Laatste Berichten. Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAN D. Ongeluk door onvoorzichtigheid. Op de tramlijn van Breda naar Roozendaal had da heer A. Veraart uit Oudenbosch den 3 de aar digheid per fiets do tram bij te houden. Ongelukkiger wijze reed hij te dicht bij de tram en kwam de trapper zijner fiets onder de trede van een der wagens, waardoor hjj plotseling omsloeg eD men hem voor dood opraapte. De tram werd spoedig tot staan gebracht en vervoerde hem mede naar Etten. waar hij in het gasthuis is opge nomen. Hier bleek dat hij een been en een arm gebroken had en inwendige kneuzingen heeft bekomen. Een later bericht meldt dat de heer Veraart overleden is. militaire Willemsorde. Den Haag. Ter gelegenheid van de gehouden parade ter eere van H. M. de Koningin-Moeder is op plechtige wijze de Militaire Willemsorde 4 klasse uitge reikt aan den gegageerden sergeant van het korps Indische marechaussée F. H. R, Bnschgens, wiens borst reeds ver sierd is met het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen in Atjeh. Zeer velen genoodigden, officieren, ridders der M. W. O. en de Vereenigingen »Het Eereteeken" en »Oud-strijders'' met banieren waren in het Malieveld aanwezig. Generaal Van Ermel Scherer richtte tot hen een hartelijk wel komstwoord. Treffend was de toespraak van den generaal tot den geridderden sergeant. Het was hem aangenaam het eere metaal te kunnen hechten op de borst van dezen held, door H. M. de Koningin onderscheiden wegens zijn schoon gedrag in Indiëzijn moed beleid, en trouw. Hij herin nerde, dat deze eer hem meer in het bijzonder ten deel viel voor de kloeke redding op 23 Juni 1902 van het leven van zijn commandant uit handen van een wraak- zuchtigen Aljeher, en met gevaar voor eigen leven. De parade eindigde met eene prachig uitgevoerde charge van den geheelen troep. (N. v. d. D.) Benningbroek. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. van der Hoeven, is als technoloog benoemd bij de Cultuur-Maatschappij »Delarggoe", gelegen in de Residen tie Soerakarta op Java. Harlngearspel. In de raadsvergadering van den 5 dezer, bijgewoond door 6 leden, werd de rekening der gemeente voor 1902J, op voorstel der commissie met het onderzoek belast, goedgekeurd, nadat door enkele leden gewezen was op de hooge jaarwedde, die aan den ge neeskundige wordt uitbetaald voor de bediening der ar menpraktijk en inlichtingen waren gevraagd en gegeven omtrent andore posten. Daarna werd aan de orde geBteld het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren C. Bijpost en W. Zut, de eerste herkozen de laatste gekozen als lid van den Raad dezer gemeente. Met 3 tegen 2 stem men werden die geloofsbrieven goedgekeurd. De heeren Boekei en Groot stemden tegen op grond, dat bij die stemming in stemdistrict I .twee stembiljetten meer in de bus werden gevonden dan er kiezers aan de stemming hadden deelgenomen, hetgeen van invloed had kunnen zijn op den uitslag. Besloten werd aan heeren Ged. Staten mededeeling te doen van deze omstandigheid, teneinde op die wijze eene ambtshalve beslissing van dat college uit te lokken. Bij de rondvraag werd door den heer Bijpost de weu- schelijkheid betoogd om aan de spoorwegmaatschappij te verzoeken meerdere treinen aan de halte Schagerwaard te doen stoppen op verzoek. De vergadering besloot een daartoe strekkend verzoek te doen. Nabij Medeiubllk is een schuitje omgeslagen, waarin 4 personen zaten, die met visschen bezig waren Een hunner, een handelsreiziger, verdronk. Te Hatten is de negenjarige Trjjntje Boerdam, die met haar jonger broertje in de nabijheid van hunne woning in het veld voor hare moeder wat zand ging halen, onder het instortende zand ongeveer een meter diep bedolven geraakt. Toen het kind werd opgegraven, had het helaas reeds opgehouden te leven. Botterdam. Den 3 is op de Beurs alhier aan een handelsagent eene portefeuille ontrold, bevattende 2700 gulden. De conducteur H. W. K., van de stoomtram Die ren-Velp, heeft het ongeluk gehad van de in volle vaart zijnde tram te vallen door het breken van een der koperen leuningen van een open wagen, waaraan bij zich vast hield bij het controleeren van de plaatsbewijzen. Hoewel hij hoofd en borst bezeerde, zjjn de kwetsuren gelukkig gebleken niet van ernstigen aard te zijn. Appelen en Peren. De vooruitzichten voor den oogst van appelen zijn ongunstig. Wel hebben de boomen dit voorjaar rijk ge bloeid, maar het koude, natte weer tijdens den bloei be lette de ontwikkeling van de vrucht. De vooruitzichten van den oogst zijn dan ook vrij slecht in de centra der appelboomgaarden, en wel in de Betuwe en omliggende waarden, Utrecht, Limburg, Westland, IJselmonde en Zwijndrecht, Leerdam en omstreken, Ever dingen en omstreken, Oosteljjk Noord-Brabant, een deel van Zuid-Beveland, Tholen, Schouwen en Duiveland, Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren. De oogst zal in de Bangert en omstreken, Aalsmeer, Rjjnsaterswonde en Overflakkee dan ook geheel mislukken. In de Hoeksche Waard, Voorne en Westelijk Noord- Brabant belooft de oogst middelmatig te zijn en in Fries land en Groningen iets beneden het middelmatige. In het land van Alteua zijn de vooruitzichten goed en in de omstreken van KruningenIerseke, op Zoid-Beveland zelf zeer goed Ook voor de oogst van peren zijn de vooruitzichten, hoofdzakelijk tengevolge van het ongunstige weder tijdens en kort na den b oei ongunstig. (De Zaanstreek.) Toonkunstenaars-Vereenlging. De 24ste jaarlijksche examens der Ned. Toonkunste- naars-Vereeniging zijn den 4 in het lokaal »Pulchri Stu dio" te 's Gravenhage voortgezet en geëindigd. Na de vorige opgaven is nog geslaagd de heer J. A. W. van Zwetselaar, uit Roermond. In het geheel hadden zich aangemeld 41 candidaten voor piano (lager onderwijs), 2 voor piano (middelbaar onderwijs), 4 voor viool (1. o), 2 voor orgel (1. o.), 17 voor koorzang (onderwijskunst) en 1 voor solozang (on derwijskunst), te zamen 67 candidaten, waarvan geslaagd 20 voor piano (1. o.), 2 voor piano (m. o.), 2 voor viool (1. o.), 2 voor orgel (1. o.), 12 voor koorzang (onderwijs kunst) en 1 voor solozang (onderwijskunst), terwijl 2 candidaten niet zijn opgekomen en 1 door ziekte verhin derd werd aan het examen deel te nemen. De commissie van examinatoren bestond uit de heeren Mr. Henri Viotta, 's Gravenhage en M. W. Petri, Utrecht (afwisselend als voorzitter); G. K. G. van Aaken, Amers foort, Ant. Averkamp, J. W. Kersbergen en S.vanMil- ligen, allen Amsterdam J. H. L. Rijken Deventer J. H. B. Spaanderman, GoudaL. Angenot, K. E. Textor, Henri VöllmarC. L. W. Wirtz en J. A. de Zwaan allen 's GravenhageG. A. Miehelsen HaarlemP. C. Koerman, Leeuwarden G. A. Heinze, Muiderberg Leon C. Bonman, Nijmegen George Rijken en A. B. H. Ver- heijbeiden Rotterdam W. Petri, Utrecht; R. F. Bokel- mann, Zwolleen A. J. Ackermann, 1ste secretaris 's Gravenhage. Benoemd tot hoofdingeland van de banne Oud- karspel de heer H. Hart Cz. Sint Pankras. In eene vergadering der Kiesver- eeniging Burgerplicht" werden ter vervanging van den heer A. Nobel (gekozen lid van den raad) en P. Keizer (vertrokken naar elderB) als leden van het bestuur ge kozen de heeren A. Trompetter en W. Keizer, terwjjl als voorzitter werd gekozen de heer P. Mooij. Hoewel door de Landbouwvereeniging besloten was om, evenals te Broek op L. en Noordscharwoude, op de groentemarkt contante betaling in te voeren en een betaalmeester aan te stellen zal voor dit jaar daartoe niet meer worden overgegaan daar met enkele weken de markt hier alweder is geëindigd. Te Haarlem is tegen een 30-jarigen grondwerker proces-verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk in hulp behoevenden toestand achterlaten van zijne vijf kinderen van 9 tot l1^ jaar. Het omslaan van de Draclitster boot. Allen die bij het ongeval met de boot rechtstreeks betrokken waren zoowel zij die op dek waren tijdens de ramp als zij, die, minder gelukkigin de kajuit zaten opgesloten, zijn er zonder letsel afgekomen en hebben reeds verlof gekregen het Ziekenhuis te verlaten. (L. Ct.) Ka de Pauskeuze. ROME, 5 Aug. De bladen dealen mede, dat minister Zanardelli den prefecten een depêche zond, waarin hij zegt, dat nu de nieuwe Paus zijn verkiezing niet heeft meêgedeeld, de staatsambtenaren niet kunnen deelnemen aan de kerkelyke feesten, die ter gelegenheid der verkie zing zullen worden gevierd. ROME, 5 Ang. De Kroning van den Paus is thans offi cieel vastgesteld op 9 Augustus. Zij zal plaats hebben in de basiliek van de St.-Pieter. Waarschijnlijk zal de conclavist mgr. Bressan benoemd worden tot secretaris van den Paus. De toestand op het Balkanschlerelland. KONSTANTINOPEL, 4 Aug. Het nieuws uit Mace donië gedurende de laatste twee dagsn draagt een ver ontrustend karakter, zoodat de vrees bestaat, dat een opleving van de bewegingen der bandelooze benden op grooter schaal zal plaats hebben. Tweedynamietaanslagen werden gisteren gepleegd op den spoorweg tusschen Salo nika en Monastir, welke lijn een Duitsche onderneming isde spoorweg is daardoor vernield evenals twee sein huisjes bovendien zijn eenige rails weggenomen op plaat sen dicht bij het station Sorowitsj. SOROWITSJ, 4 Aug. Volgens berichten door de Porte ontvangen verscheen een bande van tweehonderd man in het district Egri Palankade telegraaf in de buurt Istip is doorgesneden. In een telegram van Hussein Hilmi Pascha wordt bericht, dat drie Mohammedaansche dorpen in het district Monastir werden aangevallen en door de Bulgaarsche opstandelingen neergebrand. Dit schijnt het begin te zijn van den algemeenen op stand. Het verspreide bericht maakte grooten indruk in officieels kringen, In officieels kringen wordt verklaard, dat belangrijke militaire maatregelen reeds genomen zijn: Men hooptdat do revolutionaire beweging in eenige dagen zal zijn onderdrukt. SALONIKA, 5 Ang. Per extratrein is heden een batal jon gezonden van Vodena naar Sorowitsj, waar drie Bul gaarsche benden zich hebben vertoond. Andere verster kingen werden afgezonden naar Yenidje en Kilkish. Zes bataljoris worden hier van Cassova verwacht, vijf daarvan zullen naar Monastir worden gezonden. Jubileum. Den 4 dezer was het 25 jaren geleden, dat de be steller S. Huiter bij de H. IJ. S. M. in dienst trad Twintig jaren achtereen heeft hij in deze functie onze stad in alle richtingen.doorkruist. Door de Directie werd hem op dezen feestdag benevens een getuigschrift van trouwen dienst een bedrag in geld als blijk van waardeering geschonken. Des morgens van zijne woning afgehaald werd hem op het station na een hartelijke toespraak van den Sta tionschef uit naam van het geheele personeel, dat zooveel mogelijk tegenwoordig was, een cadeau aangeboden. Aan genaam verrast dankte de jubilaris voor zoo hartelijke blijken van belangstelling van allen. De Agent van het Hulpbestelkantoor, alsmede een paar ingezetenen hadden zijn woning door het schenken van fraaie bloemstukken een recht feestelijk aanzien gegeven. Den geheelen dag wapperde de driekleur van het station W erchl- panorama. In de kleine zaal van »Harmonie" kan men op dit oogenblik een genot smaken, waarvoor velen reeds enorme sommen gaven of anderen, vroeger bij de Kruis- en pel grimstochten zelfs hun leven waagden. Rustig op zijn krukje gezeten aanschouwt men de meest bekende en in den Bijbel genoemde gedeelten der Heilige stad Jeru zalemwaaraan voor de geheele Christenwereld zulke plechtige herinneringen zijn verbonden. De Olijfberg, de plek waar Jezus Jeruzalem beweende, het heilige graf, dat van Maria, verschillende dalen en vaak bezochte plaatsen boeien onzen geest en voeren ons in gedachten terug naar het begin van onzen bijna overal erkenden godsdienst. De verschillende typen, de eeht Oostersche kleur en kleedurdracht steken hier en daar verrassend af bij de kenmerken der nieuwere beschaving, zooals de telegraafdraden het station Jeruzalem enz. Het geheel is zeker zeer interessant en zal ongetwijfeld vele bezoekers uitlokken. Reeds den ee sten avond, Woensdag, werd dit door een meer dan gewoon aantal bewezen, waarvan de meesten bij voortduring, genot en bewondering te ken nen gaven. Doopsgezinde Kerk Zondag, den 9, zal in bovengenoemde kerk den dienst vervuld worden door den heer ds, P. A. Vis, doopsgezinde predikant te Beemster. GETROUWD. 6 Aug. Arend Wiggert de Roo en Neeltje Kuit. GEBOREN. 6 Aug. Willem, z. van Simon Kuiper en Pietertje Vink. OVERLEDEN. 5 Aug. Neeltje van Wielingen, wed. van Abraham van Petten, 58 jaar, wonende te de Rijp. 6 Gerben Roskam, 47 j. en ruim 11 m. Hclloo. Ondertrouwd: 10 Juli. Pieter Posker, te Schagen en Maartje Peere boom alhier. Ondertrouwd en getrouwd: 2 en 16 Juli. Gerrit Ko3ter, te Heerhngowaard en Jan netje Hardebol, alhier, beiden laatstelijk te Alkmaar. Getrouwd: 1 Juli. Cornelis van Til, te Haarlem en Maria Johanna ter Smitten, alhier, laatstelijk te Haarlem. Geboren: 2 Juli. Dieuwert-jed. [van Adrianns Delis en Maartje de Boer. 3 Johannes Machiel Antonie, z. van Marinus Fre- derik Bonman en Geertje van der Sloot. 13 Anna, d. van Pieter Haanraads en Antje Kampen. 16 Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Johannes Bastiaans en Cornelia Margaretha Dortmundt. 19 Pieter, z. van Jan Bakker en Antje Pruijm. 20 Margaretha, d. van Johannes Rozing en Catharina Pepping. 22 Cornelis, z. van Dirk Cornelis Schoen en Neeltje Vader. Overleden: 2 Juli. Pieter Bont, eehtgen. van Dienwertje van den Dam, 71 j. en 5 maanden. 3 Trijntje de Groot, overleden te Bloemendaal 38 jaar. Znidscharwoude. Ondertrouwd 17 en getrouwd 30 Juli. N. Komen en G. Wester. IJ. Klos en G. Kansen. Getrouwd. 4 Juli. C. Hof en A. Dekker. 7 C. Prins en A. Kliffen. Geboren. 15 Juli. Adrianns, z. van C. Bakker en A. Belieman. 22 Guurtje, d. van J. Bood en G. Visser. Overleden. 16 Juli. Pietertje Strooker, 45 j. 17 Pieter Pluister, 20 j. Obdam. Ondertrouwd. 24 Juli, Willem de Vries en Niesje Kuiper. Geboren. 16 Juli. Adrianns Petrus, z. van Bernardns de Jong en Agatha Maria van Kampen. 27 Jacob, z. van Pieter Leek en Maartje Schuite maker. Overleden. 24 Juli. Jan van Baar, wednr. van Maartje Schuite maker, 75 j. 26 Pieter Beerepoot, eehtgen. van ApolloniaNijman, eerder van Frederika Botman, 67 j. Amsterdam 5 Aug. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche borgers f 2.25 a 2.50dito Blauwe f 2.40 a 2.60dito Hamb. f 2.80 a 3.Katwijker Zand f 3,50 a 4.50, IJpolder Muizen f 2.10 a 2.50, dito Geld. Blauwe f 2.50 a 2,75, Andijker Muisjes f 2.20 a 2.80, Westlandsche Klei Manden 'f 0.— a 0.Westl. Kleimuisjes f 0.— a j0.—dito Zand f 4.— a 5.— per Hectolite-. Amsterdam, 5 Aug. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 144 vette kalveren, le qual. f0.78, 2e qualiteit 70 c., 3e qualiteit 62 c. per K G., 33 nuch tere kalveren f 10 a 12 schapen i a 0 lam meren f a 557 vette varkens 37 a 39 ct., Rijn- kanters 39 ct., Overzeesche 40 ct., per K.G. Haarlem 5 Aug. Ter Kaasmarkt aangev. 32 stapels, zamen 4836 stuks, weg. 9192 Kg., prijs f 13,— a 26, 5 Aug. 3 vette koeien f 160 a 270, 27 nuchtere kalveren f 9 a 16, 18 vette schapen f 16 a 24 pink f lammeren f a 0 paarden. Sneek 4 Aug. Boterprijs f 40.50. Aangevoerd 98 vierde en 8 achtste vaten. Boter der Vereeniging le soort f 40.50 a 2e soort f 39.a 3esoort 38.Fabrieksboter aangevoerd 52/3 en 40/6 vaten, prijs f43.Kaas, Aangevoerd 1998 Kg., prijs f 42. Scfagen, 6 Aug. Aangevoerd 13 paarden f100 a f250, 12 stieren f 100 a f 160, 20 geldekoeien f 120 a 195, 55 vette koeien f 200 a f 295, 45 kalfkoeien f150 a f 290, 0 pinken f a 25 nuchtere kalveren f 10 a f 20,— 340 vette schapen f 22 a 30,140 magere id. f 15 a 21,200 lammeren f 12 a f 18, 18 magere varkens f 12.a 15.—, 9 vette varkens f 0.36 a 44 ct. p. K.G., 56 biggen f 6,— a 8.—, 1400 kop boter 475 a 525 ct. 13,000 kipeieren f2,90 a f" 3,40, —0 eenden dito f 0, Schagen, 5 Aug. Kaas. Aangevoerd 71 stapels, kleine f 28.— hoogste prijs, 5 stapels middelbare f 23.— en 4 stapels commissie f 25.—. Gewogen 29156 Kgr. Medemblik 4 Aug. Opperdoezer Groote Ronde 1 0.a 0.dito kleine ronde f 0.— a 0.—, Groote muizen f 1.25 a 1.35, Kleine dito f 0.— a 0.60, blauwe f 1.40 a 1.50 per lli k.gr. Aanvoer 418 manden of zakken. 5 Aug. Opperdoeser groote ronde f 0.a 0.—, kleine

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3