$To. 87. Ëente blad. honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 24 J LI. Buitenland. N ederland. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Di#sd»g-, Wonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©.8®franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prfjs der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.^ Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. DCTITS€HbAND. De groote staking in de bouw vakken te Hamburg is geëindigd, de arbeiders hebben zich bij de eischen en aanbiedingen der patroons moeten neerleggen. Intusschen echter heeft een staking in de bouwvakken te Hannover tot een algemeene uitsluiting geleid. De aanvoer van vreemde werklieden heeft al tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Verschenen zijn uitgegeven door het Keizerlijk Duitsche Statistische Instituut, overzichten van Duitsch- lands handel met verschillende landen o.a. Nederland en België. Hieruit blijkt, dat in 1902 de invoer uit België bedroeg 196.7 millioen mark, de uitvoer 260.7 millioen. De eerste nam tegen 1901 met 5.5 proc. de tweede met 10.5 pioc. toe. Uit Nederland werd in 1902 ingevoerd voor een bedrag van 206.1 millioen, naar Nederland werd uitgevoerd voor 393.6 millioen. De invoer nam tegen 1901 toe met 1.1 pCt., de uitvoer met 3.9 pCt. De voornaamste artikelen van invoer waren: vleescb, haring, kaas, boter, tabak, groenten, paarden, rijstde voornaamste artikelen van uitvoer kolen ijzerwaren kleeren lijfgoederen, mode artikelen steanen, machines, smeedijzer, onbedrukte wol len stofien. KNGKIiAND. De Iersche landwet werd den 21 mei 317 tegen 20 stemmen aangenomen. Voorwaar Koning Edward, die 15 janr geleden als kroonprins bij zijn bezoek aan Ierland zoo slecht ontvan gen werd, treft 't thans bijzonder, dat zijn komst op het eiland juist samenvalt met de aanneming van deze voor Ierland inderdaad veel belovende wet. Hier en daar zal men den koning wellicht minder aan genaam bejegenen (men denke aan het door ons reeds gemelde besluit van den gemeenteraad te Dublin, om geen adres van welkomst aan te bieden), maar tot dus verre valt de stemming van het volk.zeer mede. Bijzijn aankomst te Kingston wijdde de Kening aan 's Pausen overlijden eenige woorden, wat op de grootendeels katho lieke bevolking natuurlijk een goeden indruk maakte. FRfMBIJKi Te Parijs wordt in 't eind van Octo ber het eerste nationaal congres tegen drankmisbruik gehouden, onder eere-voorzitterschap van den oud-presi dent Casimir-Perier. In het eere-comité hebben voorts vele hooggeplaatste personen, geestelijken en geleerden zitting. Het doel is een bond tot stand te brengen met vertakkingen over geheel Frankrijk, om door samenwer king tot'krachtige bestrijding van de volkskwaal te geraken ITAIAEL Terwijl de Italiaansche bladengelijk de pers over de gansche wereld, zich nog steeds bezig houden met het overlijden van Leo XIII en de laatste bijzonderheden van zijn stervenssponde mededeelt, bevatten zij toeh tal van mededeeLingen over de naderende Paus keuze. Op het binnenplein van San Damaso is men reeds aan het dichtmetselen van alle ingangen, ten einde alle ge meenschap der kardinalen met de buitenwereld af te snijden. Men brengt onder toezicht van Prins Chigi, maar schalk van het Conclave, 65 woningen van twee of drie kamers elk op het Yaticaan ia gereedheid, om de kardi nalen met hunne secretarissen te huisvesten. De maal tijden zullen door de kardinalen gemeenschappelijk worden gebruikt. In de Hertogszaal en de Paulinische kapel wor den verscheidene altaren opgericht, waaraan de prelaten de mis zullen bedienen. De voltallige vergaderingen, waarin over den nieuwen Pans gestemd wordt, znllen des ochtends en des avonds in de Sixtijnsche kapel gehouden worden, waar tegen de muren zetels voor de kardinalen zullen worden aangebracht. Het «Heilig College" der kardinalen bestaat op het oogenblik uit 39 Italianen, 7 Franscben, 6 Oostenrijkers, 5 idpanjaarden, 2 Engelschen, 2 Duitschers, 1 Portugees, 1 Amerikaan en 1 Belg. De kardinaal, omtrent wien men twijfelt of hij nog wel bijtijds zal knnnen aankomen, is Mgr. Morgan, Aartsbisschop van Sydney. Krachtens de sedert eeuwen bestaande bepalingen duren de uitvaartplechtigheden negen dagen, waarom zij ook Novemdiales heeten de zes eerste geleid door kanunniken van St. Pieter, de drie laatste door kardinalen. Tot Dinsdagochtend halfelf waren op het Vaticaan 4000 telegrammen van rouwbeklag ontvangen. De Duitsche Keizer seinde uit Molde: «Smartelijk getroffen door de zooeven ontvangen treu- rige tijding, zend ik het booge college van kardinalen de uitdrukking mijner oprechte deelneming in 't zware ver lies, dat de Roomsch-Katholieke Kerk door 't overlijden van Paus Leo XIII geleden heeft. Ik zal den verheven grijsaard, die mij een persoonlijk vriend geweest is, en wiens zoo buitengewone gaven van hart en geest ik nog bij mjjn laatste verblijf te Rome, enkele weken nog maar geleden, opnieuw heb moeten bewonderen, trouw in ge dachtenis houden. Wilhelm I. R." Volgens een telegram uit Napels van 22 dezer heb ben er uitbrakingen van den Vesuvius plaats, welke in hare hevigheid herinneren aan die der uitbarsting van het jaar 1878 voorafgingen. Napels loopt geen gevaar, daar de lava in de richting van Pompei afvloeit. Onze troepen la Atjeh. O f f i c i e 1. Bij de operatiën der vermeestering van het kampongcomplex Voelau, Tengah in Korintji, welke slechts gedeeltelijk gelukten, zijn gesneuveld een luitenant en vier mindere militairen, en jewond een kapitein, een luitenant en acht mindere militairen. De Koningin te Groningen. Het voorloopig programma voor de komst der Ko ningin en den Prins te Groningen, laidt aldns Aankomst des voormiddags aan het hoofdstation. Na verwelkoming wordt gereden naar de Groote Markt, om den feestgroet van het koor, onder leiding van den Heer Van 'tKruys, te hooren. Daarna dejeuner bij den Commissaris der Koningin. Na het dejeuner, bezoek aan de tentoonstelling en aan de wedrennen. Van daar naar de woning van den Com missaris, en daarna diner aangeboden door de Provinciale Staten, in het Provinciebuis. De Koningin is voornemen na het diner niet meer uit te rijden. Woensdag bezoek aan het Ziekenhuis en het Stadhuis, waar historische bijzonderheden znllen worden getoond. Na het dejeuner bij den Co rmissaris per extra-trein naar Delfzijl. Bij den terugtocht van daar v? rdt Groningen niet moer aangedaan. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Staten hebben in de zi'fing van Dinsdag over eenkomstig de voordrachten van Godep. Staten, besloten subsidies te verleenen aan 1. de vereeniging »Qaellinus:, te Amsterdam, voor hare kunstnijverheidsschool, f 2000 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits Rijk en gemeente elk f 5000 geven. 2. de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Nijver heid voor hare teekenschool voor kunstambachten f 2000 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk f 4000 en de gemeente f 5000 geeft. 3. de afdeeling Amsterdam van «Patrimonium'' voor hare avondvakteekenschool f 1000 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk f 2000 en de gemeente f4000 geeft. 4. de school van kunstnijverheid, te Haarlem, f3000 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk f 4000 en de gemeente f 3000 geeft. 5. den Nederl. R.-Kath. Volksbond, te Weesp, voor eene teokenschool 1' 50 voor het jaar 1904, mits de ge meente evenveel geeft. 6. de 'afdeeling Amsterdam van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond voor hare avondschool f 1000 voor 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk f2000 en de gemeente f 4000 geeft. 7. de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, voor een derde ambachtsschool en teeken school f4500 voor 1904, mits het Rijk en de gemeente ieder f 33,128,87verkent, en voor de inrichtingskosten ieder f21310,; en voor de winteravond-vakteekenschool het Rijk en de gemeente ieder f7584.50 geeft, benevens f 1040 ieder voor de inrichtingskosten. 8. de Ambachtsschool te Alkmaar, f2500 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk f9000 en Alkmaar f3000 'sjaars geeft. 9. de afdeeling Haarlem der Holl. Maatschappij van Landbouw voor een cursus in hoefbeslag f300 voor de jaren 1904, 1905 en 1906. 10. bet Koloniaal-Museum f 1000 voor elk der jaren 1904, 1905 en 1906, mits het Rijk en de gemeente ieder f 1500 geven. 11. den proeftuin te Zwaag f 300 voor de aanlegkosten. 12. de gemeente UrK, als bijdraga voor den bouw eener dokterswoning, Raadhuis, enz., f 1300 der kos ten) mits het Rjjk een zelfde bedrag verkent. 13. den stoombootdienst HariingenVlieland—Ter schelling f 4000 gednrende 1904, 1905 en 1906. 14. den stoombootdienst KampenUrkEnkhuizen f 1500 voor de jaren 1904, 1905 en 1906. 15. den motordieust tusschen de Van Ewjjekslnis en Wieringen f200 voor 1904, 1905 en 1906, mits de ge meente Wieringen f 100 geeft. Verder werd besloten Voor f 240,000 aan te koopen de bezitting van de Vorstin zn Wied, ter grootte van 968 H.A., onder de gemeente Castricum, voor den bonw van een tweede Krank zinnigengesticht, benevens een strook grond voor f6800, voor het maken van een verbindingsweg tnsschen het spoorstation Castricum en die bezitting. Aan te gaan eene overeenkomst, voor 10 jaar, met de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders voor het verplegen van 100 protestantscbe krankzinnigen voor rekening der provineie. Vast te stellen: de begrooting van do provinciale in komsten en uitgaven voor 1904 voor een bedrag van f 1,260,974,54J. Goed te keuren de provinciale rekening over 1901, bedragende aan ontvangsten f 781,973,74 en aan uitgaven f 718,455,19J, dus sluitende met esn batig saldo van f 63.519.54j. Bij de Regeering aan te vragen de hefÜDg van 9 op centen op de hoofdsom der belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommeu en van 7 opcenten op die der personeele belasting. Bij de voortgezette beraadslaging over de herziening van hot Algemeen Reglement voor do waterschappen was een f amendement ingekomen van den heer A. Kool, otn do vergaderingen van de waterschappen openbaar te doen zjjn. Na eenige discussie werd het amendement met 40 tegen 28 stemmen verworpen. Het Alg. Reglement werd verder zonder stemming vast gesteld, zoomede de verordening van het toezicht der Staten op de waterschappen. Nog werden subsidies verkend voor de verbetering van de wegen op Texel f 11.300 (7j der kosten), mits ook het Rijk, de gemeente Texel en de polders aldaar bijdragen verkenen voor bet maken van een aanlegsteiger op Terschelling f 700 (V, der kosten), mits ook het Rijk een bijdrage geeft en, na eenige discussie, werd een bedrag van f 5400 (7e der kosten) verkend voor de beharding van den weg langs ,;den Koegras-Zanddijk en van den Strooweg nabij Helder. De voorstellen in zake bet verkenen van steun of ren teloos vobrschot voor den aanleg van een stoomtramweg AlkmaarSchagcn en voor tramlijnen door de Haar lemmermeer en omgeving werden aangehouden tot de vol gende vergadering en werd de commissie van onderzoek in deze diligent verklaard. Chocolaadboontjes. De agitatie in Rotterdam tengevolge van rondge strooide verhalen over vergiftigde chocolaadboontjes. nam in den loop van Dinsdagavond aldns deelt de »N. R. Ct." mede onrustbarende afmetingen aan. Signalemen ten van mannen en vrouwen, het eene al vager dan het andere, weiden door gedienstige lieden bij de politie aan gebracht. Het aantal vergiftigde kinderen in het zieken huis opgenomen of reeds overleden, steeg bij het uur. On- noodig te vermelden, dat van al die geruchten geen enkel de toets dar waarheid kan doorstaan. Overleden is niet één kind en verpleegd in het ziekenhuis worden er evenmin Dit neemt niet weg, dat er vooral tnsschen zes en acht uur, voornamelijk in de onde stad, een soort paniek heerschte. De idee fixe vergiftigde chocolaadboonen, had de massa geheel ingepalmd. En het was zóó erg, dat slechts een paar kinderen (want de aanwijzers waren bij meest al de «gevallen", die zich voordeden, jongens of of meisjes) iemand hadden aan te wijzen of in een om mezien had deze honderden achter zich. Dan begon er voor zulk een slachtoffer een wedloop om aan het pu bliek, waaronder zich grooteren mengden, die een drei gende houding aannamen, te ontkomen. Onder meer deed zich het volgende voor Twee Schotten, met den trein uit Vlissingen aange komen om een pleizierreisje door Holland te doen, wan delden op den Coolsingel en werden door een jongen aangewezen als uitgevers van de beruchte boontjes. De jongen had het zelf gezienOnmiddellijk vormde zich een oploop. Het geroep van «giftmengerweerklonk en de dreigende hondiDg van het publiek deed de vreemde lingen toen beenen maken. Het ging straat in straat nit, totdat zij eindelijk doodop, bezweet en bleek van schrik zoo gelukkig waren, in de Lange Torenstraat te land te komen, waar zij met hulp der politie in het politiebureau een tijdelijk toevlucht kregen. Later in den avond werden zij naar hun hotel geleid. Twee kooplieden, ter goede naam en faam bekend, werden op de Hoogstraat als boonennitdeelers aangewezen. Weder een dolle wedloop tot zij ten laatste, tnsschen acht agenten in, gelukkig de politiepost in de Sint Jans straat bereikten. In de politiepost in de Sint-Martinstraat zat een heer een uur lang tot eigen veiligheid opgesloten gednrende al dien tijd was de Van Reynstraat, in de onmiddellijke nabijheid gelegen, door het publiek, meest kinderen, als versperd. Een vader mat zijn dochtertje op het Van Hogendorps- plein wandelende, werd gewoon weg aangeroepen als «daar heb je er weer een, die wil dat kind boontjes geven." De man was eerst gerust, toen hij veilig binnen de muren van het politie-bnrean in de Pauwenstee? zat. Den geheelen avond ging het zoo doorbij het kwar tier steeg als het ware de vervolgingswaanzin van het verdwaasde publiek. Toen het tegen negenen liep en kleine menschen zoo langzamerhand van de straat verdwenen, keerden rnst, orde en verstand weder. Barslngerhorn. Den 21 werd de heer J. K. van K o 1 h o r n, willende wijken op zijn rijwiel voor een automobiel, maar vallende door laatstgenoemd voertuig aangereden en ernstig aan hoofd en beenen verwond. Na door dr. Melchior van Schagen te zijn verbonden werd de man met rijtuig naar zijne woonplaats vervoerd, de verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Het karweizaad dorschen houdt dit jaar in polders Waard en Groet zeer tegen. Al een week staan de

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1