Indische Penkrassen. EEËMIS. No. 94. fierste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 9 AU GUST US. Gemeenteraad van Alkmaar STEDELIJK MUSEUM. Buitenland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt 1» 1 n s da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O.SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,96. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. CO .OON Voordam C 9. felefoonnnnmer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat hij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belastiDg No. 7, voor het dienst jaar 1903, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 6 Augustus 1903 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 8 Aug. 1903. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van H. STIKKELrijwielherstellerwonende aldaarom vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 2 paardekracht in een te maken gebouwtje in den tuin van het perceel Veerstraat Wijk B No. 13 en dat op Zaterdag 22 Augustus 1903, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 8 Aug. 1903. L. v. d. VEGT, 1°. Secretaris. op Woensdag 18 Augustus 1903des namiddags te één unr. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. 8. Voortzetting der behandeling van bet voorstel van B. en W. tot verplaatsing der eierenmarkt (Her stemming over de motie-Kraakman). (Bijlage No. 61). 4. Voorstel van B. en W. om de groote Paardenmarkt bjj wijze van proef te verplaatsen naar den Bergerhout. (Bijlage No. 63). 5. Alsvoren tot het maken van eenige riolen. (Her stemming over het voorstel tot rioleering van de Langestraat). Bijlage No. 65). 6. Alsvorentot verkoop van stukjes gemeentegrond aan den Achterweg. (Bijlagen Ns. 70 en 76). 7. Benoeming van een onderwijzer aan de 3e Gemeente school. (Bijlage No. 71). 8. Idem van een hoofd der 2e Gemeenteschool. (Bijlage No. 72). Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXII. We zijn op audiëntie geweest Eens in de maand komt onze Landvoogd van boven van Buitenzorg naar Batavia en dan is Zijne Excellentie, voor een elk Harer onderdanen te spreken. Een beleefd briefje aan den Adjudant van dienst en klaar is Kees 1 Daar deze landen nog vrij wel autocratisch worden bestuurd en we hier ook geen volksvertegenwoordiging hebben, zoo is het zeer toe te juichen, dat Harer Ma- jesteits hoogste Vertegenwoordiging gemakkelijk te nade ren is. Blank, bruin en geel knnnen daardoor persoonlijk hun balingen bepleiten, grieven blootleggen enz. Jammer, dat de afstanden zoo enorm groot zijn, anders behoefde niets voor het Centrale Bestuur verborgen te blijven. Het was een erg warme dag en dns lang geen pretje om den nauwsluitenden Hollandschen wapenrok aan te trekken en tin groot tenuenaar het Paleis op het Ko ningsplein te rijden. In de ruime koele marmeren vooihal kwamen we ge lukkig weêr wat op dreef en maakten we kennis met verschillende lotgenootenallen in zwart gala gekleed. De Adjudant van dienstluitenant Holle deelde ons in en geleidde ons daarop ééa voor één naar een klein bureau waar Zijne Excellentie zitting hield. Nu, Gou verneur-Generaal Rooseboom heeft er bepaald slag van, om de audiëntieslachtoffers op hun gemak te stellen Zijno Excellentieeenvoudig in 't zwart gekleed is de minzaamheid zelflaat de bezoekers plaats nemen en teekent onder het gesprek verschillende punten aan. Tot afscheid geelt de joviale Onderkoning een fermen hand druk en de patiënten gaan dan heen heelemaal opge lucht en prettig gestemd, trots het warme, mooie kostuum 1 Zij die den heer W. Roosebcom vroeger in Nederland gekend hebbon vooral ook de officieren zullen met ge noegen vernemen dat de in het moederlandsche Leger 9. Idem van tijdelijke leeraren aan do Burgeravond school. (Bijlage No. 73). 10. Idem van een leeraar in het hand- en vakteskenen aan da Burgeravondschool. (Bijlage No. 74). 11. Idem idem in de Ned. taal aan de Burgeravondschool. Bijlage No. 75). 12 Voorstel van B. en W. tot vaststelling dor concessie voorwaarden voor hat aanloggen en expioiteeren van een paardentram. (Bjjlage No. 67). Het STEDELIJK MUSEUM zal tegen betaling van ÏO Cents de Persoon te bezichtigen zijn op Zondag 9 Augustus a.s., 's nam. van 1 tot 3 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat da kermis dit jaar zal gehouden worden van 83 tot en met 39 Augus tus a s. dat de regeling van staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de loting voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan fret politie-bureau op Woensdag 19 Augustus a.s., de3 voormiddags ten ÏO nre dat de straatmuziek zooveel mogelijk zal beperkt worden en niet meer dan vijf draaiorgels zullen wor den toegelaten en dat uiterlijk op lMnsdag 1 September a.s., des morgens, een aanvang moet worden gemaakt met het afbreken en opruimen der kramen, tenten en uit stallingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Aug. 1903. L. VAN DER VEGT, 1°. Secretaris. FRANKRUK, Ernstige ongeregeldheden hebben den 5 te Lorient in het departement Morhiban plaats gebad naar aanleiding van het terechtstaan van enkele werk stakers. Reeds bij het begin der rechtszitting uitte een deel van het publiek zóó luidruchtig zijn sympathie voor de beschuldigden dat de zaal ontruimd moest worden. Voor het gebouw schoolde de volksmenigte samen, die toen zij kennis kreeg van het zware vonnis, twee maan den gevangenisstraf, dat over beklaagden geveld was, een zeer dreigende houding aannam. Rechters, gendarmes en verdere beambten waren genood zaakt zich binnen het gebouw te verschansen en ver duurden een formeele belegering. Eerst 's avonds daag den er troepen voetvolk en rijdende artillerie op, wien het g§lukte de ingeslotenen uit hun netelige positie te bevrijden. Den volgenden morgen werd de orde opnieuw ver zoo algemeen beminde Chef er nog opperbest uitziet nog even flink en opgewekt ais toen Zijne Excellentie te Amsterdam Stellingcommandant was. Hoewel eerst op betrekkelijk hoogen leeftijd bieihoen gekomen schijnt Indië hem geen kwaad te doen en dat niettegenstaande de reuzentaak hier op zijne schouderen gelegd 1 Voor de vervulling van de waardigheid van Gouverneur- Generaal is toch meer dan goeden wil en kennis noodig. Een krachtig physiek is onontbeerlijk, een opgewekte geest kan niet worden gemist. Dagelijks geroepen om in het hoogste ressort over de meest belangrijke aangelegenheden op elk bestuursgebied te beslissen, da inspanning, die het kosten moet om door lezen van voorstellen en adviezen zich op de hoogte der zaken te stellen, de dikke bundels papieren, die aanhoudend op tafel worden gedeponeerd, om na kennisname en on- derteekeuing, weder te verdwijnen en voor nieuwe immer nieuwe plaats te maken, dat alles eischt «ausdauer," zooals wij officieren dat noemen. Er zetelt thans op den troon te Buitenzorg een man van zeer groote werkkracht, iemand met karakter, een humaan, eenvoudig en rechtschapen bestuurder, een waar dig Vertegenwoordiger van de Hooge Vrouwe in het MoederlandEenmaal zal bjj echter weer moeten worden vervangen. Wie zal dan na hem komen Een moeielijke vraag misschien, doch wij voor ons, we zouden hot wel weten en zoeken dien opvolger opAtjeh We zullen nu trachten n in weinige rogels een dank beeld te geven van de regeermachine, zooals die hier in ons Ind;ë werkt. Da Gonverneur-Generaal dan heeft heel wat in de melk te brokkelen meer dan menig constitutioneel vorst in Europa 1 Hij drukt maar op 't centrale knopje en de geheele machine gaat in beweging. Ea toch is die machtige Bewindhebber op zijn beurt weer gebonden aan duizenden voorschriften, wetten en koninklijke be sluiten, terwijl Binnenhof en Plein van uit de verte nog heel wat invloed kunnen ontwikkelen. stoord, maar ook nu weder werden de oproermakers uit eengedreven. Men vreest echter dat het a. s. Zaterdag zeer ernstig zal toegaanvooral de kruithuizen worden streng bewaakt. In Rochefort hadden ook schermutselingen plaats. Iemand, die dertig werklieden had weten bijeen te krijgen voor het ontladen van schepen, werd door ruim 600 stakers opgewacht en zoo afgeranseld, dat hij bewusteloos bleef, terwijl zijn werklieden zich bij de stakers voegden. De Dreyfus-zaak doet weer van zich hooreu. De ex-kolonel Du Paty de Clam heeft in de »Temps" verklaard, dat hij met goedvinden van den minister van oorlog een geheim zou onthullen van zoodanige beteeke- nis, dat in alles wat duister is in de zaak-Dreyfus, licht zal komen. Dreyfus heeft thans minisier André verzocht een onder zoek te doen instellen naar de verklaringen van Du Paty de Clam, welke dadelijk de schuld van den ex-kapitein kunnen bewijzen. ITAIiIM. Paus Piu3 X ontving den 6 het corps- diplomatique. Antwoordende op eau toespraak van den Portugeeschen gezant zeide de Paus, in het Italiaansoh, en met groote vriendelijkheid, dat hij dankte voor de wenschen tot hst hoofd van de Kerk gericht. Hij uitte de beste wenschen voor de souvereinen van Enropa en voegde er bij dat de Kerk de steun is der souvereinen regeeringen en wetten en dat hij hoopte, dat de vrede zou bevestigd worden tot het welzijn van allen. De Paus gaf vervolgens zijn zegen, waarna de diplo maten tot den voetkns werden toegelaten. Een door do «Giornate dell' Italia" geintervieuwde kardinaal verklaarde dat het conclave met de verkiezing van Z. E. kardinaal Sarto de bedoeling had een godsdien- stigen Paus te kiezen. Wat betreft de houding van den Paus tegenover Italië, de Paus zal trachten elk conflict te vermijden, maar een verzoening is een utopie. Tot staats-secretaris heeft de Paus gekozen kardinaal Ferrata, oud-nuntins te Brussel en te Parijs. Van de werkzaamheden van Paus Pius X a patriarch te "Venetië wordt getuigd, dat hij zich daa^a bezield toonde van een ernstigen democratischen geestr meer dan vele liberale partij-aanvoerders. Hij was zelf een zoon der volksklasse en vergat zijne afkomst nooit. Altijd toonde, hij een warm hart voor de belangen des volks. Hij stelde groot belang in de sociale quaesties en nam met hart en ziel deel aan alle pogingen tot verbetering van hot lot der minstbedeelden. Deze Paus is trouwens een kind des "olks, geboren uit nederige ouders. Zijn familienaam Sarto beteekent oenvoudig «snijder'1. Als knaap groeide hij op met de landlieden van zijn geboorteplaats Riese. Zijn bloedverwanten leven nog in groote eenvoudigheid. Hij heeft een broeder, die postagent is, en drie getrouwde zusters de oene getrouwd met een kleermaker, de tweede met een koster, de derde met een herbergier. Zijn vierde, ongehuwde zuster woonde bij hem. Deze vrouwen ver smaadden de nieuwerwetsche kleedij en bleven den in het Venetiaansche van onds gebruikten hoofddoek dragen. Het gezag van onzen Landvoogd strekt zich tot nog toe niet alleen over de algemeene groote landsbelangen uit, maar hij moet zich ook nog bezig houden met is ook nog verantwoordelijk voor de onbeduidendste gewestelijke en plaatselijke aangelegenheidjes. Door de z. g. decentralisatiewet wordt aan dien bespot- telijken toestand na gelukkig spoedig een eiud gemaakt. Er zullen dan ten slotte toch nog gewestelijke raden worden benoemd, raden, die de ambtenaren in het be stuur ter zijde moeten staan, aan hun alleenheerschappij een einde zullen maken en Buitenzorg van heel veel werk ontlasten. Er komt daar dan tijd vrij voor nuttiger arbeid 1 De nieuwo wet voldoet wel niet aan onze hedendaagsche begrippon van staatsbestuur, doch daar hebben we in Indië geen rekening mee te houden. De millioenen on- mondigen hier ziju niet geschikt voir ons we3tersche stelsel, en autocratie, mits op rechtvaardigheid gegrond, is voor onze Aziatische bezitting vooralsnog de beste regeeringsvorm. De Gouverneur-Generaal dan gis fzoowat met alles en nog wat belast, met het Opperbestuur van Leger en Vloot, met Rechtwezen en Politie, Finantiën en Cultures, Binnenlandsch Bestuur en AdministratieOnderwijs en Godsdienst enz. enz. Bovendien moet hij volgens het R. R., (Regeeringsreglement) er spiciaal voor waken, dat den Inlander geen onrecht geschiedt, Hoe de Landvoogd dat aanloggen moet, staat er niet bij, dat iB nog steeds een puzzle! Ook verklaart Zijne Excellentie oorlog aan en slnit hij vrede met Inlandsche vorsten, dan heeft hij verder nog het recht van gratie en verbanning en kan hij zóó voortgaande zou ik deze Penkras geheel vullen met een dorre opsomming van de verschillende bevoegdheden onzen Landvoogd toegekend. In zijn regeeriugtbeleid wo dt de Gouverneur-Gene raal ter zijde geslaan door den Raad van Nederlandsch- Indienuit een Vice-President en vier Leden bestaande. Die Raad heeft werkeljjk slechts een raadgevende stem en de Gonverneur-Generaal is niet verplicht er gehoor aan te geven.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1