Runenschrift. No. 84. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 17 JULI. HEaSXEMMIiSG. Buitenland. FEUILLETON. JEI e r m i n a. Uk M V A ItSC IIK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar f 0,8®} franco door bet geheele rjik f 1, 3 Nummers f ©,©B. Afzonderlijke nummers 8 ets. Pr|js der gewone advertentiën t Per regel f ©,lft. Grootejlefctersf naar plaatsruimte. J Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend dat op Dinsdag den 28 Juli a.s. eene herstem ming zal plaats hebben, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad in het 2e Kiesdistrict, over de volgende Oandidaten JANSEN, J. M-, Eorestusstraat. WANNA, H. J. P., Ritsevoort. De stemming vangt aan des morgens 8 ure en duurt tot 's namiddags 5 are. Het stembureau hondt zitting in de 2e Gemeenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemanshofje. De inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar14 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. ENGHEAN». De strijd tegen de tarieven-politiek van Chamberlain wordt steeds krachtiger. Onder leiding van Arnold Morley is een »Free Trade Union'' opge richt, waartoe reeds een groot aantal leden, te beginnen met de voornaamste liberale leiders, zijn toegetreden. Het doel van die Unie is, de bescherming van den vrijen invoer van levensmiddelen en ruwe stoffen, de handhaving van het beginsel, dat belasting alleen zal worden geheven ter bestrijding van noodzakelijke uit gaven. In het alcemeen zal de Unie de »reaclionaire staat knnde van Chamberlain bestrijden, omdat daardoor de betrekkingen tot de koloniën worden bemoeilijkt en de standvastigheid van het Rjk in gevaar wordt gebracht Chamberlain's partijgenooten zitten echter ook niet stil, zij ook sloten een bond, ten doel hebbende de hervor ming van het toltarief op den door den minister voor gestelden grondslag. De gemeenteraad van Dublin heeft in eene zeer woelige vergadering met 40 tegen 37 stemmen hesloten Koning Edward bij zijn bezoek aan die stad geen wel komstadres aan te bieden. Reeds in eene vorige vergadering werd daarover be raadslaagd, maar die discussies waren toen zoo heftig dat de vergadering gesehorst werd. Thans ook was niet alleen in het stadhuis, maar voor namelijk ook daarbuiten de houding van het in groote getale saamgestroomde publiek van dien aard dat de hulp der gewapende macht moest worden ingeroepen en eerst na een vrij ernstig gevecht tnsschen soldaten on manifes tanten werd het binnengedrongen publiek uit de raadzaal verwijderd, zoodat de beraadslagingen konden beginnen De .Daily News" betreurt het besluit. De beweegreden is geen kwaadwilligheid tegen den Koning, zegt het blad, maar men wilde op deze wijze gehechtheid aan »Home Rule" te kennen geven. »Het is waar, dat de Koning het zinnebeeld is van wanbestuur over Ierland, en het zou dwaas zijn thans een uitbundige geestdriftsbetuifing te verwachten van de Iersche hoofdstad. Maar de Koning heeft zieh persoonlijk steeds welwillend jegens Ierland betoond en het werk, waarmede het Parlement nu bezig is, bewijst, dat in Engeland een tijdperk van betere gezindheid jegens Ier land aanbreekt. Het zou daarom waardiger zijn geweest, vindt het blad, als men nu den Koning welkom had geheeten en de ge legenheid van zijn bezoek had waargenomen, om hem op een andere, duidelijker manier, do wenschen des volks naar een eigen landsbestuur te kennen te geven. Ook te Belfast hebben rustverstoringen plaats gehad bij gelegenheid van een optocht van orangisten en vrij metselaars, die den herinneringsiag van de overwinning van Willem van Oranje vierden de nationalisten en katholieken hielden een tegenbatooging en wierpen met steenen. De politie sloeg er met den stok op en wist dus de orde te herstellen. ITAEIE. De laatste berichten uit Rome geven geen hoop meer omtrent den toestand van den Paus. Reeds dagen lang is de voeding zeer onvoldoende en alle symp tomen wijzen er op, dat het lijden van den Paus niet lang meer kan duren. Alle familieleden van Leo XIII zijn te Ro'me bijeen. De verwachting is, dat de H. Vader zachtkens zal in sluimeren om niet weer te ontwaken. In zijn slaap ijlt de zieke nn en dan; om hem ïnst te geven worden hem injecties toegediend. MACEDONIË. Aan de .Times" wordt geseind uit Sofiadat de Porte beloofde de troepen uit de Enro- peosche provincies te zullen terngtrekken en de bepalingen betreffende godsdienstige rechten en de vrijheid van ouder wijs te zullen herstellen. De Macedoniërs eischen echter zelfbestunr, zooals dat wordt omschreven in artikel 23 van hek Tractaat van Berlijn. SERVIE. Koning Peter I heeft besloten, alle vraem delingen, die ambten bekleeden aan zijn Hof er zijn onder dezen vooral veel Dnitschers te ontslaan en Serviërs in hunne plaats te benoemen. Dat beslnit heeft op het volk een zeer gunstigen indruk gemaakt. Land verhuizers. Van 1 Juli 1902 tot 30 Juni 1903 zijn in Noord- Amerika bijDa 1 millioen landverhuizers aangekomeD, het hoogste cijfer dat tot dusver in een jaar is bereikt. Ia Mei alleen kwamon 137,514, waarvan bijna 90.000 uit Italië, Oostenrijk-Hongarije en Rusland, en deze grooteu. deels .analphabeten". De Commissaris voor de landver. huizing Sargent heeft volgens »The World!»' ver. klaard, dat deze stroom van onkundigen een gevaar wordt E. WEEN EK. V ERTALING VAN 58) De eigenaar van Ottendorf was maar éen dag op Alf heim gebleven, hoezeer men er op aandrong, dat hij zijn bezoek zou verlengen. Den volgenden ochtend vertrok hij weer. Hohenfels had hem tot Ëaansdal vergezeld en werd aanstonds terugverwachtmaar in plaats van hemzelf bracht de koetsier een paar regeltjes van den minister mede. Hij was bij zijn neef op Edsviken, men moest hem maar niet wachten, hij zou denkelijk eerst 's namiddags terngkomen. Hij kwam dan ook eerst tegen den namiddag op Alf- heim terug, waar zijn aanstaande schoonzoon hem ontving en naar binnen geleidde. »Hoe is 't met Sylvia?" vroeg Hohenfels. »Zjj zag er van morgen zoo slecht uit. Heeft ze nog altijd hoofdpijn Ja, die wil maar niet overgaan. Ik ben niet langer dan een kwartier by haar geweest, om haar te vertellen, dat gij wat later thuis kwaant. Maar ze beloofde aan tafel te znllen komen, en 't zal het best zijn, dunkt mij, als we haar dus zoolang maar niet storen." De toon van dit antwoord verried, dat het korte bezoek bij zijn verloofde den prins weer eens nit zijn humeur had gebrachtmaar Hohenfels merkte dit niet. Hij knikte slechts verstrooid en toestemmend, terwijl zij zijn studeer kamer betraden. Op de schrjjftafel lagen verschillende brieven en stnkken, die de post ondertusschen had ge bracht, maar de minister wierp ditmaal nauwelijks een blik daarop. Zijn aangezicht stond ook niet zoo kalm en effen als anders, zijn gansche voorkomen drukte met voor de Unie en ernslige maatregelen noodig maakt, omdat de meeste landverhuizersdie nu komen, niet znllen opgaan in de bevolking en een vreemd element znllen blijven. Aitierikaansch. De Amerikanen hebben voor de wereldtentoonstel ling van St.-Louis eene echt Amerikaansche .aantrek kelijkheid" uitgedacht. De liefhebbers znllen zij achter eenvolgens doen schipbreuk lijden en in een grooten waterval doen jieorploffen (zonder levensgevaar); dan volgt een tunnel, bij welks uitgang het schip in een afgrond zal storten, te midden van een onweer, voortgebracht door electrische toestellen. De passagiers zullen al de duizelingen en angsten ondergaan van slachtoffers bij groote zeerampen. Men zou er de reis naar St.-Lonis alleen voor doen moeite in bedwang gehouden, maar diepe ontroering nit. .Waart ge niet verwonderd, Alfred, toen ge mijn briefje van Edsviken kreegt vroeg hij. terwijl bij ging zitten .Dat zal wel waar zijn I" antwoordde Sassenbnrg. .Ik dacht niet, dat, go ooit een voet op Edsviken zoudt zetten, en vreesde het eerste oogonblik, dat een ongeluk de aan leiding daartoe was geweest." »Neen, er is niets van dien aard voorgevallen, maar ik had met Bernhard iets te bespreken iets dat ons beiden even na aanging, 't Was niet met een paar woor den af te doen eu ik voldeed dus aan zijn verzoek en reed met hem naar zijn huis Er is kwestie, dat hij weer in dienst treedt bij onze marine." Alfred, die met zijn gewone onverschilligheid toeluis terde, hief plotseling vol verbazing net hoofd op .Wil hij terngkomen? Wil hij de vrijheid weer prijs geven, die hij zich met zoo'n kracht en geweld heeft verworven »En waarbij hjj ten slotte toch geen vrede had!" viel de minister in. »Ik heb 't lang vermoed, maar dacht toch niet, dat hij terng zou komen. Menschen als Bern hard helpeu zichzelf liever geheel in den grond, dan dat ze ongelijk bekennen of toestemmen dat ze een dwaas heid hebben bsgaan. Hij zal zwaar genoeg met ziebzeli te strijden hebben gehad, eer 't zóóver is gekomen, maar hij heeft zich nn dapper beheerscht. .Oom, ik heb ver keerd gehandeld," zeide hij. .Verkeerd tegenover n, te genovor mijn geboorteland, tegenover mijzelf wel hot meest. Ik beken 't eerlijk zijt ge daarmee tevreden Zeker was ik dat, daar ik zag wé,t die bekentenis üem kostte. En toen hebben we vrede met elkaar gesloten." .En zijn aanstaande?" vroeg Sassenbnrg. »En Hildur Eriksen .Wordt mevrouw van Hohenfels en blijft voorloopig met hem op Edsviken. Dat heeft hg mij dadeljjk gezegd en daarin geef ik hem volkomen gelijk. Ik vrees, dat een onbedachte stap van hem is gesveest dat meisje tot vrouw te vragen, maar hij heeft 't óens gedaau eu kan zich als fatsoenlijk man niet terngtrekken. Doch Gnnters berg," de minister kon een zucht niet weerhouden, .Gun Tegen een grooten last. Er komen tegenwoordig hoe langer hoe meer van die .geheimmiddelen" in den handel tegen bladluizen, en het een is al beter dan het andere, zoo heet het, zegt de heer Tennissen in de Veldbode. Maar goedkoop zijn ze nietdat is jammer. Daarom blijf ik maar aanbevelen: 1 K.G. soda, 2K.G. groene zeep en I L. petroleum, dat men mengt met 100 L. water, Dat is een goed en goedkoop drankje. Er zijn in den loop der tijden al heel wat middelen aan de hand gedaan, maar in de praktjjk wordt er niet zoo heel veel gebruik van gemaakt. Het bereiden is meestal te omslachtig. Er blijkt anders wel uit, dat de luizen een voortdu rende en internationale plaag zijn. Dat zal niemand ontkennen. Daarom nog ie's over de vijanden van de bladluizen. In de eerste plaats pikken de insectenetende vogels, zoo als meezen en grasmusschen er nog al wat opook de spreeuwen laten zich niet onbetuigd. Dus Spaar de vogels 1 Als men een spreenwennest of een meezennest laat verstoren door de ,:evo straat of tninjengd, dan vieren de bladluizen feest. Die mogen dat wel. Hoe minder vogels, hoe meer lnizen. Boontje komt om z'n loontje. Wie de wetten van de natnnr verbreekt, moet aan zichzelf de ongemakken wijien. Behalve de vogels zijn do Oaze-Lieve-Heersbeestjes dolle liefhebbers van bladloizen. Let maar eens op, bij blad- lnizen-kolonien treft men ze meestal aan. Spaar dus die beestjes in uw eigen belang. Cok de larven van die ke vertjes smullen aan de bladluizen, evenals die van enkele vliegensoorten. Er is dns voor gezorgd, dat er buiten den menschom, toch nog genoeg worden opgeruimd. Provinciale Staten van Noord-Holland. In de "den 14 gehouden vergadering werd in be handeling genomen het voorstel omtrent den bouw van een krankzinnigengesticht te Castrienm. tersberg is voor hem verloren, dat komt eens in handen van vreemden Maar h ij behoort dan ten minste weer tot. ons." De prins had met toenemende verbazing geluisterd. Dit bericht verraste hem blijkbaar zeer, maar hij schudde twijfelend bet hootd. »En wil bij dan nn maar op eens zijn onde carrière weer opnemen P Misschien zal dit mo gelijk zijn, als gij n daarmee bemoeit, maar 't zal toch bezwaren inhebben." .Formeele bezwaren nietantwoordde Hohenfels, .want hij heeft in alle vormen zijn ontslag genomen maar persoonlijk zal hij nog wel eens het een en ander moeten verkroppen. Zoo'n boslnit te herroepen valt altijd moeilijk, maar ik zal hem daarin te gemoet komen. Men zal denken, dat 't m ij n werk is, dat i k ham overreed heb die onzinnige ontslagneming in te trekken, ieder weet, toch dat ik te Raansdal ben geweest. Hij moet alle verantwoording op mij werpen, dit bespaart hem de ver nedering." »Nu, ge bonwt wel gouden bruggen voor hem 1" merkte Alfred min of meer spottend aan. .Dus is hij zoover ge komen, die opgewonden vrijheidsheld, dat hij het vroegere juk weer geduldig op zich neemt!' De vroegere verplichtingen meent ge!" klonk de ietwat strenge terechtwijzing. »Ja, hij is nog bijtijds tot inkeer gekomen, en ik waardeer 't zeer in hem, dat hjj den moed heeft om die valsehe schaamte te overwinnen. Wij hebben al het noodige reeds besproken. Dezen winter blijft Bernhard natuurlijk op Edsviken bij zijn jonge vroaw, en tegen het voorjaar komt hij naar Duitschland. Tegen dien tijd zal ik hem dan weer eeu plaats bij de marine bezorgen." Sassenbnrg stond op, maar er lag een zekere lichtge raaktheid in den toon, waarop hij antwoordde .Hebt ge dan wezenlijk zulke hooge verwachtingen van die» Bernhard .Jazeide Hohenfels met volle overtuiging. »Wjj hebben daarvan do bewijzen. Eóns in de rechte baan, zal hij 't ver brengen, en na blijft hij er bij de les is hard genoeg geweest. Als hij 'fc had knnnen uithouden,

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1