Indische Penkrassen. No, 85, Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 19 JULI. Rijkskeuringen van hengsten. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Wins da g-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën s Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij beschik king van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid d.d. 2 Juli 1.1. No. 5100, afd. Landbouw, is bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze provincie betreft, in dit najaar zullen gehouden worden op 5 October n. m. e. k. te Beverwijk op 6 October e. k. te Schagen op 7 October e. k. te Hoofddorp, gemeente Haarlem mermeer op 8 October e. k. op Texel en Terschelling 1°. dat tot deze keuringen worden toegelaten alle heng - sten, die ten minste 21/2 jaar oud zijn 2°. dat de eigenaar of houder, die ean heugst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schrif telijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Se cretaris der provinciale regelings-commissie (den heer W. Teengs te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst beuevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 3°. dat een hengst na bovenvermelden termijn aange geven, van de keuring is uitgesloten, tenzjj de Commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gul den bij voornoemden Secretaris stort 4". dat inschrijvingebiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regelingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Juli 1903.C. D. DONATH, Secretaris. BEIiCHE. De Kamer heeft met 71 stemmen tegen 57 onthoudingen een ontwerp aangenomen tot vergoeding bij arbeids-ongevallen. CHINA. Te Washington is bericht ontvangen dat de Mantsjoerjjsche quaestie tot een bevredigende regeling gekomen is. Van de Cbineesche Regeering is de verzeke' ring ontvangen dat in de naaste toekomst vele thans ge sloten havens als tractaatbavens voor het wereldverkeer zullen worden geopend, De Russische Regeering heeft de Vereenigde Staten uitdrukkelijk verzekerd, dat zij zich in geen opzicht tegen zulk een openstelling van havens zal verzetten. Welke plaatsen het zullen zijn die voor den handel worden geopend, wordt niet opgegeven, maar uit mede deelingen van andere zijde blijkt dat het Moekden en Talnngkao zullen zijn. ENHEEiAND. De Engelschs Regeering is blijkbaar nog niet volkomen gerust over den toestand in Zuid- Afrika. In het Lagerhuis heeft minister Brodrick ver klaard dat vooreerst nog een troepenmacht van 25000 man in Znid-Afrika gehandhaafd zal worden. Als reden voor dit machtsvertoon wordt opgegeven dat het voordeeliger en gemakkelijker is een groote troepenmacht in Znid-Afrika te hebben, die ingeval van nood beschik baar zou zijn voor den dienst in Indië. De kosten zouden anderhalf millioen pond sterling meer bedragen dan het onderhoud van een gelijke troepenmacht in Groot-Brittannië kost, maar der Indische Regeering zou worden gevraagd een deel der extra-uitgaven te betalen. De .Times" publiceert een schrijven van generaal Louis Botha aan Leonard Courtney. Generaal Botha zegt dat de reis van Chamberlain geen enkel nuttig resultaat heeft opgeleverd. Chamberlain geeft er de voorkeur aan zijn inlichtingen in te winnen bij lieden, over wie het beter is niet te spreken. De generaal is van oordeel dat de mijn magnaten de Regeering van Transvaal beheerschen. De Regeering volgt een verkeerde politiek, die de verzoening met de Boeren onmogelijk maakt. Zij volgt dezelfde politiek die de voor vaderen der Boeren uit de Kaap verdreef en die zooveel ellende over Znid-Afrika bracht. Zij wordt beheerscht door wantrouwen en vrees. De ontevredenheid in Trans vaal is dan ook groot. En de Engelschen, nog meer dan Hollanders, klagen bitter. Toch heersebt onder de Boeren een groote kalmte. Alle energie is er op gericht de ge volgen van den oorlog te overwinnen. Niets is meer tref fend, zegt generaal Botha, en niets geeft meer hoop op de toekomst dan de energie waarmede de bevolking aan de voltooiing van dat werk arbeidt. Door de Engelsche bladen wordt deze brief druk ba- sproken. De .Times" laat het er niet bij, Botha's beweringen te weerleggen, maar beweert dat alles onwaar is, en spreekt het vermoeden uit dat de brief van uit Londen is inge geven en op bestelling geschreven. De .Daily News'' slaat een geheel anderen toon aan. Het noemt Botha's brief een .onweerlegbaar'' bewijs van de .volstrekte hopeloosheid der taak", die de Engelschen in Zuid-Afrika hebben aanvaard. Als eene daad van welwillendheid jegens Ierland is thans bij een Koninklijke proclamatie de .Crimes Act", de gehate uitzonderingswet, ingetrokken. ITALIË. In 'sPansen toestand komt geene vermel denswaardige verandering. Het bulletin van den 17 's morgens lnidde .De Paus had gedurende den nacht enkele uren rust, met korte tussebenruimten van lichte opgewondenheid. De hoeveelheid vocht in de borstkas blijft binnen de reeds vroeger geconstateerde grens, en geett geen aanleiding tot ernstig ljjden. De algemeene toestand van den lijder is weinig veranderd." SERVIË. In Servie zou een nieuwe samenzwering ontdekt zijn om den moord op Koning Alexander en Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XII. In onze vorige Penkras hadden wij het o.a. over de minder gunstige eigenschappen der Batavianen. Natuur lijk zijn er hier ook goede menschon, doch zij vormen Blechts de kleinste helft en één mijner Inlandsche vrien den durfde mij zelfs verzekeren, dat 70 °/0 niet te ver trouwen is lederen dag staan de plaatselijke bladen dan ook vol met berichten van diefstallen, terwijl nu en dan een griezelige moord wat variatie in het thema brengt. De politie is, zoo vertelde men mij, geheel onvoldoende, niet voor haar taak berekend en omkoopbaar. Het wordt dan hoog tijd, dat in groote plaatsen als Batavia, Soera- baja en Semarang een korps Europeesehe politieagenten wordt aangesteld. Men moet, dat korps recruteeren uit de meest oppassende Europeesehe fuseliers van het leger en zeer zware straffen stellen op poging tot omkooping. Politiemannen, die er voor bezwijken, moeten diep de doos in. Het is ergerlijk om te hooren, hoe het recht hier soms voor een paar gulden met voeten getreden wordt! Ik sprak ook van georganiseerde rooverbenden en daarmede heb ik niet te veel gezegd. Er ziju er hier verschillende, die naar men fluistert, voortdurend voeling honden met dienaren van den heiligen Hermandad De roovers, torang rampok" genaamd, zijn met revolvers en klewangs gewapend en vooral in de buurt van Meester Cornelis, een groote garnizoensplaats zuidelijk van Bata via, slaan die heeren elk oogenblik hun slag. Ik zeg met opzet .een groote garnizoensplaats", omdat het mjj ten zeerste bevreemdt, dat de militairen niet nu en dan eens een flinke klopjacht mogen houden. Nu heeft men te Meester Cornelis een vliegend vendeltje van twaalf oude gegageerde Javaansche soldaten opgericht, die 8 nachts er op uit moeten met een Beaumont-geweer gewapend en zoo nu en dan klinken er dan schoten in den omtrek van het garnizoen. Ware het niet veel beter iederen avond een compagnie iufanterie te commandeeren voor dien zeer nuttigen en ook aangenamen dienst Zoo'n compagnie van 150 bajonetten, opgelost in groepen van vijftien man, zou heel wat meer succès hebben, dat verzeker ik u Nu en dan, als spionnenberichten melden, dat er weer een trampok" op touw is gezet, gaat het civiel bestuur op excursie 1 Er wordt dan een troepenmacht bijeengetrokken, bestaande uit politieoppassers met kapmessen en ploerten- dooöers, verschillende Inlandsche bestuursambtenaren met jacht- en andere geweren, en als kern het bovengenoemde vliegende vendel. Een en ander staat onder de bevelen van den controleur van politie en den schout. Net als bij het leger moet er ook een ambulance mee van twee draagbaren met een Dokter Djawa (Inlandsche geneesheer). De geheele colonne", zestig man sterk ongeveer, wordt in verschillende tdos a, dosgeladen en zoo gaat men op marsch. Natuarlijk krijgen de trampokkers" hiervan tijdig bericht en het gebeurt dan ook zelden of nooit, dat een dergelijke uiting van het gezag succes heeft. De beeren roovers lachen er wat mee en begrijpen natuurlijk even min als ik, waarom het Gouvernement geen beter gebruik van ziju soldaten maakt. De meeste Europeanen hebben tegenwoordig vuurwa penen in huis en daarom gebeurt 't maar zelden dat zij van de roovers bezoek krijgen. De .helden" vallen veel liever hun weerlooze landgeuooten aan, die zjj bij verzet gemakkelijk kunnen dooden. Wat een verschil toch met de toestanden op Sumatra's Westkust Daar hoort men nu nooit van die dingen. In heel Padang is slechts één bekende dief, een handige zakkenroller, Hassan ge naamd, die iedereen met den vinger aanwijst als tanak gargasi". 't Is een jonge snuiter van Arabische af komst, die zoo nn en dan eens zijn slag slaat en als het dan bewezen is voor een paar maanden wordt opgoborgen De Maleiers zjjn wel lui maar ook eerlijk dat moet ge zegd worden en men kan op de Westkust met een handje vol politie best volstaan. De toestand op Batavia eischt echter dringend verbetering. Gelukkig wordt er zoo nu en dan eens een roovertje opgepikt en als dan zijn schnld maar wettig en overtuigend bewezen is, en meneer eenige Koningin Draga te wreken, in de eerste plaats door het vermoorden van den Minister van Openbare Werken, Maschin. Twaalf officieren en eenige anderen moeten als betrokken in dat kompiot gevangen zijn genomen. He toestand van den Paus. ROME, 17 Juli. De Paus bracht heden een goeden dag door, waarschijnlijk den beste sedert het uitbreken van zijn ziekte. De stilstand in het ziekteproces kan nog eeni- gen tijd aanhouden, daar het vocht in de borstholte na een snelle toeneming in de laatste dagen niet is ver meerderd en de organen geregeld werken, zij het dan ook niet zoo goed als behoorde. De lijder nam heden wat bouillon en wat lamsvloesch. Hij ontving niemand behalve hedenavond gedurende korten tijd kardinaal Rampolla, dien hij liet roepen. Toeu. Z. H. vernam dat in de anti chambre enkele kardinalen toefden, zond hij han zijn zegen. De Paus herinnerde zich dat het heden het feest van den H. Leo was en liet door zijn geheim-kapelaan een mis opdragen in zijn particuliere kapel. Provinciale Staten van Noord-Holland. Aankoop grond. Dinsdag den 21 dezer wordt in de zitting der Staten van Noord-Holland beslist omtrent den aankoop van 968 bunders wei-, bouw-, bosch- en duingronden in Konings duin te Oastricum. H. K. H. de Prinses von Wied is bereid die gronden, gelegen ten noorden van het reeds aan de Provincie verkochte terrein van 82 bunders, voor f 240,000 aan de Provincie in eigendom af te staan. De commissie uit de Staten heeft, naar wij vernemen, eenstemmig aanbevolen om overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten tot den koop over te gaan. Koninklijk bezoek aan Limburg. Door H. M. do Koningin en prins Hendrik is den 16 een bezoek gebracht aan het hospitaal Calvariënberg en daarna werd de tocht ondernomen naar de St. Pieters berg. Dienzelfden dag nog werd de bloemententoonstelling bezocht en ten slotte had de plechtige ontvangst plaats van het vorstelijk echtpaar ten stadhuize. De bekende zangvereeniging »de Mastreeohter staar" zong bij het bin nenkomen het .Wien Neerlandsch Bloed", waarna de Burgemeester de welkometrede uitsprak, 's Avonds had onder begunstiging van mooi weer de schitterende illumi natie plaats. Het bezoek aan Roermond mocht helaas niet plaats hebben met prachtige zomerweermaar onder droevig neervallende regen. De geestdrift der bevolking was hier door echter niet verzwakt. Roermond wachtte de Koningin en prins Hendrik met fraaie versieringen op. De oude Kapellerpoort van Roermond, sedert lang tot puin ver vallen en weggeruimd, was weder in eere hersteld en daar bovenop deden blazoenblazers fanfares klinken. Schoone moorden op ziju kerfstok heeft, dan wordt het feest voor Batavia. »Feest?" vraagt ge. Ja, want dan wordt zoo'n snuiter opgehangen voor het Stadhuis in de Benedenstad. En alhoewel dat 's morgens heel in de vroegte geschiedt, is toch oud en jong, man en vrouw, rijk en armblank en bruin bij die gelegenheid present. Reeds de vorige maal vertelde ik, dat gedurende mijn kortstondig verblijf hier ter stede drie van die moordenaars werden opge knoopt, terwijl op het oogenblik oen Indo en bendehoofd, de heer Abrahams op bet fiat executie van don Gouver neur-Generaal wacht. Aangezien de beide terechtstellingen precies hetzelfde verloop hadden zal ik u alleen maar van de eerste ver- tellon en zorgen, dat er een welgeslaagde kiek van in >de Prins" komt. Het was de eerste maaldat ik zoo iets zou bijwonen en ik moet eerlijk bekennen, dat ik er wel wat tegen opzag. Mijn Maleische bedienden beschouwden het echter als een pretje en waren al een paar dagen vrooljjk gestemd over de gratis vertooning, die hen wachtte. Toen ik hun vroeg ol ze dan geen medelijden hadden met die twee kerels, die toch ook menschen waren, antwoordden ze, dat die lui bijjkbaar ook geen medelijden met hunne slachtoffers hadden gehad en dat zoo'n ophanging een goed voorbeeld voor slechte menschen was. heitelijk zeer juist gezien, wanneer de roovers maar niet zoo ijzig kalm en onverschillig hun straf ondergingen en op die wijze ten slotte nog de bewondering opwekten. Het was nog donker, toen ik wakker word van het geloop en gerij langs het hotel. Mijn jongens waren al op en druk in da weer. Ik vlieg mijn bed uit, ga naar buiten en zie nu tal van Inlanders en Ghineezen zich met bekwamen spoed vooitbewegen. Het wordt dns ook voor mij hoog tijd. In een kwartiertje ben ik klaar en nu trakteer ik mijn Maleiers op een doos dos d dosen voort gaat het in de richting der Benedenstad. Het is intus- schen dag geworden en nu eerst kan men zien, hoevelen zich wel opmaken naar het Stadhuis. Verschillende Euro peesehe en Inlandsche ambtenaren in groot tenue met witte handschoenen aan, rijden in eigen tbakjes" ons voor-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1