Runenschrift. No. 90. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 31 JULI. Vrijwillige dienstneming. FEUILLETON. Buitenland. II o r m i xi a. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 8,8Öfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone ndvertentiën Per regel f 0,15. GrooteglettersPnaar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeens konnis de navolgende circulaire van den heer Luitenant-Kolonel, Kommandant van het In structie-bataljon te Kampenonder mededeeling dat de in die circulaire bedoelde „Inlichtingen aangaande het instructie-bataljon" ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd op alle werkdagen van 9-2 ure: .Aangezien door het invoeren van de Wet van den 9 Juni 1902Staatsblad No. 89, (Pensioenwet voor de Landmacht 1902), de gelegenheid is geopend om na vijftien jaren het Leger met voortdurand pensioen te kunnen verlaten, zal het verloop onder de onderofficieren van het Leger aanzienlijk toenemen. Daarmede zal voor hen, die vrij willig dienstnemen, nog daargelaten de gelegenheid om den rang van officier te behalenniet alleen in de naaste toekomst, doch ook in het vervolg eerder gelegenheid bestaan om tot onderofficier te worden bevorderd dan tot nu toe het geval was. Bovendien hebben de vrijwilligers thans zekerheiddat zij reeds na vjjftien jaar dienst, een voortdurend pensioen kannen ontvangen, dat voor een sergeant, die dien rang 12 jaar bekleedt, minstens f 216 per jaar bedraagt. Bezit hij op het tijdstip zijner pensioneering een hoogeren rang, dan stijgt ook het bedrag van zijn pensioen. In verband met het vorenstaande worden hiernevens eenige exemplaren gezonden van de „Inlichtingen aan gaande het instructie-bataljonmet beleefd verzoek mogelijke belanghebbenden of belangstellenden daarvan te doen kennis nemen. Onbekendheid met het bestaan van de inrichting van bet instructie-bataljon is menigmaal oorzaak, dat zich jongelieden voor dienstneming bij mij aanmelden, die moeten worden afgewezen, omdat zij niet voldoen aan de gestelde eischen van leeftijd en het dan betreuren niet eerder bekend te zijn geweest met het beBtaan dezer instelline. Mitsdien acht ik het niet ongewenscht, ook in die gemeenten van ons land, waar men blijkbaar tot nu toe minder bekend is met de gelegenheid, welke bestaat om reeds op jeugdi gen leeftijd in dienst te treden, daaromtrent zoo mogelijk eenige meerdere kennis te verspreiden. Vermits de bepalingen van vorengenoemde Pensioen wet zoodanig zijn gestelddat een jongmensch op 16- jarigen leeftijd dienstnemend zich reeds op zijn 31ste jaar een voortdurend pensioen kan hebben verzekerd, ver dient het aanbeveling, de voordeelen aan het dienstnemen verbonden in zoo wijd mogelijken kring bekend te maken, zoowel in het belang van het Leger, als in dat van flinke jonge mannen, die zonder eenige geldelijke opoffe ring hunnerzijds zich een onafhankelijk bestaan willen verwerven." Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 29 Juli 1903. G. RIPPING. K. W K Et li Ai. Veetaling VAN 64) De geheele bemanning van den .Zeearend" had zich samengedrongen op het voorste verdek, dat nog stand hield, maar bij elke nieuwe golf, die kwam aanbulderen, heen en weer werd geslingerd. Vooraan stond de kapi tein, met volkomen kalmte en bedaardheid zijn bevelen gevende. Van het behoud van het schip kon geen sprake meer zijn 't gold alleen nog lijf en leven te redden, en met zijn voorbeeld, zijn commando handhaafde hij orde en tucht. Toen de boot naderde, liet hij het eerst de be dienden van den prins aantreden. De lieden waren bleek en beefden, maar de houding van de bemanning gaf ook hen moed. Zwijgend en gehoorzaam onderwierpen zij zich aan alle bevelen. Met levensgevaarmaar behouden, kwamen zij beneden in de boot terecht. »Waar is de prins?'' riep Bernhard, die dezen het eerst had denken te zien. »Waar is je meester Waarom komt hij niet «Hij wil niet 1" was het antwoord. «Hij wil eerst als de laatste man zijn schip verlaten heeft." »Dat's bespottelijk I" barstte Hohenfels uit. »Dat doet men als kapitein, maar dat geldt niet voor hem. Hij is immeis geen zeeman 1" Voor nadere ophelderingen ontbrak echter de tijd daar elke minuut de laatste kon zijn. Een paar matrozen volgden nog, en toen stiet de boot af en bracht haar passagiers op de «Freya" in veiligheid. De tweede vaart werd ondernomen en gelukte evenals de eerste, maar nu EMGELAIirD. Evenals te Dablin zijn de Koning en de Koningin, ook te Belfast hartelijk ontvangen. Een droevig ongeluk had echter plaats. Op den terugweg de van opening van een nieuw hospitaal drong ean vrouw op het afgezette gedeelte van den weg, ver moedelijk om een smeekschrift te overhandigen. Zij werd door de paarden van het koninkljjk rijtuig omvergewor pen en kreeg de achterwielen over het lichaam. De vrouw is levensgevaarlijk gewond. In het Engelsche kiesdistrict Barnard Castle, Durban, is na een feilen strijd de arbeiders-candidaat Henderson tot lid van het Lagerhuis gekozen, ter vervanging van wijlen Sir Joreph Pease (liberaal). Op den gekozene werden 3370 stemmen uitgebracht tegen 3323 op den Unionistische en 2809 op den liberalen candidaat. Het belang der verkiezing ligt evenwel voornamelijk hierindat Henderson optrad als vrijhandelaar, tegenover den conservatieven candidaat kolonel Vane, die zieh voor Chamberlain's tariefplan had verklaard en dan ook door dezen gesteund werd, zoodat de uitslag voor Chamberlain en diens politiek een gevoelige neder laag mag heeten. FRAjVKRIJTK. Den 28 is in de Nötre-Dame te Parijs een plechtig zielmis voor Pans Leo XIII opgedragen. Deze zuivere godsdienstige plechtigheid heeft echter aan leiding gegeven tot veel politiek geharrewar. De Parijsche Nuntius mgr. Lorenzelli had het corps diplomatique en de Regeering eenigen tijd geleden uitgenoodigd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. De vormen daarbij in acht genomen, gaven der anti-clericale pers, aanleiding tot heftig geschrijf, men ontzag zich niet met betoogingen in de straten en vijandelijke demonstraties voor de kerk te dreigen. Het einde is echter geweest, dat president Loubet zich bij de plechtigheid heeft laten vertegen woordigen en do minister Deioassè' en generaal Andié in de NötreDame tegenwoordig waren. Incidentiën van eenige beteokenis hadden niet plaats. ITAIiIE. Aan het conclave zullen 62 kardinalen deelnemen, onder wie 38 Italianen en 24 buitenlanders. Vier kardinalen zijn ziek, n.l. drie Fransche en een Italiaan. Kardinaal Celesia van Palermo kan wegens ouder domszwakte niet aan h9t conclave deelnemen en de Austra lische bisschop Moran kan niet tijdig genoeg aankomen. Te Rome heeft zich een commissie gevormd, die over de geheele wereld een oproep zal verspreiden om een gedenkteeken voor Paus Leo, op den Capreoberg bij Carpineto, (den geboorteplaats van den Paus) op te richten. De vreeselijke hitte in Mew-lfork onlangs heeft een hevige bnikloop-epidemie tengevolge gehad. Het sterftecijfer onder de kinderen werd zoo groot, dat de gezondheidscommissie zoo spoedig mogelijk vijftien genees- riep Bernhard den kapitein toe «Breng den prins hier Die verwenschte koppigheid zal hem het leven kosten Waar is hij «Niet te vinden 1" klonk 't van boven terug. «Hij is op eens verdwenon I We zoeken hem vergeefs Van verder zoeken kon evenwel geen sprake zijn. De lieden op het verdek boden nog slechts zwakken weer stand tegen de stortzeeën, die hen overstelpten, en nn begon alles om hen heen te waggelen en te kraken. De kapitein begreep dat hier met minuten moest gerekend worden en dreef met zijn bevelen allen, die nog bij hem waren, tot den hoogsten spoed aan. Zy kwamen nog be neden, bij volgde als de laatste, en toen stiet de boot af. Zij moest Ijlings terug, als zij niet zelf een prooi van de golven zon worden. Daar verscheen eensklaps aan de uiterste punt van het schip, dat zich bij het stranden letterlijk opwaarts had gewerkt, de gestalte van Alfred Sassenbnrg. Hij kon eerst op dat zelfde moment te voorschijn zijn gekomen en omklemde nu de verschansing, maar stond toch over eind. De kap van zijn regenmantel was hem van het hoofd gegleden en liet zijn aangezicht vrij. Bleek, doch somber en kalm staarde hij naar de bruisende zee en de vluchtenden na. Bernhard zag hem het eerst en zijn uit roep maakte ook de anderen opmerkzaam. «Spring naar beneden riep hij uit alle macht. «Het schip zinkt I Waag den sprongWij vangen je op in de boot 1" Geen antwoord volgde. De prins hiel' slechts de hand op en wuifde als tot aischeid. En op dat oogenblik be greep Bernhard eensklaps, dafdie man daar niet gered wilde worden, dat hij met opzet was achtergebleven, hoewel het loeien van den storm zijn laatste woorden verzwolg «Ga maar naar je gelnk ik ga naar je vader Nu kwam 't van den zeekant als een springvloed op - zetten, reusachtige, groenachtige waterbergen met witte gekuifde kammen. Ze braken tegen het wrak en rnkten 't los van de rots. Alles schuimde, siste, kookte als boven een draaikolk van helsche vlammen. In ijlende heeren voor de armenwijk beschikbaar stelde. Bij duizen den werden de kinderen van de arme bevolking naar de hospitaalschepen en naar de zeebadplaatsen gezonden. Op een avond verlieten meer dan 30000 menschen de stad om onder den vrijen hemel aan het strand van het Goney- eiland te kampeeren. Het testament van den Pans. In het testament van den Paus, door dezen zelf geschreven, met klein doch zeer duidelijk en regelmatig schrift, wordt gezegd «Daar wij het einde van ons sterfelijk leven naderen, doen wij in dit eigenhandig geschreven testament onzen laatsten wil kennen. Vooraf smeeken wij eerbiedig van de oneindige goed heid en de barmhartigheid van God, dat Hij ons de dwalingen van ons leven vergeve en dat Hij onze ziel met goedertierenheid in het eeuwig geluk ontvange en wij hopen dit bijzonder in Jezus Christus onzen Zaligmaker. «Laat ons vertrouwen hobben in Zijn Heilig Hart, brandoven van alle liefde en van het geluk van 't menseh- dom en laat ons ook smeeken om de bemiddeling bij j-de H. Maagd Maria, Moeder Gods en onze welbeminde Moe der, alsook van de heiligen, die wij bijzonder vereerden gedurende ons leven. «Daar wij verlangen te beschikken over 't vaderlijke erfdeel dat ons toebehoort, stellen wij als erfgenaam aan, onzen neef, graaf Ludovico Pecci. «Van deze eigendommen moet men degenen afrekenen die reeds aan graaf Riehardo gegeven werden, bij gelegen heid zijns huwelijks. Men moet er evenwel alle goederen bijvoegen, die te Carpineto liggen, want deze zijn eigen dom van den H. Stoel, volgens ons testament van 8 Februari 1900. «In dit testament hebben wij geene schikkingen getrof fen voor onzen neef Camille en onze nichten Anna en Maria, zoon en dochters van onzen broeder Jan-Baptist, omdat wij hun een goed bestaan bezorgd hebben gedu rende ons leven, tor gelegenheid van hun hnweljjk. «Wij verklaren dat geen enkel persoon onzer familie eenig recht zal kunnen doen gelden op hetgeen in het tegenwoordig testament niet voorgeschreven staat, want alle andere bezittingen, van welken aard dan ook, bekwa men wij door do investituur van het pontificaat en bij gevolg is het, en in alle geval eischen wij, dat het de volstrekte eigendom van den H. Stoel blrjve. «Wij vertrouwen het uitvoeren der bovenstaande schik kingen toe aan de kardinalen Rampolla, Mocenni en Cretoni en wij verklaren dat dit onze laatste wil is. «Giacchimo PECCI, Leo P. P. XIII. «Gedaan te Rome, in het Vatikaan, op 8 Juli 1900." Pans Leo heeft bij testamentaire beschikking 50,000 frs. vermaakt aan de armen van Rome, 30,000 frs. aan die van Perugia en 10,000 frs. aan die van Carpineto. vaart snelde de boot voorwaarts en ontvlood nog juist bij tijds die dood en verderf aanbrengende nabijheid. Toen zij de «Freya" bereikten, was de klip leeg en kaal de «Zeearend" lag in do diepte en zijn eigenaar mét hem. De groote feestweek te Kiel was ten eind, het prach tig tooneel van de vlootschouw was afgeloopen en een deel van de schepen maakte zich al gereed om te ver trekken. In de haven en in de stad was 't echter nog zeer druk en woelig. De sloepen met de zeeofficieren en matrozen kwamen en gingen en de toegestroomde vreem delingen begonnen zich allengs weer te verstrooien. De meesten bleven nog eenige dagen hier. Langs de haven slenterden twee jonge zeelui, gearmd en druk in gesprek, maar op eens bleven zij stoistjjf staan en sloegen aan voor een luitenant van de marine, die juist met zijn boot laadde. «Na, Christiaan," vroeg hij, naderbijkomend, «hoe voelt gij je nn wel als scheepsjongen van en behoorende tot de keizerlijk Dnitsche marine En gij, Henk Knnz, jjj bent natuurlijk ook hier met de «Thetis". 't Is hier prettiger, niet waar, dan daar ginds bij de ijszee, waar we elkaar het laatst ontmoetten En Chnstiaan juicht zeker, dat de Dnitsche lncht hem weer om den neus waait «Dat zal wel waar zijn, luitenantantwoordde Chris tiaan, die er in zijn nieuwe pak recht knap uitzag. «Maar het prettigste is toch, dat ik nu met mijn kapi tein samen blijf met mijn luitenant, wil ik zeggen." De officier, 't was Koen Fernstein, barstte in lachen uit. «Een mooi samenzijn 1 Hij stoomt vandaag naar Afrika, naar onze koloniën, en gij blijft te Kiel op het opleidingsschip. Dan zijt ge al heel dicht bjj elkaar «Maar wij dienen toch onder éen vlag riep Chris tiaan opgewonden. «Ik had 't niet uitgehouden, geloof ik, als hij te Raansdal was gebleven «Nu, gelukkig heeft hij 't ook niet gekund. Maar ik kan je nog een nieuws nit Raansdal vertellen. De vroe gere stuurman van den «Zeearend", nu kapitein Thorvik,

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1