Nederland. Stadsberichten. damasten costumes, dragende brandende toortsen. Op hen volgden de poenitentiariussen van de Vatikaansche basiliek, de sacristjjn en de sub-sacristjjn in mantel en stola met brandende kaarsen. Dan kwam het doodsbed met het lijk, gedragen door de stoeldragers en omringd door nobel- garden en officieren van de Pauselijke lijfwacht, dragende brandende fakkels. Onmiddellijk achter het lijk schreed de familie Pecci, gevolgd door de kardinalen, twee aan twee. De stoet der kardinalen werd begeleid door oen eerewacht van nobel garden en Zwitsers. Achter het Heilige College gingen de majordomns, de ceremoniemeesters de geheim-kamerheeren de adsistent bij den Pauselijken troon, de maarschalk van het Conclave en het corps diplomatique, allen in plechtgewaad. Een peleton Zwitsers en Pauselijke wachten sloot de optocht. Alle personen in den stoet, maar in het bijzonder de kardinalen en de hofwaardigheidsbekleeders, die het ver trouwen van den overledene hadden genoten, waren zicht baar ontroerd. Velen van hen waren tot schreiens toe bewogen. Langzaam schreed de stoet door de Salla Ducale en de Salla regia en daalde den trap af, die leidt naar de Sacramentskapel. Het was een grootsch en treffend schouwspel. Aan de deur van de kapel sprak mgr. Pericoli de eerste absolutie over het lijk uit. De stoet werd opge wacht door het geheele kapittel van het Vatikaan, dra gende brandende kaarsen. De basiliek was electrisch verlicht. De stoet trok tot voor het confessiealtaar, waar het lijk werd geplaatst op een katafalk onder het zingen der gebeden door het koor. De familie Pecci schaarde zich aan de eene zijde van het altaar, de kardinalen stelden zich aan de andere zijde op. Achter hen namen de geestelijkheid en de hooge waardigheidsbekleeders plaats. Hier sprak mgr. Cappelleli do 2e absolutie uit. Vervolgens trokken de kardinalen zich terug en begaf het kapittel zich naar de Sacristie. Het ljjk werd, om ringd door Zwitsers en nobelgarden en gevolgd door de hofdignitarissenovergebracht naar de kapel van het H. Sacrament waar het werd gelegd op het doodsbed. Om G uur werden de kerkdeuren geopend en begon de menigte voorbij het overschot te defileeren. 's Pausen voeten staken niet door de opening van het hek der Sacramentskapel naar bniten, zoodat het voor de geloovi- gen onmogelijk was ze te kussen. De menigte defileerde zonder r-enige stoornis tusschen de houten afzettingen. Rondom het Sint-Pietersplein was het zeer levendig en de trams waren stampvol. Men schat de menigte, die van 68 ure het lijk voorbijtrok, op ongeveer 15,000 personen. Gardes nobles betrokken in de kapel de eerewacht. De poenitentiarissen van Sint-Pieter bidden bij het overschot. Do kapel is geheel in het duister gelaten alleen rondom hot praalbed branden kaarsen. Onder de menigte beerschte diepe ontroering. van Erven Dorens, deken Prins Hendrik te Alcuwcdiep. Den 24 te kwart voor twee stoomde H. M. »Evert- sen" vergezeld van drie torpedobooten de reede van Nieuwe- diep op, gevolgd door H. M. »Kortenaer'', eveneens vergezeld van drie torpedobooten. H. M. »Evertsen voerde de standaard van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Niettegenstaande het buiige weder hadden zich dui zenden toeschouwers verzameld op den zeedijk en langs de haven. Alle aanwezige oorlogsschepen salueerden en paradeer den en de bemanningen joelden ter eere van het eerste bezoek van den Prins aan de Noordelijke marinedirectie. Nadat de pantserschepen ter reede geankerd waren, begaf de schout-bij-nacht J, Wentholt, directeur en com mandant der marine te Willemsoord, zich aan boord van het torpedotransportvaartuig »Mercnur", gecommandeerd door den lnitenant-ter-zee le kl. C. Kruijs, naar H. M. >Evertsen", om Z. K. H., nadat de commandeerende officieren der op de reede aanwezige oorlogsschepen en torpedobooten aan den Prins voorgesteld waren, naar den wal te begeleiden. Ten ongeveer half drie kwam Z. K. H. met de »Mer- cuur aan den wal, en werd bij aankomst ontvangen door den burgemeester der gemeente Helder, denkolonel garnizoens-commandant, den chef van den staf der zee macht, den intendant der zeemacht in de directie Wil lemsoord en den kapitein van den generalen staf, toege voegd aan den stelling-commandant. Tegenover de aanlegplaats stond een eerewacht onder bevel van den luitenant ter zee le kl. O. J. van der Hegge Spies opgesteld, welke door Z. K. H. werd ge ïnspecteerd. Daarna begaf zich de Prins te voet over den dijk langs Hr. Ms. »Holland' waarvan de bemanning paradeerde, naar de woning van den schout-bij-nacht Wentholt. Na daar eenige oogenblikken vertoefd te hebben, begaf Z. K. H. zich naar de groote zaai van het directie-gebouw waar de commandeerende officieren, de hoofden der vakkeu van uitrusting van 's rijkswerf te Willemsoord en nog eenige autoriteiten aan Z. K. H. werden voorgesteld. Na de audiëntie voor autoriteiten en het bestuur der Marine-Jachtclub bezocht de Prins de marinewerf, waar de dokken, de stoomwerkplaats, de torpedoloodsen en de magazijnen werden bezichtigd. Verder vertoefde Z. K, H. in de marinierskazerne en aan boord van het pantserdekschip »Holland". Daarna werd door den Prins deel genomen aan het diner ten hoize van den schout-bij-nacht Wentholt, waar mede aanzaten de burgemeester de heer Van Stoyn, de garnizoenscommandant de marine-autoriteiten en de adjudant van Z. K. H. De oorlogsschepenen het directie- gebouw waren verlicht. De illuminatie slaagde prachtig. Het weer bleef droog en belooft veel voor de wedstrijden van heden. Zondagochtend 11 uur zal te 's-Hravenhage in de kapel van het gebouw der Internuneiatunr aan den Beznidenhout een H. Mis gelezen worden voor de zielerusj- Paus Leo XIII. Hef zal een stille dienst zijn, opge. van dragen door den heer J. M van 's-Gravenhage. Een zangkoor zal eenige toepasselijke gezangen doen hooren. De Koninklijke familie zal zich bij deze plechtigheid doen vertegenwoordigen. Door den Pauseljjken Zaakgelastigde, Mgr. Giovanini worden voorts autoriteiten en diplomaten en de in Resi dentie wonende Katholieke Volksvertegenwoordigers tot bijwoning van deze H. Mis uitgenoodigd. De kapel, welke gelegen is op de eerste verdieping van het legatiegebonw, zal voor deze gelegenheid geheel in rouw gehuld ziju. Het waterfeest te Zaandam. Het waterfeest op de Achter-Zaan, is den 22 uit stekend geslaagd. Het weer was goed, weinig wind en geen regen. Het feestterrein leverde een keurigen aanblik. Langs beide oevers van de Zaan de verlichte Zaan-erven, waaronder zeer schitterendeop het stille watervlak een aantal bootjes van allerlei vorm en grootte, de meeste verlicht. Hoe meer de duisternis viel, hoe beter dit alles uitkwam. Op drie plaatsen tnsschen den Dam en de eerste Zaau- brng, hadden muziekkorpsen op zolderschuiten plaats ge nomen, die hun lustige tonen over het watervlak lieten weerklinken. Eene eveneens geïllumineerde boot vervoerde de leden dor Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer", waarvan dit feest nitging en de vreemdelingen van het eene naar het andere einde van het feestterrein. Ook het koffiehuis »De Zon", van welk punt men het geheele terrein kon overzien, was smaakvol verlicht. Van het pakhuis >De Lelie van den heer Schoen, werd vuurwerk afgestoken. De socialisten hadden deze gelegenheid aangewend om reclame te maken voor de caDdidatuur van Mr. Mendels voor den Gemeenteraadeen roeischuitje met een trans parant Kiest Mendels", voer op het feestterrein heen en weer. Iinxe-Paardenniarkt. Op de den 24 te Schagen gehouden luxe-paardenmarkt, bij slecht weer gehouden werden aangevoerd 129 paar den. De handel was zeer stug. Vreemde kooplieden bleven er weinig; de meesten vertrokken met een vroeg- trein. Voor twee- en driejarige paarden werd besteed van f 250 tot f 350 voor vier- tot zesjarige van f 425 tot f 600; voor merries met veulens van f 250 tot f 375 Werkpaarden golden van f 160 tot f 240. Het bezoek nit den omtrek kan juist niet overgroot genoemd worden. Vóór de Schager markt hadden kooplieden reeds heel wat goede paarden by de eigenaars aan huis gekocht. De aanvoer van gewilde paarden was daardoor eigenlijk te gering. Wierlngerwaard. Na een vergelijkend theore tisch en practisch onderzoek vaa een 13tal sollicitanten, uitgekozen door het Polderbestuuris tot machinist van het stoomgemaal van onzen Polder benoemd de heer H. Kok, machine-bankwerker te Helder. frscm. Den 24, des avonds, werd een paard van den veehouder G. K. alhier, in de weide door den bliksem doodeljjk getroffen. Schagen. Den 23 vergaderde in het N. Holl. Kof fiehnis alhier de 2de coöperatieve vereeniging tot aan koop van lijnkoeken enz. Nadat de heer C. Asjes als voorzitter de vergadering had geopend en de notnlen door den administrateur den heer Jb. de Moor, waren gelezen en goedgekeurd, werd de rekening en verantwoording over 1902, nagezien door de heeren S. Groot te Zijpe, P. Hop man te Schagen en M. Vetman te Waardpoider, ter tafel gebracht en op voorstel der commissie onder dankzegging goedgekeurd. Aangekocht waren in 1902 464688'k.g. lijnkoeken waarvan 420888 k.g. murwe en 43800 Ame- rikaansche. Er waren 16606 k.g. koeken meer gekocht dan het vorige jaar. Wegens de staking in dit vooijaar was een der leveranties geschied aan de Stolpen en te Westeinde, wat extra uitgaven had veroorzaakt; de kor ting op de Ameribaansche ljjnkoeken, f 57,02, zou daarom den koopers van die lijnkoeken niet uitgekeerd worden. De ontvangsten hadden bedragen f 44532,01, de uitgaven f 43755,33, batig saldo f 776,68, waarvan f 773,88 als ingebonden korting aan de leden zal worden terugbetaald. Eene kwestie met de Ruhrorter Olfabrik over een der door het proefstation niet overeenkomstig het contract bevonden levering zal misschien tot een proces leiden. Uit een overzicht van de 5 jaren, gedurende welke de vereeniging bestaatbleek dat in dien tijd tegen een gemiddelden prijs van f 10,19 de 104 k.g. 2201581 k.g. lijnkoeken waren gekocht, wat een winst voor de leden had gegeven van f 46913,07. 1422 k.g. lijnkoekstof waser in dien tijd verkocht. De vereeniging telt thans 154 leden. In de plaats van den heer Jb. Stammes, niet herkiesbaar werd tot com missaris gekozen de heer A. de Graaf te Anna Paulowna. De administrateur, de beer Jb. de Moor, werd als zoodanig herkozen. Tot leden der commissie tot nazien der vol gende rekening werden gekozen de heeren J. P. de Wit te Schagen A. D. Waaiboer te Waardpoider en J. A. Kaan te Anna Paulowna. Na eenige bespreking werd besloten de nog altijd hangende zaak met den kunstmestleverancier den heer Gazon voorloopig nog maar te lateD zooals het is. In het leveringscontract voor lijnkoeken zal de bepaling worden opgenomen, dat de termijn van levering zonder speling op 10 dagen wordt gesteld. De boete, bij niet nnbotning van deze bepaling, weid bepaald op f 10 per dag per wagon. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer C. Asjes de niet zeer talrijk bezochte vergadering. De firma Groot te Bovencarspel beeft onder deze gemeente 2 H.A. bouwgrond gehuurd voor de teelt van tuin- en bloemzaden. Over nog 2 H.A. zijn de onder handelingen loopende. Het kweBken van tnin- en bloem zaden vooral voor den buitenlandschen handel neemt de laatste jaren in West-Friesland eene ongewoon groote vlncht. bracht op f 4,50. Een lid moest wegens wanbetaling worden geroyeerd. Een voorstel van het bestuur van het Ziekenfonds te Oterleek om leden van dit fonds, die zich metterwoon te Sint-Pankras vestigen, onmiddellijk in de rechten der leden van »IIulp in Nood" te laten treden, werd onder zekere voorwaarden aangenomen. Omgekeerd zal dit dan het geval zijn met leden van >Hulp in Nood," die zich te Oterleek vestigen. Posterijen. Daar de onlangs ingevoerde dienst der posterijen alhier^ in enkele opzichten slecht beviel, werd om eene verzocht, welke thans is iügevoerd. De avond bestelling vervalt en daarvoor komt in de plaats eene be stelling des namiddags, zoodat de dagbladen eerst den volgenden ochtend worden besteld. Eene verbetering is er echter gekomen in de verzending, welke nu ook des avonds met trein 666 plaats heelt, terwijl vroeger deze brieven tot den volgenden ochtend bleven liggen. De heer D. Kos, werktuigkundig ingenieur te Ur- sew, deed met goed gevolg eind-examen in electrotech- niek, aan de Technische Hoogeschool te Karlsrnhe. Sint-Pankras. Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den Heer Slik alhier het Ziekenfonds »Hulp in Nood." De toestand der kas maakte het mogelijk, dat de wekelijksche nitkeering van f 4 kon worden ge- Canivez. Olivier Métra. Ch. Miry. Hervé. J. Steenebrugen. August Conradi. Benoeming. Bij kon. besluit is de commies der telegraphie le asse, Jf. R. van Beek, met ingang van 16 Augustus e.k. benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Goes. Onderscheiding. Aan den sergeant J. C. van der Heijden is den 25, op eene plechtige wijze de zilveren medalje voor trouwen dienst uitgereikt. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden passeert Alkmaar op zijn doorreis van den Helder te 5.50 Greenw.tijd. Eindexamen. De leerlingen der H. B S. alhier, J. P. Brasser en l an den Bcrgh, slaagden heden voor het eind-examen, muziekuitvoering. ^Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag, den ±6 Juli a.s., des avonds ten 7 urein den Stads- houtde navolgende stekken worden uitgevoerd 1. »Marche d'Anvergne" sur des Bourrées et des Mon- tagnardsL. Ganne. 2. »L'union fait la Eoree", Ouverture de Concert 3. >Die Welle", Concert Walzer 4. Eantaisie sur des motifs de l'opéra Bouchard d'Avesnes" o »Burgrösehens Hochzeit", Con cert Ouverturevan E. Eule. Fantaisie snr des motifs de l'opéra »Le petit Eanst" 7. »Le OaméléoD musical", Fantaisie Variée pour divers In8tuments sMusikalische Reise durch EuropaPotpourri Schietwedstrijd. Bij derden 23 gehouden Schietwedstrijd in het »Café Central' alhier, werden de prijzen behaald door de volgende heeren J. Stikkel le pr. met 111 punten, L. Trijbetz 2e pr. 107 p., Krom 3e pr. 104 p., L. von Lachner 4e pr. 103 p., A. M. v. Soest 5e pr. 102 p., G. S. Groenewoud 6e pr. 102 p., P. Bosman 7e pr. 100 p., H. Goettel 8e pr. 100 p. J. de Roos 9e pr. 99 p., Rnygrok 10e pr., G. v. Willigen lie pr., N. N. 12e pr., ieder met 98 punten, J. Groot 13e pr. met 97 p. Maximum 120 punten. Serieprijs 60 punten de heer J. L. Trijbetz met 57 p. Rozenprijs de heer G. S. Groenewoud met 4 rozen. Archief. Onze bekwame en ijverige archivaris, de heer C. W. Bruinvis, heeft niettegenstaande zijn gevorderden leeftijd, de lust en den moed gehad een werk tot stand te bren gen dat voor de gemeente Alkmaar en hare geschiedenis van groote waarde moet worden geacht. De bestaande inventaris van het archief, zooals die is bewerkt door dr. P. Soheltema, is niet alleen onvolkomen maar ook dikwijls onjuist. Dat dit een doorn in het oog van den heer B. was, zal zeker een ieder begrijpen die weet dat hij, vooral wan neer het een dergelijke zaak betreft, den hoogsten prijs stelt op volledigheid en juistheid, en 't mag ons dan ook niet verwonderen dat hij, die voor het Alkmaarsche archief zooveel gevoelt, zich aan het werk heeft gezet om de bestaande gebreken te horstellen en een verbeter den inventaris in het leven te roepen. Om een enkel staaltje van de onvolledigheid van den ouden inventaris te noemen het 6e gedeelte der le afdeeling telde niet meer dan 86 eigendomsbewijzen van vaste goederen der stad, de heer Bruinvis heeft er 440 beschreven. En 't is daarom niet alleen dat het 6e gedeelte der le- en de 6e en 7e gedeelten der 2e afd. geheel opnieuw bewerkt zij n er ontbrak zooveel Toch heeft, de heer B. met dezen arbeid niet bedoeld het vervaardigen van een nieuwen inventaris, hij heeft enkel het verbeteren en aanvullen van den bestaande voor oogen gehad. Dat dit een omvangrijke taak was, zal zeker gemakkeljjk zijn te begrjjpen, indien men weet dat het een schier onafgebroken arbeid van 3 jaren heeft gevorderd. Alle aanwezige stukken zijn door de banden gegaan, zoowel de losse als de in de 4e en 7e gedeelten van den inventaris van dr. Scheltema vermelde bundels, uit welke laatste verwijderd is wat daarin niet behoorde de honderden in dien inventaris niet genoemde bescheiden zijn thans beschreven enz. enz. Hierbij heeft bij zich gehouden aan de bestaande indeeling van het geheel en de daarvoor aangenomen wijze van beschrijving der oude stukken, al erkent de heer B. dat de eerste doelmatiger de laatste eenvoudiger had kunnen zijn. We zijn den beer Bruinvis dankbaar dat hij dit groote en grootsche werk heeft ondernomen en zoo correct he eft uitgevoerdwe zijn er van overtuigd dat zijn arbeid ook in de verre toekomst op hoogen prijs zal worden gesteld door ieder die belang stelt in onze goede stad Alkmaar en haar verleden. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van 18 tot en met 24 Juli zjjn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 366 baden door heeren 215, door dames 27, door weezen 0 en door on- vermogenden 124. Drukste dag den 18 Juli met 171 baden. Hoogste temperatuur van het water 67° E., laagste 64° F. 24 Cert

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2