Laatste Berichtend Nederlan d. StacLsbericliten. Een der eerste daden van den nieuwen Paus is ge weest een aanzienlijke gift te schenken voor den herbouw van den Campanile te Venetiëwaarvoor hij in April 1.1. in tegenwoordigheid der Koninklijke familie als patri arch den eersten steen heeft gelegd. SERVIE. De toestand te Servië is nog lang niet wat hij wezen moet. Er moet zelfs reeds eene samen zwering tegen het leven van Koning Peter zijn ontdekt en bij de aankomst te Weenen der beide zonen en van de dochter van Koning Peter, die daar eenigen tijd zul len vertoevenheeft het volk gedemonstreerd met de kreten »Leve Milan Leve Alexander 1'' TURKIJE. De »Antonomia" bevat eene proclama tie, meldende, dat de opstand algemeen is in Salonika en Monastir. Alle telegraphische gemeenschap mot beide districten zou afgesneden zijn. Boris Sarafof wordt be schouwd als de aanstichter van den opstand. In Bulgaarsche kringen hecht men aan de beweging weinig gewicht, waartegen echter van Tnrksche zjjde zeer krachtige maatregelen worden genomen. Ook in Armenië heerscht groote ongerustheid ten op zichte van de dreigende houding der Koerden. Beweerd wordt dat de Tnrksche autoriteiten clandestien wapens leveren voor de Koerden terwijl zij trachten te bewijzen, dat de revolutionnaire beweging van de Armeniërs uitgaat. De gruwelen te Misjincff. Omtrent het onderzoek in zake de grnwelen te Kisjinefi, dat met gesloten deuren geschiedt, lekt nie veel uit. Alleen is bekend geworden, dat 42 personen voor het gerecht komen. Van de eigenlijke aanstokers en lei ders der beweging tegen de Joden is nog slechts één aan geklaagd. Volgens den correspondent van het »Berl. Tagebl." te Odessa behoort tot de ambtelijke personen, die hun best doen de waarheid te verstikken, in de eerste plaats de chef der gendarmerie te Kisjineff, die bij de gevangen moordenaars en roovers eenige zijner beambten heeft laten opsluiten, welke de gevangenen inlichten over hetgeen zij moeten verklaren. Aan hetzelfde Duitsche blad wordt uit Czenstochau in Kussiech-Polen geschreven dat de Joodsche bevolking daar in onrnst is over dreigende vervolgingen. Vele in woners hebben reeds de stad verlaten. Het bestuur der Joodsche gemeente heeft den gouverneur de afzending van troepen verzochtmaar dit. verzoek is geweigerd, omdat »de Regeering geen onomstootelijk bt wijs er voor had dat de geruchten op een feitelijken grondslag be rustten''. Uit China worden weder groote overstroomln- gen bericht, veroorzaakt door zware regens. De stad Chee-Pu werd overstroomddoor een van de bergen komenden watervloed, welke vele buizen en bruggen ver nielde. In 't geheel moeten er 700 mensehen verdronken en 2000 zonder onderkomen zijn. Hulp voor de Boeren. In Duitschland begint men in te zien, dat nu de Boeren eerst recht de hulp van Europa noodig hebben en dat al de fraaie voorspiegelingen van hulp door Enge land tot niets hebben geleid. Het Generale Boerenhulp- fonds is daarop weder opgetreden en heeft »Een woord aan de beschaafde wereld" gericht, waarin gewezen wordt op de ellende, die onder de Boeren na den oorlog eer toe- dan afgenomen is. Met aanhalingen uit Engelsche bladen wordt deze nood geschilderd. Het is te verwachten, dat ook andere afdeelingen weder krachtdadig zullen gaan optreden om den nood in Z.-A. te lenigen. In het Engelsche Lagerhuis werd den 6, door den heer Labouchére de vraag gesteld of de Transvaalsche regeering mevrouw KoopmansDe Wet behulpzaam zoude zijn om naar de Transvaal goederen te zenden, die nog over waren van de vrijwillige giften uit Holland aan de Boeren, en die haar waren toevertrouwd. Chamberlain antwoordde, dat haar eenige maanden geleden verschei dene gemakkelijke voorwaarden betreffende het spoorweg vervoer en den invoer waren aangeboden en dat hij zich niet bewuBt was van eenige verhindering in het verzen den en uitdeelen dier goederen. Voor de verschillende onderdeelen van bet staatsbe stuur hoeft de Landvoogd een geheel korps van hoogere en lagere ambtenaren, Europeanen zoowel als Inlanders ter zijtjer beschikking. Te Buitenzorg zetelt o. a. de Algemeene Secretarie, het z. g. Kabinet van Zijne Excellentie, waarvan het hoofd, de Algemeene Secretaris, een man van buitengewoon veel invloed is. Indië heeft ook nog oen soort van Ministers, de Direc teuren der Departementen van Algemeen Bestuur. Er zijn er zoo vijf, te weten die van B. B. (Binnenlsndsch Bestuur) van O. E. N. OnderwijsEeredienst en Nijver heid) van B. O. W. Burgerlijke Openbare Werken), van Finantièn en van Justitie. Het Departement van Oorlog staat onder een Luitenant Generaal, Commandant van het Leger, terwijl een Nederlandsch Vlagofficier aan het hoofd van het Departement van Marine optreedt. Het is m. i. zeer af te keuren, dat deze Regeerings- bureaux op Batavia gevestigd zijn. Het is hier veel te warm, veel te afmattend om opgewekt te kunnen arbei den en het ongezonde klimaat is oorzaak, dat steeds een groot deel der ambtenaren en beambten ziek is of met verlof. Er is in Indie nog zoo bedroevend veel te ver beteren en te hervormen, dat 't om te beginnen, meer dan tijd wordt die verschillende Departementen over te brengen naar een gezond koel klimaat. Er zal dan veel sneller gewerkt kannen worden. Ook met 't oog op oorlog is het noodig, hard noodig, dat de centrale regeerings- bureaux meer in het Binnenland, b.v. op Bandoeng ge vestigd zijn. H.H. volksvertegenwoordigers zullen wel floen door voortdurend op dien grooten misstand te wijzen Het grondgebied van Nederlandsch Indië is, zooals men weet, verdeeld in provinciën, gewesten genaamd, staande onder Hoofden van Gewestelijk Bestuurdie meestal den titel van Resident voeren. De bestuurders van Aljeh, Su matra's Westkust en van Celebes en onderhoorigheden heb ben echter den hoogeren rang van Gouverneur. Zoo'n Hoofd van Gewestelijk Bestuur is feitelijk een Gouverneur- Generaaltje in 't klein. Hij vertegenwoordigt trouwens He Bóeren-vergadering te Heideisberg. De Zuid-Afrikaansche mail heeft in »Ons Land" een wijdloopig verslag gebracht over de vergadering der Boeren, gehouden te Heidelberg in Transvaal, den 8sten Juli j.l. De voornaamste leiders van het Boerenvolk waren op die vergadering bijeen en er worden behandeld tal van voor de toekomst van het Boerenvolk belangrijke vraag stukken. Onder meer werd de nog steeds onvervulde belolte van lord Kitchener in herinnering gebrachtde vrede was gesloten, de kroning was voorbij en nog geen amnestie. Vervolgen werd met hoogheid gewraakt de steeds nog rondsluipende insinuatie van Chamberlaim, dat de staatschat der Zuidafrikaansc e Republiek door de Boeren leiders verduisterd zou zijn. En Louis Botha's eenvoudige woorden luidden »Geld om weg te steken is er nooit goweesttoen president Kruger vertrok waren president Stejjn en ik aanwezig en wij hadden niet meer geld om hem te geven dan noodig voor zijn reiskosten." En toen generaal Ben Viljoen sprak »Wij behooren her, woord van generaal Botha te nemen boven dat van onze tegen standers en van mannen, die er op uit zijn een blaam op ons volk te werpen", riep de vergadering met volle instemming het eigenaardige en kernachtige »Hoor Hoor De vergadering besloot aan Botha en de andere voor mannen van de Afrikaanders de zorg voor de belangen des volks verder op te dragen. (Haarl. Ct.) He opstand In JUacedonië. SALONIKA, 7 Aug. Bij Verovitsj hebben vier bataljon Tnrksche troepen door artillerie gesteund een bende van 1700 Bulgaren uiteengeslagen. SALONIKA, 7 Aug Het vilayet Monastir is in vollen opstand. De opstandelingen verbranden de hoevenenden oogst. Op verschillende piaatsen hadden botsingen met de militairen plaats. Te Kiuoheva werden dynamietaan- slagen gepleegd. De Konak is verwoest. 30 ambtenaren werden gedood. Vele Turksche gezinnen werden uitge moord. Verschillende bataljons zijn naar Monastir ge zonden. Boeren bij den §omali-veldtocht. LONDEN, 7 Aug. Aan drie Boeren welke dienst deden in Somaliland en zich daar onderscheidden is de medaille voor moedig gedrag verleend. Hofberichten. Naar men verneemt, zal H. M. Koningin Wil- h e 1 m i n a binnen kort een bezoek aan de gemeente Hilversum brengen. Collecteurs der Staata-Eoterij. In een den 5 te Utrecht gehouden vergadering van collecteurs der Nederlandsche Staatsloterij werd be sloten in een adres aan de Tweede Kamer aan te dringen op het behoud der Staatsloterij. Te Haarlem wierp in den avond van den 6 de 20-jarige H. v. d. B. de afeluitboomeu voor den spoorweg overweg aan den Ouden Weg open, terwijl een sneltrein in aantocht was. Toen de wachter hem met een proces verbaal dieigde, wijl hij dit meermalen deed, ging hij den wachter te lijf en bracht hem een bloedende wond aan het hoofd toe. De zaak is bij de politie aangegeven. Brand door hemelvuur. Te Oudesebild op het eiland Texel sloeg den 6 's avonds te ongeveer halfelf de bliksem in den toren van het kerkgebouw der Hervormde gemeente. In een ommezien stond de toren in lichterlaaie. Door het krachtig optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot den toren. De kerkelijke archieven werden gered. He stooinpont te Velsen. De getransformeerde stoompont Kennemerland is, naar de »N. R. Ct.'' uit Velsen verneemt, aldaar ge arriveerd van Amsterdam. Het stnnrtoestel boven -ojo de kap is er afgenomen en de raderpont is nu een sohroef- pont geworden. Voor op de plecht staat nu een klein stnnrtoestel en daarbij een handel, waarop pijltjes met de woorden Naar Velsen en naar Beverwijk. De verandering heeft f12.000 gekost. In de eerstvolgende vergadering der af deeling Leeuwarden van de „Friesche Haataehapplj van Landbouw" zal behandeld worden een voorstel van het bestuur om van het overschot van f 10.000 van de verleden jaar gehouden landbouwtentoonstelling aau de provincie de verleende f 2500 subsidie terug te geven en de overblijvende f 7500 het hoofdbestuur der Maatsch. aan te bieden, als bijdragen voor een te Leeuwar den te stichten »landbouwhuis". den Landvoogd en voert soms gezag over meer dan een miliioen Inlanders Belast met de finantieele, rechterlijke, wetgevende en besturende werkzaamheden, is hij, tot heden toe, alleen verantwoording verschuldigd aan bet Centrale Opperbestuur. Een Gewestelijke Secretaris staat bem daarbij ter zijde, terwijl Assistent-Residenten, Controleurs en As pirant- Controleurs onder hem met bestuur en contiole belast zijn, De wijze, waarop ten slotte over de millioenen In landers geregeerd wordt, is zeer eigenaardig en practisch. Het geschiedt geheel door tnsschenkomst van de In- landsche ambtenaren, iu de verschillende deelen van Indië verschillende titels dragende en die meestal gekozen wor den uit den koo invloedrijken adel des lands. Het volk heeft nog zeer voel eerbied voor zijn z.g. adathoofden en waar deze nu trouw de gouvernements bevelen overbrengen, zijn zij als 't ware met de uitvoe rende macht belast. Dat het noodzakelijk wordt om den jeugdigen anak bangsawan (jonge edelman) beter dan thans geschiedt voor zijn a.s. gewichtige taak op te leiden, begint men gelukkig algemeen in te zien. Wij voor ons zouden die jongelui o. a. willen verplichten de Nederlandsche taal te leeren lezen, schrijven en spreken en b.v. van een a.s. Regent minstens het eindexamen aaneen H. B.S. vorderen. En hiermede voor heden genoeg. Lt. Clockenek Brousson, b.d. Batavia, 5 Juni 1903. Brand. Te 's-Hertogenbosch zijn den 6 afgebrand een stal der veld-artillerie en de daaraan grenzende bureaux van den regiments- en van den plaatselyken commandant, zoomede dat van den kapitein der genie, alles onder één dak. De brand schijnt in den stal begonnen, hoe is on bekend. Vier spuiten deden dienst, alleen de muren der gebouwen bleven over. De beide andere stallen zyn be houden. Ook konden de zes paarden, in den stal aanwezig, evenals de boeken enz. der bureaux in veiligheid worden gebracht. De artilleristen, die kampeeren, werden juist dien dag terugverwacht. In het plaatsje St.-Hruls in Zeeland heeft een 9-jarig knaapje een kameraad van 17 jaar, met wien hij stoeide, met een mes dusdanig in de buik gestoken, dat de dood volgde. Wlerlngerwaard. In onze gemeente bestaat eene mooie vereeniging, indertijd opgericht door ds. van Loon, n.l. Vrije Liefdadigheid". Zij verschaft aan behoef tige kranken melk, vleesch, eieren enz. De inkomsten worden deels verkregen door maandelijkscbe bijdragen, deels door eene soirés, gewoonlijk om de twee jaren ge geven. In de vergaderingdeze week gehouden, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat er een tekort was, mede veroorzaakt door giften in turf en steenkool in den afgeloopen strengen winter aan de armen. Ten einde weer een beteren toestand der kas te krijgen, is besloten ook dit jaar eene soirée te organiseeren, daarbij rekende op de belangelooze medewerking van vele in- gezeteneu, Broek op Eangedijk. Den 7 zonk in het Zui derdel alhier, een met bloemkool geladen vaartuig van den heer W. Wel werd de bloemkool, welke in manden was gepakt, weer uit het water gehaald, doch de schade is door het waardeverlies voor den eigenaar toch belangrijk. Zuldscharwoude. De heer J. Ham, die den 1 Augustus zijn zilveren ambtsfeest als hoofd der school alhier vierde en daarbij talrijke bewijzen van hoogachting ontving, bereidde Donderdag 1.1. in de kolfbaan van den heer Kist, zijnen leerlingen een schoolfeest. De kinderen werden ruimschoots onthaald en hadden een bijzonder gezelligen dag. De waardeeringwaarvan de algemeen geachte onderwijzer bij deze gelegenheid de schitterendste blijken ontving, zal ongetwijfeld lang in herinnering blijven. Eangedijk. Door het bestuur der Landbouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en Omstreken" is de koninklijke goedkeuring ontvangen op de statuten, zooals die in de algemeene vergadering, in het voorjaar gehouden, zijn vastgesteld. Hubbele moord. Te Chaam bij Breda is een dubbele moord op een moeder en dochter gepleegd. Vermoed wordt dat de moeder plotseling krankzinnig is geworden, in dien toestand hare dochter geworgd heeft en daarna zelfmoord pleegde. De justitie doet onderzoek. Omtrent het gruwelijke drama te Chaam schrijft het Dagblad van N.-Br." o.a. Des morgens om vier uur foen Jan Brosens zijn huis verliet om zijn schoonvader op den akker te helpen bij het rapon-raaien, liet hij zijn gezin achter in blakenden welstand. En nauw twee uur later, toen de schoonvader terug keert om een vergeten litermaat te halen, vond hij zijn dochter gewurgd op haar legerstee. Het touw waarmee de misdaad was gepleegd lag op den grond en bloedige krabbels aan kin en hals getuig den van de hevige worsteling die den dood voorafging. Doodelijk verschrikt holt de ongelukkige man naar z'n huis en roept z'n vrouw en z'n schoonzoon. Door buren vergezeld keeron zy terug naar de hofstede en vinden na lang roepen en zoeken ook de 62-jarige moeder van Jan Brosens gestikt in den groenkuil op ongeveer 120 meter achter de schuur. Zij lag voorover halverwege in het water eu het een ig spoor van uitwendig geweld op haar waargenomen was een gebroken tand, die later in de slaapkamer der jonge vrouw werd opgeraapt. Inmiddels verschenen de gemeente-politie en de mare- ehaussée uit Alpben op het terrein der misdaad, terwijl dr. Govaert van B*arle-Nassau een paar uren later bij beide vrouwen den dood door verstikking constateerde. Omstreeks vijf uur in den namiddag kwam het parket ter plaatse, bestaande uit de heeren mrs. PathuisCremers, reehter-commissaris, Speyart van Woerden, officier, en Yan Romondt, plaatsvervangend griffier. Aanstonds begonnen zij hun onderzoek, terwijl twee militaire doktoren, de heeren Daknatei en Butner, de lijkschouwing verrichtten. Talrijke nieuwsgierigen zwierven intusschen rondom de plek der misdaaden ook de arme vader van het jonge slachtoffer zij was 22 jaar en pas zes maanden getrouwd dwaalde rond het huiswaar zijn kalme levensrust plotseling zoo wreed was verstoord. Over de ware toedracht der vreeselijke gebeurtenis worden verschillende vooronderstellingen gemaakt. Naar hetgeen het »Dagblad van Noordbrabant" ver neemt valt uit de houding der justitie op te maken dat zij reeds weet hoe 't misdrijf is gepleegd. Aan het touw, waarmede de jonge vrouw is geworgd, bevindt zich bloedalsmede eenige grijze haren in kleur overeenkomende met de haren van de verdronken schoonmoeder. De tand, die iaatstgenoemde mist, is in het bed, waarop de geworgde vrouw lag, teruggevonden. 't Meest waarschijnlijke is dus, dat de schoonmoeder in een viaag van verstandsverbijstering haar dochter van 't leven heeft beroofd en daarna zichzelf heeft verdronken. Dit is en blijft echter nog slechts een vermoeden. Niemand is tot dusver gearresteerd en ook wordt nie mand verdacht. Oscar Carré. Officieel kunnen wij thans mededeelen dat Carré het voornemen heeft de aanstaande kermis alhier te bezoeken. Liefhebbers van paardendressuur en hoogere rijkunst hebben dus het heerlijke vooruitzicht, te kannen genieten van voorstellingen, zooals alleen Carré die weet te geven, en waarvan wij Alkmaarders reeds zoovele jaren bleven verstoker.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2