De commissie met het onderzoek der plannen belast, adviseerde tot aanneming der plannen van Ged. Staten. Volgens de heer Laan is het plan zooals het wordt voorgedragen niet goed. Gedeputeerde Staten zijn halverwege blijven staan. De zaak is zoo breed opgezet, hetgeen wordt bewezen door den aankoop. Zij zijn evenwel niet constqaent blijven doorgaan. Het oordeel van andere bevoegde zijde dan die van dr. Jacobi heelt spreker in de commissie niet vernomen. Waar spraken is een van de belangrijkste plannen, die in de vergaderingen der Staten zijn behandeld, waar hij meent dat Noord-Holland zijne reputatie kan en zal ver spelen, waar het geldt het wel en wee van vele ongeluk kiger), daar, meent hij, dat na het onvolledig onderzoek, dat heeft plaats gehad, dat hg zijn Btem aan het voorstel niet mag geven. De heer Sntorius wenscht de vergadering er ge luk mee, dat het belangrijke onderwerp thans ter tafel komt. Spreker keurt het echter niet goed, dat de commissie niet er op uit is gegaan om andere inrichtingen te zien en vergelijkingen te maken. Spreker meent, dat in dit geval het er niet op aan mag komen of de inrichting wat meer of minder kost. De beslissirg der Staten is belangrijk, want de 01 gen van binren- en buitenland zullen zich vestigen op hetgeen tot stand zal worden gebracht. Het zou spreker leed doen als de Staten een besluit namen met de betrekkelijk weinige gegevens. De Staten dienen vollediger te worden ingelicht. De Voorzitter doet opmerken, dat Gedeputeerde Staten wel degelijk drie jaren lang een grondig onderzoek hebben ingesteld. De heer Sntorius meent, dat er verzuimd is, want de rapporten, die zijn uitgebracht, zijn te onvolledig. De Staten moeten meent spr. met het oog hierop nog geene beslissing nemen. De heer Mouthaan wijst er op dat er strijd is over de juistheid van het stelsel, dat den Staten wordt voor gedragen. De beide inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht hebben bezwaren ingebracht. Sprtker vindt het jammer, dat deze niet goed zijn ontvouwd, opdat de Staten in staat zoude zijn te beslissen naar volle over tuiging. De voordracht is zeer sober toegelicht voor de Provin ciale Staten. De heer D. Josephns Jitta doet uitkomen, dat de meenigen der deskundigen ver uiteen loopen. Het is jammer voor de vergadering, dat er geen leden-deskundi gen zijn en dat de Staten alles moeten vernemen nit de tweede hand. Dr. Jacobi heeft al de gestichten, door de tegenstanders genoemd, bezocht. Wat betreft de beden kingen van de beide inspeetenrs van het geneeskundig staatstoezicht, deze zijn den Staten wel degelijk kenbaar gemaakt. De bezwaren van de inspecteurs bestonden hoofdzakelijk in de grootte van het geheele gesticht. Hg meent dat het voorstel, zooals het er ligt, moet worden aangenomen. De heer W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, lid van de commissie, verdedigt evenals de rapporteur, de heer Jitta, het voorstel van Ged. Staten, dat door de commissie van advies wordt gesteund. Prof. Van Hamel brengt een woord van dank en hulde voor hit rapport van dr. Jacobi. De heer De Kanter meent, dat het voorstel van Ged. Staten zeer aannemelijk is. De heer G. S. B o r e e 1, lid van Ged. Stater), verdedigt de voorgestelde plannon. Hij meent, dat de vergadering moet afgaan op de voorlichting der deskundigen. De heer Mouthaan hoopt, dat men zal kunnen be sluiten de bezwaren der geneeskundige inspectiurs aan de Staten volledig kenbaar te maken, dat men nog an dere deskundigen hoort dan dr. Jacobi en dat men het voorstel aanhoudt tot de najaarszitting. De heer Sntorius blijft bij zijne vroeger gesproken woorden. De heer J. A. Laan prijst den ijver, die dr. Jacobi heeft doen blijken, maar of deze deskundige wel genoeg ervaring heeft, betwijfelt hjj. Nu twee millioen of ander half millioen moet worden gevoteerd, meent spr., met het dit leven, dat geen leven is, dat doellooze zwerven door de bosschen, dat rusteloos zwalken op de zee 't zon tusschen ons uit zijn geweest. Dat's geen leven voor een man op zijn best voor ten droomerP' Alfred beet zich op de lippen. «Zegt ge dat soms op mij, mijnheer van Hohentels Dit verwijt was misschien niet ongegrond, maar de minister sloeg schieljjk een anderen toon aan«Wel neen, Alfred, van jon is geen sprake. Ik dacht aan mijn broer, die immers ook naar Raansdal ging om «vrij man" te blijven." «En hij is 't tot zijn dood gebleven; hij heeft zich nooit voor iemand gebogen." «Neen. Hij verkoos met een pistoolschot een eind aan dien tweespalt te maken." «Is 't waar 1" riep Alfred. «Dat heb ik wel gedacht 1" Hohenfels fronste de wenkbrauwen, 't Overkwam hem niet dikwijls, dat hij zich een overijld woord liet ontval leD, maar dien dag ontbrak hem zijn gewone bedaard heid. «Och ja," hernam bij aai zeiend. «Hij heeft zich zelf van kant gemaakt." Sassenburg vertrok den mond tot een bitteren lach «Waarom hebt ge dat zoolang voor mij geheim gehondeD, mijnheer van Hohenfels P Ik vermoedde reeds lang, hoe 't zich met dat «ongeluk op de jacht" had toegedragen, en verwijt 't Joachim niet, dat hij den dood heeft gezocht." «Maar ik wel 1" verklaarde de minister. «Ik heb zoo dikwijls in den zoon rijns vaders temperament trachten te bestrijden, maar nn weet ik, dat hem ook iets van mijn bleed door de aderen vloeit. Hjj is mjjn naamge noot, en een Bombard Hohenfels verovert zich zijn plaats in de maatschappij, een Bernhard Hohtnfels zoekt niet den dood, maar het bedrijvige menechenleven Op het gelaat van den piins verscheen weer de afge matte uitdrukking en somber dwaalde zijn blik door het open venster naar het verschiet af. «O ja, maar daarvoor moet men het leven en de menschen liefhebben «Doet gij dat dan niet Ge houdt toch vau je aan staande vrouw!" «Ik ja 1" klonk 't met een bjjzonderen klemtoon, oog op de z. i. onvolledige gegevens, dat de zaak tot de najaarsvergadering moet worden aangehouden. De heer Laan stelt een motie voor, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd drie deskundigen te benoe men op het gebied van kiankzinnigenverpleging, opdat dezen alsnog rapport kunnen uitbrengen en inmiddels de behandeling van het voorstel te schorsen. De Voorzitter doet uitkomen hoe urgent de zaak van den bouw van een krankzinnigengesticht is. Nergens is plaats. Met moei'e is op Meerenberg plaats gemaakt voor 65 patiënten. Spreker raadt den Staten uitstel af en beveelt aanne ming van het voorstel van Ged. Staten ten zeerste aan. Wanneer, zi oals in de motie gevraagd wordt, een com missie van deskundigen zal worden benoemd, zou spr. willen, dat die benoemd werd door de vergadering en niet door Ged. Staten, want deze hel ben hobben reeds de beste deskundigen, die er naar hunne meening waren, gehoord. De heer Laan meent, dat zijne motie geenszins een vijandig karakter draagt. Hij beveelt haar ten zeerste voor aanneming aan. De motie van den heer Laan wordt in stemming ge bracht en verworpen met 56 tegen 8 stemmen. De discus sie wordt gesloten en de voordracht van Ged. Staten aan genomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Sntorius, Mouthaan, Laan en Loeff. Overgegaan wordt nu tot de verkiezing van een lid der Staten. Benoemd wordt mr. F. Th. Westei wondt met 58 van de 61 stemmen. De heer Westerwoudt verklaart de benoeming aan te nemen. In behandeling wordt gebracht een nader voorstel tot wijziging van hot AlgemeeD Reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord Holland, benevens het rapport omtrent de voordracht tot herziening der verordening regelende het toezicht der Provinciale Staten en van Ged. Staten op de waterschappen binnen de provincie Noord-Holland. Gestemd werd over art. 3 van het algemeen reglement zooals dit wordt voorgesteld door de commissie, om ook vrouwen toe te laten als leden van het bestuur, als sec retaris en ais penningmeester. Dit voorstel wordt aan genomen met 31 tegen 23 stemmen. A.s. Dinsdag om half elf wordt de vergadering voort gezet. Akersloot. Den 14 is tot lid van den gemeente raad herkozen de heer P. van der Oord. Herstemming tusschen de heeren Joh. Dil (aftr.) en J. Blokker. Den 14 werd te JJarslngerhorn bij de herstem- mii g voor één gemeenteraadslid 226 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer (Js. Spaans met 115 stemmen; op den heer A. Sohenk werden 111 stemmen uitgebracht. De heer Spaans was de candidaat der kiesvereeniging Kolhorn, Van wege deze kiesvereeniging werd weder den geheelen dag met twee wegens gereden. KiJP- Daar hier gebrek is aan goede burgerwonin gen hebben zich eenige ingezetenen vereenigd om voor gezamenlijke rekening dergelijke WQningen te laten bonwen, indien ze hiervoor den benoodigden grond kunnen ver krijgen. Zij hebben zich met dat doel tot den Gemeente raad gewend om hun den grond, liggende ter zijde van de gasfabriek, voor bouwterrein te verkoopen. Postduif. By den heer P. Kooyman te Briehuiien is komen aanvliegen een postduif, gemerkt 1901 B 538. Het diertje is blijkbaar verdwaald. Besmettelijke Veeziekten. Uit den staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland gedurende de maand Juni j!. opgenomen in de »St.-Ot." No. 163 blijkt, dat in die maand geen enkel geval is voorgekomen, noch van mond- en klauwzeer, uoob van longziekte. Amerikaanscli vee. Voor Nederlandsche en Belgische rekening zal deze week te Antwerpen eene tweede lading van 360 stuks vee uit Amerika aankomen. Het vee der eerste lading van de heeren Cockx Go., te Rozendaal was van goede hoedanigheid en vond spoêdig kcopers. «Wat is er gebeurd?" vroeg Hohenfels bezorgd. «Zjjt ge 't soms weer niet eens geweest V' «O, jawelMaar Sylvia voelde zich niet prettig en ik merkte, dat mijn gezelschap haar hinderde. Toen ben ik maar heengegaan. En nn zal ik u ook niet langer op houden, daar ge nw brieven en conranten zeker nog vóór tafel wilt inzien." «Dit zeggende, ging Sassenburg heen, terwijl de minister aan zijn echrjjftafel trad maar bij zag alle stukken slechts vluchtig door, hoewel zich daaronder veel gewichtige bevonden. De laatste nren op Edsviken hadden al het andere bij hem op den achtergrond gedrongen alles behalve die óene zware zorg, die hem reeds sedert ver scheidene weken op het hart drukte. Daarvan had bij natuurlijk tegenover zijn neef met geen woord gerept, evenmin als tegenover zjjue dochter. Wat niet bestaan mocht, dat mocht ook niet in woorden gebracht, dat moest doodgezwegen worden. Binnen korten tijd zou Bernhard's huwelijk voortgang hebbeD, en als hij naar Duitsohland kwam, was Sylvia immers ook getrouwd. Dan scheidde hen een dubbele plichtBeiden zouden 't te boven komenvoor een man van den strengen plicht, zooals Hohenfels, sprak dit van zelf. SasBenbnxg was ondertnsschen op weg naar zijn ver loofde. Zijn plan om haar niet \óor 's avonds met zijn gezelschap lastig te vallen, had hij laten varen. Al kwelde Sylvia hem niet meer met haar lmmen zooals vroeger, toch lag er in haar geheele houding iets koels, iets terugstoo- tends, dat hem nog meer hinderde. Op die manier had ze hem stiaks ook verdreven, en toch kwam hij haar nu het nieuws van haar neef vertellen niet anderB dan een voorwendsel om haar een paar uur vroeger weer te zien. Toen hij bij haar binnentrad, stond zij op het balkon. Zij zag er werkelijk slecht nit, maar 't was nn geen moe heid, geen uitputthg, die op haar gelaat stond te lezen, integendeel opgewonden verwachting. Toen zij hoorde, dat haar vader op Edsviken was, wist zij ook nat daar ver handeld werd. Bernhard wilde haar en zichzelf het weer zien besparen. Hij had zeker gehoord, dat Hohentels zijn vriend naar Raansdal zou vergezellen en maakte van deze Dit vee was afkomstig uit de vruchtbaarste streken van Noord-Amerika. Tijdens de zeereis stierven negen runderen. Overstroonlng. De overstrooming van verleden week heeft aan de landbonwers te Eemnes buitengewoon groote schade berokkend. Een hooioogst, zocals slechts zelden gewonnen wordt, stond voor het grjjpen. Toen de wind van Zuid- West naar Noord-West was geloopen, vreesden de boeren het ergste. Het water van de zee begon nu zeer snel te wassen en zette de uiterdijken onder water Het duurde dan ook niet lang, of de Maat- en Meentpolder stonden black. De burgemeester van Eemnes, Jhr. O. Röell, dijkgraaf van het waterecbap Eemnes, was den geheelen nacht in de weer. Aan het beleid van hem en een paar heeren is het te danken, dat er geen vee verloren is gegaan. Toen hét zeewater nog steeds bleef rijzen, liep het ten slotte ook over den zomerdijk den bicnenpolder in. Toen was de ramp niet te overzien. In enkele uren tijds liep de schade over duizenden guldens. (N. v. d. D.) Amsterdam. Doordien het koord was doorge sleten, viel bij een familie in de Van-dei-Heist ttraat een zware spiegel naar beneden en trof een 4-jarig meisje gedeeltelijk op het hoofd. De spiegel was verbrijzeld, en het arme kind kreeg een schedelbreuk. Oudkarspel. Benoemd tot onderwijzer te Zuid- scharwonde, de heer D. Klok, te Middelie. De Raad der gemeente Oudkarspel heeft met al- gemeene stemmen besloten eene bijdrage van f 25 te verleenen aan het fanfarecorps «Eendracht maakt macht" aldaar, voor het maken van een muziektent. Verklezlug banne en polder Ursem. Voor een lid van 't dageljjksch bestuur Uitgebracht 95 stemmen. Vacature S. Akkerman. Herkozen S. Ak kerman 83 stemmen, op S. Ond 8, P. Koster 1 stem. Vacature J, Blom, bedankt, C. Keijzer 75 stemmen, ge kozen, op D. Boots 7, J. Slot 3, A. van Diepen 2, J. Stam 4, S. Oud 2 stemmen, P. Koster 1 en S. Akker man 1 stem. Voor Hoofdingeland: Vacature G. Vet, oveileden, P. Koster 46, J. Stam 31, D. Gignis 8, A. van Diepen 6, S. Oud 2 stemmen. Herstemming tusschen P. Koster en J. Stam. Vacature D. Schaap, bedanktJ. Stam 47, P. Koster 36, K. Komen 3, S. Oud 3, J. Slot 5 stemmen en A. van Diepen 1 stem. Herstemming tusschen J. Stam en P. Koster. Ursem. Bij de den 14 gehouden stemming voor leden van den Gemeenteraad zgn- de aftredendende heeren A. Hille P. Koppes en 0. Schouten herkozen resp. met 135, 135 en 85 stemmen; de heer J. Oud be kwam 58 stemmen. Er werden 144 stembriefjes ingeleverd. Hollandsche Maas. Naar aanleidii g van een bericht, dit voor jaar in verschillende bladen opgenomen, als zou de Pranscho minister van Oorlog het gebruik van Hollandsche kaas voor het Fracsche leger hebben ontraden, had «DeVer- eenigiug tot bevordering en veibeteiing der zuivelbe reiding in N.-Holland" aan den heer J Merz, te Schagen volmacht gegeven bij zijn bezoek aan Parijs j.l. voor de belangen der Hollandsche kaaspredneenten werkzaam te zijn. Dank zij den steun onzer regeering en den ijver van onzen Consnl-Generaal Mr. J. M. van Lier, te Parijs, is de heer M6*2» na e6n onderzoek ter plaatse, gemachtigd ook namens onzen Nederlandschen gezant en den Consul te Parijs te verzekeren, dat bovengenoemd bericht geheel onwaar is. Trommelen ln 't Paleis van Volksvlijt. De firma Blooker te Amsterdam heeft eene over eenkomst gemankt met de directie van het Paleis van Volksvlijt, om, indien het voorstel van buig. en weth. om het trommelen op de Beurs af te schaffen door den Raad wordt aangenomen de groote zaal gedurende een paar dagen in de maand Augustus voor de jeogd beschik baar te stellen om zich evenals voorheen op de Beurs met trommelen te vermaken. De toegaDg zal geheel vrij zgn, aangezien alle kosten door de firma worden gedragen. gelegenkeid gebruik om hem te zien en te spreken. Zóo was 't ook het best «Neem niet kwalijk, dat ik je stoor 1" begon Alfred. «Ik wilde je maar even vertellen, dat je papa terug is." «Dat weet ik," was het antwoord kortaf. «Ik heb het rijtuig zien voorkomen." «Maar raad nn eene, welk nieuws hij heeft meegebracht Wij waren al verbaasd over dat bezoek en de uitslag is nóg merkwaardiger. Je neef houdt er van de beele wereld met zijn besluiten te verrassen. Dat deed bij, toen hij naar Raansdal ging, en nn wil hij naar Doitschland tereg en opnieuw in zeedienst gaan. 't Schijnt, dat die vroeger zoo vurig gewenschte vryheid hem toch op den dunr niet bevalt 't Verwonderde den prins, dat zgn nituws zoo kalm en onverschillig werd aangehoord Sylvia liet niet de mir sta verrassing blijken. Zij had het balkon verlaten en was gaan zitten, terwijl zij het hoofd in de hand liet rasten. «Ik geloof, dat het niets doen hem verveelt," zeide zij. «Hij moet wat om handen hebben." Nn ja, in dat opzicht gelykt hij op je vader, die zijn verbljjf op Altheim ook als een soort van verbanning beschouwe, hoewel hij zijn gezondheid daardoor heelt teruggekregen. Maar wat zegt g ij er wel van «Ik 't Is alleen de vraag, wat papa daarvan zegt." «O, die neemt den verloren zoon weer in genade aan. Ik had nooit gedacht, dat bij hem zoo gemakkelijk en gauw vergiffenis zou schenkeD, ze hebben om zoo te zeggen levenslang oorlog gevoerd met elkaar, maar van daag schijnt alles bijgelegd te zijn. Voor hem is Bernhard na de man der toekomst ze verwachten heldendaden van hem voor onze marine." In dtze woorden Bchemerde weer de zelfde bitterhe.d door, die Alfred straks in zijn gesprek met den min ster verried. Hij had altijd Bernhard's partij gekozen en diens recht op vrijheid en onafhankelijkheid bepleit; maar deze wending van de zaak begreep hij niet en dat gez. gde over dien «droomer" had hem, hoewel de minister schielijk daaroverheen had gepraat, niettemin

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2