Nederland. PAUS PIUS X. Omtrent den persoon van den nienwen Pans, bevat de Katholieke »Morgenpost" bijzonderheden waaraan het volgende ontleend is Guiseppe Sarto werd nit nederige onders te Riesse, in het diocees Treviso, den 2en Juni 1835, geboren en begon zijn studiën in zijn geboortestreek. Zjjn priesterwijding ontving hij in de kathedraal van Oastelfranco. In 1867 werd hij benoemd tot pastoor te Salzano, in welke hoedanigheid hij zooveel apostolischen ijver ontwikkelde, dat de bisschop van Treviso ham tot de waardigheid van kanunnik van het kapittel verhief. In 1884 volgde de benoeming tot bisschop van Mantua. In die waardigheid legde hij groote administratieve be kwaamheid aan den dag en vooral ook veel kennis van canoniek en volkenrecht. Toea de overleden Paus op 12 Juni 1893 aan Mgr. Saito de onderscheiding van het Kardinaalspurper toe kende, geschiedde dit zoowel om zijne wetenschap te eeren als om zijn onvermoeibaren, apostolischen ijver te loonen. Den 15sn Juni van hetzelfde jaar werd hij verheven tot de hooge waardigheid van patriarch van Venetië. Ook bij de geloovigen van zijn patriarchaat, aanzien lijken en geringen, wist Mgr. Sarto zich in korten tijd op geheel buitengewone wijze bemind te maken door zijn nederigheid, innemenden omgang en voorbeeldigen levens wandel. Zonder twijfel zal het bericht van zijn Pauskeuze door geheel Italië, doch bovenal te Mantua en te Venetië met buitengewone geestdrift ontvangen worden. Met de Koninklijke familie van Italië, ten opzichte van welke hij als inwoner van het Noorden, dat op wettige wijze aan het Huis van Savoye gekomen is, niet de réserves in acht te nemen had der geestelijkheid in andere deelen van het schiereiland, kwam hij meermalen op vriendschappelijke wijze in aanraking. log een slachtoffer van de gruwelen te Kisjenef. Een jong Joodsch meisje, mej. Froemkin, schoot den dag na den Jodenmoord te Kisjenef op den chef der gendarmerie aldaar, zonder hem te treffen. Zij is nn tot elf jaren dwangarbeid veroordeeld Het meisje, dat zwak en ziekelijk van gestel is, behield ter terechtzitting een zeer kalme en waardige houding. Zjj weigerde den bijstand van een advocaat, zeggende dat ze de feiten erkende, geen genade verlangde en dat trou wens een advocaat de zielkundige drijfveeren tot haar daad niet- kon begrjjpen. Zjj had gehandeld bij wijze van protest tegen de werkeloosheid, waarmede de overheid de slachting onder hare geloofsgenooten had aangezien. Zuivel Congres te Brussel. Naar aanleiding van een verzoek van de Regelings commissie voor het op 8, 9 en 10 September a.s. te Brussel te houden internationaal zuivelcon- gr es, heeft zich hier te lande evenals reeds elders was geschied, met name in Frankrijk en in Duitschland eene Nationale Propagandacommissie gevormd. Deze commissie is samengesteld als volgt H. J. Lovink, directeur-generaal, chef der afdeeling Landbouw te 's-Gravenhage, voorzitter. F. B. Löhnis, inspecteur van den Landbouw te 's-Gra- venhage, secretaris. Dr. H. P. Wijsman, hoogleeraar te Leiden Dr. K. H. M. van der Zande, directeur van het Rijks-Landbouw proefstation te Hoorn J. Mesdag, zuivelconsulent in Friesland te Leeuwarden K. J. A. G. Baron Collot d'Eseury, voorzitter van den Federatieven Znivelbond te Houlenisse J. O. van Nunen, voorzitter van den Noord Brabantschen Znivelbond en voorzitter van de bo- termijn te Eindhoven F. E. Posthuma, zuivelconsu lent in Drente en secretaris van den Federatie- en Zui- velbond, te Assen; J. Rinkes Borger, directeur der Maatschappij tot. Exploitatie van Zuivelinricbtingen «Neer- landia" en commissaris der Kon. Ned. Maatschappij van de Kaas- en Roomboterfabriek, te 's-Gravenhage. Dit Internationaal Congres, het eerste van dien aard dat gehouden zal worden, belooft zeer belangrijk (e zul len zijnen men verwacht, dat ook uit den vreemde krachtige medewerking zal verleend worden. De bespre kingen zullen hoofdzakelijk betrekking hebben op «Drie." Mille «Natuurlijk 1" »Heinrich?" Vijf.'' Vijf 1" riep Joseph. En met de vreugde van een schooljongen die de een of andere moeielijkhe d gelukkig is, vulde hij zjjn register in. Het werd een respectabel ontloo- pen cijfer, zoo groot dat zelfs de overmoedigsten er een oogen- blik stil door werden. »Alle drommels! 't Is kollossaal Abu Becker had zich een aardig sommetje bijeenge- woekerd. Maar eere, wien eere toekomt, hij was altijd een specialiteit geweest en had zijn arbeidsveld niet ver der uitgestrekt dan tot de onschuldige, steeds in geldnood verkeerende, levenslustige, slechte financiers van de rijschool. Natuurlijk werd er een opgewekt debat gevoerd over de allergewichtigste vraag»wat er nu verder zou ge beuren P" En juridische adviezen werden er bij te berde gebracht, die menigen meester in de rechten verstomd zou hebben doen staan. Niemand twijfelde er aan of Abu Beckers macht was voor goed gebroken. De justitie, zoo berekenden de lui tenants, was overtuigd van Abu's schelmenstreken en daar ze verplicht is te waken over het welzijn van alle staatsburgers en dus ook over de jongelui van de rij school, had ze, snel besloten, hem eenvoudig gevangen gezet. Iemand die achter slot en grendel zit, kan geen maan brieven schrijven, geen rente vorderen en niemands paar den tot pand nemen. John Becker uit Hamburg die sinds onheuglijke tijden door de officieren »Abu" werd genoemd, bestond niet meer. Een aantal weddingschappen werd gesloten over de vraag hoe lang het wel duren zou voor Abu in het openbare leven terngkeerde. Maanden, misschien jaren, wellicht bleef hij wel levenslang gevangen Dit laatste, hoe bovenmatig mooi en verleidelijk ook, werd natuurlijk zelf door de naïefste ziel niet waarschijnlijk geacht. Maar A. de te nemen maatregelen ter beteugeling van de vervalsching van boter B. de hygiëne van melk en melkproducten, en O. de oprichting van een internationalen znivelbond. Met het oog op de vele betrekkingen, welke ons land met België onderhoudt, is het te hopen, dat Nederland op het congres door een aantal leden zal worden verte genwoordigd. Behalve het maken van propaganda heeft de bovenge noemde commissie ten doel alsnog bepaalde vraagpunten ter behandeling in te zenden. Ieder der leden is per soonlijk bereid aan belanghebbenden nadere inlichtingen te verschaffen. Be toestand van president iteyn. Het volgend bulletin werd uitgegeven door pro fessor dr. Winkler van Amsterdam en Hofrath dr. Schmid, de arts van president Steijn te Reichenball President Steijn is sedert het verblijf te Reichenhall in belangrijke mate vooruitgegaan. Het hoofd en de romp hebben hun beweeglijkheid herkregen, de spraak is goed, slikbezwaren bestaan sedert lang niet meer. Het loopen is zeer bevredigend zonder steun worden 100 schreden gemakkelijk gedaan. Dan echter is weder rust noodig. Ook de bewegingen in de handen zijn verbeterd. Het heffen der armen en de fijne vingerbewegingen hebben nog het meest geleden, maar ook in die organen wordt niets gevonden, wat recht zou geven tot de onderstelling dat ook zij niet langzamerhand geheel zouden herstellen. De oogbewegingen, hoewel ook verbeterd, zijn even eens nog zeer beperkt. Alles te zamen genomen is de meening der hem be handelende geneeskundigen een gunstige en verwachten zij een, wel is waar langzaam, maar geheel herstel. Atjeh, Dfambi en Korlnljl. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische berich ten zijn sedert de jongste modedeelingen dienaangaande in de »St.-Ct." van 2 Juli No. 152 bij de krijgsver richtingen a in Atjeh en Onderhoorigheden: gesneuveld de korporaal H. A. L. Warnkens en gewond de 2de luitenant der infanterie L. Dersjant, de sergeanten L. P. van Lommei, J. van Loggem en F. H. P. Ferrarie en de fuseliers C. van Montfrans, P. van Gemerden, J. Verhagen, D. Djjkstra, J. Bakker, O. Franke, A. J. Boots en J. C. van Oudheusden b. in D j a m b i gewond, de kapitein der infanterie G. H. Brack, de lste luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, W. G. van Hoogenhuyze, do adjudant-onderofficier G. R. G. Mossig, de sergeanten H. M. J. Meijer, F. L. Dannerberger, D. Radsma, A. Slotman, J. van Leijenhorst en A. Groen man en de fuseliers Chr. P. van der Kruys en J. Mulder. c. in K o r i n t j i (Sumatra) gesneuveld de lste-luitenant der infanterie A. van der Slooten, de sergeant A. Meijer, de korporaal E. Ch. E. Vranckx en de fuseliers J. Biehler, J. B. Bookelman, Ch. J. de Brabander en K. Heeroma; aan bekomen wonden overledende fuselier A. A. de Vriesen gewond de 2de-luitenants der infanterie A. van de Water en H. W. Holtappel, de sergeanten B. Knoester en W. Luyt en de fuseliers G. A. E. Tiber, W. G. Sterk, R. M. Versteegh, P. O. Peperkamp, Ph. H. Depauw, J. van der Linden, F. J. de Mug, J. F. Roovers en W. de Vries alsmede door schampschoten de kapitein der genie P. L. de Gaay Fortman en de fuselier B. de Jong en door randjoes, de lste-luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger, gedetacheerd bjj het leger in Neder- landBch-Indië, P. E. Hajenius en de fuselier K. L. Chr. Fiesler. De zaakgelastigde van den H. Stoel te 's-Braven- hage, mgr. Giovannini, deed den 5 de Pauselijke vlag ontplooien uit de woning der Nunciatuur en gaf aan de Hoven en Regeeringeu van Nederland en Luxemburg, bij welke de internuntius eveneens geaccrediteerd is, kennis van de benoeming van Pans Pins X. Daarna zond hij kennisgevingen aan alle bisschoppen in de beide ge noemde landen. de maunen van de rijschool behoorden niet tot hen die zich bezorgd maken over de verre toekomst. In dezen nacht ontwaakten koude luitenantszielen tot nienw leven, vonden gefolterde harten voor het eerst weer welbehagen in een goed glas wijn, en terwijl Abu in zijn eenzame cel te Altona slapeloos op zijn brits lag, vierden zijn goede benuissen te Hannover een gloeiend vreugdefeest. Niet éen van het uitgelaten, dolle gezelschap ver moedde dat de inhechtenisneming van Abn bet eerste doffe rommelen was van het onweer, dat in Mei van hetzelfde jaar zich met felle bliksemflitsen en zware slagen over de rijschool zon ontlasten. De stad Hannover is beroemd voor haar mooie meisjes, ze zijn groot en goed geproportioneerd, gelijkond op het Engelsche type maar van zwaarderen lichaamsbouw. Het mooist zijn ze tusschen vijftien en achttien jaar. De hoekige vormen en het min gracieuze in de houding der jongere schepseltjes is met een slag verdwenen en groote prachtige meisjes met flinke houding en veerkrachtigen tred wandelen door de breede Georgstraat. Als ze zes tien zijn golft het haar nog vrjj over de schouders, maar met zeventien worden ze jonge dames die de zware vlechten onder haar hoed verbergen. Zjj missen do gracie der Francaises of der Poolschen, ook die van haar zus teren uit het Zuiden van het rijk, maar ze hebben in hooge mate de gracie der jeugd. Ze pogen nauwe hand schoenen en nauwe laarzen te dragen omdat het in het overige Europa mode is, zij snoeren ook hun taille in met alle bekende middelen maar handen en voeten en taille protesteeren voortdurend en behalen ten slotte de overwinning op deze verfraaiingsplannen. Telkens als zijn Excellentie, de oude cavalerie-generaal von Dewitz, naar Hannover kwam om de rjjschool te inspecteeren, ging hij 's middags tusschen twaalf en éen voor den Koninklijken Schouwburg heen en weer wan- 's Middags ontving mgr. Giovannini bezoeken van ge« lukwensching van tal van hier te lande geaccrediteerde gezanten, o. a. van die van Frankrijk, België, Oostenrijk en Spanje, terwijl aan de Nunciatuur tal van telegraphische en schriftelijke gelukwenschen inkomen van de hooge katholieke geestelijkheid in het geheele land en van par ticuliere personen. Hen duif voor de Koningin. De »Maas- en Roerbode" meldt, dat de bewoners der Kruisheerenstraat te Roermond aan de Koningin een duif hebben gezonden met het volgende schrijven Majesteit! Met gevoelens van diepen eerbied en dankbaarheid herdenken de bewoners der Kruisheerenstraat te Roer mond den dag van 17 Juli j.l., toen Uwe Majesteit en Plaar Doorluchtige Gemaal onze vaderstad bezochten en ook ons arbeidersbuurt-bewoners de hooge eer te beurt viel Uwe Majesteit en Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden in ons midden te zien. Uwe Majesteit en Hoogstderzelve gemaal hebben door die daad getoonddat ook de bewoners der arbeiders buurten uwe kinderen zijnde ook in de liefde der Koninklijke Moeder deelen. Nooit zal die Koninklijke daad door ons worden vergeten en in de harten onzer kinderen zal de herinnering van dat bezoek worden gegrift. Zoover het onze bescheiden middelen toelieten, hebben wij bij die gelegenheid onze straat versierd en als zinnen- beelden onzer gevoelens werden een aantal duiven, met oranjestrikjes versierd, opwaarts gezonden. Een dier duiven plaatste zich op het Koninklijk rijtuig en Uwe Majesteit strekte Hare Koninklijke hand nit om het diertje te streelen. Dat treffend oogenblik gaf ons aanleiding Hare Majes teit gelijktijdig met dit schrijven dat duifje toe te zenden als eene bescheiden herinnering aan het bezoek onzer arbeidersbuurt. Terwijl wij Uwe Majesteit verzoeken deze kleine atten tie, hoe onbeduidend ook in materieel opzicht, maar die toch getuigenis aflegt van liefde en dankbaarheid Uwer door de fortuin minder bevoorrechte onderdanen goed gunstig aan te nemen, verblijven wij, Majesteit, Uwe eerbiedige en dankbare onderdanen. Namens de bewoners der Kruisheerenstraat. Namens de Oommissie M. FERMONT. De heer M. Fermont, te Boermond, heeft het vol gend schrijven ontvangen «Aan de bewoners der Krnisheerenstraat". Secretarie van H. M. de Koningin. No. 1701. Het Loo, 30 Juli 1903. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen, den bewoners van de Kruisheerenstraat te Roermond Hoogst- derzelver dank over te brengen voor de aanbieding van het duifje, dat, in hunne buurt losgelaten zijnde, zich op het koninklijke rijtuig geplaatst heeft. Deze aanbieding wordt door Hare Majesteit gaarne aangenomen als herinnering aan het bezoek aan Roer mond, alwaar Hare Majesteit zulke aangename uren heeft doorgebracht. De gevoelens van de bewoners der Krnisheerenstraat, die tot deze aanbieding geleid hebben, worden door Hare Majesteit op hoogen prijs gesteld. De particulier secretaris van H. M. de Koningin. A. VAN DER STAAL. Uit Leeuwarden meldt men De Drachtster stoomboot, waarschijnlijk te zwaar ge laden, kantelde den 4 in de Stadsgracht. De passagiers en de bemanning zijn gered. Met moeite werden 18 per sonen, waaronder 4 zuigelingen, uit de vol met water geloopen kajuiten gered. Zij werden in het Ziekenhuis opgenomen. Geen hunner is overleden. Jubileum. De heer H. J. ter Hall, te Inna-Paulowna heeft 1 Aug. onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig jubileum alB stationschef gevierd. delen, niet om naar de muziek te luisteren maar om de groote, blonde meisjes te bewonderen. »Dat is ras, waarde vriend," zeide hij tot zijn adju dant, «meisjes waar men met genoegen naar kijkt. Niets halfs, niets preutsch, dat worden flinke moeders. Een zege en een waarborg voor volgende geslachten. Kijk eens daar, daarginds, die lichtblonde Bewonder toch die roode wangen en die pasElke pas één meter twintig Dat is voor een ouden soldaat een ware verkwikking." En 's avonds, als hij kort voor zijn vertrek, bjj zjjn nicht, mevrouw von Schulenberg, een kop thee gebruikt en afscheid genomen bad van haar en Marie, dook hij welbehaaglijk in de zachte kussens van een coupé eerste klas. Even voor Oebisfelde had hij zijn lange Henry Clay opgerookt en zich overeind richtend, verbrak hij het langdurig zwijgen en klopte zijn adjudant op den schouder. «Weet je wie wel de mooiste is?" «Jawel, Excellentie." »Wie dan «Juffrouw von Schulenberg.'' »Ja, juist." Bjj Rathonow had hij zijn tweede sigaar opgerookt en als men Berlijn naderde, waarin hij, ondanks zijn afkeer van die stad, drie vierde van zijn leven had moeten door brengen, verbrak hij ten tweede male het zwijgen en klopte den ritmeester ten tweede male op den schouder. «Ik was haar peet." «Ja, Excellentie." «Geboren in zeventig, op dea dag dat haar vader te Marie-aux-Obènes werd doodgeschoten.'' «Een treurige gebeurtenis," merkte de adjudant op, die het geheel verhaal van buiten kende, maar noodge drongen zich hield of het lot der Schnlenbergs hem to taal onbekend was. Even voor het station Berlijn, als men Oharlottenburg reeds gepasseerd was en de ritmeester do handbagage bij elkaar legde, begon zijn Excellentie voor de derde en laatste maal over Marie te spreken. «Is verloofd. Van don zomer al! Joseph Heidenstamm, een brutaal ruiter. Engagement me veel genoegen gedaan. Een beste jongen Dat wordt een gelukkig huwelijk. Eeu pracht-huwelijk." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2