggen, geen water in de Nieuwe Hoornsche vaart voor het opvlotten van balken meer te verhuren en daarvoor alleen de Oude Hoornsche vaart beschikbaar te stellen. In herinnering wordt gebracht dat de firma C. Baan en Zoon in de rechten is petreden van den heer H. J. Conijn. Indien de raad zich hiermede kan voreenigen, dan stellen B. en W. voor te besluiten tegen 19 Januari 1904 op te zeggen het gebruik van het by raadsbesluit van 19 Januari 1881 bedoelde water, tot het opvlotten van balken; en aan de firma's G. A. Conijn en Zoon en O. Baan en Zoon te berichten, dat de raad bereid is, na 19 Januari 1904 het water in do Oude Hoornsche vaart op nader vast te stellen voorwaarden te verhuren voor het opvlotten van hout, indien daartoe door de genoemde firma's verzoekschriften worden inge diend, welke van duidelijke teekeningen moeten zijn ver gezeld. Goedgekeurd. 12. Het maken van riolen. Voor rioolvernieuwing of verbetering op nader aan te wijzen plaatsen is op de gemeente-begrooting voor 1903 een bedrag van f 2500 uitgetrokken. Uit de plannen door den gemeente-architect ter zake aangeboden hebben B. en W. gemeend, in overeenstem ming met het gevoelen van de commissie van bijstand, als het meest noodzakelijk voor uitvoering te moeten aan bevelen a. het maken van een riool in de Keizerstraat, waar van de kosten zijn geraamd op f 1512.— b. het maken van een riool in de Langestraat, waarvan de kosten zijn geraamd op. 1037, c. het verbeteren van den hemelwater-afvoer buiten de Priesche poort, waarvan de kosten zjjn geraamd op341. Totaal f 2890.— Zij stellen mitsdien voor te besluiten hen te machtigen tot het maken van de bovenbedoelde riolen te doen overgaan en op den post der gemeente- begrootiug, dienst 1903, ter zake als boven met een bedrag van ten hoogste f 390 te mogen overschrijden. De heer Bosman is niet zeer gestemd voor het maken van het riool in de Langestraat, het plaatsen van water kolken daar acht hij niet aan te bevelen en de water afvoer is daar voldoende, 't Komt hem voor alsof men persé die f 2500 van de begrooting maar wil opmaken. Beter zou hij het vinden, als men een dergeljjk bedrag besteedde voor het maken van een voetpad naast den Kennemerstraatweg. Hij zou gaarne zien, dat B. en W. het voorstel tot rioleering van de Langestraat terug namen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daar niet aan denken. De heer Vonk is van oordeel, dat als men elk lid de beschikking gaf over die f 2500, ieder er waarschijnlijk wat anders voor zou willen doen. De heer Bosman ver gist zich, als hjj meent, dat er maar wat gezocht is, om die f 2500 te besteden. Ons riolenstelsel is op verschil lende plaatsen slecht en onvoldoende. Men zou er best f 10,000 aan kunnen besteden. Men heeft thans uitgezocht, wat bepaald voorziening vereischt. De kolken vindt hij ook niet mooi, maar weet de heer Bosman wat anders, dat hij het dan zegge. De Voorzitter merkt op, dat de stankschermen in de kolken veel van het onaangename wegnemen. De heer Bosman beweert, dat men de Langestraat wil rioleeren omdat er op 40 cM. in den grond water is gevondeD. 't Komt hem voor, dat de Langestraat niet zoo nat is. Hjj is er tegen het geld in den grond te steken zonder dat het nut doet. Het riool moet alleen dienen voor afvoer van hemelwater, maar daarvoor is het niet noodig. De heer Vonk heeft ook zelf erkend, dat men die f 2500 maar wilde besteden en nu maar wat gezocht heeft. Ook het riool bniten de Friesche poort acht spr. onnoodig. De laatste woorden aan het adres van den heer Vonk wekken eenige hilariteit, waarop deze repliceert, dat de heer Bosman hem geheel verkeerd heeft begrepen of verstaan. De heer de Groot verdedigt het voorstel van B. en W. op dezelfde gronden als de heer Vonk en voegt er aan toe dat de open goten voor afvoer van het hemel water hoe langer hoe meer dienen te verdwijnen. Verder zegt hij nog, dat de rioleering van de Langestraat reeds veel eerder is ter sprake gebrachtmaar er waren tel kens nog andere plaatsen die voor gingen. Wat de rioleering bij de Priesche poort betreft, meer malen is terecht door de bewoners geklaagd over de last van het water bij zware regenbuien. De heer Wicherink acht rioleering in de Lange straat ook zeer noodig't is meermalen gebeurd dat in de nabijheid van zjjn woning 2 d.M. water stond. De heer Kraakman vraage of de heer Bosman niet goed zon doen voor te stellen het riool in de Langestraat uit het voorstel te lichten. De heer Bosman meentdat ieder onderdeel afzon derlijk in stemming kan komen, dan kan men zien hoe de raad er over denkt. Hij voor zich zal tegen b en c stemmen a acht bij zeer noodig. De V oorzitt-er vraagt wie zich tegen punt a ver klaart. Daar niemand daarover hoofdelijke stemming verlangtwordt dit als aangenomen beschouwd. Tegen punt b zijn de heeren BosmanGlinderman Luiting, Cohen Stuart en Kraakman, vóór de heeren de Groot, Vonk, de Wit, Boelmans ter Spill en Wicherink. De stemmen staken dus, waarom het wordt aangehouden tot de volgende zitting. De Voorzitter stelt nu voor, het heele voorstel aan te houden bi; punt c zal 't mogelijk evenzoo gaan en alleen het riool in de Heerenstraat aan te besteden wordt te kostbaar. Alzoo wordt besloten. De heer Kraakman verklaart tot zijn leedwezen de vergadering te moeten verlaten en vertrekt. 13. Vaststelling der concessievoorwaarden voor een paardentram naar de Vier Staten. Op voorstel van den heer Glinderman aange houden. 14. ©nlnbaarverklarlng en verliaalbaarstel- llng van hoofdelijken omslag en straat belasting over vorige diensten. Aan het verslag van den gemeenteontvanger wordt ontleend, dat van den hoofdelijken omslag over de dien sten 1900 en 1901 respectievelijk nog verhaalbaar is een bedrag van f 67,01 en f 172,65. Op dien van 1902 wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van f91.16 en verhaalbaar te stellen een bedrag van f70.71. Ten aanzien van de struatbelasting is over den dienst 1900 nog verhaalbaar een bedrag van f 7.50op dien van 1901 een bedrag van f 13.275. Betreffende den dienst 1902 wordt voorgesteld oninbaar te verklaren een bedrag van f 4.915 en alsnog verhaalbaar te stellen een som van f 19.99. Behandeld in een zitting met gesloten deuren. 15. Vernieuwen van de Wagenmakersbrug. In verband met het voorstel tot vaststelling der concessie voorwaarden voor den aanleg en de exploitatie van een paardentramweg Groote Kerk—Vier Staten achten B. en W. het noodig den raad te doen opmerken, dat de Wagen makersbrug, verbindende de Koorstraat met het Ritsevoort, noodzakelijk vernieuwd moet worden. Ware er van do tram geen sprake, dan zon bij gelegenheid der behandeling van de begrooting voor 1904 deze brng toch onder handen moeten worden genomen, Om nn te voorkomen dat in 1904 het tramverkeer aldaar moet worden gestaakt stel len B. en W. thans voor om hen te machtigen tot het doen vernienwen van de Wagenmakersbrug, welk werk op f 944 is begroot. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Cohen Stnart vraagt of de steiger om den Waagt oren nog lang zal blijven staan en of het dan niet wenschelijk is ter meerdere veiligheid een blik semafleider er op te plaatsen. De heer Vonk zegt, dat het werk nog wel eenigen tijd zal duren, daar de toren van boven slecht is en geheel moet worden voorzien. Hij kan zich met het denk beeld van den heer Cohen Stuart zeer goed vereenigeu. De Voorzitter belooft, dat B. en W. er in zullen voorzien. Daar niemand verder het woord verlangt wordt do openbare vergadering gesloten. Het Witte Kruis. In de week van 29 Juni tot 4 Juli zijn in het bad huis van het Witte Krnis" genomen: Kuipbaden 49, Regenbaden le klas 84, Regenbaden 2eklas 144, tezamen 277 baden. Koop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Juni 1903. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Juli: 9368 mannen en 9884 vrouwen, te zamen 19252 personen. Geboren werden: 24 jongens en 17 meisjes, samen 41 kinderen, dat is 25.6 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 2 kinderen van het mannelijk geslacht. In deze maand overleden 10 mannen en 13 vrouwen, samen 23 personen tot de bevolking dezer gemeente be- hoorende, dat is 14.3 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven over leden een man (typhoïdea.) Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 14.3 was, bedroeg voor Rotterdam 14,9, 's-Gravenhage 16.9, Amsterdam 13,8, Utrecht 11.3, Groningen 14.4, Antwerpen 15.4, Parijs 18.7, Londen 13.7, Weenen 19.8, München 19 7, Hamburg 17.2, Keulen 18.4, Bern onbek., Christiania 15.0, Moskou 31.7, Brussel 14.8, Berlijn 14.2, Petersburg 27.2, Dublin 22.7 en Edinburg 16.7. Onderscheiding. Onzen vroegeren stadgenoot, oud-leerling der R. H. B. S. alhier, den heer W. H. fteesom, is voor de beantwoording van de door de faculteit der wiB- en natuurkuude aan de Rijks-Universiteit te Leiden uitge schreven prijsvraag, betreffende proefondervindelijke onder zoekingen over het beloop der plooipnntslijn en van de lijn der kritische raakpunten bij binaire mengsels van normale stoffen den gouden earepenning toegekend. C adettenschool. Het overgangsexamen van het late naar hot 2e studiejaar, benevens het toelatingsexamen voor de cadetten van het 2e studiejaar voor de Koninklijke Militaire Aca demie, en het admissie examen tot de Cadettenschool hebben een aanvang genomen. Hijks Hoogere Burgerschool. De uitslag van de op den 7 en 8 gebonden over gangsexamens van de leerlingen van bovengenoemde school is geweest als volgt Bevorderd van de le tot de 2e klasse M. D. Booij, P. de Booij, M. A. Ditmars, B. Gemser, A. E. Kampschnnr, J. Koomen, V. E. G. Delachanx P. C. Bakker, S. Elte, H. Gelpke, M. J. Lau, A. de Leeuw, M. Passer, A. Plaat, H. P. D. J. v. d. Speek Obreen G. SpillenaarJ. J. Ternooy Apèl, J. C. N. de Graaff, G. P. Graafland, W. K. F. de Groot, D. J. de Jong, G. M. van Middendorp, W. Tuijn, M. W. van der Wal, O. Wind, K. H. Zeevat A. B. G. Ankes, W. P. van Beek, J. A. Keesom, G. W. Keuter, J. P. Kooman, J. H. P. Kuijmans, A. Overduin. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van 2e tot 3e klasse. E. L. J. Brnnner, J. van Buijzen, D. C. Coster, L. B. A. Delachanx, M. E. de Eonw, J. F. Hamstra, G, Hel der, S. P. Stolp, P. D. de Veer, G. C. Houtkooper, H. J. de Lange, R. Loman, A. A. van Nieuwkuik, A. San- nes, A. H. Selhorst, J. C. de Boer, G. W. Stöve, J. E. Keyser, F. Buisman, G. E. B. vau der Feen de Lille, A. Holland, S. de Moor, W. Nobel, W. E. L. van Ouden hoven, A. C. G. Post, J. Tesselaar. Herexamen één leerling. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bev orderd van de 3e tot do 4e klasse J. J. A. Aghina, J. R. van Beek, M. J. de Boer, N. Breebaart, J. A. Collard, K. Edel, S. M. Gelpke, J. G. de Graaff, J. de Groot, H. Hamstra, H. G. Hofstee, C. E. Jacobs, W. R. Kempers, T. J. Langeveld, P. W. de Lange, M. van Leijdeu, K. W. Pisart, C. C. J. Walig, J. Hoek, M. P. de Lange, F. M. 0. Maschmeijer, S. van der Maaten, A. Overduin, O. C. Ruijter, R. E. Wie- ringa, M. J. Wilmink. Niet bevorderd 7 leerlingen. Bevo rderd van de 4e tot de 5e klasse B. Aghina, R. Th. Veidam, D. Haan, K. Edel, J. Moll, J. Dirk maat, R. Lobman W. H. Spanjaard, W. A. Meijer, P. Noö, F. Buitendijk, Cl. Oock,M. A. Bosman. Herexamen één leerling. Niet bevorderd 2 leerlingen. N.B. Onder de bevorderden komen ook voor leerlingen voor enkele vakken sommigen hunner werden niet voor alle vakken, die zij volgden, bevorderd. Doopsgezinde Gemeente. Zondag, den 12, zal de dienst in bovengenoemde kerk vervuld worden door den heer ds. W. H. Stenfert Kroese, Remonstrantsch predikant te Rotterdam. Hen goede vangst. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier twee personen aangehouden, die op verdachte wijze langs de straat slenterden. Naar het commissariaat van politie overgebrachtbleek al spoedig dat deze nachtelijke wan delaars in het bezit waren van diverse inbrekersgereed schappen waaronder een dievenlantaarn, diverse sleutels en eenige beitels, en dat in de pet van één hunner zich bevond een papier met etiquet, waarin vermoedelijk ver pakt is geweest chocolade, kort geleden ontvreemd uit de kiosk te Heiloo. Zeer waarschijnlijk zijn gevat geworden de inbrekers die in den laatsten tijd te Alkmaar Heiloo en Bergen verschillende diefstallen met braak hebben gepleegd. Da op hen bevonden beitels althans zjjn herkend geworden voor dezelfde, welke in den nacht van 26 op 27 Jnni j.l. ontvreemd werden nit een in aanbouw zijnde villa, aan den Kennemerstraatweg aldaar. Aangezien in laatstge noemden nacht ook diefstal met braak werd gepleegd in het gebouw der Buiten-societeit alhier, heeft dit materiaal hoogst waarschijnlijk dienst gedaan om een achterdeur van het sociëteitsgebouw open te breken. Ds verdachtenherkomstig uit Amsterdamzijn in verzekerde bewaring gesteld de oudste werd reeds bij herhaling veroordeeld wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden terwijl de jongste in April 1.1. nit het Rijksopvoedingsgesticht werd ontslagen. Naar wij vernemen had de aauhonding plaats op de Vischmarktdoor den agent van politie H. Schuiner, alhier. Politie. De agent van politie S. A. Benrath alhier is aan gesteld tot brandwacht bjj de Amsterdamsche Biandweer. Wereld-Panorama in de Harmonie. Deze week tot Woensdag as., zjjn tentoongesteld een 50tal gezichten nit Transvaal en Oranje-Vrijstaat, die zich evenals de vorigen weder onderscheiden door helder-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2