Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Telegrafische Berichten. Markt- en Beursberichten. tt IJ K W iü U L IJ K B 8 T A N l). held en zeker zooals ook de N. R. courant er van schreef, een typische gelegenheid geven, om zich een dnideljjk beeld te vormen van verschillende episodes van het uit gestrekte oorlogsterrein. Naar de verzekering van iemand, die 't door ondervinding weet, zijn deze gezichten een ver rassend, getrouw beeld van de werkelijkheid en velen maakten, mede door de nog levende herinnering, ook op de toeschouwers, die er met ons waren, weder een leven- digen indruk. Gaarne onderschrijven we dan ook de op het programma gedrukte aanbeveling: »Wie zichzelven en zijn kinderen een groot genot verschaffen wil, bezoeke met hen het Wereld-Panorama. Dit is ook de meening van vele bekende Paedagogen en van duizenden vaste bezoekers.'' Winkelsluiting. De heeren J. Cloeck, A. Portuin en J. H. Jacobse, hebben op Donderdag den 9, eene vergadering belegd in het café van den heer Olay, om te trachten te geraken tot gedeeltelijke sluiting van de winkels op Zondag, in den stillen tijd. De stille tijd wordt beschouwd te zijn van 15 Juni tot 15 Sept. en van 15 Dec. tot 15 Maart. Alle winkeliers, speciaal die in het confectievak, worden verzocht, hunne medewerking te verleenen. We hopen van ganscher harte dat de heeren die het initiatief namen, met dit goede plan succes mogen hebben. EBfttEIiA.SrM. Het zijn vermoeiende dagen, die president Loubet in Engeland doorbrengt. Feestelijkheden en bezoeken wisselen elkaar onophoudelijk af. Aan het groote feestmaal in Buckingham palace werden door Koning Edward en de president hartelijke toasten uitge bracht en de wensch uitgesprokendat de vriendschaps banden tnsschen Engeland en Frankrijk steeds hechter mogen worden. Den 7 bracht president Lonbet een bezoek aan Guild hall, waar hjj met groote plechtigheid begroet werd door den Lord-mayor en het City-bestuur. Na de aanbieding van een adres in een gouden kistje, namen de hooge gasten, onder wie zich bevonden de prins van Wales, andere leden van het koninklijk huis, de meeste ministers en grootwaardigheidsbekleedersdeel aan den lunch. De lord-mayor bracht in warme bewoordingen een dronk op president Loubet uit. 's Middags had een diner plaats aan de Fransche am bassade en daarna de gala-opera-voorstelling in Covent Garden, De inwendige versiering van de zaal was met evenveel smaak als rijkdom uitgevoerd. Alom waren La France rozen aangebracht, dc voorzijde van de vorstelijïe loge was met een tapijt van deze heerlijke bloemen ge tooid. De geheele Britsche aristocratie woonde de voor stelling bij. De Koning, de Koningin, de President en de overige leden van het Konmkljjk Huis kwamen te negen uur binnen onder de tonen van da Marseillaise" en het »God save tho King." Den 8 vertrok president Lonbet naar Windsor en legde in het Mausoleum ta Frogmore een krans op het graf van Koningin Victoria. ITAEIE. Den 7 heeft de Paus een kleine operatie ondergaan, waardoor het vocht uit de longen werd ver wijderd. De Paus verdroeg de operatie goed en gevoelde zich iets beter. Toch blijft door de groote zwakte de toe stand zeer ernstig. Het bulletin van den 8 's morgens luiddeDe nacht ging tamelijk rustig voorbij, hoewel de Paus geen verkwikkenden slaap genoot. De polsslag is snel maar regelmatig. De ademhaling is echter niet zoo vrij als gisteravond. De toestand van den Paus laat geon lang onderzoek toe maar men kan constateeren, dat do longaandoening schijnt te genezen, en dat de opeenzame- ling van vocht in het borstvlies zich niet schgut te her halen. Doch de toestand van den hoogen lijder kan ons toch geen gerustheid inboezemen, vooral met het oog op den toestand van depressie, die van tijd tot tyd merk baar is. Het bulletin is geteekend door Lapponi en Mazzoni. De Paus heeft Maandagmorgen], toen hij reeds bewust was vaD zijn naderend einde, een paar Latijnsche verzen gedicteerd aan mgr. Angeli, ziju particulieren secretaris. Hij verzocht deze verzen dadelijk te stnren naar de druk kerij in het Vatieaan, opdat hy zeil de proeven nog zou kunnen zien. De Paus zei, dat dit zijn laatste dichtre gelen waren, daarom had hij ze gaarne in druk gezien vóór hij stierf. In deze verzen roept de Paus den Verlosser en de Heilige Maagd aan, en zegt hij alle Christenen vaarwel. De »Capitale" meldtdat meer dan 500 telegrammen aan het Vatieaan bezorgd zijn, waaronder van Keizer Wilhelm, den Koning van Spanje, den Keizer van Oos- tenrgk, de Koningen van Engeland en Portugal en pre sident Roosevelt. Mc toestand van den Paus. ROME, 8 Jali. Het bulletin van 7 uur 25 m.'s avonds luidde: De dag verliep kalm, zonder aanvallen van zwakta. De polsslag is niet sneller en iets flinker. Da ademhaling kalm, de algemeens toestand iets ueter. Het bulletin is onderteekend door de doktoren Lapponi en Mazzoni. Mgr. Volplni. ROME, 8 Juli. Mgr. Volpini, secretins van de Con sistoriale Congregatie, die tijdens het Conclave tevens de functie vervult van staatssecretaris, werd hedenavond in de antichambre van den Paus door een beroerte getrof fen. Zijn toestand is zeer ernstig. President Eoubet ln Engeland. ALDERSOHOT, 8 Jnli. President Lonbet woonde heden den wapenschouw bij over 16,000 man troepen van alle wapens, in tegenwoordigheid van den Koning, de Koningin en een schitterenden staf officieren. Me Congo-quaestle ln de Belgische Kamer. BRUSSEL, 8 Juli. De Kamer nam met 91 tegen 35 stemmen, bij 7 onthoudingen, de motie-Woeste aan, waar door het debat over den Cocgostaat geëindigd is. Vooral was een amendement verworpen om uit de motie de woorden: »het eens zijnde met de Regeering" te doen vervallen. De motie-Woeste luidt »De Kamer, het eens zijnde met de Regeering, vertrouwen stellende in de normale en geleidelijke ontwikkeling van den Congostaat, onder lei ding van den Koning-Sonverein, gaat over tot de orde van den dag." Rijp. Den 7 had alhier de stemming plaats ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad. Her kozen zijn de heeren dr. J. van der Vliet en P. Dil Jz. De bliksemafleider die jaren lang op de oude school, welke thans gesloopt wordtgestaan heeftis de vorige week door den heer K. Humer op de Ned. Herv. Kerk alhier geplaatst. Hocdjjk. Herkozen de heeren P. Geus Cz. en H. Kramer. Hariugcarspel. Voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraadden 8 dezer gebonden werden uitgebracht 342 geldige stemmen. Gekozen de heer C. Bijpost (aftr.) met 174 stemmen terwijl herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren J. Weel en W. Zntdie ieder 171 stemmen bekwamen. SEuldscharwoude. Dinsdag 7 Juli had alhier de gemeenteraadsverkiezing plaats. Gekozen weiden de heeren Jb. Greidanus met 158 (aftr.) en P. Hoogwater met 109 (aftr.) .van de 195 geldige stemmen. Op den heer Jb. Berkhout werden 80 stemmen uitgebracht. St. Pancras. Bij de Dinsdag 7 Jnli gehouden stemming voor den gemeenteraad waren van de 164 kiezers 162 opgekomen. Ean zeldzame opkomst alzoo. Voor de periodieke verkiezing waren 6 briefjes ongeldig en werden gekozen de heeren D. Kloosterboer (aftr. lid) met 146 en J. Groothuizen met 82 stemmen. Van de 162 stemmen voor de vacature v. d. Vijzel (overleden) waren 8 ongeldig. Voor dezen zetel werd met 95 stemmen gekozen de heer A. Nobel. Provinciale Staten van j\'oord-Hol land. In de den 7 geopende zomerzitting dor Prov. Staten werd onder de ingekomen stukken mededeeling gedaan van een schryven van den Minister van Waterstaat, be richtende dat het prov. reglement op de tramwegen nog niet is goedgekeurd, daar een nader onderzoek wenschelijk wordt geacht. De voorzitter, mr. G. van Tienhoven, wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van het lid der Staten, den heer Van de Vijzel, die in de streek, waar hij woonde, en aan het hoofd waarvan hij stond (St. Pancras) zeer gezien en geacht was, en ook in deze vergadering door zijn eenvoudig en plichtmatig optreden veler achting en vriendschap heeft verworven. Vervolgens weid een commissie benoemd tot het onder zoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozeu leden van het district Schagen, de heeren K. Breebaart Jzn. en F. Feisser. Bjj monde van den heer Ter Hofstede adviseerde de commissie tot toelating van de beide heeren, waartoe werd besloten. Zij legden daarna de vereischte eeden af en namen zitting. De voorstellen van Ged. Staten werden in handen gesteld van verschillende commissiëa. Voorlezing werd gedaan van het nieuwe reglement van orde, waarna de zitting werd verdaagd tot Dinsdag 14 Juli, des namiddags te 1 nar. Storm. De storm, die in den nacht van den 7 woedde en den 8 den ganschen dag aanhield, heeft groote schade aangericht. De Eemnesse r-p o 1 de r is overstroomd, meer dan 1600 voer hooi is verloren gegaan de geleden schade wordt geraamd op meer dan een ton. Het eiland Marken is geheel ouder water gezet, waardoor al het hooi weggedreven of bedorven is. De schade wordt op f 40,000 geschat. In Noord-Westelijk Noord-Brabant zijn door waterschade aan den hooioogst, ten bedrage van vele duizenden guldens, sommige kleine landbouwers geheel of gedeeltelijk geruïneerd. Uit 'sGravennage meldt men Bij den storm heeft de intercommunale telephoonlijn, die door het Haagsche Bosch naar Leiden is aangelegd, door het omwaaien van boomen, waaraan de draden waren gespannen, veel geleden. Bovendien is een groote hoeveelheid telephoondraad afgesneden en gestolen. Het plan is na de lijn over een anderen weg dan het bosch te verleggen. In IJ- en Haarlemmermeerpolder heeft de storm en regen der laatste dagen veel schade veroorzaakt de karwei op schoven staande en dit jaar veel verbouwd is, is op meerdere akkers uit elkaar geslagen en verspreid, terwijl de boonen zijn terneergeslagen en bij massa's geknakt. Men schryft nit IJmuiden: Door den N.N.W. storm zijn alhier drie ongelukken gebeurd. De stoomloodsboot Jan Spanjaard'', kreeg plot seling een geweldigen breker over, waardoor de stuurman Mulder tegen de verschansing werd geslingerd en de loods- leerling Griek over boord sloeg. Gelnkkig werd hij, toen hij bewusteloos geiaakte, juist bijtijds door de bemanning der loodsboot met een haak gered. De stuurman moest eveneens aan den wal gaan, aan gezien hij een inwendige zware kneuzing aan het onderlijf had bekomen. Bij het aan den steiger in de buitenhaven vastmeren der sleepboot Atlas" geraakte, doordat de sleepboot tegen den steiger liep, door den schok de machinist Lindeman van de been en viel tnsschen de machine. Met geheel verbrijzelden rechterarm en verwondingen aan het boven lichaam werd hij, na eerst verbonden te zijn, ter verdeer verpleging naar Amsterdam vervoerd. Uit den Hazenpolder bij Petten wordt gemeld In den nacht van den 7 bereikte de stormvloed de hoogte van 0.80 M. boven volzee. Voor zooveel kon worden nagegaan is geen schade aan de werken ontstaan. De toestand te Kamperduin ii thans vrij gunstig. De duinen aldaar hebben een weinig door afslag geleden. Schipbreuk. De Noorsche bark »Nora", thuisbehoorend te Fre- drikshald, en vandaar met hout naar Bristol bestemd is den 7 nabij de Haaksgronden door het overboord gaan van den grooten mast in ontredderden toestand geraakt. Door den thniskomenden stroomtrawler »Holland III", schipper Krab, werden de gezagvoerder en 9 man met de sloep gered en te IJmuiden aangebracht. Tjjdens het overboord gaan van den mast is éen man verdronken en bekwam een ander belangryke kwetsuren. Aangaande deze redding wordt door de Haarl. Ct. het volgende vermeld De stoomtrawler Holland III'', schipper Pieter Krab, stoomde van de visschery naar IJnquiden, toen ongeveer 6 mijlen noord-noordwest van de Haaksgronden een bark bespeurd werd, die naar de banken dreef. Niettegenstaande bet vliegende stormweer en de hooge zee, besloot men op het schip af te sturen. Bij nadering bleek dat werkelijk het geval te zijn en werd als noodsein een vlag bespeurd met een knoop er in, aan den gaflel geheschen. De groote mast was reeds over boord geslagen en de bezaanssteng was gebroken, ook bleek, dat het schip ge heel wrak was en de zeeën er overheen liepen. Pogingen werden aangewend, om het schip zoo dicht mogelijk aan lij te naderen en de bemanning te beduiden hnnne boot over boord te zetten. De bemanning was evenwel te zeer uitgeput om de boot los te maken. De Holland III'' voer daarop weer boven het schip heen en na de eigen boot over boord gezet te hebben, vierde de bemanning deze met een lange lijn uit, in de hoop, dat zij naar het schip zou,drijven. Door de on stuimige zee en het snelle afdrijven van het schip gelukte dit evenwel niet. De «Holland III" begaf zich toen opnieuw aan lij, en naderde het schip zoo dicht mogelijk, zorg dragende, dat het niet op den trawler kon drijven. Schipper Krab vroeg nu vrijwilligers om de boot te be mannen. Alleen stnnrman Bertus Krab, ond 23 jaar, en de 17-jarige matroos Oornelis Oldenbnrg hadden den moed het hachelijke reddingswerk op zich te nemen. Met hun tweeën slechts kostte het buitengewoon veel in spanning om met de zware scheepBboot tegen de hooge zee en aan boord van het wrak te komen toch werden hnnne pogingen eindelijk met goeden uitslag bekroond en hadden zij de voldoening 9 menschen van een wissen dood te redden, nl. kapitein Eriksen, stuurman Kok en 7 matrozen. Een der opvarenden was bij het breken van den mast overboord geraakt en verdronken, terwijl een ander be langrijke kneuzingen aan de borst bad bekomen. Aan boord van den trawler viel den geredden een liefderijke ontvangst ten deel en werden zij zoo veel doenlijk van droge kleeren en voedsel voorzien. Des avonds elf nnr kwam men te IJmniden binnen alwaar de schipbrnekelingen in het Koning Willemhnis ter verdere verpleging werden opgenomen. Eere den menschlievenden, heldhaftigen redders 1 Avcnliurn. Een milde maar tot nog toe, onbe kende hand, heeft de armen dezer gemeente, bedacht met eene gilt van 100. Tot leden der gemengde commissie van toezicht op de contante betaling aan de Eangedijk zijn gekozen nit de landbouwers de heeren S. Zeeman te Znidsehar- woude, C. Slotemaker en E. Vlug, beiden te Noordschar- woude, en nit de kooplieden de heeren R. Slot te Broek op Langedijk P. Verborg en Abr. Vroegop, beiden te Noordscharwonde. Tot zevende lid werd benoemd de heer J. W. O. Kroon bnrgemeester der gemeente Znidschar- woude. Schagen. Uitslag der gemeenteraadsverkiezing van 7 Juli: P. Bnis Jz. 195, H. Feisser 21, P. Henneman Jz. 149, W. F. L. Oudenhoven 154, S. Overtoom 28, D. Smit Cï. 168, W. Vader Dz. 217. Uitgebracht 341 stemmen. Van onwaarde 7. Volstrekte meerderheid 168; zoodat de aftredende heeren Buis, Smit en Vader zijn herkozen. GETROUWD. 8 Jnli. Jacobus Petrus Josephns Kraakman en Maria Agatha Bots. 9 Matthijs Johannes Hngbers en Petronella Al- frink. GEBOREN. 7 Jnli. Geertje, d. van Martinns Kaal en Marijtjo Madder 8 Petras, z. van Johannes Winter en Geertruida de Graaf. 'b Gravenhage 9 Jnli. Toestand Paus. Een heden namiddag nit Rome bij de pauselijke legatie van kardinaal Ratnpolla ontvangen bericht luidt: Berichten omtrent de gezondheid van den Heiligen Vader zijn heden meer geruststellend. Wij stellen onze hoop op da uitwerking der gebeden van gansch de wereld. Eerste hainer. Staten Overijssel. Gekozen in de vacature van den heer van Heek lot lid der Eerste Kamer de heer D. W. Stork met 22 stemmen tegen 19 op den heer Mr. Essink. Amsterdam 8 Juli. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Westlandse Klei Manden f 3 40 a 8 80, dito Muis jes f 3.40 a 3 80Ketw. Zand f 3.50 a |4.50, Zeenwsche Spuische Jammen f 0.a 0.Blauwe f 0.a 0. West!. Zand f 4.50 a 5 60, And. Muisjes f 3.30 a 4.40, per Hl., nieuwe Malta 0 a 0 ct. por Kg. Amsterdam, 8 Juli. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 128 vette kalveren, le qual. f0.85, 2e qualiteit 75 c., 3e qualiteit 70 c. per K.G., 54 nuch tere kalveren f 12 a 16, schapo a lam meren f a 520 vette varkens 36 a 39 ct., Rijn- kanters 41 ct., Overzeesche 40 ct., per K.G. Schagen, 8 Jnli. Kaas. Aangevoerd 96 stapels kleine f 28.hoogste prijs, 6 stapels middelbare f 25.50 en 4 stapels commissie f 25.—. Gewogen 36331 Kgr. Schagen, 9 Juli. Aangevoerd 10 paarden f 60 a f 200, 14 stieren f 110 a f 200, 3 geldekoeien f 140 a 185, 60 vette koeien f 200 a f 290, 20 kalfkoeien f 150 a f 235, 0 pinken f a ,10 nuchtere kalveren f 12 a f22, 570 vette schapen f 24 a 33, 60 magere id. f 14,a 20,—, 50 lammeren f 10 a f 14, 12 magere varkens f 12.a 14.—, 24 vette varkens f 0.39 a 41 ct. p. K.G., 50 biggen f 5,a 7.50, 1450 kop boter 471/2 a 52 '/2 ct., 12000 kipeieren f3,af 3,50, 1500 eenden dito f3,10, Hoorn, 9 Juli. Kleine kaas f 27.50, commissie f 25,75, middelbare f Aangevoerd 277 stapels, wegende 103915 Kg.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3