Nederland. Stadsberichten. Zoodra het sterven van den Pans bekend werd, gaf de voorzitter van den Italiaanschen ministerraad strenge be velen, ten einde de moreele en materieele vrijheid van het voorloopig kerkbestuur te verzekeren en de volkomen vrijheid en veiligheid van de beraadslagingen van het II. College te waarborgen. T, Naar de »Tribuna" mededeelt, machtigde de Ita- liaansche minister van binnenlandsche zaken, de heer Za- nardelli, de prefecten de lijkplechtighoden voor den Paus bij te wonen en gaf hij bevel, dat alle vermakelijkheden te Rome gesloten moeten worden. De minister van buitenlandsche zakenj Merin deelde den gezanten van Italië in het buitenland den dood van den H. Vader mede. De Italiaansche regeering zal zorg dragen voor de handhaving van de orde op het St. Pieterplein. De doctoren Mazzoni en Lapponi zullen morgen het lijk van den Paus balsemen. De dood van den Paus. Het bericht van het overlijden van Z. H. den Paus is gisteravond tegen 7 uur aan de Internuntiatunr te 's-Gravenhage ontvangen. Reeds kort daarna ontving ^de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel mgr. Giovanniui binken van rouwbeklag en deelneming van Nederlandsche autoriteiton en van leden van het corps diplomatique. Onder anderen behoorden de Belgische en Spaansche ge zanten tot de eersten, die den vertegenwoordiger Van den Paus een bezoek van rouwbeklag brachten. De woning van de pauselijke legatie werd dadelijk na het bekend worden van het overigden gesloten en de pauselijke vlag, halfstok uitgestoken. De diensten die in de verschillende R. K. kerken zullen plaats vinden, zullen later door den bisschop van Haarlem worden vastgesteld. Provinciale Stalen van Foord-Holland, De commissies van onderzoek in zake de door Ged. Staten aangeboden voordrachten adviseeren tot de goed keuring daarvan, met uitzondering van da voordrachten betreffende den stoomtramweg Alkmaar—Noord-Holl. Kanaal—Zijpe—Schagen, aangaande den aanleg van tram wegen in de Haarlemmermeer en omgeving. De commissie in °deze stelt voor, haar diligent te verklaren, teneinde over die voorstellen in de najaarsvergadering rapport nit te brengen. De commissie in zake de Provinciale begrooting voor 1904, opgemaakt tot een bedrag van f l.élö^lS.öé1/.,, stelt voor de begrooting vast te stellen op f 1,260,974.541/2. Zij adviseert o.a. tot het heffen van 9 in plaats van 11 opcenten op de hoofdsom der belasting op do ongebouwde eigendommen, terwijl de uitgetrokken bijdrage voor de kustverdediging bij Callantsoog, ten bedrage van f 141,000, vervallen kan. Festival te Hoorn. Onder begnnstiging van prachtig zomerweer had den 19 te Hoorn het festival plaats, uitgeschreven door de »Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer". Dat de vereeniging haar doel volkomen bereikt had, bewees het aantal vreemdelingen, dat de straten vulde, 's Middags 12 uur had de ontvangst alwaar een leestnrimmèr"en twee' voTKsïmdéren door alle deelnemende korpsen (300 muzikanten) onder leiding van den heer J. van Dissel ten gehoore werden gebracht De matinee in het Park verschafte aan honderden een gezelligen middag en aan de Vereeniging een ontvangst van f 300. Daarna werden de herinneringsmedailles uitgereikt en een cornet a, piston verloot, die ten deel viel aan het korps »Caecilia" van Oudendijk. De muziekuitvoeringen des avonds op twee gedeelten in de stad gaven een gezellig slot aan den eersten feestdag. Den tweeden dag werden de feestelijkheden 's morgens 8 uur geopend met muziek van de torens. Om 11 nnr optocht, uitbeeldende Handel, Nijverheid, Industrie, Land en Tainbouw on Kunst. De deelneming was groot en de verschillende groepen waren smaakvol ineengezet. Dit gedeelto van het programma is een groot succes geweest. Aan de internationale harddraverij namen 9 paarden deel. Ie prijs f 200, Sador II, eigenaar Glas, Loppersum; 2e prijs f 100, David A, eigenaar De Goede, Pormerend 3e prijs f 75, Egberken, stal Jan Steen Troostprijzen van t 50, Danleyt, eigenaar Koster, Heemstede; f 25, Kitty, eigenaar Koot, Edam en f 10, Fanny, eigenaar De Goede, Purmerend. Van 7—9 nnr mnziek op de Kaasmarkt en na afloop daarvan vnnrwerk op het Baatland. Te Watergraafsmeer is den 18 een dienstmeisje klonken, maar op dit oogenblik vervulde hem toch slechts diepe schaamte. Ja, hij had haar veel te laag geschat, zijn verloofde, die hy tot een stille, volgzame huisvrouw wilde opvoeden. Met verloochening van haar gansche in nerlijke wezen had zij zich aan den beminden man onder worpen, zoolang zij aan zijn liefde geloofde. Maar nu die begoocheling haar was ontnomen, liet zij zich tegeover hem als een fiere, krachtige vrouw kennen. Bomhard besefte thans eerst, wat hij in haar had bezeten, en 't was met diepe ontroering, dat hij zeide »Ge weet niet, Hildnr, welk een zwaar verwijt die beslissing voor mij bevat Ik heb je tot vrouw gevraagd, heb je een huis, een gelukkig leven willen bezorgen,"en nu zal ik ja niets van dat alles mogen geven nu moet ik v. eggaan en je alleen achterlaten en het bewustzijn met mij meenemen, dat ik je groot, groot verdriet heb gedaan dat's hard »Ik verwijt je niets!" hernam Hildur met vaste stem. »0?er mij behoeft gij je niet bezorgd te maken. Ik heb mijn vader en mijn huiselijke plichten, dat is mij vol doende En laten we na scheiden Zij trok haar ring van den vinger en overhandigde hem dien langzaam en aarzelend legde hij den zijnen op den tafel. Ondanks haar uiterlijke kalmte, besefte hij toch iets van haar heldhaftigheid, en voor de eerste maal boog hij zich tot haar over en kuste de band, die zoolang zjjn ring had gedragen. Ver geef mij, Hildur Vaarwel Wordt vervolgd. nit het raam eener derde verdieping gevallen. Bewusteloos binnengedragen, werden allereerst pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, wat na een halfuur gelukte. Het bleek dat het meisje inwendig ernstige kneuzingen had gekregen. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was weer niet groothet aantal melkkoeien was vooral gering. De handel in melkvee ging behoorlijk goed; er was wel vraag, die bij den geringen aanvoer stevige prijzen ten gevolge had. De aanvoer van kalfkoeien was grooterde handel daarin stadig. Slechts een enkele buitenlandsche koopman deed aankoopen. Vette koeien, met niet grooteren aanvoer, vrg gelrjk aan de vorige week. De beste qualiteit dnnr, mindere soorten goedkooper. Stieren voor de slachtbank met grooteren aanvoer wel zoo goed gevraagd met vaste prijzen. Vette kalveren, met ruimeren aanvoer, waren minder gewild, doch de invoed was op de prijzen niet groot. Ze bleken voor de eerste qualiteit vrij vast. Wolvee met weinig aanvoer, over het geheel matige handel met weinig varieerende prijzen. In de beste soorten was de handel wel zoo druk en was de prijs vast. Vette varkens met tamelijken aanvoer, behoorlijk ge vraagd, zonder hoogere prijzen. Voor export-biggen niet veel vraag wegens het afkomen van slechte berichten der Engelsche markt. De aanvoer was: 120 vette koeien 750 melk- en kalfkoeien, —0 pinken, 200 stieren, 450 vette kalveren, 300 nnehtere kalveren, 1000 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 600 vette biggen, 400 magere varkens, 500 jonge biggen De prijzen zijnvette koeien, le kwal. 30—32 et., 2e kwal. 27—29 ct., 3e kwal. 21-25 ct., vette kal veren 25—345 ct. stierenct., vette schapen 23— 25 ct., vette varkens 175—19 ct., Londensche biggen 16 16j ct., per kilo. Melk- en kalfkoeien f 125—f260, pinken f45—180, nuchtere kalveren f 6 a f 9i, weideschapen f 19—f 22è melkschapen f 17—f 24, lammeren f 10—14,— f 0 magere varkens f 38f 54, jonge biggen f 1.f 1.15 f 1.35 per week. (N. v. d. D.) Brand. Te Amsterdam ontstond den 19 'a avonds laat brand in de Palmstraat no. 20, op da eerste verdie ping in de achterkamer, bewoond door het huisgezin van R. de Waard. De brand was vermoedelijk door een ongeluk met eun petroleumlamp ontstaan. Op de tweede verdieping woonde de brandwacht van Noort, wiens vrouw met 7 kinderen thuis was en nauwelijks het gevaar bemerkende, liep de vrouw met twee jonge kinderen de trap af, terwijl goede buren hielpen om allen behouden op straat te brengen. Toen debrandweer het brandend perceel kon binnendrin gen, kwam van Noort, die tot de sectie behoort, waaronder de brand woedde, tot de allertreurigste ontdekking, dat zjjn kinderen alle zeven niet gered waren, doch dat zijn 8-jarig zoontje was achtergebleven en door rook en hitte gestikt was. De arme vader schrikte op t gezicht van zijn kind zoozeer, dat hij van schrik bewusteloos neerviel imar acntjarigen jongen, die ook was opgestaan, toege roepen haar te volgen. Vermoedelijk heeft de jongen door slaap overmand de deur niet kunnen vinden. Te liefden waren Zondagmiddag op de lijn van den Staatsspoor, twee mannen, de spoorwegbeambte Kal lenberg en de bloemist van der Reijden onder den afsluit boom op de spoorlijn gekomen om zich langs de rails verder te begeven. Ongelukkig reed de Staatsspoortrein achteruit van het station naar het Staatsspoor-emplacement en beide per sonen geraakten onder het spoor. Den eerste werden de beide beenen afgereden de ander werd zwaar gewond aan het hoofd en de hand. Het twintigste kind. Te Rukfea bij Rozendaal heeft een landbouwer bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn 20ste kind, waarvan 19 in leven zijn. Ook een eeuwfeest. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat den len Augustus a.s. de sluis te Oosthuizeu, in beheer bij de »Zes Steden'' in N.-H., eene eeuw achtereen door de familie Kochheim is bediend. Schagen. Van nit Hollands Noorderkwartier zal den 12 Aug. de gewone jaarlijkscha bedevaart naar den Briel worden gehouden. Bij koninklijk besluit is aan de heeren P. Peetoom en N. van Albada, vroeger hoofden dor scholen te Sint Maarten en Valkoog een pensioen toegekend van f 767; aan den heer H. Wind, vroeger hoofd der school te St. Maartensbrug een van f 800 en aan den heer J. H. Bergman, vroeger hoofd der school te W i n- k e 1, een van f 1000. Den 20, vergaderde alhier de raad der gemeente. Alle leden waren aanwezig. Met een kleine aanmerking wer den de notulen, opgemaakt door den waarnemenden secre taris, den heer A. Roggeveen, goedgekeurd. Burgemeester deelde nu 'mede, dat deze vergadering was belegd omdat de bode, de heer J. O. G. Böttcher, de vorige week aan het dagelijkseh bestuur mee had gedeeld zijn ontslag als zoodanig te nemen. In den loop van den 20, had bij ech ter uog een schrijven aan den Raad gezonden, waarin hij eervol ontslag vraagt tegen 1 September. Een tweede schrijven van hem aan den raad wenschte burgomeester in geheime zitting te behandelen, omdat dit van persoonlijken aard is. Da vergadering ging nu eenigen tijd in Comi Na heropening stelden B. en W. voor het ontslag van den bode aan te nemen en wel tegen 1 Augustus. Bur gemeester deelde mee, dat de bode zich den laatsten tijd gedragen had als niet te pas komt tegenover het hoofd der gemeente en ook tegenover het dagelijkseh bestnur. Nu hij ontslag heeft genomen, behoeven B. en W. niet voor te stellen wat ze anders van plan waren geweest hem voor ontslag voor te dragen. Wijl de posten van bode en waagmeester in een persoon zyn vereenigd, werd verder voorgesteld den beer Böttcher als waag meester eervol ontslag te geven tegen 1 Aug. en eene oproeping te doen voor een nieuwen functionaris op een tractement van f 100 als bode, f 175 als waagmeester, f 50 voor het schoonhouden van het raadhuis, vrg vuur en licht, vrjje woning en tuin met plaats. Met algemeene stemmen werden deze beide voorstellen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter daarop de vergadering. Overreden. Nabij Wognnm is een zeventienjarig jongmensch door de stoomtram van Schagen overreden. De ongeluk kige was terstond dood. Oterleek. Beroepen naar de herv. gemeente al hier ds. S. C. Kylstra, te Blaricum. Broek op Iiangedijk. Te Utrecht slaagde voor het staatsexamen, de heer N. P. Gemser alhier. Zufdscharwoude. Op 1 Angnstns a.s. zal het 25 jaren zijn geleden, dat de heer J. Ham, hoofd der school .'alhier, als zoodanig te Broek op Langedijk in functie trad. Iiangedijk. Op Maandag 27 Juli a.s. zal de con tante betaling, waarover reeds zooveel woorden zijn ge wisseld, op de groentenmarkten te Broek op Langedijk en Nöordscharwoude worden ingevoerd. Botterdam. Den 19 mishandelden eenige personen in de Peperstraat een beschonken persoon, die door den koopman O. Pieters, wonende in die straat, bevrijd werd. Toen P. in zijne woning was teruggekeerd werd door de bende een rioolrooster uit de straat gelicht en door de ruiten van P. geslingerd, waarop deze, om hen schrik aan te jagen, vier losse patronen uit een re rolver lostte, hetgeen evenwel geen indruk maakte. Stormenderhand trokken zij de woning binnen en sloe gen den inboedel van P. kort en klein. Thans laadde deze, als wettige zelfverdediging, zjjn revolver met scherp en loste eenige schoten op de bende. Twee sigarenmakers, de gebroeders Van Loon, werden getroffen, de een door twee kogels iD den hals en de ander door een schot in de rechterpols. Beiden zijn ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen Verdronken. Zaterdagnamiddag den 18 geraakten 2 jongelieden, passagiers van de »Zaandamsche Stoomboot-Maatschappij bij de Houthaven te Amsterdam te water. Een van de dekknechts van de »Alkmaar Packet No. 5", jnist pas- seerende, sprong geheel gekleed te water en smaakte het genoegen een der drenkelingen te redden, terwijl de andere verdronk. Naar men ons mededeelt was de reeling van de boot niet behoorlijk gesloten, iets waarop bg een druk vervoer wel ter dege gelet dient te worden. Door een machine gedood. Men meldt nit Rotterdam De'heer J. P. Hoos, lid van de firma Jan Hoos en Zoon, kwam in de machinekamer zijner touwslagerij aan den 's Graven weg en verzocht den daar aanwezigen stoker even den machinist te roepen, die elders bezig was. Toen zij beiden terugkwamen, zagen zij een arm van hun pa troon uit de machinie te voorschjjn komen en toen de machine werd stil gezet, kostte het de grootste moeite om het zwaar verminkte lijk van den heer Hoos uit de rade ren te verwijderen. Diens hoofd was verbrijzeld en het lichaam was als het ware uit elkander gornkt. Men vermoedt dat de ongelukkige door een der stangen is gegrepen en - - oujfuuwr vfcuoxl j xo vermorseld. De heer Hoos was ternauwernood dertig jaar en ongehuwd. Eindexamen. Van de R. H. B. School alhier, slaagden voor het eindexamen de leerlingen J. Uossert, W. Simon Thomas en H. B. T. de Fries. Examen. Onze vroegere stadgenoot J. h. Palearf, slaagde voor het eindexamen van de kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. Jubileum. Op 1 Augustus a.s is het 40 jaar geleden, dat J. C. van der Burch in dienst trad bij de familie Schilling alhier. Wij bieden den jubilaris bij voorbaat onze gelukwenschen aan met dit bijzondere voorrecht. Concert Buitensoclete't. Door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer J. M. Ottozal op Woensdagden 22, des avonds ten 8 uur een concert worden gegeven iu den Stadshont, waarvan het programma luidt als volgt: 1. »Joijeuse entrée du Prince Carnaval" Marche PolkaEmile Wesly. 2. »L'Africaina'' Ouverture de Concert Langlois. 3. Lustige Biüder" Walzer Rob. Vollstedt. 4. Fantaisie-Burlesque sur des motifs de l'Opéra »Kosilu"Chr. Lecocq. 5. »Giralda Ouverture"C. A. Adam. 6. Fantaisie op motieven nit de opéra »TannhSnserR. Wagner. 7. a. Scene nnd Arie aus der Oper »Luisa di Monttort' fttr Clarinet. M. Bergsou. b. vSchwedischer Brölops Marseh". A. Södermann. 8. »Dnr nnd Moll" Grosser Potpourri. W. Schreiner. Aankoop. Naar wij vernemen is het huis aan de Doelenstraat, bewoond geweest door mevr. de wed. Thomson, laatstelijk eigendom van do Spaarbank van het Nnts-departement, door welke een nieuw gebouw voor haar gebruik op een gedeelte van het erf werd geslicht, in eigendom over gegaan aan de vereeniging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken" door welker nabijheid het als woonhuis ongeschikt was geworden. Voorts word door het Rijk ten behoeve van het Opvoedingsgesticht voor jongens aangekocht het hnis aan de Scheteldoebsbaven, gekenmerkt door een uithangbord, dat den Graaf van Egmond heette voor te stellen. Diefstal. Op Telegrafisch verzoek van den Commissaris van Politie alhier, is in den voormiddag van den 20 door de recherche te Amsterdam aangehouden en Daar hier overgebracht, de 20-jarige metselaar W. B., herkomstig nit Arnhem. Hij wordt verdacht zich in vereeniging met den met selaar J. D., die hier ter stede is aangehouden, schnldig te hebben gemaakt aan diefstal van een portemonnaie

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2