Laatste Berichten. Nederland. Telegrafische Berichten. Stadsberichten. die baldakijn neder, met uitzondering van dien boven den zetel van den gekozene. Na, voor het altaar geknield, te hebben gebeden, gaat de nienwgekozene, door twee kardinaal-diakenen bijgestaan, achter het altaar, waar hij wordt getooid met de teekenen der Pauselijke waardigheid. Daarna komt hij op het altaar terug, spreekt den Pauselijken zegen uit en neemt plaats op den troon, waar hij gehuldigd wordt door de kardi nalen, die hem knielend den voet en de hand kussen en van hem den vredekus ontvangen. De toestand van den Fans. ROME, 13 Juli. In den loop van den dag toonde de Paus groote afmatting, waardoor de grootste onrust werd gewekt. Dr. Lapponi bleef meer dan een uur bij het bed. De toestand van den Paus wordt zichtbaar erger en een toenemende verzwakking wordt geconstateerd. In het Vatïcaan heerschte de grootste onrust toen de tijding van de verergering in den toestand zich verspreidde. Een aantal kardinalen en prelaten begeven zich in groote bezorgdheid naa et aticaan. Aan de Zwitsers en de Nobelgarde is het verlaten van het Yaticaan verboden. Da «Tribuna" zegt, dat op het Vaticaan heden groote beweging heerschte. Men zeidedat dr. Lapponi, de kamer van den Paus verlatende, de antichambre binnen trad waar vele leden der pauselijke hofhouding zich ophielden en een lang onderhond had met monseigneur Bisleti. Deze laatste bezocht daarop monseigneur della Chiesa en kardinaal Rampolla, met wie hjj in het kabinet van dezen laatste een onderhoud had. Het gerucht loopt, dat dr. Lopponi heeft aangedrongen onmiddellijk de noodige maatregelen te nemen. Volgens de »Tribuna" bevindt de hoofdcommissaris van Rome zich op bet commissariaat van de Borgo, bij het Yaticaan, om de noodige maatregelen van orde te nemen in geval van overlijden van den Paus, dat thans aanstaande schijnt. Later telegram. In den loop van den avond wer den tien kardinalen door den Paus ontvangen. Zij kregen een zeer slechten indruk van den toestand en constateer den dat Leo XIII nauwelijks meer kon spreken. Hij stamelde enkele woorden en had de grootste moeite om zijn zegen te geven. Het einde schijnt nabij, zoo is de Paus verzwakt. Later telegram. Volgens de laatste berichten van het Vaticaan verergert de toestand steeds. De omge ving is geheel terneergeslagen men durft nauwelijks hopen, dat de Paus den nacht zal doorkomen. Kon. bezoek aan Maastricht. Het programma van het bezoek van H. M. de Ko ningin en Z. K, H. Prins Hendrik aan Maastricht en der feesten bjj die gelegenheid luidt als volgt Woensdag, 15 Juli, 3 uur namiddags. Aankomst en plechtige intocht in de stad, 6V2 uur diner in het gou vernementshuis, aangeboden door den commissaris der Koningin aan H. M. en Z. K. H. en de leden der Prov. Staten 9 uur, groote fakkeloptocht door de verschillende Maastrichtsche sociëteiten. »Weet ge wel, wat ge van mij vordert?" vroeg hij driftig. »Moet ik mij dan buigen, mij vernederen »Ge moet slechts terugkeeren,' viel Sylvia hem in de rede. »Is 't dan zoo moeilijk de minste te zijn tegenover een man, die je zoover vooruit is in jaren en ondervin ding Hij kan je de loopbaan weer ontsluiten, die ge hebt opgegeven Ge zijt immers vrijwillig uit den dienst gegaan." »En als hij mij afwijst?" Je afwijzen Kent ge hem zóo weinig Probeer 't maar Ge kunt 't gerust wagen Hij aarzelde, maar zijn antwoord verried, dat haar woorden ondanks alles het beoogde doel bereikten. ,Ik zal er eens over denken." »Neen, niet denken, niet wachten dan laat gij je weer door je oude weerspannigheid of Hildur's smeeken weerhouden 1 Je hand mag zij eischen, maar niet je leven, je toekomst. Zij heeft haar huis, haar rechten, en gij ver overt je die toekomst daar buiten, jaagt een grootsch, kostelijk doel na, zooals mijn vader 't heeft bereikt. Dan zult ge het leven verdragen, zelfs als ge in je eigen huis niet gelukkig zijt Zij sprak vol gloed en overtuiging en Bomhard kon de oogen niet van haar afwenden. Zóo had zp indertijd haar vader verdedigd, en zóo verdedigde zij nu zijn eigen toe komst tegen hemzelf. Nu wist hij, wat zich achter dit bekoorljjk uiterlijk verborg, dat hem eerst zoo raadsel achtig, zoo grillig toescheen. Als knaap had hij dat «rampzalige wezenlje", dat «ziekelijke schepseltje" gehaat misschien al in het duister vermoeden, dat dit eens zijn noodlot zou worden. Nu stond 't vóór hem, dat noodlot, dat hij te laat als zijn geluk had leeren kennen. Dót was de vrouw, die zjjn onstuimig verlangen naar vrijheid beteugeld en hem belet zou hebben om te ver te gaan En er was een tijd geweest, dat hij slechts de hand be. hoefte uit te steken dan had hij Sylvia Hoheufels de zjjne mogen noemen. >Bernbard, geef mij je woord, je stellige belofte 1" drong zjj aan. »Neem een kort en goed besluit, spreekt mot mijn vader, terwijl hij nog hier is. Zeg zult ge komen Hjj scheen nog altijd met zichzelf in strijd, nog eens dwaalde zijn blik af naar de rotstoppen van Isdal, maar toen hief hij zich krachtig en in zijn volle lengte op. Ja ik zal komen »Goddank Zij wilde hem de hand tossteken, maar daar voelde zij eensklaps, hoe zijn armen haar omvatten en zijn lippen zich onstuimig op de haren drukten beider eenige be. kentenis Zij wisten immers wel, dat ze elkaar liefhad den, dat ze moesten scheiden woorden waren dus over bodig. Slechts éen minuut hadden zjj alles om zich heen vergeten toen liet hij haar los en trad achteruit. Vadrwel, Sylvia!" »Vaarwel!" Nog eens zagen ze elkaar in de oogen, zwijgend en bedroefd, en nu ging Bernhard heen. Nog even was bij zichtbaar in den helderen manesohijn toen sloeg hij een zijpad in en verdween in het boscb. (Wordt vervolgd.) Donderdag 1G Juli, 9.30 uur. Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan het hospitaal Calvariënberg. 10 uur. Bezoek aan den St. Pietersberg; matinée op Slavante, te geven door de Groote Sociëteit. .15 uur. Bezoek aan de tentoonstelling van de vereeni- ging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in Lim burg '2.30 uur. Bezoek aan het stadhuis3 uur. Rijtoer door de omliggende gemeente 6.30 u. Diner in het gou vernementshotel, aangeboden door den Commissaris der Koningin aan de hooge gasten en de autoriteiten der stad. Vrijdag 17 Juli 10.15 uur. Vertrek van het Vorstelijk paar naar Roermond. Prins Hendrik der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van de paardententoon- stelllng met concours-hippiqne in September a.s. in den Haag te houden. Als bewijs van groote ingenomenheid met deze ten toonstelling en dit concours-hippiqne heeft de Prins tevens drie eereprijzen uitgeloofd. Aan het Bestuur van het op 8 Sept. e.k. te 's-Herto- genbosch te houden concours-hippiqne heeft Z. K. H. een zilveren medaille geschonken, welke zal worden toe gevoegd aan den eersten prjjs in het concours voor rij paarden. Westgral'tdijk. In den nacht van 11 op 12 Juli woedde alhier een hevig onweer, vergezeld vanjstort- regens. De kerk der Ned. herv. gemeente werd door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. Waarschijnlijk heeft de bliksem een weg gevonden langs den toren op het dak, waar van boven naar beneden de leien verbrijzeld zijn. Van de dakgoot is hij overgeslagen op de pijpen en den filter van den bak van het Witte Kruis." De filter is geheel uit elkaar geslagen. Spijkerboor. De stoomboot van Uitgeest, die wekelijks de markt te Purmerend bezoekt, is de vorige week in volle vaart op de remming van de brug alhier geloopen en heeft vrij wat schade daaraan veroorzaakt. - Barslngerhorn. In den nacht van 1112 Juli, sloeg de bliksem in, in de grntterij van den heer Kossen alhier, zonder brand, zonder zelfs belangrijke schade te veroorzaken. De veldgewassen in poldeas Waard en Groet heb ben door de zware regen en daarmede vergezeld gaande wind, tusschen den 11 en 12 zeer geleden. - De heer E. Lonrens te Echten bij de Lemmer, welke uit 128 sollicitanten benoemd werd als opzichter van den polder Waard en Groet, heeft voor die benoe ming bedankt. Onweder. Op Texel werd een schuur door den bliksem getrof fen, die met den inhoud verbrandde. De bliksem sloeg in de boerderij van Bosman te Etten bij Terborg, die ook geheel in asch werd gelegd. In de onmiddellijke nabijheid werden nog 3 koeien in een weide door den bliksem doodgeslagen. - Te Nieuwe Pekela werden twee paarden van den heer W. Horlings door den bliksem gedood. - Te Oranjewoud werd van een kolossalen eik de stam, 12 meter lang van boven naar beneden gespleten, een ge deelte der splinters werd over de gracht geslingerd. Te Rotstergaart zat de veehouder Van der Schoot met zijn gezin in de voorkamer, toen daar de bliksem insloeg. Dadelijk werd een geneeskundige van Heerenveen gehaald. Het bleek dat de kinderen op verschillende plaat sen brandwonden hadden bekomen, doch gelukkig niet gevaaarlijk, de verdere leden van het gezin bleven onge deerd. - Uitgeest. Tijdens een hevige donderbui, vergezeld van hagelslag, werden den 12 alhier 2 koeien van den landbouwer L,, te Dorregeest, doodgeslagen. De landbouwer G., die in 't land zat te melken, werd tegen den grond geslagen, zonder eeDig letsel te bekomen, alsook 3 koeien, die in zijne nabijheid liepen te grazen. Bij den bloemist M. werden eenige ruiten van de broeikas stukgeslagen, en bij de wed. K. sloeg de bliksem in den grond. De schade, welke verleden week door de hevige Noordwester stormen aan de niouwe indijkingswerken te Woensdrecht zijn veroorzaakt, wordt geschat op f20,000. Ook voor de in te dijken gronden was de overstroo ming zeer nadeelig, wij) groote hoeveelheden zand door het instroomende water zjjn meegevoerd, zoodat de deugde lijkheid van den grond stellig niet verbeterd zal zijn. Mejuffrouw A. van Veen, uit Edam, die onlangs te Gheel (in België) is overleden, heeft f 500 vermaakt aan het ProvenierBgesticht f 500 aan het Protestantsche Weeshuis; f 1200 aan de Ned. Herv. diaconie; f 1000 aan de Ned. Herv. Kerk, alle te Edam alsmede t 500 aan de »Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren", te 's-Gravenhage. Misdaad. Te Haarlemmermeer is uit de Ringvaart bij de Nieuwe Meer opgehaald het Ijjk van een onbekende man. Zijne handen waren saamgebonden, zoodat het ver moeden niet uitgesloten is, dat hier een misdrjjf heelt plaats gehad. Het lijk is naar Hoofddorp gebracht. Hazelen. Te Bennes heerschen de mazelen zoo erg, dat de scholen reeds bijna ontvolkt zijn. Benoemd. Oudkarspel. Benoemd tot betaalmeester te Broek op Langendijk de heer J. Dirkmaat, en tot betaalmeester te Noordscharwoude de heer K. Kooij. Eenige maanden geleden werd aan de machine fabriek van Gebr. Stork Co., te Hengeloo, de nieuwe gieterij in gebruik genomen, en kort daarna de tweedui zendste ketel afgeleverd. Deze beide feiten zullen thans herdacht worden met een feest op Zaterdag 18 dezer van het geheele personeel der fabriek. De heer G. J. O. D. Dikkers, fabrikant te Hengeloo, heeft een paar jaren geleden te \elp eene villa aange kocht. In den zomer stelt hij zijne beambten in de ge legenheid beurt om beurt met hun gezinnen aldaar eenigen tijd te vertoeven. Gemeenteraadsverkiezing. Heer-Hugowaard. Uitslag van de verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad. Aftredende leden de heeren D. de Boer en P. Wonder Az. In het le stemdistrict werden op de heeren De Boer, Schilder, Wonder en Wijcker respectievelijk 34, 56, 36 en 52 stemmen uitgebracht. In het 2e stemdistrict 126, 103, 119 en 95, in het 3e 61, 53, 62 en 53, in het 4e 50, 22, 50 en 27. Alzoo verkreeg De Boer 271, Schilder 234, Wonder 267 en Wjjnker 227 stemmen, waardoor werden herkozen De Boer en Wonder. Heerliugowaard, De gewone jaarlijksche hard draverij den 12 in «de Hengstman," onder begunstiging van prachtig zomerweêr, gehouden was wederom druk bezocht. Aan de harddraverij werd deelgenomen door 9 dravers. De uitslag was als volgt P. Sander van Callantsoog le prijsf 25, O. Blauwboer van Anna Paulowna le premie. N. de Jong van Spanbroek 2e premie. A. Over van Veenhuizen le troostprijs. O. Boon van Spanbroek 2e troostprijs. C. Hoedjes van Zjjpe 3e troostprijs. Sint Pankras. Door den gemeenteraad is als secretaris benoemd de heer F. Smit, burgemeester dezer gemeente. Christelijk Zangersfeest. Door den bond van Christelijke Zangvereenigingen zal op Woensdag den 22 op het landgoed «Welgelegen" te Apeldoorn, het zevende openbaar zangersfeest gehouden worden, waaraan 1800 zangeressen en zaDgers zullen deel nemen. Voor nadere bijzonderheden omtrent dit feest, raadplege men een in dit nummer voorkomende advertentie. 's Gravenhage 14 Juli. Toestand Paus. Het telegram omtrent den toestand van den Paus luidde «Toestand ernstig." Gemeenteraadsverkiezing. Bij de den 30 Juni gehonden verkiezing is de heer Mr. H. Boelmans ter Spill eandidaat gesteld voor lid van den Gemeenteraad voor het Ie Kiesdistrict, herkozen. Bij de den 14 Jnli gehouden stemming voor twee leden in het lie Kiesdistrict zijn ingekomen 497 stembriefjes waarvan 10 van onwaarde. Geldige stemmen 487. Hiervan verkregen de heeren G. de Groot Jz. 407 st., J. M. Janssen 135 St., G. Terhaak 52 st. en H. J. F. Wanna 216 st., zoodat gekozen is de heer G. de Groot Jz. (aftr. lid.) Herstemming tusschen de heeren Jansen en Wanna. Voor twee leden voor het Ille Kiesdistrict zijn inge komen 711 stembriefjes, waarvan van onwaarde 11. Gel dige stemmen 700. Hiervan verkregen de heeren J. A. B. Fenijn 188 st., N. Glinderman 508 st. en Mr. J. P. Kraakman 489 st., zoodat de beide aftredende leden N. Glinderman en Mr. J. P. Kraakman herkozen zijn. Posterijen en Telegraphie. Bij Kon. Besluit zijn bevorderd tot commies der Postergen le kl., de heer J. F. Bamsté, thans 2 kl. tot commies der Telegraphie le kl., de heer J. R. van Beek, thans 2e kl.tot commies der Telegraphie 2 kl., de heer A. P. Kooy, thans 3e kl. Winkeliers-vereeniging. Een gevolg van de vergadering van winkeliers, ge- honden op Donderdag den 9 in het café van den heer P. Clay is geweest, dat de heeren Cloeck, Fortuin en Jacobse zich voorstellen bij genoegzame deelne ming, hier ter stede eene winkeliers-vereeniging op te richtendie naast de bevordering van zondags rust de belangen van de winkeliers in hel algemeen en van de leden in het bijzonder zal behartigen. Genoemde heeren stelden zich reeds in verbinding met de algemeene winkeliers-vereeniging te Amsterdam en met het hoofd bestuur van den Nederl. Bond van vereeniging voor den handeldrijvenden middenstand. Concert BnltensocleteSt. Door het Stedeljjk Muziekkorpsonder directie van den heer J. M. Ottozal op Woensdag, den 15, des avonds ten 8 uur een concert worden gegeven in den Stadshontwaarvan het programma reeds vermeld is in het nummer dezer Courant van Woensdag 8 Jnli j.l. Den 10 is het paard van den heer W., veearts alhier, nabij Schoorlop hol geraakt. Gelukkig wist de heer W. zich nog bijtijds te redden door uit bet rgtuig te springen doch zijn koetsier B., die dit ook wilde doen, had het ongelnk van het paard een hevigen slag in het gelaat te krijgen waarbij hij ook nog ernstig aan de borst en hand gewond werd. De gewonde B. werd nog denzelfden avond naar het St. Elisabeth-gesticht alhier vervoerd. Zijn toestand is ernstig, doch niet hopeloos. De heer Mr. Br. A. Stuurman alhier, staat op de aanbevelingslijst voor leeraar in de Staatswetenschap pen aan de H. B. School te Amersfoort. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. A. de Lange, is geslaagd vnor het eindexamen (2e klasse Afd. Land bouwschool) der Rijks Landbouwschool te Wageningen. Gymnasium. Na gehouden overgangsexamen aan het gymnasium te Haarlem zijn o.a. bevorderd van de eerste naar de tweede klasseB. ter Spill. Van de derde naar de vierde klasseP. ter Spill. Van de vierde naar de vijfde klasseM. A. de Lange. Van de vijfde naar de zesde klasse Alida O. ter Spill, allen alhier. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het bouwen van een woon huis te Heiloo, naar plannen en onder beheer van den Architect K. Bakker Dz., is ingeschreven als volgt: P. Wallaart, Alkmaar, f 3000 M. v. Steeg, Heiloo, 2946 J. Sengeis, 2772 Bal der en Mannes, Alkmaar, 2769 P. Hartog, Heiloo, 2747 Firma Schoen en Co., Alkmaar, 2574 A. Zuurbier, 2492 A. de Mnnk, 2480 J. Dorregeest. 2436 Firma Spruit en Wils, 2424 A. Andriesma, 2347 Blom en Boenders, 2274 Raming 2296. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2