Laatste Berichten. Stadsberichten. Kfa den dood van den Pans. stoomdorschmachines in het veld gereedeen heldere zonnige dag maakt het zaad droog en tot dorsching ge schikt, znlk een dag laat zich maar wachten. Ook de hooi oogst is hier dit jaar van zeer lange dnnr, nog lang is alles niet binnen men kan er maar geen vat op krijgen. Harddraverij In hare laatst gehouden bestnursvergadering bepaalde de harddraverij-vereeniging West-Friesland" teSchagen de jaarïijksche harddraverij dit jaar op Dinsdag 29 Sep tember. Harlngcarspcl. Den 21 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. Nadat enkele mededeeiingen voor kennisgeving waren aangenomen, werd eene suppletoire begrooting vastgesteld voor den bonw der woning voor den veldwachter. Vervolgens lokte het punt pensioenver zekering voor den veldwachter eene breedvoerige discussie nit, welke het resultaat opleverde, dat de gemeente met de Holl. Sociëteit van Levensverz. te Amsterdam een contract zal aangaan, teneinde aan den veldwachter op 65-jarigen leeftijd een pensioen van f 100 te verzekeren, welk pensioen bij vooroverlijden van den veldwachter op diens weduwe zal overgaan, een en ander op voorwaarde, dat de veldwachter zelf eene verzekering van f 1000 sluit. Tot hooistekers werden voor het eerstvolgend driejarig tijdvak benoemd de Heeren P. Tesselaar, O. "Wink, P. Hoedjes en A. Hoogvorst. Nadat nog overeenkomstig een overgelegd concept, eene verordening was vastgesteld tot wering en betengeling der mazelen en het besluit was genomen, na 31 dezer de premiebetaling voor het dooden van ratten te staken, werd de vergadering gesloten. Banne en polder IJrsem. Bij de den 21 gehouden herstemming voor Hoofdin geland, vacature Gr. Vet, overleden, werd gekozen de Heer P. Koster met 40 van de 48 uitgebrachte stemmen de Heer J. Stam verkreeg er 3. Ter vervulling der vacature D. Schaap, bedankt, werd de Heer J. Stam gekozen met algemeene (43) stemmen. Toen de heer R., nit Deventer, in zijn automo biel met zijn chauffeur en twee heeren een tochtje had gemaakt naar Apeldoorn en over Voorst weer naar Deven ter wilde terugkeeren, overkwam hun nabij »DeZntphen- scheboer", onder Voorst een vrij ernstig ongeluk. Door het uitwijken voor een wagen kwam een dér achterwielen te slippen en geraakte tegen den berm van den weg, tengevolge waarvan de automobiel onderstboven viel. Gelukkig kreeg geen van hen ernstig letsel bij de tuime ling de automobiel werd echter zwaar beschadigd. Wlhbixwoud. De heer Sasburg, volontair aan de opeDbare school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school te Hauwert. In het nabijgelegen W o g n u m doen zich af en toe gevallen van zoogenaamde waterpokken voor. Wapenschouwingen enz. op Zondag. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin het volgende schrjjven gezonden »Bjj Kon. besluit van 3 Juli is bepaald, dat op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen geen militaire oefeningen zullen plaats hebben of wapenschouwingen worden gehouden, tenzij zulks door de Koningin in bij zondere omstandigheden wordt bevolen en dat dienten gevolge, wanneer de parade ter eere van do herdenking van Harer Majesteits geboortedag of van dien van een der leden van het Koninklijk Huis zou moeten plaats hebben op een Zondag of algemeen erkenden Christelijken feestdag, die parade zal worden gehouden op den eerst- volgenden werkdag. »De regeling, vervat in dit besluit, kan geacht worden niet van belang ontbloot te zijn bij het bepalen van een dag voor mogelijke plaatselijke feestviering ter eere van genoemde geboortedagen." Vee voor Zuid-Afrika. Op de plaats van den heer P. Loopuit in den Koegraspolder zijn thans een 14-tal runderen bijeen, bestemd voor de Transvaal. Nadat zij het onderzoek naar tuberculose hebben ondergaan, wat door inspuiting met tuberculine geschiedt, wordt het vee over 14 dagen weg gezonden. Postduiven. Te Koewacht (Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft een klompenmaker een der duiven gevangen, welk op Ajac cio (Corsica) zijn opgelaten. Hij gaf den eigenaar een heer tuit St.-Nicolaas (België) daarvan kennis, en deze kwam onmiddellijk per rijwiel om zijn duif in ontvangst te nemen. Deze duif zal nog den 20sten prijs kunnen behalen want de reizigers komen zeer traag aan. Het schijnt, dat ze in het zuiden van Frankrijk door regen- en hagel buien overvallen zijn en uit den koers geraakt. Zaandam. De Vrijzinnig-Democratische Kiesver- eeniging heeft besloten bij de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III de candidatuur van mr. M. Mendels te steunen. "Verdronken. Den 22 omstreeks negen uur waren aan de Lijn baansgracht te Amsterdam eenige jongens aan het spelen op schuiten beladen met petroleumvaten. Een van hen viel te water en werd, hoewel betrekkelijk spoedig hulp opdaagde, levenloos opgehaald. Kijp. Een achtjarige knaap, H. S., alhier, speelde op de in het water liggende balken met gevolg, dat hij in het diepe water geraakte. Een oudere knaap, die daar in de nabijheid was, snelde dadelijk ter hulp en had het geluk den drenkeling op het droge te brengen. Zon der deze hulp, zou de knaap zijn roekeloosheid allicht met den dood hobben moeten boeten. Weder eeu ontsporing. Te Oostburg (Zeeuwsch-Vlaanderen), is den 20 de laatste tram van Draaibrug naar Breskens ontspoord, doordien een groot varken tusschen de rails liep. De locomotief kwam dwars over de rails en is zwaar bescha digd, zoomede een der personenwagens. De machinist en de reizigers, alsook de conducteur, kwamen allen met den schrik vrij Na een zwaren arbeid kon Dinsdagmorgen een andere trein naar Breskens vertrekken. Tragisch. Te Schaerbeek (Brussel) heeft den 21 iemand, tus schen zijne moeder en zijne vrouw aan een tafeltje ge zeten in den tnin van een koffiehuis, waar 't vol was van vroolijk pratende en lachende menscbeD, op eens een revolver uitgehaald en zich voor 't hoofd geschoten. Hij was onmiddellijk dood. Men kan zich de algemeene ont steltenis voorstellen. Vermoedelijk heeft de ongelukkige in een vlaag van waanzin gehandeld, daar hij gelukkig getrouwd was, geen geldzorgen had en den geheelen dag opgeruimd was geweest. JBene aanvaring. Een ongeluk, dat eenigzins herinnert aan de ramp van de Primus op de Elbe, heeft Zondagavond op den Oder bij Stettin plaats gehad. Het dicht bezette pleiziervaartnig Terra werd door een andere stoomboot, de Hugo, met volle kracht in de boeg aangevaren en lek gestooten. Het gelukte den kapitein der Terra zijn vaartuig op land te zetten. De passagiers waren naar het bovendek gevlucht, waar een vreeselijk gedrang ontstond. Drie menschenlevens zijn verloren. Te Stettin is men op den gezagvoerder van de Hugo zeer verontwaardigd. Men wijt hem de schuld van het onheil. De justitie heeft de zaak in handen. Broek op liangedijk. Dinsdag had alhier de herstemming plaats voor den gemeenteraad. Uitgebracht werden 151 stemmen, waarvan 1 ongeldig. Hiervan ver kreeg de Heer A. Glas 81, de Heer K. Ven 69 stemmen, zoodat de Heer Glas is verkozen. Het aantal uitgebrachte stemmen was nog niet de helft van dat bij de eerste stemming. liangedijk. De bloemkooloogst eischt thans alhier veel handen. Deze tijd is de drukste van het geheele jaar door de warmte der laatste dagen begon de bloemkool erg te loopen, zooals de vakterm inidt. Dan is er haast by 't werk, daar de bloemkool waardeloos is, wanneer zij een dag te lang blijft staan. De bouwer begeeft zich dan ook met zijn knechts reeds des nachts om 1 uur naai den akker om bloemkool te hakken. Dinsdag en Woens dag werden op de markt te Broek reeds 78000 en 80000 bloemkoolen aangevoerd. ROME, 22 Juli. In den namiddag begaven prins Mar cus Antonio Colonna, adsistent bij den Pauselijken troon, en de graven Camille en Richard Pecci zich naar het gemeentehuis om de acte van overlijden van Leo XIII te teekenen. Zij werden ontvangen door den burgemeester. De secretaris-generaal van het provinciaal bestuur te Rome zond een telegram van deelneming aan kardinaal Oreglia. Er wordt hard gewerkt in de Sixtijnsche kapel, waar de stemmingen van het conclave zullen plaats hebben. Er worden 64 troonzetels geplaatst, elk door een baldakijn overwnifd. Honing lüdward te Dublin. LONDEN, 22 Juli. In antwoord op hem te Dublin aangeboden adressen verklaarde de Koning met genoegen vernomen te hebben, dat onder het Iersche volk onlangs een geest van hoop en een ondernemingszucht zijn ont waakt, die het beste doen hopen voor de toekomst. Het zon den Koning een bron van groot geluk zijn, indien bet tijdperk van zijn bestnur mocht samenvallen met een nieuwe aëra van sociale vrede en van vooruitgang in handel en industrie in Ierland. ZWITSHKIiABiD. Te Zurich zijn een aantal Jood- sche vluchtelingen nit Rusland aangekomen, de voor- loopers van een grootere troep vluchtelingen. Zij deelden mede, dat de geheime agitatie onder de Russische be volking zóó toeneemt, dat binnenkort nieuwe onlusten te wachten zijn. De uitgewekenen zullen zich in Genève vestigen. Alkmaar departementale hoofdstad. In de Alkmaarsche Courant nr. 49 van 1893 deel den wij mede, hoe het te Hoorn gevestigde collegia van Gecomitteerde Raden van Westfriesland en het Noorder kwartier, wegens het heerschen der pest aldaar in 1599, zes of zeven maanden en in ons in 1886 verschenen boek over Het patriotisms te Alkmaar, bl. 93, 94, hoe het, wegens oproerige (orangistiscbe) beweging in zijne zetel stad in Maart 1787, eenige dagen alhier gevestigd was. Van 11 tot 26 September 1579 en van 19 tot 22 Oc tober 1589 vergaderden ook de Staten van Holland en Westfriesland binnen onze stad. Het een zoowel als het ander geschiedde om redenen van voorbijgaanden aard, en bracht dus slechts tjjdelijk eer en voordeel. In 1798 verkreeg de stad beter kans. Door de staats greep van den 22 Januari kwam het gezag in handen der nnitarissen, die, in tegenstelling der federalisten, de eenheid der republiek beoogden boven de zelfstandigheid der door eene unie verbonden provinciën. De op dien grondslag door de Nationale Vergadering ontworpen con stitutie mocht, gelukkiger dan hare voorgangster in 1797, bij stemming op den 23 April, de goedkeuring de3 volks verwerven en ter uitroeiing van het zooveel verdeeldheid en zwakheid veroorzaakt hebbende provincialisme, splitste zij, met wegvaging der onde gewestelijke grenzen, het grondgebied der republiek waaraan Zeeuwsch-Vlaan deren reeds ontbrak in 8 departementen, waarvan dat van Texel Alkmaar tot hoofdplaats verkreeg. Het om vatte niet alleen Westfriesland en het Noorderkwartier, maar ook Znid-Kennemerland, Gooiland en een gedeelte van Rijnland. De oostelijke grens strekte van de noord punt van Vlieland, beoosten Enkhnizen en Naarden tot bewesten Utrecht, en de zuidelijke van daar benoorden Woerden en bezuiden Leiden tot de Noordzee. Het de partement omsloot dan van den Amstel, bestaande nit de stad Amsterdam en Amstelland. Het laat zich denken, dat Alkmaars ingezetenen inge nomen waren met de verheffing hunner woonplaats tot departementale hoofdstadhare regeering meende, dat dan ook het departementaal gerechtshof daar gevestigd behoorde te worden en besloot den 18 September, ten betooge der noodzakelijkheid hiervan, een schrijven naar den Haag te zenden. Haarlem bekwam het niettemin, zooals ook in sommige andere departementen de hoogste administratieve en rechterlijke collegiën niet in dezelfde stad geplaatst werden. Op verzoek van het intermediair administratief bestnnr van het voormalige gewest Holland, bij het gemeentebe stuur den 15 Jannari 1799 gelezen, werden voor vergader kamer en secretarie van het nieuwe collegie 2 vertrekken in het stadshuis beschikbaar gesteld. Den 30 Maart werd het door den commissaris van het Uitvoerend Bewind, Salomon Bos, plechtig geïnstalleerd. Het bestond nit 7 leden, voor elke der ringen van het departement één (voor den ring Alkmaar W. Schut), waarvan beurtelings gedu rende eene maand één voorzitter washet benoemde lot secretaris L. C. Vonk, tot commies-notularis de Vries Robbe', beiden van 's Gravenhage, tot eersten klerk D. Sluis, van Monnikendam, tot tweeden J. Groot, tot kamerbewaarder A. van Steenwijk, beiden van hier, en tot boden J. Blom- vliet en H. Wigtman. De Vries Robbé nam de benoeming niet aan en werd vervangen door H. Heuvelman. Het gewichtige collegie behoefde een ruimer en waar diger verblijf dan enkele kamers in het raadhuis aanboden. Het oog werd geslagen op een van de fraaiste hnizen der stad, van onds het Moriaanshoofd geheeten, aan de Lange- straat, behoorende aan mr. Adriaan Klaver, die in Jannari 1795 hoofdofficier, in Maart maire en in April ontvanger der gemeenelandsmiddelen geworden, maar den 21 Fe bruari 1797 door het comité-provinciaal van zijnen post vervallen verklaard en voor 12 jaren nit de provincie gebannen was. De Eerste Kamer van het Vertegenwoor digend Lichaam machtigde den 9 Augustus het Uitvoe rend Bewind om het voor f 10000 aan te koopen, en den 4 September had de overdracht plaats, volgens onze aan- teekeningen voor f 10950. Maar het departementaal be stnnr had toenmaals, wegens de landing der engelschen te Calantsoog, reeds in den nacht van 29 op 30 Augustus met machtiging van het Uitvoerend Bewind zijnen zetel tijdelijk naar Haarlem verlegd, waarvan bij notificatie van den 30 den volke kond werd gedaan. Men had tijdig genoeg de wijk genomen, want eerst in den namiddag van den 3 October geraakte Alkmaar, ten gevolge van het terugtrekken van het fransch-bataafsche leger, in de macht des vijands. De spoedig daarna geleverde slag van Castricnm deed echter den krijgskans keeren, in den nacht van 78 October verlieten de engelschen de stad weder, de opperbevelhebber generaal Brune keerde er terng met tal van troepen en den 18 werd de capitulatie geteekend, waarbij de vijand zich verbond vóór het einde der maand Holland te verlaten. Den 24 verzocht het departementaal be3tuur, met het oog op zijne spoedige terugkomst, de vroegere kamers in het hnis der gemeente weder te mogen gebruiken, indien het van Landswege aangekochte hnis Dog niet gereed mocht zijnhet hervatte hier den 11 November zijne zittingen en betrok eerst op het einde des jaars zijn eigen gebouw. De staatsregeling van 1798, waardoor Alkmaar depar tementale hoofdstad was geworden, moest na 5 jaren herzien worden, maar de ontevredenheid in den Lande klom eerlang zoo hoog, dat de meerderheid van het Uit voerend Bewind, denkelijk gerugsteund door de fransche regeering, reeds in 1801 eene vervroegde herziening voor sloeg. Haar ontwerp, dat o.a. de herstelling van de oude namen en grenzen der provinciën bedoelde, werd in Sep tember alom ter lezing gelegd. Het vond bij de zooge naamde repnblikeinsche partij hevige afkeuring, maar werd bij volksstemming in de eerste week van October mot 416419 vóór en 52219 tegen aangenomen. Dit resultaat werd nog al gemakkelijk verkregen door de bepaling, dat allen, die bij de stemming afwezig bleven, als vóór stemmers aangemerkt werden. "Van de ongeveer 1550 stemgerechtigden alhier brachten slechts 47, alle voor name ingezetenen, hnnne stem vóór en 126, meerendeels leden der bnrgersocieteit, hnnne stem tegen nit. De toe stand moet wel slecht en de zucht tot verandering wel groot geweest zijn, dat Alkmaar's ingezetenen zich das verklaarden. Den 23 Februari 1802 werd het departementaal bestnnr van Texel ontbonden, nog geen 3 jaren hadden onze ingezetenen de eer ge noten in eene hoofdstad te wonen. Behalve het bovengenoemde huis was voor het depar tementaal bestnnr (tjjd en prijs zijn ons onbekend) ook aangekocht het ten westen daarvan, naast het stadshuis staande perceel. Beiden werden den 8 en 9 April 1803 in den Nieuwen Doelen geveild en afgeslagen. Voor het Moriaanshoofd was hoogste bieder Meindert Monsieur a f 2500, mijner de makelaar Stroo (voor Monsieur) op, f 4200voor het andere hnis hoogste bieder van Tellin gen, a f 200, kooper mr. Joan du Tour voor f 575. De opdracht van beide perceelen geschiedde den 16 Juni door de Kamer van fabricage en plantsoenen, den 28 April door den Raad gemachtigd om te voldoen aan de resolutie van den thesaurier-generaal en raden van financiën der Bataafsche Republiek van den 21. Monsieur, die in November 1805 schepen en in 1811 lid van den mnnicipalen raad werd, verkocht zijn huis, waarin Koning Bodewijk Napoleon den 21 April 1807 en den daarop gevolgden nacht zijn gast was geweest, den 31 Angnstns 1812 aan gedelegeerden van den daartoe door den minister van oorlog gemachtigden chef der fortificatiën op Texelten behoeve van het fransche gouvernement. De levering zou geschieden na de betaling der koopsom, maar deze bleef achterwege, zoodat Monsieur bezitter bleef. Hij overleed den 3 Mei 1813, en op een verzoek van zijne weduwe om te verklaren of de neder- landsche regeering den koop al of niet wilde gestand doen werd bij besluit van den Sonvereinen Vorst van 12 Maart 1815 geantwoord, dat op het gebouw hoege naamd geen aanspraak werd gemaakt. O. W. B. JElnd-examen. Aan de Technische Hoogeschool te Karlsruhe is geslaagd voor het Academisch eindexamen in Electro- techniek (cumlaude) de werktuigkundig ingenieur A. Pot. Tesselschade. Uit het 31e jaarsverslag der Algemeene Nederland- sche Vrouwen-Vereeniging «Tesselschade"' van 1 April 1902 tot 31 Maart 1903, zagen we dat in het afgeloopen vereenigingsjaar het stichten van 5 nieuwe afdeelin- gen plaats vond, en wel te Harlingen, Zwolle, Roer mond, Meppel en Sprang, met een gezamenlijk ledental van 261 personen, waaruit blijkt dat Tesselschade's invloed steeds wordt uitgebreid en er steeds meer personen gevonden wordeD, die sympathie voor de voreeniging ge voelen en instemmen met hare wijze van werken. 22

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2