Nederland. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. vóór 1903 onder f 500,Kg. van f 500,tot 1000,1 van 1000,- tot 2000,— 2 boven 2000,— 4 in 1903 onder 500,1 van f 500,tot 1000,2 van 1000,tot 2000,4 Ken dankbetuiging. Volgens de »National Zeitung" is door den groot bertog en de groothertogin van Mecklenbnrg-Strelitz, die de vorige week hnn diamanten bruiloft gevierd hebben, aan de bevolking van hnn land erkentelijkheid voor de bewezen hnlde op een eigenaardige wijze betoond. Aan elk inwoner van het groothertogdom, jong of ond, rijk of arm, hoog of laag, is een bon gezonden, waarop bij de ontvangers der belastingen 25 pfenningen (ongeveer 15 centen) wordt uitbetaald. De bevolking bedraagt rnim 100.000 zielen. Velen maken natuurlijk van deze gelegen heid gebruik om hun bon aan behoeftigen af te staan Veehandel la Friesland. De aanvoer van melk on kalfkoeien was in de laatste dagen zeer geringde boeren hadden het nog veel te druk om te markten en zjjn bijna niet thuis te vinden door de kooplieden, die hen opzoeken om zaken te doen. De handel in melkkoeien was zeer stadig, met weinig omzet en ietwat lagere prijzen. Ook in kalfkoeien was de handel stiller slechts een paar Brabanters waren ter markt. Zjj deden geen groote inkoopen. Prijzen over het geheel vrij vast. Vette koeien, waarvan de aanvoer ook gering was, waren goed gevraagd, doch da handel was niet zoo druk ls gewoonlijk in de laatste dagen. De beste qualiteit Werd hoog betaald, doch mindere soorten waren eer goed- kooper. Stieren voor de slachtbank waren ook minder gevraagd met lagere noteering. Door het warme weder was de handel in vette en nuchtere kalveren stiller de warmte verhoogt de risico der verzending van dit vee. Wolvee met stadigen handel. Vette varkens stilook voor de Londensche markt weinig vraag, terwijl do aan voer groot was. Gevolg lagere prijzen. De aanvoer was80 vette koeien 400 melk- en kalfkoeien, —0 pinken, 100 stieren, 300 vette kalveren, 400 nuchtere kalveren, 900 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 500 vette biggen, 200 magere varkens, 500 jonge biggen De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 29s—32 ct., 2e kwal. 2428 ct., 3e kwal. 21—23 ct., vette kal veren 24— 345 ct. stierenct., vette schapen 22 24 ct., vette varkens 1819 ct., Londensche biggen 16 17 ct., per J kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f 260, pinken f55f70, nuchtere kalveren f 6 a f 9 weideschapen f 19f 22, melkschapen ff lammeren f 9f 12,50 f magere varkens f 42f 56, jonge biggen f 1.f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Hoolbroel. In Friesland zijn in een aantal plaatsen vanwege de Brandwaarborgmnatschappijen ten dienste harer leden, kosteloos hooiboren ten gebrnike gesteld. Ami ij li, Het Banbestuur heeft besloten thans geen premiën voor gevangen ratten meer uit te keeren. Door een aardappelenvrachtvaarder alhier wordt dage lijks gebruik gemaakt van een postduif om het marktbe richt van Bovenkarspel zoo vlug mogelijk op Andjjk bekend te maken. Tot nu toe bevalt de vlugge bode uitstekend, die in weinig tijds het bericht op de plaats van bestemming brengt. Te Hem is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer P. Kistemaker Sr., sedert vele jaren wethouder der ge meente Venhuizen en lid van het Dagelijksch Bestuur der banne. Ook in vele andere betrekkingen was de over ledene nuttig werkzaam. Bolswartl. De heer Bölger alhier heeft ten behoeve der armen van de Ned. Herv. Diaconie een som van f 5000 geschonken bij gelegenheid van 50-jarige vervulling van kerkeraadslid aldaar. Amsterdam. Eenige dagen geleden hebben dieven in het Ethnografisch Museum van Artis weten in te breken en zich meester gemaakt van eenige sieraden die voornamelijk waarde hebben als oudheden en zeldzaam heden. De directie van Artis heeft f 100 uitgeloofd aan hem, die aanwijzingen omtrent de daders kan doen. Zondag den 19 a.s. zal vanwege de afdeeling Lan- gendijk van den Nederlandschen ticheel Onthoa- dersbond een openluchtmeeting worden gehouden te Noord-Scharwoude, op een daartoe vrjjwillig afgestaan weiland van den heer C. Slotemaker. Sprekers zullen zijn le. de heer T. Luitjes, uit Blari cum, over »Het humanisme en de geheel-onthouding" zoo weinig goeds V3n den Inlander wisten te vertellen. Het schijnt, dat de voortdurende aanraking met het overheerschende ras nu jnist niet zoo bijzonder gunstig op den Inboorling inwerkt. Ik, die gedurende mjjn vroe ger verblijf in Indië, voornameljjk op Sumatra, met Ma leiers in kennis kwam, krijg hier van het Bataviaasch gespuis al een heel onbevredigenden indruk en ben daarom maar wat blydat ik mijn bediendenpersoneel van Padang meenam. Men vindt hier zoowat van alles tot zelfs ge organiseerde rooversbenden toe en zoo kort als ik hier pas ben, zag ik reeds drie heeren boeven in de beueden- stad ophangen. Men moet fatsoenlijke Javanen, Soendaneezen, Maleiers en andere landaarden die hier in betrekking zijn, maar eens over die *Bavianen" hooren uitpakken: »Het is het gemeenste tnig, dat men zich denken kan, mijnheer, en de »Bavianen" zijn door geheel Indië als t boeaja Beiawi" Bataviaansche krokodillen) bekend," zeide mij o. a. een leerling der School tot opleiding van lnlandsche artsen. Be halve die echte Batavianen, Inlanders van al zeer gemengd bloed, heeft men hier dus ook nog wel menschen van Sumatra, uit het binnenland van Java en van de Mo- lukken en die steken al zeer gunstig af bij het volkje, dat hier geboren en getogen is en ontstond uit de krui sing van Maleiers, Chineezen, Arabieren, Javanen, Soen daneezen, Madoereezen en Europeanen. Er zijn natuurlijk ook gunstige uitzonderingen, doch ze zijn zeldzaam. Lt. Ci.ockenek Brousson, b. d. Batavia, 22 Mei 1903. 2e. de heer F. U. Schmidt, uit Amsterdam, over »Een ernstig maatschappelijk gevaar"3e. Ds. A. Scholte, uit Zuid-Scharwoude, over »Gij wordt ter ver antwoording geroepen" 4e. de heer G. W. Melchers, lid der Tweede Kamer, uit 's-Gravenhage, over »Aan ons de wereld, ondanks alles"; en 5e. Ds. N.J. C. Scher- merhorn, uit Nieuwe Niedorp, over »Vooruitgang en geh eel-onthouding". Het geheel zal worden opgeluisterd door het fanfare corps «Excelsior", te Noord-Scharwoude. Storm. Tengevolge van den hevigen golfslag is te Scheve- ningen het ijzeren omhulsel der beide laatst aangekoman caissons van het Zuiderhavenhoofd grootendeels losgerukt en weggeslagen. De cementmassa is ongedeerd gebleven. De drie ijzeren groote vlettenin gebruik bij het Strandhoofd, in aanbouw voor het Oranje-Hotel, werden van hunne trossen geworpen en tegen den duinvoet ge- drongen. Twee dezer bakken werden onderstboven ge keerd. Zij werden door polderwerkers weder goed en vastgelegd. Wlcringerwaard. De natuur heeft deze week in hare onvriendelijkheid heel wat schade aan sommige gewassen in onze omgeving toegebracht. Vooral de haver, de boonen en stekbieten hebben door den woesten wind veel geleden. Dank zij de voorzorg van velen hier om tarwe met kracktigen stengel te verbouwen, heeft deze zich over 't algemeen goed gehooden. Wcstgraftdijk. Den 9 is het Fransche stoom jacht »Oenta", komende van Amsterdam, alhier op een der hoeken van bet Noordhollandsch kanaal in den dijk geloopen, doordat het te veel vaart had om spoedig ge noeg te kunnen wenden. De schade, aan den dijk ver oorzaakt werd door de kanaalbeambten op f 150 geschat. Dezen hebben daarvan dadelijk per telegraaf opgave ge daan aan den havenmeester te Nieuwediep. Warmenhuizen. Voor do eerstkomende vrij willige oefeningen in den wapenhandel alhier hebben zich 29 jongelingen aangemeld. Tot leden van den gemeenteraad alhier zjjn den 8 dezer bij le stemming gekozen de heeren C. Blankendaal, K. Blom en C. Frans (aftr.) respectievelijk met 190, 194 en 181 stemmen. Op den heer K. Jonker werden 35 stemmen uitgebracht. De heer P. Pronk (aftredend) wenschte voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Aan het post-telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Juni behandeld 37 inlagen spaarbank, uitma kende f 1162.10, 5 terugbetalingen, uitm. f 339.61, 141 pakketten en 55 telegrammen. Wedrennen te Bergen. Voor de races, welke Zondag, den 19 te Bergen zullen worden gehouden, zijn 78 paarden ingeschreven, 30 voor de rennen en 48 voor de dravergen. Aan prijzen wordt ongeveer f 4000 besteed, terwijl alleen voor den Bergerprjjs f 1380 is uitgeloofd. Het bestuur van de Kennemer Sportclub heeft besloten voor de heat slechts éen totalisator te nemen, waaruit blijkt, dat de K. S. niet uit winstbejag handelt, maar alleen ter veredeling voor den paardensport. Het weer is gelukkig weer geheel op streek geraakt, zoodat we ter gelegenheid van deze races veel bezoek te Bergen verwachten. I. Bergers-prijs III. (la uur.) Wedren op ds vlakke baan. Sweepstakes voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Gewicht volgens schaal. Voor eiken gewonnen prijs boven 2000,— 6 overwicht. Afstand 3200 M. le Prijs f 900,2e pr. f 300,—, 3e pr. f 120, 4e pr. f 60, 1. Engel, Eig. S. A. F. Baron Orentz. 2. Berthus, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 3. Diamant, Jhr. L Boreel. 4. Kempred, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 5. Golden Lilly, dezelfde. 6. Curaqao, G. J. v. Vliet. 7. Valerie, G. J. A. A. Baron v. Heemstra. 8. Estcourt, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. II. Helloër-prijs. (2 uur.) Handicap voor Nederlandsehe paarden van 3 jaar en ouder. Als minste snelheid wordt 2 minuten aan genomen. Winners nh 12 Juli 1903, 20 meter meer. Minimum-afstand 2000 M. Prijs f 300,waarvan f200,voor den eerste, f 75, voor den tweede en f 25,voor den derde. Inieggeld f 10,— geheel rouwgeld. 1. Molly, Eig. A. A. v. d. Berg. 2. Princes Charlotte, S. Witteveen. 3. Graaf Jan, Tj. Witteveen. 4. Liberty, H. K. Glas Jr. 5. Mascotte, A. A. v. d. Berg. 6. Ezel, W. Jochsms. 7. Cathrien, A. de Ridder. 8. Majoor, J. Koster. 9. Princes Marie, H. K. Glasz Jr. 10. Chilouez, A. A. v. d. Berg. 11. Gorrie, J. de Mol. 12. Anna III, A. de Ridder. III. IHlenvlak-prijs. (2j uur.) Verkoopswedron op de vlakke baan voor paar den van 3 jaar en onder, uitsluitend en bona fide toebe- hoorende aan Nederlanders, die te koop zjjn gesteld voor f 1200,-. Gewicht volgens schaal voor iedere f 100,meer te koop gesteld 1 Kg. overwicht, voor iedere f 100,— min der 1 Kg. ontheffing. Maiden 2 Kg. ontheffing. De winner wordt bij opbod verkocht. Afstand 1800 M. le Prijs f 400,2e pr. f 75,3e pr. f 25, Inieggeld f 15, 1. Equerry, Eig. S. A. F. Baron Creutz. 2. Logia, 3. Reinette, Eig. W. Jochems. 4. Dauphiné, E. Graaf v. Bijlandt. 5. Black Wheat, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 6. Europa, denzelfde. 7. Waddon, denzelfde. 8. Apollyon, Jhr. C. de Pesters. 9. Something, W. John. 10. Miss Charlotte,» denz. 11. Branksome, Mr. X. 12. Mayfly, Mr. Kean. IV. Iilmnier-prijs. (3 uur.) Record-Heat-Harddraverij. (2 maal winnen). Minimum-afstand 1600 M. Als minste snelheid wordt 1.42 aangenomen, voor iedere betere seconde 15 meter meer. Prjjs f 350,waarvan f 300,voor den eerste en f 50,voor den tweede aankomende in de beslissende heat. Wanneer meer dan 2 heats moeten worden geloo pen, zullen de prijzen voor ieder heat meer met f 50,— worden verminderd. Inieggeld f 15,geheel rouwgeld. 1. Bellwood, Eig. A. A. v. d. Berg. 2. Abdul Ameer, J. W. Schuijl. 3. Robert See Steele, J. de Mol. 4. Eiber, A. H. v. Wickevoort Orommelin. 5. Clerimond, A. A. v. d. Berg. 6. Belle Bay, W. A. Ockhorst. 7. Georgia II, Stal Pech. 8. Miss Kate, J. W. Schuijl. 9. Dobrina, S. Witteveen. V. Scliulpcnvlak-prijs. (3è uur.) Hordenren voor paarden van 3jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders en bereden door Nederlandsehe heerrijders. Handicap, zwaar guwicht; voor iederen prijs gewonnen dó, 11 Juli 3 Kg. overwicht. le Prijs f 300,—, 2e pr. f 75,—, 3e pr. f 25,—. Afstand 2800 M. Inieggeld f 15,—. Rouwgeld f 10, 1. Min Man, Eig. E. Graaf v. Bylandt. 2. Parsymony, R. Graaf v. Bijlandt. 3. Earthstoppa, 4. Donna Lorna, W. Jochems. 5. Waddon, A. v. Hoboken v. Hoedekenskerke. 6. Europa, denzelfde. 7. Miss Amphion, denzelfde. 8. Apollyon, Jhr. C. de Pesters. 9. Marehepied, Mr. Kean. 10. Mayfly, Mr. Kean. VI. Castricummer-prijs. (4 uur.) Record-Harddraverij voor Nederlandsehe paar den met geen beter record dan 1.55. Paarden met een record van 2 minuten starten op 2000 meter, voor iedere betere seconde 15 M. meer. Prijs f 350, waarvan f 250,voor den eerste, f 75, voor den tweede en f 25,voor den derde. Inieggeld f 10,geheel rouwgeld. 1. Goudmijn, Eig. A. H- v. Wickevoort Crommelin. 2. Controleur, H. K. Glas Jr. 3. Rita, Stal Jan Steen. 4. Mascotta, A. A. v. d. Berg. 5. Dops, Stal Avanti. 6. Chilouez, A. A. v. d. Berg. 7. De Majoor, J. Koster. 8. Don Quichotte, J. de Mol. VII. Alkmaarder-prijs. (4^ uur.) Handicap voor paarden van 3 jaar en ouder. Minimum-afstand 3200 M. Als minste snelheid wordt 1 48 aangenomen. Prjjs f 550,— waarvan f 400.— voor den eerste, f 125,voor den tweede en f 25 voor den derde. Inieggeld f 15,geheel rouwgeld. 1. Anselor, Eig, Joh. v. d. Bergh. 2. Ward, J. W. Schuijl. 3. Waschfrau, H. K. Glas Jr. 4. Clerimond, A. A. v. d. Berg. 5. Belle Bay, W. A. Ockhorst. 6. Sierra, Stal Avanti. 7. Cribbage, Stal Duo. 8. Linsca, S. Witteveen. 9. Carmeieta, J. W. Schuijl. 10. Eddallah, J. Wafelbakker. 11. Sigfrida, H. K. Glas Jr. 12. Nigus, Stal Pare. 13. Isabelle, A. A. v. d. Berg. 14. Anton, Stal Minerva. 15. Cyclone, A. A. v. d. Berg. 16. de Luitenant, J. Koster. 17. Molly, A. A. v. d. Barg. 18. Achilles, W. A. Ockhorst. 19. Fenebreuk, W. Jochems. Zitting van 10 Juli 1903. A. S. Hz J. K. Jz., P. G. Pz., P. Z. Cz. en K. S. Hz., Egmond aan Zee, A. K., Rinnegom, J. L. en J. H., Koedijk, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e en 5e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f3 boete of 2 dagen hecht., de 6e, 7e en 8e ieder f 1 boete of 1 dag hecht. W. G. Ez., Egmond aan Zee, J. H. en J. L., Koedijk, J. D., T. M. en S. K., Limmen, orde terstoren, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht,, de 4e en 5e vrijgespr., de 6e f 4.50 boete of 3 dagen hecht- T. L., Haarlem, overtreding art. 436, wetboek van strafrecht., f 10 boete of 3 dagen hecht. K. K., Wimmenum, P. S. en P. M., Heeihugowaard, jachtwet-overtreding, de le t 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e on 3e ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. B., Koedijk, overtreding leerplichtwet, f 1 boete of 1 dag hecht. P. S., A. B, en E. D., Limmen, straatschenderij, de le f 3 en f 4.50 boete of 2 maal 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. P. J. B. en J. v. R.. Alkmaar, G. J. K., Hommerts, W. IC., Baemster, C. V., Oudcarspel, H. B., Wijk aan Zee, en P. A., Asseudelft, overtreding politie-verordening, de le f 5 boete of 1 dag hecht., de 2e 4 dagen hecht., de 3e 3 maal 5 dagen hecht., de 4e en 5e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 6e f 2 boete of 1 dag hecht., de 7e f 1.50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6