HORDENREN. No. 93. Honderd en vijfde jaargang» 1903. VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Nationale Militie. STEDELIJK. MUSEUM. Buitenland. SPORTROMAN FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,86franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Pr)]s der gewone advertentlën i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.- Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ga- last krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaanden hier wonenden verlofganger, om zich ter bijwoning der herhallngs-oefenlngen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen, als volgt: Grenadiers en Jagers, lichting 1898, garnizoen 's-G ravenbage. 1 September 1903. FRANCISOUS DE GROOT. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zjjn korps, [en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 4 Ang. 1903. G. RIPPING. Het STEDELIJK MUSEUM zal tegen betaling van ÏO Cents de Persoon te bezichtigen zijn op Zondag 9 Augustus a.s., 's nam. van 1 tot 3 uur. MBftJMIjAKD. Den 3 is in het Hoogerhnis de Land wet voor Ierland artikelsgewijze behandeld. De hertog van Devonshire opende de besprekingen met het voorlezen van een rede, in welke hij den lords, die tevens grondbezitters in Ierland waren, verzocht de wet aan te nemen, zooals zij daar lag, zonder amendemennt, betoogende, dat deze wet vrede en welvaart aan Ierland brengen zonde. Ofschoon verscheidene leden van het Huis, die na den Hertog het woord voerden, vonden dat de wet, wel verre van de Iersche quaestie te verzachten, haar nog feller zonde maken on dat men dus op den weg was om den Ieren volkomen hun zin te geven, werd de wet om half één des nachts zonder hoofdelijke stemming door het Huis goedgekeurd. De tribunes waren stampvol bezet met Iersche natio- listen en landbezitters, ITALIË. Bij de zevende stemming is kardinaal Sarto door het Conclave tot Pans gekozen. Over de stemmingen weten de Italiaansche bladen tal van bijzonderheden mee te deelen, die een vreemd licht werpen op de wijze, waarop de geheimhouding van het conclave gehand haafd werd. Met 50 van de 62 stemmen ruim 3/4 dus in plaats van de vereischte 2/3 is kardinaal Sarto gekozen. Van de andere 12 stemmen waren 10 op Rampolla en 2 op Gotti uitgebracht. Staande de vergadering wekte het groote verontwaardigingdat, volgens ingekomen bericht, door Oostenrjjk tegen eene eventneele benoen.ing van Rampolla verzet was aangeteekend, eene inmenging, waartegen Rampolli op waardige wjjze protesteerde. Toen het bleek dat kardinaal Sarto kans had, smeekte hij zijne ambtsbroederen tot tweemaal toe hem niet te DOOK W. MEIJEH-FÖR§TER. i) »0p bevel van den officier van justitie te Hannover werd Abu Becker den 8 Januari 1888 te Altona by Hamburg gevangen genomen." En hiermede was voorloopig paal en perk gesteld aan de handelingen van een slim en bekend man. Joseph von Heidenstamm was een der eersten in Hannover, die dit verrassende en haast ongelooflijk klinkende bericht vernam. Ongeveer tien uur 's avonds het hotel Kasten verlatend, liep hij door de Georgstraat in zijn pels gewikkeld, zijn bonten muts haast over zijn oogen getrokken en zoo besneeuwd, dat Franz Zestow die hem tegenkwam hem op het eerste gezicht niet herkende. Joseph Ja." »Ben jij het »Natnurlyk." »Heb je het groote Dieuws al gehoord?" »Wat dan »Dat Abn van middag opgepakt is 1 Te Hamburg.'' »Praat geen onzin." »Mijn woord er opHij zitIn de eerste twintig jaar laten ze hem niet los. Wat zeg je er van »Dat het niet mogelijk is." »Haar het is een feit. Hoeveel ben je hem schuldig »Tien mille." »Dan feliciteer ik je, mijn beste Joseph 1 Die tien mille krijgt Abn nooit in handeD. Hij heeft jon bedrogen, mij kiezen. Toen hij echter gekozen was en Oreglia hem plechtig de gebruikelijke vraag stelde»Neemt gij Uwe volgens kanoniek recht geschiede verkiezing aan", ant woordde hij met ontroerde stem»Ik neem haar aan" en viel in zwijm. Bij de eerste huldiging was hij diep geroerd. Alle voorgeschreven ceremoniën werden daarna verricht. Vervolgens schreden drie ordehoofden voor don troon van den nieuwen Paus en stelden hem do gebruikelijke vragen. Sarto antwoordde»Ik ben deze hooge waardigheid onwaardigmaar dewjjl het den Heer behaagd heeft, op mijn hoofd de stemmen van het Heilig College te vereenigen, onderwerp ik mij aan Zijnen wil en heb ik vertrouwen in Zjjnen bjjstand." Daarna werden de baldakijnen boven de tronen der kardinalen, behalve die boven den troon van Sarto, nedergehaald. Alsnu werd do dichtgemetselde ingang van het Con clave geopend en begaf de kardinaal Macchi, het Pauselijk kruis voor zich latende uitdragen, zich in de kerk en sprak tot de saamgestroomde scharen deze woorden »Ik verkondig u groote blijdschap wij hebben tot Paus don uitstekenden en hoogwaarden heer Sarto hij heeft zich den naam Pins gegeven." De menigte juichte deze mare toe. Te 12 uur verscheen de Paus op het inwendige balkon van den basiliek en zegende van daar de menigte. Een reusachtige menschenmassa juichte Z, H. toe. Zoowel te Riesse, Sarto's geboorteplaats, als te Venetie, waar hij verblijf hield, werd de benoeming met groote vreugde begroet. Vlaggen werden uitgestoken en de klok ken geluid. Te Venetië was kardinaal Sarto zeer populair vooral ook onder do lagere klassen, en geen gondel schipper zou hem tegenkomen of voorbijvaren, zonder eerbiedig te groeten. De kroning van Pans Pius X heeft vermoedelijk aan staanden Zondag plaats. Hij draagt dan in de St. Peter de eerste hoogmis op. Na afloop van de mis wordt hij op het balkon gekroond. Alsdan zet b'j zich op den troon en wordt hij getooid met de driekronige tiara. MACKDOAIE. Te Parijs is oen telegram is eeH tele gram ontvangen meldonde dat op den 2, het spoorweg stations te Sfowitsj en te Monastir door een dynamiet- ontploffing verwoest werden. Een tweede ontploffing had plaats in de vesting Tophane, waarbij verscheidene soldaten gekwetst werden. Volgens een later telegram is de spoorbrug ta Eski Sjoe bij Monastir door dynamiet vernield. De telegrafische gemeenschap tnsschea Saloniki en Monastir is gestoord. De eerste Augustas In Zwitserland. Sinds 1 Augustus 1291, den dag waarop de eeiste Bondsbrief der eedgenooten bezworen werd, is deze datum elk jaar herdacht door het luiden der klokken en het branden van vuren op de bergen. In den laatsten tjjd echter zjjn er stemmen opgegaan tot wijziging dezer plechtigheid. Men wil n.l. alle jonge mannen, die dat bedrogen, de halve Christenhoid bedrogen. Eindelijk zal er met dezen Aha eens afgerekend worden Joseph was stom van verbazing. Hij had verscheiden »zaakvrienden," die hem het leven verbitterden, maar Abu overtrof allen. Zoowel door het hooge bedrag van de schuldvordering als door de buitengewone volharding, waarmede hij de artikelen van het Prnisische wetboek in toepassing bracht. Al meer dan een jaar was Joseph van plan te trouwen maar Abu wilde dat in geen geval toestaan. Heihaalde malen beweerde hij zich zeer te zullen verhengen over een verstandig huwelijk op goede grondslagen, maar onmogelijk vrede kon nemen met een plan dat den finantieelen ondergang van den heer Heiden stamm zon bespoedigen. Hannover is een mooie stad. Zij telt tweehonderd duizend inwoners eu voert den naam van koninklijke residentie. Men heeft er groote theaters, een renbaan, bosschen, parken en de beste en beroemdste rijschool van het koninkrijk. Zij is het paradjjs voor de cavalerie- officieren en wat Heidelberg is voor de studenten, is Hannover met zijn Militaire academie voor de luitenants. Joseph had een paar seconden noodig om in vliegende vaart de twee dozijn gevolgen van Abu's inhechtenis neming op te tellen, toen pakte bij, terwijl de sneeuw vlokkeu om hen heen dwarrelden, den kleinen Zestow bij zijn schouder. »Als dat waar is, Pranz, tracteer ik van avond nog bij Kasten op eon madera-bowl. Sapperloot, als dat een feit is 1" »Het is een feit." »Dan breng ik heel Hannover in rep en roerJa, dat doe ik Hjj sloeg met zijn vnist den ander zoo stevig op zijn schouder dat hij bijna op den grond viel. Vervloekt, Joseph, wen je dat toch afDat is een verwenschte manier. Je knuist is niet van watte Joseph lachte uitgelaten. »Als het waar 'i?, trek ik de boomen met wortel en Jak uit den grond." Hjj strekte zijn armen uit en schndde de sneeuw van zijn mantel. Toen werd hij opeens ernstig. jaar het politiek stemrecht gekregen hebben, plechtig inwijden en op deze wijze hen beter den ernst van de nn opgelegde verantwoordelijkheid doen gevoelen. Ofschoon men in enkele gemeenten dit plan wil uitvoeren, schijnt toch het overond gebruik voorloopig wel te zullen big ven bestaan en werd ook nn weder de nationale feestdag met klokgelui en vreugdevuren gevierd. Ken zwerveling. Op den 7 Juni 1877 zond de firma Langenscheidt te Berlijn een briefkaart naar Turijn. Op 7 Juli j.l. is dezelfde briefkaart, over de geheele adreszijde met post stempels overdekt, als onbestelbaar bij den afzender terugge komen. De schrijver der briefkaart behoort reeds 24 jaren niet meer tot de levenden. Precies 26 jaren en één maand was dus de kaart onderweg geweest. Als zij spreken kon, wat zou ze al niet over hare reisavonturen te vertellen hebben. De zwerveling vindt nu een welverdiende rust in het museum van Postrariteiten. Ken blinde gepromoveerd. Onlangs is met goed gevolg de dokterstitel ver kregen door een blinden oandidaat, die aan de Berlijnsche Universiteit gestudeerd heeft in de philosophische facul teit. Van zjjn tiende jaar was de nieuw gepromoveerde, Ludwig Cohn, geheel blind, wat hem echter niet verhin derde, met buitengewone volharding te stndeeren, zoodat hij het gymnasium te Lauban kou aflaopen. Toen legde hjj zich op de staathuishoudkunde toe en ging na een tweejarig verblijf aan de hoogaschool te Leipzig naar Berlijn, waar hij zijn studiën beëindigde. Hoe hij er in slaagde, niettegenstaande zijn lichamelijk gebrek toch zijn doel te bereiken Alles wat hij weten moest, liet hij zich voorlezen, om het dan in blindenschrift op te schrij ven en het daaruit later te memoreeren. Op deze wijze kreeg hij ten slotte een lijvige bibliotheek alleen bestaande uit door hem zelf overgeschreven Grieksche, Latijnsche en Fransche boeken. Toen hij den dokterstitel verkregen had kon dan ook een zijner examinatoren zijn bewondering niet langer inhoudon en hij riep nit»Welk een verbazende energie van den geest 1" (Handelsblad). Internationale solidariteit. Onder dit opschrift meldt »Bet Volk" Het bestuur der Duitsche Soc.-Dem. Partij heeft we derom 3000 Mark (f 1800) beschikbaar gesteld voor de slachtoffers der April-stakingen. Bóeren-bijbels. Er zijn thans reeds nit Engeland tachtig, door Engelsche soldaten en officieren »buitgemaakte" Boeren- bijbels, ingevolge het verzoek van Lord Roberts, terug gezonden. Aan de »Daily News" wordt uit New-York gemeld, dat Kdlson, die tegenwoordig proeven doet met X-stralen, gevaar heeft geloopen geheel blind te worden. Zijn oogen zijn ernstig aangetast. Een zijner assistenten heeft ver lamming in de armen gekregen, en zal waarschijnlijk deze lichaamsdeelen moeten missen. »Wat drommel, als mijn meisje dat weetAls Marie dat morgen vroeg hoort 1" »Wat »Dat van Abn. Dat de schoft me niet meer kwellen kan Hoe laat is het P Kwart voor elf. Zou ik er nog heen gaan. Naar Maiie? Of ze nog op zon zijn?" »Waarom zou ze nog op zijn »Mi8schien slaapt ze al." ^Natuurlijk slaapt ze al. Doe nu geen domme dingen maar ga mee naar Kasten. We moeten Sporleder treffen en Rochus Rohrbeck en de anderen." »Ja, ja Het is te laat, jammer genoeg. Welk gezicht Marie trekken zal hm dat had ik toch graag van avond nog gezien 1" Tot laat in den nacht duurde het rumoerige feest in het hotel Kasten. Het ging moeilijk elk der door renboden opgeroepen en voor een binnentredenden schuldenaren van Abu van de waarheid te overtuigen. Ieder hield het voor een grapje, tot telkens opnieuw onder lnid gelach en allerlei uitingen van blijdschap de toedracht der zaak verteld werd en zelfs de ongeloovigste begon te gelooven Het was een heele gebeurtenis. Aan het hoofd van de tafel zat Heidenstamm met zijn flink, openhartig gezicht dat gloeide als vuur. Naast hem zijn vriend graaf Rochus Rohrbeck, de kurrassier. Zijn dik blond haar dat, dank zij de kunst van zijn kapper overdag behoorlijk zat, viel hem nu in dikke vlokken over voorhoofd en slapen. Met zijn zware basstem die hoog boven het gejuich uit klonk, riep hij den kellner. »Hei, Karl!" Meneer de graaf?" »Papier en inkt, maar gauw." »Rochus wil een brief schrijven." »Neen kinderen, enkel iets optellen.Joseph, jij moet het opschrijven, jij kunt beter rekenen. Sporleder begint. Hoeveel ben je schuldig aan Abn Zesduizend vijfhonderd." »Schrijf, Joseph, zes, vijfhonderd. Krosseck

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1