Runenschrift. ALKMAARSCHE COÜRANtT Nederland. FEUILLETON. II ermina. No. 82. Honderd en Vijfde Jaargang. 1908. Zondag 13 Juli 1903. Derde blad. Op het Internationaal Zuivelcongres te Brussel te honden 8, 9 en 10 September a.s. zullen o. a. drie vraagstukken behandeld worden die bijzonder de aandaeht verdienen uit hoofde van hunne internationale gewichtigheidle de internationale overeenkomst tot be teugeling der vervalsching in den boter- en margarine- handel 2e de hygiëne der melk en der melkproducten en 3e het tot stand breugen van eenen Internationalen Zuivelbond. IVijl paarden. Dat nijlpaarden gevaarlijke dieren kunnen zijn, is te Parijs nu weder gebleken. In den Plantentuin te Parijs bevindt zich een paarwaarvan het mannetje reeds vroeger een der oppassers gedood en een anderen het schonderblad gebroken heeft. Ditmaal is de oudste oppasser, die binnenkort gepensionneerd zou worden, het slachtoffer geworden. Toen hij dezer dagen de beide nijlpaarden binnen hun nachtverblijf lokte door hun een bos hooi voor te houden, kwam het wijfje rustig binnen. Ook het mannetje steeg uit het water en liep, schijn baar kalm en lui, naar hat hok. Maar toen hy langs den oppasser kwam, die hem het hooi voorhield gaf hjj den man plotseling met den kop een stoot tegen het lijf, wierp hem omver en greep hem toen in zijn geweldigen kaak. Op het angstgeschreeuw der toeschouwers schoten de andere oppassers toe, en trachtten door slagen het monster zijn prooi te doen loslaten. Te vergeefs echter. Toen bonden zij een touw aan een achterpoot en trokken daaraan uit alle macht. Dit hielphet dier liet den op passer los, zoodat deze kon worden weggedragen. Hij verkeerde in deerlijken staat. Zijn dijen waren gebroken en zijn lijf was opengereten, zoodat hij, naar een gast' huis vervoerd, spoedig overleed. Dertig jaren lang had hij de wilde dieren verzorgd. Den volgenden ochtend werd het bloederige bassin ge leegd, waarin het nijlpaard na den moord weer was on dergedoken, en men vond daarin de portemonnaie van den oppasser, die het dier met een deel der kleeren in den bek had gehouden. De reuk van het bloed bracht de roofdieren, wier hokken in de nabijheid zijn, in groote opwinding, zoodat de grootste voorzichtigheid moest worden in aeht genomen. (Handelsblad.) In de gemeente ©udkarspel zal naar alle waar schijnlijkheid eene muziektent worden geplaatst, waarin door het fanfarecorps »Eendracht maakt macht" uitvoerin gen worden gegeven. Op de Schelde is een droevig ongeluk voorge vallen. De heer van Overschie uit Antwerpen, maakte met zeven familieleden een roeitochtje. Tusschen de aan legplaatsen Bath en den Doel, waar de stroom zeer sterk isvoer hen een groote stoomboot voorbij waarbij het water zoodanig in beweging kwam dat het roeibootje omsloeg en allen te water geraakten. Van de acht per sonen zijn vier verdronken, waaronder ook de heer van Overschie zelf. In het hotel »Broedergemeente'' te Keist is eene bejaarde dame uit Haarlem, die aldaar Dgeerde, van de keldertrap gevallen, waarbjj zij zich inwendig zoodanig bezeerde dat zij binnen enkele oogen blikken aan de ge volgen overleed. Twee maal in twee dagen tijds is door de stoom tram Felsen—Beverwijk een wagen aangereden en omvergeworpen, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Amsterdam. Den 9 viel een zevenjarige jongen, spelende op de boog over den spoorwegbrug aan De Ruy- terkade, in de Westerdoksluis. De werkman G. L. Mey aarzelde geen oogenblik en sprong in de diepe sluiskolk, waarbij hij de voldoening had den jongen te redden. Feesten te Hoorn. Het programma der door de »Vereoniging ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer" voor Hoorn en omstreken uitgeschreven feesten op Zondag 19 en Maandag 20 Juli luidt als volgt Zondag 19 Juli. Festival en Gevelversiering-wedstrijd. 's Middags 12 uur: Ontvangst der aan het festival deelnemende korpsen in het Park. 'sMiddags 12è uur: Optocht dier korpsen; uitvoering van een feestmarsah op de Kaasmarkt door alle korpsen (300 personen), 's Middags 2 uur Matinée in het Park. 's Avonds 8 uur Muziekuitvoering op de Kaasmarkt en de Turfhaven. Jury van den Gevelversiering-wedstrijd de heeren J. H. de Groot en J. L. M. Lauweriks beiden te Amsterdam. Maandag 20 Juli. 's Morgens 8 uur Muziek van de torens. 'sMorgens 11 uur: Optocht, vertegenwoordigende Handel, Nijverheid, Industrie, Land- en Tninbouw en Kunst. 's Middags 2 uur Op de Turfhaven groote internatio nale harddraverij van paarden, aangespannen voor sulkey's en bereden onder den mau, naar keuze. Prijzen tot een gezamenlijk bedrag van f 460. 's Avonds 7—9 uur. Muziekuitvoering op de Kaasmarkt, 's Avonds 9| uurgroot schitterend vuurwerk op het Baatland. Na afloop van het vuurwerk Uitreiking der prijzen van den gevelversiering-wedstrijd en bal in de Parkzalen. Te loeiden was den 8 de schildersknecht Yan cler Zeeuw bezig in een dakvenster ruiten te zetten. Hij stond daartoe in de goot, terwijl een andere knecht zich binnen op zolder bevond. Blijkbaar meenende, dat het dakvenster van binnen met een haakje vast was, greep hij aan dat raam, hetwelk echter los was, zoodat hij zijn evenwicht verloor en naar beneden op straat stortte. Ernstig aan het hoofd verwond, werd hij hevig bloedende opgenomen. Tijdens het vervoer per brancard naar het Academisch Ziekenhuis is hij overleden. De ongelukkige was gehuwd en laat eene vrouw met drie jonge kinderen na. Circus Pall&st „Olympla". Zandvoor t-B a d. Den 11, 'a avonds te kwart voor acht uur, hoopt de heer Eduard Wulff, directeur, het nieuwe en geheel naar de eischen des tijds ingericht circus «Olympia" te Zandvoort, feestelijk te openen. Hij zal dien avond, als eene hulde aan Holland, het grootste deel zijner paarden en het geheele personeel aan het publiek voorstellen. De stal bestaat uit 94 paarden, 25 pony's, 2 ezels, 2 herten, 1 kruising, een dier welks moeder paard en wiens vader Zebra was 12 hoogst zeldzame windhonden, 4 Russische barsois, die ongelooflijk hoog en ver springen, 8 olifanten bij welke spoedig een aantal nieuwere komen. Onder de paarden is een boerenpaard uit Delft, in korten tijd door den heer Wulff volkomen gedressuurd. Aan de dressuur is veel zorg gewijd. Het personeel bestaat u'tsluitend uit eerste rang artiesten. Onder de paarden zijn een aantal Isabella-paarden, afkomstig uit Herrenhausen bij Hannover, uit de stallen van den voormaligen Koning. Een groot ballet-personeel voert ballet en pantominen op, door den heer Wulff zelf gemaakt en voert op den eersten avond den Cake-Walk uit. De decors, geschilderd door de eerste schilders uit Weenen, komen van boven uit den koepel. De geheele manege kan, voor de waterballetten in een waterbassin veranderd worden. De heer Wulff, zelf Hollander, geboren te Utrecht, hoopt dat zijne landgenooten het hem en zijn personeel niet aan belangstelling zullen laten ontbreken. Diefstal. Te Wouw (N.-Br.) hadden de erven Eist een be drag van f 5000 bij elkander gespaard om een huis te bouwen, waarvan de aanbesteding eerstdaags was aange kondigd. Gisternacht echter hebben brutale dieven bij B. WBRNHR. Vertaling VAN hen ingebroken en al het geld, ruim f 5000, benevens verschillende gouden en zilveren lijfsieraden, gestolen. De daders zijn nog niet bekend. denezlng van blaren. Het volgend eenvoudig middel wordt zeer aanbe volen ter genezing van blaren aan do voeten of handen, ontstaan door geforceerde wandelingen, ongewone handen arbeid, slecht schoeisel enz. Het is een pommade van volgende samenstelling 50 gr. witte zeep, 50 gr. reuzel of versch vet, 25 gr. kamfer-brandewijn, 25 gr. kamfer-azijn. (M. t. d. V.) Te Woensdrecht werd verkiezing gehouden voor den gemeenteraad, waarbij, volgens zeer af te keuren ge bruik, de flesch rond ging. Zelfs kinderen deelden in den overwinnings- of den nederlaagroes, met het gevolg dat 's middags een groot aantal hunner dronkeu in school kwam en één bewusteloos op het schoolplein liggen bleef. Te Haarlem had de kiesvereenigiug »Burgerplicht" het voornemen den 8 op de Groote markt een luchtballon op te laten, die op een gegeven oogenblik zou ontploffen en een groot aantal biljetten ter aanbeveling van haar candidaat over de stad zou doen regenen. De daartoe vereischte vergunning is echter door de politie geweigerd. Benoemd tot hoofdingeland der banne Haring karspel de heer R. Boon. Ongeluk met de reddingsboot. Bij gelegenheid van het in ons vorig nummer ver meldden ongeluk met de reddingsboot achter de Koog (Texel), wordt in herinnering gebracht, dat het nu reeds de derde maal is, dat nabij die plek eene reddingsboot is omslagen, waarbij telkens een menschenleven verloren ging. De twee roeiers die met moeite gered werden D. Bruin en W. Kaan geheeten zijn nog niet geheel bui ten gevaar en mogen niet vervoerd worden. Een te Rotterdam gehouden fancy-fair ten bate van de wijkverpleging aldaar, heeft f 38.300 opgebracht. In het holst van den nacht heeft de arbeidsinspec teur te Arnhem, vergezeld van twee adjudant-inspecteurs en een opzichter, een onverwachte inspectie gehouden op de steenfabrieken te Wageningen. In twee uur tijds con stateerde hij, dat op 5 fabrieken in strijd met da wet, werd gewerkt door vrouwen en door kinderen beneden de 16 jaar. Op één oven was dien nacht een knaapje van 10 jaar bezig met het opzetten van steenen. Het maandblad tegen do vervalschlngen, no. 12, bevat: straffeloos bedrog met ondeugdelijke waren; tarwestofonderzoekingen van levensmiddelen en han delsartikelen, gedaan aan het laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoekdr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amsterdam; contro le-onderzoekingen: boter, hoendervoer, honig, jams, jenever, kaasstremsel, levertraan, melk, roggebloem, w^is, zeep (toilet), zeep (zachte)een nieuwe ziektekiem ter verdelging van muizen en ratten de reiniging van drinkwater door ozon hechtenis voor een overtreding der boterwetstof en ziekte zuivere melk sterfte in verband met behuizingvergiftige werking van methyl alcohol (houtgeest)goedkoope wijn melk voor kinderen te Liverpoolhet broodbakken in Palestinaeen vleesch- etend paardtrnffelkweekerij wetenschappe- lijke berichten; het vriespunt van melk als her- kenningsteeken van het toevoegen van waterge mengde berichten; correspondentie; boekbeoordeeling; feuilleton: iets over lijken-balseming. Bergen. Getrouwd. 4 Juni. Reinardus Frederiks en Maartje Kuiper. Pe trus Dekker en Maria Secilia Spierings. Geboren. 28 Juni. Johannes Cornells, z. van Leonardos Burgeriug en Veronica Leijen. 29 Marijtje d. van Reinier Kleverlaan en Theresia Winder. Overleden. 22 Juni. Antje d. van Jacob Boon en Margaretha Maria Helder, 14 j. 56) «En hebt ge dat gedaan vroeg de jonge man wan trouwend. »Neen was het ietwat verlegen antwoord. «Ten eerste zou zij 't toch niet verstaan hebben en ten tweede zag zij er veel te aardig uit om haar al dadelijk zoo onbe leefd te behandelen. Ze lieten mij ook niet eens uitblazen, maar voerden mij ijlings mee naar haar onders. Nu, toen ik dat huis zag, die groote drukte in de kantoren en de inrichting boven en de Lundgrens zelf, alles even solied, toen merkte ik, dat de jongen nog niet zoo'n dommen streek had begaan en vertelde Koen mij dan ook geregeld, hoe alles zich had toegedragen. Wij vierden dus nog eens een verlovingsfeesthet eerste had op Lflrkholm plaats gehad, maar onze conversatie was tamelijk komiek. Zij praten enkel Noorweegsch en nu en dan Engelach en mijn Engelsch bepaalt zich bijna uitsluitend tot Yes en No. Koen moest voortdurend als tolk optreden, maar dat ging best. Eindelijk hebben wij maar eikaars handen gedrukt en geklonken op het jonge paar, op ons weer- keerig welzijn op Katie en haar aanstaande. En dan knikten wij elkaar toe en klonken alweer op alles en nog wat. Maar Inga leert nu Duitsch voorloopig bij Koen en als hij vertrokken is, zal ze les nemen. Ge hadt eens moeten hooren, hoe ze bij het afscheid tegen mjj radbraakte »Ik zal alles leeren, mijnheer! Ik kan al veel Daitsch van mijn Koen 1" En daarbij keek ze mij met haar bruine oogen zoo guitig aan dat ik haar kopje tusschen mijn beide handen genomen en haar een stevigen zoen ge geven heb." Fernstein was blijkbaar doodelijk van zijn aanstaande schoondochter, van wie hij eerst als Laplandsche niets had willen weten. Bernhard glimlichte vluchtig. Hij had zwijgend toegeluisterd eu slechts nu en dan een enkel woord in het midden gebracht. Ook nu zeide hij slechts «Waarom hebt ge Koen eigenlijk niet meegebracht Zjjn verlof is immers zoo goed als om. Dan had ge de terug reis samen kunnen doen." Fernstein haalde de schouders op. Dat heb ik hem ook voorgehouden, maar hij wilde volstrekt niet mee en tot de laatste minuut bij zijn Inga blijven. Hij is tot over de ooren verliefd, maar overmorgen moet hij weg. Wij ontmoeten elkaar te Bergen en reizen samen naar Kiel. Maar nu eens over jezelf, Bernhard. Van j m heb ik nog niets gehoord." »Van mjj Van mij valt niet veel te vertellen antwoordde de jonge man met iets lusteloos in zijn stem en houding. «Niet En ge gaat over zes weken trouwen Mij dunkt, dat's stof genoeg 1" «Ten minste niet om met u, oom, to bepraten. Gjj zijt altijd tegen mijn verloving geweest eigenlijk gij allen, zelfs Koen ook." «Zonden wij ons soms moeten verheugen over de dom heid, die ge begaan hebt?" viel Fernstein uit. «Nu, word maar niet dadelijk driftig Is 't misschien geen dom heid dat ge Guntersberg daaraan hebt opgeofferd Heeft men ooit zóó iets gehoord Het majoraathet oude overgeërfde familiegoed gooit ge als een bagatel weg Ik zeg je dan 't zal je berouwen honderdmaal zoo goed als eens «Dat's mijn zaak 1" riep Bernhard met toenemenden toorn. Ik wist best wat ik deed die bepaling iu onze familie was duidelijk gonoeg. Ondanks alles heb ik Hildur gekozen Dit klonk krachtig en gedecideerd. Maar nu legde Fernstein eensklaps de hand op den arm van den jongen man en zeide ernstig «Bernhard jongen zeg mij eens eerlijk gelooft ge wezenlijk dat gij 't levenslang hier in dit Raausdal knnt uithouden 't Ligt schilderachtig, dat's zeker, maar daaraan heeft men op den duur niet genoeg. Ge zijt jong, ge behoort thuis in de wereld, in de maatschappij, en wilt je hier levend begraven Ik zeg je, dat houdt go niet uit 1" Deze woorden klonken zoo hartelijk, zoo oprecht bezorgd, dat Bernhard 't, niet over zijn hart kon verkrijgen ze barBch te beantwoordeu. Hij trok slechts zijn arm terug en wendde zich af. «Doe maar geen moeite, oom Laten we niet in onmin scheiden, en daar ginds, bij de kromming van den weg, moet ik uitstijgen. Ik moet naar Edsviken terug." Zij hadden nu de hoogte bereikt, waar Alfheim lag, en toen de weg zich kromde, zagen zij het jachtslot voor zich, welks tuinen hier een aanvang namen. Tevens werden zij echter ook prins Alfred gewaar, die op geringen afstand met een paar van zijn jagers stond te praten, maar het rijtuig ziende, deze liet staan en schielijk naderbjjkwam. Fernstein had uit Drontheim per telegram gevraagd of zjjn bezoek welkom zou zijn, en por omgaande een uit- noodiging van den prins ontvangen, mat wien hij op Gun tersberg kennis had gemaakt. Bernhard beet zich op de lippen, nu kon hij niet meer ongemerkt verdwijnen, zooals zijn plan was geweest, en moest Sassenburg althans goeden dagzeggen. Wel wendde hij een poging aan om niet mee naar binnen te gaan, doch Fernstein verijdelde deze. «Laat hem niet los, Hoogheid!" zoide hij lachend. «Een geheel uur heeft hij kalm en rustig bij mij in het rijtuig gezeten; nu zal hij ook nog wel wat langer tijd hebben. Edsviken loopt niet weg." «Hebt ge niet eens een avond voor ons over, Bernhard?" vroeg Sassenburg verwijtend. «Daar staat Sylvia met haar vader op het balkon, ze hebben je al gezien, ge moet mee naar binnen Er bleef inderdaad niets anders over dan zich te onder werpen een weigering zou een directe onbeleefdheid zijn geweest. 't Was reeds lang donker, toen Bernhard Hoheniels af-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9