Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Is p Ti V VI 01 h V ii a IS d n d r schen de walzen der droachmachine.. Zjj brak beide schouders en een arm en is per brancard naar het Zieken huis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Te Oldeboorn zijn de koemelker J. de Graaf en zijne vrouw aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl zij des morgens vroegtijdig in het land waren om de koeien te melkensloeg een felle bliksemstraal vlak bij hen langs. Beiden, vooral de vrouw, werden min of meer bedwelmden toen zij weder tot bewustzijn kwamen, zagen zij dat de bliksem in hunne onmiddelijke nabijheid in den grond was geslagen en zig-zags-gewijze over een betrekkelijk grooten afstand graszoden uit den grond had gerukt. Vee naar Transvaal. De beeren P. Loopuit,|te SchiedamG. de Beurs en J. Verfaille, te Den Helder, landeigenaarsJ. Blank man, J. van der Veer, D. Sleutel, H. Kuiper, Jb. Kuiper, D. de Graaf, W. Hoogerbosch, P. Blom, landbouwers te Koegras en C. Hoogschagen, landbouwer te Callantsoog, hebben 14 stuks fokvee waaronder 1 stier en 13 vrouwelijke fokdieren, allen vaarzen als geBchenk aan geboden ten behoeve van de Boeren in Transvaal. Uitgezonderd een witte kol of stip voor den kop, zijn de beesten geheel zwarthetgeen, met het oog op het klimaat in Transvaal de meest geschikte kleur geacht wordt. Bij de proefneming op tuberculose, waaraan al deze dieren in verband met de voor invoer van vee in de Britsche Koloniën geldende bepalingen werden onder worpen, bleken zij volkomen vry te zijn van tuberculose. De inspuiting met tuberculine werd verricht door den heer G. Mugs, plaatsvervangend districts-veearts te Scha- gen, op eene hoeve te Koegras, toebehoorende aan den heer P. Loopuit, te Schiedam. (N. v. d. D.) De afdeeling Noordholland van den „Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren" zal den 26 dezer vergaderen te Edam. Na afloop daarvan zullen Volendam en Marken worden bezocht. Hoe nat Juli was Uit den regenmeter van 't Biltsehe Kon. Metereo- logisch Instituut te Roekanje werd gedurende de ver- loopen maand Juli afgetapt 92.75 m.M. regen tegen 60.1 m.M. verleden jaar Juli. Te Rotterdam is den 2 in de graanbeurs den graanhandelaar H. H. van Waveren, uit Hillegom, eene portemonnaie met driehonderd gulden gerold. De dader is nog onbekend. Ken held. Daar ter stede is Zondag een krijgsheld gehuldigd. De »Nederlandsche Vereeniging Oudstrijders der Zee-en Land macht uit Ned. Indië het Vaderland Getrouw» had nl. den heer Gerrit Jan Terwoord, uit Winterswijk, tot haar eerelid benoemd en ontving hem in haar midden. Terwoord heeft tweemalen om zijn manmoedig gedrag de Militaire Willemsorde verworven en driemalen werd hij bij dagorder van wijlen Koning Willem III eervol vermeld. Zelfs werd hem den officiersrang aangeboden, waarvoor hij echter bedankte, wijl hij zich niet voor die taak berekend achtte. Hij werd 40 jaar geleden als ser geant bij de artillerie gepensionneerd, en ofschoon thans 77 jaar, is hij nog flink en kras. De ontvangst te Rotterdam ging gepaard met buiten gewoon eerbetoon. Toen hij aan het Maasstation aan kwam, stond daar de Vereeniging met haar eere-mu- ziekcorps in groot tenue aan het station om hem te verwelkomen, en werd, na de eerste begroeting, met de muziek voor hem gedefileerd. Eerst ging het toen naar het Vereenigingslokaal in het cafe »De Ster» in de Hoogstraat, en daarna werd de matinee der onderofficieren-sociëteit der schutterij in den Doele bijgewoond. Des middags werd den gevierden gast een maaltijd aangeboden, en daarna in den tuin van den Doele het concert met vuurwerk bijgewoond, dat door de vereeni ging »Het Vaderland Getrouw» werd gegeven. Den 2 maakte de oude held bij verschillende autori- Salvator mundi Verlosser der wereld KoorTu illum adjuva steunt gij hem 1 (Driemaal). Santa Maria Heilige Maria. Tu illum adjuva, steunt gij hem (Tweemaal). Sancta Michael Heilige MichaelTu illum adjuva. Vervolgens worden nog op gelijke wijze aangeroepen: de H.H. GabriëlRaphaelJohannes de Dooper, Petrus, Panlus, Andreas, Stephanus, Leo, Gregorius, Benedictus, Basilius SabbasAgnes Caecilia en Lucia. Het slot vormt het Kyrie eleison. Het Epistel en het Evangelie worden eerst in 't Latijn en daarna door den diaken van den Griekschen ïitus, in 't Grieksch gezongen om aldus de eenheid der beide kerken onder den Paus aan te duiden. Voor 't Offer torium doet de sacristijn wijn en water in een kelk maar den inhoud moet hij zelf opdrinkenen aan den assisteerenden kardinaal-diaken geeft hij drie hostiën, van welke deze er ééne uitkiest, terwijl de sacristijn terstond daarop de beide andere nuttigt. In deze handeling ligt eene herinnering aan de tijden toen het vergif somtijds in dienst van politieke bedoelingen stond. Van 't Offer torium tot aan de Communie vertoeft de Paus aan het altaarmaar na 't geven van den Pax of vredegroet neemt hij weder plaats op den troon waar hem de subdiaken de H. Hostie en de diaken den Kelk brengt welke Zijne Heiligheid in staande houding ontvangt. Van de H. Hostie geeft hij aan diaken en subdiaken een ge deelte en het H. Bloed neemt hij tot zich door middel van een zilveren buisje. Nadat de H. Dienst gedaan is, ontvangt de Paus het stipendium voor de H. Mis in een zijden beursje. Het bedrag van dit stipendium is 25 paoli (eene munt van den vroegeren Kerkelijken Staat ter waarde van ongeveer 25 cents). De eigenlijke kroning geschiedde vroeger op de trap pen van den St. Pieter, later in een loggia der kerk en bij paus Leo XIII, omdat de Italiaansche regeering meende niet te kunnen instaan voor de goede orde, in de Sixtijnsche kapel. De Paus neemt plaats op een troonzetel, waarop de kardinaal-deken de genadde des Heeren voor den nieuwen teiten zijne opwachting en keerde des avonds weer naar zijne woonplaats, Winterswijk, terug. Toonkunstenaars-Vereeniging. 's Gravenhage. Bij de vier en twintigste jaarlijksche eramens der Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging is den 1 Aug. van de 4 can- didaten, geslaagd voor Piano (1. o.) mej. H. G. Essers, uit Leiden. Den 3 werden alle 4 candidaten toegelaten. Voor piano (1. o.) zijnde de dames'M. W. Japikse, uit Leiden; G. M. H. C. Blom, uit Alkmaar; M. Meijroos, uit Hilversum, en M. H. Höfel, uit Rotterdam. Veehandel In Friesland. Op de jongste markten was wederom niet groote aanvoer van rundvee. Vooral het getal melkkoeien was niet groot. Buitenlandsche kooplieden waren er niet; toch was de handel in melkvee vlug, met goeden omzet en flinke prijzen. Zoowel voor Holland als door Priesche boeren werd gekocht. De hooitijd is nu, wat de eerste snede betreft, achter den rughet etgroen groeit best, zoodat er voedsel ge noeg is voor een groot beslag. Kalfkoeien met behoorlijken aanvoer en behoorlijken handel met vaste prijzen. Vette koeien met niet grooten aanvoer. De handel in de beste soort was opgewekt met hooge prijzen, in mindere soorten handel stadiger. Stieren voor de slachtbank, met grooten aanvoer, vrijwel in één doen. Vette kalveren, met behoorlijken aanvoer, prijshoudend. Wolvee stadige handel, aanvoer wel zoo groot als ver leden week. In vette varkens was de handel iets beter dan de vorige week. Ook Londensche wel zoo goed gevraagddoch zonder veel hoogere prjjzen. De aanvoer was100 vette koeien800 melk- en kalfkoeien, 0 pinken, 150 stieren, 400 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 1500 schapen en lammeren, 125 vette varkens, 700 vette biggen, 200 magere varkens, 500 jonge biggen, De prijzen zijnvette koeien, le kwal. 29—32 ct., 2e kwal. 2328 ct., 3e kwal. 20—22 ct., vette kal veren 25—35 ct., stierenct. vette schapen 22 25 ct., vette varkens 18520 ct., Londensche biggen 16 17 ct., per 1- kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f260, pinken f45f70 nuchtere kalveren f 6,50 a f9,50, weideschapen f 18 f 23, melkschapen ff lammeren f 11f 14,f 0 magere varkens f 42f 56, jonge biggen f 1.05f 1.30 per week. (N. v. d. D.) Schagen. Voor de betrekking van bode en waag- meester dezer gemeente hebben zich een tachtigtal solli- oitanten aangemeld. Tot gerijf en verblijf voor »de Reizende man en Pas sagiers" bestonden voor meer dan 300 jaren alhier reeds eenige »brave" herbergen, onder welke vooral geroemd werd de thans nog bestaande »Roode leenw", eigenaar de heer C. Huibers. In de »opkamer" van deze herberg was een marmeren schoorsteenmantel, een paar eeuwen oud, die thans is uitgebroken en vervoerd naar Berlijn voor rekening van den Duitschen kunstschilder, die al eenige jaren achtereen onze plaats in den zomer voor een paar weken bezoekt en er eene »bekwame" som voor uitbetaalde. Hiermede heeft de »brave" herberg weer een veertje moeten laten vallen en past langzamer hand ook op haar, als op al het aardsche»sic transit gloria mundi.'' Te Scheveningen is den 2 eene aangekondigde opstijging met een ballon van den luchtreiziger Godard, niet kunnen doorgaan. De luchtreiziger zelf was dien morgen plotseling krankzinnig geworden. Hij is overgebracht naar het Krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage. Te Arnhem kregen Zondag twee zwagers N. en S. in huis hevige ruzie. De eerste werd met een bijl op het hoofd geslagen, zoodat hjj buiten kennis raakte en Kerkvoogd inroept, »opdat hij de Kerk goed besture en een vader zij der vorsten, een herder der geloovigen". Nu neemt de tweede kardinaal-diaken den Paus de mitra af en de eerste zet hem de tiara op en zegt Accipe Tiaram tribus coronis ornatam et scias te esse patrem principum et regum, rectorem orbis, in terra vicarium Salvatoris nostri Jesu Christicui est honor te gloria in saecula saeculorum Amen. Neem aan de priestermuts met drie kronen versierd en weet, dat gij zyt, de vader van vorsten en koningen de bestuurder der wereld, op aarde de plaatsbekleeder van onzen Zaligmaker Jezus Christus, aan Wien is eer en glorie tot in de eeuwen der eeuwen Amen. De tiara of het triregnum is het bijzondere teeken der pauselijke waardigheid maar het is is niet bepaald een liturgisch hoofddekselzoodat Zijne Heiligheid bij gods dienstige plechtigheden dan ook niet de tiaramaar de mitra draagt. Van de tiara bedient hij zich alleen op de daarvoor bepaalde dagen op zijn weg naar en van de kerk en ook ter gelegenheid van bijzondere en gewich tige handelingen, als daar zijn b.v. de heiligverklaringen. »Ten teeken der heerschappij", zegt Innocentius III, »bezigt de Phus de kroon ten teeken van zijn priester schap de mitra. De mitra gebruikt hij echter bij alle gelegenheden altijd en overalde kroon nietnoch altijd, noch overalwant de priestelijke macht is ouder, eerwaardiger en omvangrijker dan de heerschersmacht. Ten teeken der wereldlijke macht heeft God mij de kroon, ten teeken der wereldlijke macht de mitra ge geven de mitra voor het priesterschap, omdat hij mij aangesteld heeft tot stedehouder van Hemop wiens kleed geschreven staat»Kouing der koningen, Heer der heerschers, Priester tot in eeuwigheid, volgens de orde van Melchisedech". De plechtigheid eindigt met het geven van den pau selijken zegen en do afkondiging van een vollen aflaat aan de geloovigen. In de Sala dei Paramenti legt de Paus het misgewaad af en ontvangt hij de gelukwenschen van het H. College. Van dezen kroningsdag rekent de Paus de jaren van zijn pontificaat. oogenblikkelijk naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd moest worden. Zijn toestand is vrij ernstig. Te Haarlem is, in verband met den station sbouw en de verhooging van de spoorbanenter hoogte van de Houtvaart een hulpbaan aangelegd en reeds in dienst gesteld. Hoog water. In de meeste polders in Noord-Holland ziel men thans de watermolens malen, of zijn de stoomgemalen in werking om bet overtollige water te loozen. Het boe zemwater is dan ook zeer hoog. Een zeldzaam verschijnsel midden in den zomer. Het regenachtige weder van den laatsten tijd is niet alleen voor de landbouwers zeer onaangenaam en na- deelig maar ook de veehouders ondervinden de schade lijke werking daarvan. Keer op keer zijn zy genoodzaakt het hooi om te werken, doch meestal zonder gevolg, wijl vaak onmiddellijk na de omzetting stroomen water op het hooi nederkomen. Er is dan ook veel hooi bedorven. Wanneer de nazomer droog en wat lang van duur mag zijn, dan kan het etgroen nog veel goed maken, want gras is er genoeg. (N. v. d. D.) Aan de jaarljjksche ringrijderijgehouden aan den Omval, nabij Alk maar, namen 10 paren deel. De prijzen werden behaald door de heeren N. Zuurbier, le prjjsP. Zuurbier, 2e prijsC. Meijer, 3e pr., en door de dames A. Meijer le pr., C. Rolff 2e pr., allen te Schermeer, en M. Mooij, aan den Omval, 3e pr. SchermerhorH. Vrijdag j.l. werd door de afdee ling »Schermereiland" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Grootschermer eene vergadering ge houden. In deze vergadering werden, na eene toepasselijke toe spraak van den voorzitter der afdeeling, den heer P. Olij, aan den heer J. Molenaar te Grootschermer, wegens 40- jarige trouwe dienstvervulling bjj de familie Olij en aan den heer J. Rozelaar, wegens 25-jarige getrouwe dienst bij den heer E. Dekema te Schermerhorn, een vanwege het Hoofdbestuur beschikbaar gesteld getuigschrift uitge reikt. Van de afdeeling ontving eerstgenoemde een fraai zilveren horloge met inscriptie, laatstgenoemde een zilve ren lepel met inscriptie. Met dankbaarheid werden deze geschenken door de jubelarissen, die zeer getroffen waren door deze wijze van belangstelling, aanvaard. Na afloop hiervan werden tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering benoemd de heeren J. Smit Oz. te Grootschermer en A. Weeshoff te Schermerhorn, tot plaatvervangers de heeren W. Boes te Grootschermer en E. Dekema te Schermerhorn. West-Graftdijk. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. B. Keizer, onderwijzer te Utrecht, is den 31 Juli te 's Gravenhage geslaagd voor de akte Engelsch. Schermer. Voor den tijd van het jaar is het buitenwater zeer hoog. Door de veelvuldige regens van den laatsten tijd malen zoowel hier als in de overige polders, bijna alle dagen de watermolens. Een zeldzaam verschjjnsel midden in den zomer. Dit regenachtige weer veroorzaakte veel last aan den hooibouw, daar het bijna niet mogelijk was het hooi droog te krjjgen. Keer op keer moest het omgezet worden doch meestal zonder resultaat omdat onmiddellijk na de omzetting het water weer bij stroomen neerviel. Er is dan ook veel hooi be dorven. Kimmen. De heer ds. R. G. C. Oldeman hield den 2 zjjn afseheidsrede voor deze gemeente naar aanleiding van Amos V14. Een talrijke schare toonde haar belangstelling en zong den scheidenden leeraar na het uitspreken van den zegen toe Gezang 224: 14, 't laatste met een kleine woordenwijziging. De geruchten omtrent een den Burgemeester dezer gemeente op zijn reis in Zwitserland overkomen ongeluk kunnen op goede gronden worden tegengesproken. 's Gravenhage 4 Aug. Kardinaal 1)1:1. SAUTO is gekozen tot Paus. Aanbesteding. Het alom bekende café »de Nachtegaal" van den heer H. van der Sleesen aan de Bergerpoort alhier zal door eene totale verbouwing eene belangrijke verandering ondergaan. Naar plannen en onder beheer van den archi tect K. Bakker Dz., zal genoemd café worden verbouwd tor. Hotel Café Restaurant". Bij de gisteren gehouden aanbesteding is ingeschreven als volgt A. Zuurbier, f 15714; H. J. Bek, f 15614; E. van Dijkf 15550allen alhiergebr. van Pelt, Helder, f 15446 J. Balder, f 14552 C. Bol, f 14211H. de Rover, f 13789, alhier P. Voorman, Schagen, f 13500 C.Hartog en Koster, f 12994; Firma Spruit en Wils, f 12843; J. Dorregeestf 12496, alhier. Raming f 12965. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Cadettenschool. Na toelatings-examen komen voor plaatsing als cadet op de Cadettenschool in aanmerking Voor den dienst hier te lande: Diemont ReeserEttyvan Aken van de Brandeler, Schoute, Flink, Borren, van Ivesteren, Grosjean, Baron van Heec- keren van Brandsenburg, Alma, Fetter, Smeltzer, Bee- laerts van Blokland Dorren, De Meester, Vogelzang, Wilmar, Land van Steenbergen, Ketting Olivier, van Haeften, Buijsman van der HoutOberholzer, Boers, Wegerif, Mallinckrodt. Voor den dienst in Ned. Indië: Krol, Gelpke, Rotteveel, Meijer Ranneft, Ducroo, Schoe- maker, Willemsen Valken, van Loo, van Zutphen, Ouwe- hand, Maurer, Bosch, Terpoorten, Brunst de Roehebrune, C. A. van Keulen, D. D d e J o n g h J. 0. F. Ohi- hardt, W. F. Eisma, F. Brevet, G. D. E. J. Hotz, E. G. Döbken, J. Paalman, L, F. Geerligs, P. H. Wijshijer, F. H. J. Engelman, Joh. Groothoff (Amsterdam). voorwaardelijk). Het Witte Kruis. In de week van 27 Juli tot 1 Aug. zijn in het bad huis van het Witte Kruis" genomen: Kuipbaden 36, Regenbaden le klasse 77, Regenbaden 2e klasse 111, te zamen 224 baden. Cert

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2