Groentemarkt. turft No. 82, derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 12 JULI. Hinderwet. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. M.MIAAIISUII'. CO IIUM Deze Courant wordt Dlnsdi g-, Donderdag- ei Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f ©,OÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|js der gewone advcrteutlën s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan de N/V. Boek- -en Handelsdrukkerij y/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 15 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat blijkens ontvangen schrijven d.d. 7 Juli 1.1. door den heer P. A. DE LANGEalhierhooger be roep is ingesteld tegen hnn besluit vau 2 Juli 1.1., waarbij aan hom voorwaardelijk vergunning is verleend de bestaande Inrichting tot het verduurzamen van Levensmiddelenin het perceel Wognumsche buurtwijk E nr. 16 alhieruit te breiden. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Juli 1903. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat welke tijdelijk was verplaatst naar dan LIMMERHOEK, van HEDE9I AF wederom zal worden gehou den aan de H.HAANBUURT en het VlüB DKONKUKOUHU, tusschen de belde Steenen Bruggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Juli 1903. C. D. DONATH, Secretaris. XIV. Scherper dan in kleinere gemeenten, doen in de hoofd stad des Rijks pol tieke gebeurtenissen hun invloed gelden op de gemeentelijke stembus, ook waar die gebeur tenissen feitelyk staan buiten het gebied der gemeentelijke politiek. In dit concrete gevalmeer dan in eenige andere gemeente zullen de revolntinnnaire troebelen van den aanvang dezeB jaars hnn terugslag hebben gegeven op de gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. Hier dringen niet persoonlijke pro's of contra's in die mate de »groote lijnen" zoo op den achtergrond, als dit elders het ge-al is, om de verklarende reden, dat de per sonen der in stemming komenden aan het gros der kiezers onbekend zijn en slechts hnn ideeën het zijn, die voor een overwegend deel gewicht in de schaal leggen. Wil men uit de verkiezingen, die deze week voor onzen gemeenteraad gehouden zijn, eene conolussie trekken, dan is het deze, dat de sympathieën der burgerij zich ditmaal wat meer naar den behoudenden kant hebben gericht. Wat daarvan do oorzaak is, valt niet moeilijk te radon de spoorwegstakingen en da ellende van de zich daaraan vastknoopende overige stakingen en lock out's heeft de burgerij gebracht tot een zeker streven naar zelfbehoud, dat zij het best bevredigd achtte door in haar meerderheid al die candidaten den bons te geven, die in den renk van roodheid'' staan. Toch vatte men de boteekenis dezer verkiezingen niet verkeerd op; immers legt men de cijfers van twea jaar geleden naast die van dit jaar, dan merkt men heel gauw, dat in alle districten de socialistische candidaten niet onbelangrijk vooruitgegaan zijn alleen het derde district, dat de buurt buiten de Maiderpoort omvat benevens een aantal straten, waarin vooral Joodsche diamantarbeiders wonen, is wat minder rood geworden. Dit is het district, waar volgens mr. Troelstra voorgoed de roode vaan ge plant was, tot welke uitdrukking hij zich gerechtigd achtte, toen daar kort geleden achtereenvolgens voor de Tweede Kamer mr. Toelstra en voor den gemeenteraad Henri Polak, de machtige organisator van den diamant bewerkersbond gekozen werden. Door welke invloeden wonnen echter de socialisten toen ter tijd op vrij besliste wijze Niet het minst door de personen der beide candidaten, omdat men het billijk achtte, dat voor hen een zetel op Binnen- of Prinsenhof beschikbaar kwam. Bij elke verkiezing heeft natuurlijk de parti gris groote macht, dikwijls de beslissing. En juist deze partij, die niet georganiseerd is en dat ook niet wenscht, heeft ditmaal in de hoofdstad de weegschaal wat meer naar rechts doen overhellen. De besliste partjjgan gers zjjn ongeveer geljjk in kracht gebleven, de socialisten hebben, zooals wij zeiden, in acht van de negen districten in de laatste twee jaar zelfs iets gewonnen, maar het groote aantal diergenen, die in hun dagelijksche denkwjjze zoo'n beetje liberaal, naar bevind van de omstandigheden hnn liefde verdeelen tusschen erg links of rechts, hebben zich thans ter rechter gekeerd. De kern van katholieken, van anti-revolationnairen, van sooialibten is gebleven, zoo als zij was, iets wat met het oog op het gebeurde in Januari en April zeker geen nadeel is aan socialistische zijde en iets wat in zooverre eenige verbazing mag web kon de zwevende massa is het, die den doorslag gaf. En deze heeft zich tot haar ingenomen standpunt gerechtigd geacht door een niet te misprijzen zucht naar zelfbehoud. Ook al ontkent men niet, dat aan de uiterste linker zijde op veel wordt aangestuurd wat waardeering verdient, daar is men er toch evenmin blind voor, dat een drijven, als waarvan in de laatste tijden sprake was, slechts tot een débacle kan leiden de maatschappij moet een zekere, zeer geleidelijke en langzame ontwikkelingsgang doormaken, die geen groote schokken duldt, on, waar die onverhoopt plaats vinden, zich wreken door even sterke reactie. Men zal dus wil men een juiste waardeering voor de boteekenis der stembus van deze week hebben, wel dienen te constateeren dat de socialistische beweging in plaats van een èehec geleden te hebben een klein stapje nog is gevorderd terwijl zjj geen politieke overwinningen verwierf enkel door het feit, dat tal van lieden, die wel eens bij deze partij hospiteeren thans hnn tenten elders opsloegen. Meent men in oen soort overwinningsroes dat het socialisme nu voor jaren op den grond geworpen is dan maakt men zich waar die meening gehuldigd wordt schuldig aan averechtsch optimisme dat in de werkelijkheid geen grond vindt. Yan deze verkiezingen is hot eenige resultaat dat de Raad wat meor »middenstandsch" wordtde candidaten uit die partij hebbon voor het meerendeel gezegevierd. Dat is wel teekenendterwijl van socialistische zijde steeds geleeraad wordt, dat de middenstand meer en meer zal verdwynen en de groote strijd zal gaan tusschen kapitaal en arbeid noemt in de hoofdstad juist de in vloed der middenstand toe. Nu behooren hier tot deze stand tal van lieden die in kleinere gemeenten tot de notabelen gerekend wordenpatroons b. v. die zaken hebben waar 100 employe's en meer werken die niet bij hun zaken wonen, maar in de eerste klasse woon gedeelten der stad, in huizen tasschen f 1000 en f 2000 huur 's jaars; bier echter is dat alles middenstand omdat het niet deel uitmaakt van den groothandel of hot groot bedrijfwaaruit onze eerste stand gerecruteerd wordt bij welke zich enkele hooge ambtenaren en geleerden aansluitenvoor zooverre die door banden des bloeds eenig aanknoopingspunt hebben. Wat in de kleinere steden de middenstand is komt hier natuurlijk weer achter hetgeen wij onzen midden stand noemen tot welke men hier ieder rekent, dio niet uit grootkapitaal-levend, zijn inkomen ziet gaan van f 2000 tot bet tienvoud daarvan. De sigenlijke middenstand kwam hier oorspronkelijk uit de groote winkeliers; meer en meer worden deze echter een belangrijk maar niet overheerschend deel; ieder ambtenaar zonder grootkapitaal, ieder handelsman buiten het grootbedrijf is middenstan der. En aldas opgevat is bet geen wonder, dat deze middeustand in stede van te verdwijnen bij het stijgen van salarissen en het hechter worden van positieeer aan invloed wint dan daarin bogint te tanen. Ons Am sterdam van de 20ste eenw is volstrekt anders dan dat van de zeventiende. CHINA. Da verwikkelingen in het verre oosten blijven nog steeds voortdnren. Rusland nestelt zich hoa langer hoe vaster in Mants- joerije en Korea en houdt zich doof voor alle aanmaningen om dat land te ontruimen. De oorlogszuchtige stemming onder de Japanners in Noord-Obina neemt door Rasland's optreden zeer toe, en volgens de »Times" heeft een groote samenkomst plaats gehad van hooggeplaatste Russische ambtenaren in China, Mantsjoerije en Korea, ter bespreking van den toestand in Oost-Azië. Omtrent het verhandelde wordt de strengste geheim houding bewaard maar zeker is dat door Rusland niet tegemoet zal worden gekomen aan de Japansche grieven. UUITSFHLANU. Men leest in de »Norddeutsche": »Een Berlijnsch Beursblad heeft den 7den dezer be richt dat de Keizer verleden Zondag bij de godsdienst oefening aan boord van de »Hobenzollern" een gebed voor den kranken Paus heeft uitgesproken. Andere bladen wisten te melden dat het begin der reis naar het Noorden is uitgesteld omdat Z. M. ingeval van 's Pausen over lijden naar Italië wil gaan om de begratenisplechtigheden bij te wonen. Wij zijn gemachtigd om al deze berichten voor verzinsels te verklaren. Vermoedelijk zal de reis naar Noorwegen morgen beginnen." HNGKLANH. Den 8 heeft Koning Edward in Buc kingham palace oen gala-bal gegeven ter eere van Presi dent Lonbet, en den 9 vertrok de President. Aan het station waren, om afscheid van den President te nemen, aanwezig de Koning, de Prins van Wales en de Hertog van Connaugbt, Prins Cbristiaan, Lord Lans- downe, Minister Balfour, Lord Roberts, de Lord Mayor en andere hooggeplaatste personen. De Koning schudde President Loubet, Minister Delcassé en de andere heeren van het gevolg hartelijk de hand. De trein vertrok onder de geestdriftige kreten Leve de Koning Leve Lonbet 1 Leve Frankrijk 1 Voordat hij Dover verliet zond President Lonbet een hartelijk telegram aan Koning Edward, om hem dank te betuigen voor de heerljjke ontvangst die hem te beurt viel, als vertegenwoordiger van Frankrijk, de vriend van Engeland. In hartelijk woorden werd hierop door Koning Edward per telegram geantwoord. ITAIilE. De toestand van den Paus blijft zorgwek kend, wel heeft opnieuw eene operatie, waarbij het vocht uit de borstholte werd verwijderd, den lijder eenige ver lichting gegeven, maar de krachten verminderen, en in Rome wordt alles in gereedheid gebracht voor de Paus keuze. De Kardinaal-Kamerlengho, Oneglia di Santo Stephano, heeft met den architect Schneider de plaats uitgezocht waar het Conclave, (de plechtige Kardinaalsvergadering waarin de nieuwe Paus wordt gekozen), zal worden gehouden. Hitte In New-York. De temperatuur in New-York is 102 graden in de scha duw. Vele kinderen en volwassenen bezwijken. Aardbeving In Kaapstad. Te Kaapstad zijn twee aardschokken gevoeld. Schade is niet veroorzaakt. Ken snel telegram. Een dépêche, welke President Roosevelt dezer dagen met de nieuwe kabel over HonoluluGuamPhilippjjnen enz. om de aarde naar New-York heeft gezonden, legde dezen weg in slechts 10 minuten af. Natuurlijk waren alle stations er op voorbereid, zoodat de dépêche onver wijld werd doorgeseind. He Henley-wedsti-yden. Dit jaar hebben voor het eerst Nederlanders mee- gedongen in de bekende Engelsche roeiwedstrijden. Bij den voorwedstryd geroeid in vierriemsgieken heeft de ploeg der Ned. Zeil- en Roeivereeniging het gewonnen van de Victoria Ruder Verein. te Berlijn. In den besl ssenden wedstrijd om den »S t e w a r d's C n p" tusschen onze landgenooten en de Engelsche Ver- eeniging Third Trinity uit Cambridge, is de overwinning b'haald door Tbird Trinity met twee bootlengten. Een ongelooflijk stukje van een waaghals in Amerika wordt thans beschreven en afgebeeld in de Scientific American van 13 Juni. Zekere mr. A. M. Sehreijer heeft 'n stellage opgericht waarover een smalle vloer van latten ligtaan den eenen kant 98 voet hoog met een flauwe helling ufloopend naar een horizontaal gedeelte van den vloer en dan weer flauw stijgend tot het eindpunt, dat zich 35 voet boven den grond verheft. Langs dien weg komt Sehreijer in duizelingwekkende vaart op een fiats aanrijden aan het einppunt van de baan laat hij de fiets los en vervolgt zijn weg door de lucht, in sierlijken vorm een bocht beschrijvend naar een waterbak waarin hij ten slotte duikend neerkomt. De waterkom is 78 voet lang8 voet breed en 4 voet diep. Drie factoren zijn den beer Sehreijer vooral behulp zaam bij hot verrichten van dezen halsbrekenden toer zijn koelbloedigheid het precies met enorme snelheid rijden laogs een zwarte streep in het midden van de baan en geen oogenblik uit het oog verliezen van een streep aanwijzend het puntwaar hij zijn fiets moet loslaten Zijn vaart is zoo sneldat een mensch met gewone zenuwen het oogenblik niet kan waarnemen waarop hij de fiets verlaat. Slechts weinig personen bezitten de vereischte zenuwen en de wonderbare snelheid van gedachten voor de nauwkeurige analyse van dergelijke athletische daad laat staan van de daad zelve. Het duiken door de lucht duurt 3'/2 seeonde. Nog dient vermeld, dat de fiets aan een touw wordt weggeslingerd en opgevangen. He toestand van den Paus. ROME, 10 Juli. Het te 8 uur 30 m. uitgegeven bul letin luidt De Pans had heden op den dag enkele nren van rust zonder pijnen. De pols behoudt baar kracht en het aantal der slagen neemt niet af. Na de operatie van hedenmorgen 92 sla gen, ademhaling 28, temperatuur 36.4. De urine-afscheiding blijft slecht. De algemeene toestand is onveranderd. Het bulletin is geteekend door de doktoren Rossoni, Lapponi en Mazzoni. Schermerhorn. Bjj de Vrjjdag gehouden stem ming voor leden van den Gemeenteraad, zijn uitgebracht 134 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren Th. J. Westerhof met 69 stemmen en de aftredende leden E. Dekema met 91 en W. Hartog met. 92 stemmen. St. Pancras. Op verzoek der groentekooplieden zal voortaan de aardappelen markt voor den bnitenland- schen handel alhier gehouden worden op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag des namiddags te 4 uur. Benoeming. Tot griffier bij het kontongerecht te Scliagenis benoemd de bear Mr. A. van Haarlem, oud-rechterlijk ambtenaar, thans wonende te Amsterdam. Broek op Langendijk.Vrijdag 10 Juli had al hier de gemeenteraadsverkiezing plaats. Er werden nit- gebracht 239 geldige stemmen. Gekozen werd het aftr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1