Na de Pauskeuze. No. 92. Honderd en vijfde jaargang» 1903. WOENSDAG 5 AUGUSTUS. Buitenland. Nederland. L"d T ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers t 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. PrtJs der gewone advertentiën r Per regel f 0,15. Groote§letters^naar plaatsruimte.' Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. niflTSI€l(I.l.\». Alweder is een onderofficier, ser geant Dankel, te Morehingen, wegens soldaten-mishande lingen en wel in 3 6 6 bewezen gevallen ver oordeeld tot 2i- jaar gevangenisstraf. Het vonnis van deu onderofficier Warnicke, die wegens mishandeling van soldaten door den krijgsraad tot 2'/j jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, is in hooger beroep door het Oberkriegsgericht van Bronswijk veranderd in 5 jaren gevangenisstraf, degradatie en verwijdering uit het leger. EW€iEIjA3rD. De Koning en de Koningin hebben Ierland verlaten. In zijn afscheidstelegram spreekt Koning Edward uit hoe diep hij getroffen werd door de vriendelijkheid en welwillendheid van het Iersche volk welks verwelkoming zijn verwachtingen had overtroffen. Verder wordt gezegd»Wij koesteren de warmste ge voelens voor het land en het zoo aantrekkelijk en zoo rijk gezegend volk. Daarom paren wij aan onze hoogste voldoening de hoop, dat een glanzende dag voor Ierland moge aanbreken en bidt de Koning oprecht, dat de zege ningen van vrede, tevredenheid en bloei overvloedigljjk aan Ierland deelachtig mogen worden.'' Inderdaad heeft de ontvangst, den Koning in Ierland te beurt gevallen, alle verwachtingen overtroffen. Niet alleen zijn de gevreesde anti-Engelsehe betoo gingen achterwege gebleven, maar zelfs, waar men zich van huldebetoon en feestvreugde onthield, heeft Ierland toch getoond het vredelievend bezoek van den Vorst te waardeeren. De Iersche bladen beschouwen het bezoek dan ook als in alle opzichten welgeslaagd. In de zitting van het Lagerhuis van den 30 heeft minister Chamberlain bij de beraadslagingen over de be grooting, verklaard geen waarde te hechten aan den be kenden brief van generaal Botha, waarin deze zich open hartig uitliet over do toestand in Zaid-Afrika. Chamberlain uitte de bewering dat de brief bljjkbaar op bestelling was geschreven en klaarblijkelijk niet door Botha zeiven. Tegen deze houding van Chamberlain tegenover een dapperen tegenstander, trektde .Daily News" heftigte velde. Chamberlain verkondigde in zijne rede o.a. ook dat het volstrekt niet in de bedoeling der Regeering ligt de Engel- sche taal aan de Boerenkinderen op te dringen. ITALIË. Sedert de sluiting der deuren van het con - clave, zijn reeds drie malen rookwolkjes uit de schoor steen van de Sixtijnscha kapel opgestegen, ten teeken dat ar even zoovele malen een stemming geschiedde, maar dat nog geen Paus werd gekozen. Want wanneer bij de stemming geen keuze is gedaan, worden, zooals men weet, de stembiljetten met eene bjjvoe ging van vochtig stroo verbrand. Vele gissingen werden gewaagd omtrent den dnnr van overgenomen uit het Handelsblad). Heeft de nieawgekozen Pans de benoeming aanvaard en den naam genoemd, dien hij als Pans zal voeren, dan wordt hij naar het altaar geleid, waar hij een kort gebed doet om vervolgens in de sacristie bekleed te worden met de pauselijke gewaden, de witte soutane, de rokette, de roode kraag on de muts en de roode stool. De roode kraag is vermoedelijk het overblijfsel van den rooden mantelwaarmede in de middeleeuwen de Pans-ionmiddellijk na zijn verkiezing werd bekleed. In zijn pauselijk gewaad wordt nu de nienw gekozene naar de kapel teruggeleid. Hij neemt plaats op den voor hem bestemden troon aan de Evangeliezjjde van het altaar en ontvangt daar de eerste huldiging van de kardinalendie voor hem nederknielenhem voet en hand kussen en door hem omarmd worden. De eamer- lengo de Paus kan den vorigen kameraar in zijn ambt bevestigen of onmiddellijk een nieuwen titularis aanwijzen steekt hem den visschersring aan den vinger maar de Paus stelt dezen terstond daarop aan dan ceremonie meester ter hand om er zijn naam in te laten graveeren. Inmiddels is de sluiting van het Conclave opgeheven de eerste kardinaal-diaken begeeft zich in plechtigen optochtmet het pauselijk kruis voorop op het balkon van het Vatikaan en verkondigt met luiden stem tot de wachtende menigte Ik boodschap u groote blijdschaptot Paus hebben wij den zeer uitstekenden en zeer eerwaarden heer die zich den naam gegeven heeft Het blad waarop deze woorden staan fladdert onder de menigte, de klokken van St. Pieter luiden en die van de overige kerken in de stad antwoorden. Na den terugkeer van den kardinaal-diakenopent de maarschalk de denr van het conclave en ontvangt de Pans de hulde van de aanwezigen. Het gebruik wil dat hij daarna op het balkon gaat en den eersten zegen geeft Urbi et Orbiaan de stad en aan de wereld. het conclave, en hoewel de stemmingen diep geheim zijn, weten toch enkele bladen moe te deelen, dat kardinaal Rampolla bij de eerste stemming, de meeste stemmen op zich vereenigde. In het geheel zjjn thans in het conclave ingesloten 365 personenn.l. 62 kardinalen, 62 conclavisten, 62 nobelgarden, 62 bedienden, 40 aartsbisschoppen voor den berookingsdienst, 14 koks en 20 vegers, waarbij dan nog komen de ambtenaren voor het conclave. M ACE DOMIE. Den 31 heeft, dicht bij Sarrignenl, aldus wordt uit Salonika gemeld, een gevecht plaats ge had tusschen de Macedonische opstandelingen en de Tnrk sche troepen. Het dorpje Apostotar is geheel verwoest. Acht boeren werden gedood. Het aantal gewonden is zeer talrijk. De opstandelingen slaagden er in te vluchten De patrouilles balast met het bewaken der omstreken van Salonika zijn zeer versterkt. ZUID-AFRIKA. Het debat in het Kaapschs Par lement over de amnestie-motie is geëindigd met de i n trekking dier motie. De voorsteller Merriman antwoorde echter eerst op de door de tegenpartij aangevoerde argumenten. Hij ken schetste de Progressieven als een wraakzuchtige groep, geleid door een man (Jameson), die schuldig was aan een dergeljjk misdrijf als wat de rebellen begaan hadden, maar die uit de handen van het volk dat hij beleedigde, vergiffenis had ontvangen. Merriman stelde daarna Sprigg's houding tegenover die van Abraham Lincoln, die nit eigen beweging vol ledige amnestie afkondigde. In de Kaapkolonie had eene amnestie moeten afge kondigd worden, evenals in Natal en eene schoone gelegen heid tot verzoening was door het na te laten verzuimd. Daar echter de heer Merriman het niet ia het belang van het land achtte, dat er eene rassen-quaestie kwam en de zaak bij de stembus werd uitgemaakt, was hij bereid de motie in te trekken. De verjaardag der Koningin-Hoeder. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder is, wegens den Zondag, in de hoofdsteden den 3, op de gebruikelijke wijze gevierd, den 2 waren echter in verschillende plaatsen vele straten met vlaggen getooid. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondagmiddag met haar Vorstelijke gasten namelijk het Koninklijk Echt paar en den Hertog van Saksen-Oobnrg-Gotha een rijtoer gemaakt door Baarn on omstreken. Bij het uitrijden stond een dichte menigte vóór het Paleis, die de Vorstelijke personen luide toejaichte. De Prins mende zelf het rijtuig. H. M. de Koningin en Prins Hendrik keeren heden van Soestdjjk naar het Loo terug. Na 's Pausen zegen volgt een tweede adoratie in de Sixtijnschen kapelten teeken van de in bezitneming van het Vatikaan en nog een derde in St. Pieter ter inbezitneming van het graf van den H. Petrus. Voor deze laatste plechtigheid wordt de Pans op de Sedes gestatoriaonder 't gezang van Ecce sacerdos langs de Constantijnstrap naar het groote voorportaal van St. Pieter gedragen voorafgegaan door prelatenbisschoppen en kardinalen omstuwd door de eeregarde. In de kerk ontvangt hem het kapittel, dat hem Daar de Sacraments kapel geleidt ter aanbidding van het Allerheiligste. Voor de rustplaats van den H, Petrns b'dt de Paus nogmaals en dan beklimt hij het altaarwaar de kardinalen hem den hand- en voetkus geven. Bij deze plechtigheden is de Paus voor het eerst gekleed met de albe, den koormantel en de mijter. Het zingen van het Te Deum besluit de adoraties. De Paus moet nog slechts worden gekroond. Is hij geen bisschop, dan gaan daaraan vooraf de ODtbrekende wijdingen die hem worden gegeven op een Zaterdag »opdat de Paus den volgenden Zondag geconsacreerd kan worden, indien het hem zoo behaagt''. (Ceremonieboek). Gewoonljjk geschiedt de consecratie of kroning op den eerstvolgenden zon- of feestdag na de verkiezing. De Paus wordt dan in plechtigen optocht op den draagstoel tot den ingang van de St. Pieterskerk gedragen. Hier neemt hij plaats op den troon en terstond daarop richt de kardinaal-aartspriester der Basilica eeno aanspraak tot hem en stelt hem de geestelijkheid voor, die tot den voetkus wordt toegelaten. Is deze plechtigheid afgeloopen dan houdt de Pans op den draagstoel gezeten, zijn intocht in de kerk. Eerst begeeft hij zich in de Sacramentskapel ter aanbidding van het Allerheiligste en dan gaat hij in de kapel van den H. Gregoriuswaar hij de hnldebewijzen der kardi nalen bisschoppen en priesters in ontvangst neemt en met de gewaden wordt bekleeddie onder de H. Mis moeten gedragen. Automobiel ongeluk. Tusschen Den Haag en Seheveningen reed Zondag bij den Duinweg een automobiel in het Kanaal. De vier personen, die er in zaten, werden gelukkig gered, maar de machine zit geheel onder water. De brugleuning is natuurlijk vernield. Te Amsterdam had dezer dagen een droevig ongeluk plaats. Iemand, die zelf de schoenen voor zijn talrijk gezin herstelde, trof zich met een scherp schoen makersmes in de linkerzijde. De slagader werd doorge sneden en na een half uur overleed de man tengevolge van bloedverlies. Hij laat eene weduwe en 7 kinderen na. De moord In de Celebesstraat. t -i0r t r/> <-»■. van den moord in de Celeuoaoumai te ünisieraam, meldde zich, den 31 bij de Amsterdamsche politie aan. Hij bekende het misdrjjf gepleegd te hebben. Verder zeide hij Zatermiddag nog met zijn schoon zuster gesproken te öebben en gelachen, daarna had hij haar aangegrepen uitroepende »ik moet je vermoorden" en de daad bij het woord voegende, had hij haar met een schoenmakersmes twee diepe sneden in den hals toege bracht. Waarom hjj den moord beging, wist hij niet op te geven. Bij fouilleeren werd 7 gulden bij hem gevonden. Hij moet erg overspannen zijn. Petroleum. De Directie der Petroleum-Maatschappij Sumatra Palembang deelt mede dat volgens telegrafisch bericht de productie over de maand Juli 86000 units geraffineerde lichtpetroleum bedroeg. Harlngcarspel. Den 1 dezer vergaderde het Be stuur van het Onderling Veefonds alhier tot het opmaken der rekening over de maanden Mei, Juni en Juli. Ver zekerd waren in dat tijdvak 983 runderen de schade, voor gestorven dieren, bedroeg na aftrek van het saldo der vorige rekening, f 176welke het heffen van een omslag van 18 cent per rnnd noodzakelijk maakte. Voor de afschaffing van nachtarbeid. Te Zaandijk is Zondagmiddag eene groote open luchtmeeting gehouden ten gnnste van afschaffing van nachtarbeid in hot bakkersbedrijf. Een groot aantal mee- tinggangers uit Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Rotter dam en Zaandam kwam in laatstgenoemde plaats samen en vertrok vandaar in optocht met mnziek en ontplooide vaandels en banieren naar het meetingsterrein, waar ook velen uit de overige Zaansche gemeenten aanwezig waren. Twee sprekers voerden het woord. De meeting had een kalm en ordelijk verloop. Tot Dijkgraaf van den polder »de Egmonder- meer" is in plaats van wijlen den heer A. Slotemaker gekozen de heer P. Roskam Pzn. te Alkmaar. Aangenomen het beroep naar Oterleek door den heer ds. S. C. Kijlstra te Blaricum. Enschede. Dj 14-jarige Proukje Broekhuizen geraakte in de spinnerij der firma van Heek en Co. tus- Nadat vervolgens ook de overigen hnnne ter plechtig heid dienende kleederen aangedaan hebben zet zich de stoet op een uitroep van den assisteerenden kardinaal diakenProcedamus in pace, laten wij voortgaan in vrede'', in beweging. Zijne Heiligheid neemt weer plaats in den draagstoel. Op het oogenblikwaarop de optocht het middenschip der kerk binnen gaat, treedt een ceremoniemeester voor deu Paus uit, dragende in de eene hand een zilveren staf en een beetje werk of uitgeplozen vlasdat hij ontbranden doet onder 't zingen der woorden»Pater Sanctesic transit gloria mundiHeilige Vader, aldns vergaat de glorie der wereld." Deze plechtigheid herhaalt hij nog tweemaalvoordat de pauselijke draagstoel tot het hoog altaar gekomen iswaar dan terstond de pontificale Hoogmis een aanvang neemt. Na het Confiteor ontvangt de Pans den manipel en begeeft zich naar den troon. Hierna spreken de drie oudste kardinaal-bisschoppen drie gebeden over hem nit en daarna wordt hij door den adsiateeronden kardinaal-diaken met het pallium be kleed naar de woorden: »Neem aan den mantel, de vol heid van de priesterlijke waardigheid ter eere van den almachtigen God en de zeer glorierijke maagd Maria zjjne Moeder en van de zalige apostelen Petrns en Pau las en van de Heilige Roomsche Kerk." De tweede diaken treedt nn nader en steekt het pallium met drie (gouden) naalden vast. Is dit gedaandan gaat de Paus het altaar bewieroo- ken waar hij nogmaals op den troon plaats neemt om opnieuw de hnldebewijzen der kardinalen door den voet en handkus te ontvangen. Nn wordt de H. Mis voort gezet, en na de oratie daalt de eerste kardinaal-diaken met zijn staf ferulain de hand en vergezeld van de auditoren der Rota en der Advocaten van het Consistorie in de onderaardsche kapelwaar de volgende Litanie gezongen wordt Exaudi ChristiChristns verhoor! Koor: Domino nostra N. a Deo decreto summo Pontifici et universali Papae vitad. i. Onzen Heer door God verkozen tot Opper priester en algameenen Pausheil(Driemaal).

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1