HORDENREN. No 94. Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang* 1903. ZONDAG 9 AUGUSTUS. Huiten de grenzen. SPORTROMAN FEUILLETON. 2> ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag. en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f ©,90franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f Q,Otf. Atzonderljjke nummers S ets. Prys der gewone advertentie» t Per regel ff ©,10. Groote letters naar plaatsruimte. 1 Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Verspreid over alle werelddeelen is het Joodsohe volk, onder alle luchtstreken heeft het zich gevestigden waar het niet werd geweerd oi onder te zwaren last en te knellende voorwaarden werd toegelaten, heeft het zich te huis gevoeld en zich na groote inspanning een plaats veroverd, waarmee het vrede kan hebben en vrede heeft. Waar de zonen van dit volk als burgers van het land worden behandeld, gevoelen zij zich burgers. Geen begeerte om te trekken naar de oostersche gewesten, waar eenmaal het land der vaderen lag, verontrust hen. Aan een ander klimaat, andere omgeving, andere zeden, gebruiken en levenswijze gewoon, zou Palestina voor hen niet anders dan een vreemd land kannen wezen. Maar zoo is het niet met allen. Er zijn er, niet wei nigen, maar duizenden en tienduizenden, die geen vader land hebben mogen vinden. Toegelaten zjjn ze, maar niet meer, met aanwijzing van bepaalde streken, waar ze zich mogen vestigen, met beperkte rechten, geen burgets, maar vreemdelingen, wien het verwerven van grondbezit of het uitoefenen van sommige bedrijven i3 ontzegd, altijd onzeker of niet de dag van morgen verandering zal bren gen in hun toestandlevende te midden van een hun vijandig gestemde bevolking, blootgesteld aan uitbarstin gen van de meest onredelijke verdenking en door het gezag niet of aarzelend en onvoldoende beschermd. Zwervelingen en ballingen zijn zij op aarde, nu eens uit hnn woonplaats verdreven, dan wegens het onhoudbare van hun toestand het onherbergzame land verlatende of, door vrees bezieldnieuwe uitbarstingen der volkswoede ontvluchtende. Maar ook de andere landen zien deze havelooze, arme scharen van landverhuizers ongaarne komen, waar reeds de armenlasten ten behoeve der eigen landzaten zwaar zijn en dikwijls arbeid moeilijk is te vinden. Zoo zij er al niet worden geweerd, wacht hen ook daar een zware strijd om het bestaan. Op de vraag, waarheen met deze zwervelingen, heeft zich het oog onwillekeurig naar het oosten gericht, naar het oude land aan de oevers van den Jordaan. Het zijn de Zionisten, die reeds sinds eenige jaren het plan gevormd hebben om in of bij Palestina, waar de gelegenheid gunstig is om land te bekomen, Joodsche Ko loniën te stichten, opdat de arme verjaagde of vluch tende gezinnen er een wijkplaats, een nieuw vaderland en hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf een middel van bestaan zouden kunnen vinden. Mannen van geld en van veel geld hebben zich deze zaak aangetrokken. Het is maar de vraag, of er genoeg geld bijeengebracht zal DOOR W. 31 E 1J E 81 F K 9 T E IS. En de ritmeester die na een tienjarige ervaring in het ge heel niet meer geloofde aan een prachthuwelijk, knikte be rustend Zeker, zeker. Tot welke juichtonen de gevangenneming van Abu aan leiding gaven en hoezeer ze weerklank vonden in den stillen, huiseljjken krirg van men'ge familie, bewees de uitbundige vreogde van juffrouw Marie Scbulenberg. Zij wilde het niet gelooven en had haar beide armen zoo vast om Josephs hals geslagen, dat hij bijna stikte. »Maar dat is niet- mogelijk. Dan zouden wij ineens vrij van zorgen wezen. Zeg, Joseph? Dan konden we trouwen, zeg .Natuurlijk. Maar om Godswil laat me los. Ik kan geen adem halen 1" »Dat hoeft ook niet!" Plagend knelde ze nog even haar krachtige armen om zijn hals. »En dan trouwen wjj in Me!." »Ja, natuurlijk »Eeu ding moet je mo beloven, Joseph. .Wat?" „Dat je nooit weer kaart speelt. Daardoor alleen is al die ellende over ons gekomen. Denk je heele leven aan de laatBte zes maanden en hoe angstig en bezorgd ik over je geweest ben. Eiken nacht heb ik geschreid, wer kelijk waar, Joseph." Hjj schaterde het uit. .Dat had ik wel eens willen zien kunnen worden want dnidelijk is het, dat er zeer aan zienlijke bedragen noodig zouden zijn, allereerst om land te kannen verkrijgen en dan om deze weinig of niets bezittende kolonisten te vervoeren naar het oord hunner bestemming, hen daar van het noodige vee en de noodige landbouwwerktuigen te voorzien en hun gedurende den eersten tijd, totdat hnn arbeid loonend wordt, woning en levensbehoeften to verschaffan. Vijfmaal is reeds het in ternationale Zionisfcencongre3 bijaen geweast om die zaken te bespreken, en in deze maand zal te Bazel het zesde congres worden gehoaden. Er loopen geruchten dat maatregelen zijn genomen of voorbereid worden, die dit congres in staat zouden stellen het besluit te nemen om tot een begin van uitvoering van dit veelomvattende plan over te gaan. In vele jaren heeft het in de Oostenrijksch-Hongaarsche Monarchie niet zoo gespannen als thans. Het Hongaarsche ministerie had moeten aftreden, maar ook tegenover het nieuwe Kabinet bleef de onafhankelijkheidspartij onver zoenlijk, aauvankeljjk tegen den zin van den man, die tot nog toe haar hoofd en leider was en den historischen naam Kossuth draagt. Haar onverzoenlijkheid en het besluit om den geregeldeu gang der beraadslagingen zoo mogelijk te verhinderen en den parlementairen arbeid te doen stilstaan brachten er hem zelfs toe zijn ontslag te nemen als voorzitter en de vergaderingen van den Land dag niet meer bij te wonen. Daarin is eensklaps veran dering gekomen door een schandelijke poging tot om- kooping van de leden der oppositie, waaraan aanhangers der regeericgspartij en hooggeplaatste ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt. Den Minister-president is ver weten, dat hij aan dat schandelijk bedrijf medeplichtig, althans daarvan niet onkundig is geweest. Hij heeft met den meesten nadrnk zijn onsehuid volgehouden en bewijzen tegen hem zijn uitgebleven, maar personen wier schuld bekend is, zjjn hem zoo na verwant of behooreu zoozeer tot zijn eigen kring, dat hij er moeilijk in zal kannen slagen zich van deze treurige verdenking te bevrijden en wellicht zijn hooge plaats zal moeten verlaten. Maar hetzij hij aftreedt of ranbljjft, da achterdocht van het volk is opgewekt tegen allen, die dad zullen w llen nemen aan de regeering zonder aan de nationale eischen der Hongaren te willen voldoen. De kloof tusschen het Duit- sche Oostenrijk en Hongarije is wijder gespleten en schijnt nauwelijks meer te overbruggen. Bij duizenden exem plaren wordt het manifest verspreid, dat de onafhan- kelijkheidspaitg richt tot den Koniug van Hongarije, Keizer van Oostenrijk. In dat stuk wordt gewezen op de gelijkheid van rech- .Het is toch waar," beweerde ze, hartelijk meelachend. Zij haalde hoed en mantel en ging met hem mede door de Georgstraat, waar honderden mensehen bezig waren met schop en bezem de enorme sneeuwmassa op te ruimen. Joseph in zijn pelsjas en met hooge van sporen voorziene laarzen zag er schitterend nit, vol levenslust en het eenigszins smalle maar kerngezonde gelaat stralend van vreugde. Hier in de Georgstraat kende iedereen hem. .Daar gaat Joseph Heidenstamm, daar ginds, met zijn meisje." In 1887 had hij van de lente tot den herfst alle re cords van het Pruissische leger geslagen en zelfs zijn be roemden broeder ver overtreffen. In geen stad ter wereld werden dergelijke heldendaden hooger getaxeerd en meer gehuldigd dan in de oude ruiterstad Hannover. Joseph had zeven en zestig wedronnen gewonnen, waar onder de .Armee". .Hij rijdt dikwijls ongelukkige paarden en toch wint hij. Hij kan allee." Dat wist iedere straatjongen in Hannover en iedere straatjongen in Hannover sprak van den baron von Heidenstamm nooit anders dan vanJoseph.'' Elk mensch zon Marie Schulenberg om zulk een ver loofde jhebben beDijd, ware ze niet juist Marie Schu lenberg. In dit geval en daarover bestond geen verschil van meening was Joseph degeeu die te benijden was. Zoo'n meisjeEen pracht van een meisje 1 Een sieraad van den stad Daar stapte ze met haar bonten muts en haar groenen met bont gegarneorden, nauw sluitenden mantel, door de geheele stad bekend, omdat ze dien reeds den vorigeu winter had gedragen. Een jonge dame van haar stand kon zich met den besten wil niet eenvoudiger kleeden. Op haar borst prijkte een borquetje violen dat Josoph voer haar had meegebracht. Niemand keek naar Joseph, aller blikken wendde zich naar zijn meisje. "Ze was mooier dan ooit, de person.fi catie van het hoogste geluk. Zijn slanke, gespierde figuur geleek haast klein naast Marie ofschoon hij wel een handbreed langer was effen zij. ten die volgens de regeling van 1867 tusschen de beide deelen der monarchie zou bestaan. Wel zouden een deel der buitenlandscbe aangelegenheden en de inrichting van het leger gemeenschappelijk worden geregeld en heeft bet Hongaarsche Volk, trouw aan dit verdrag, alle lasten daar van gewillig op zich genomen maar zijn offervaardigheid is niet vergolden, en de ge) ijkgerechtigheid tusschen Oos tenrijk en Hongarije is uitgebleven. Als grieven van het Hongaarsche Volk worden ten bewjjze daarvan genoemd dat hun Koning voortdurend teWeenon verblijf hondt, waar ook de gemeenschappelijke ministers en de vreemde ge zanten verblijven. Zoo zijn de leden van het Koninklijk Hais vreemd aan de natie. Ernstiger nog klinken de grieven ten aanzien van het leger. Volgons de bepalingen Tan 1867 zou bet gemeenschappelijk leger bestaan nit het Oostenrijksche en het Hongaarsche leger, onder het oppercommando van den Keizer-Koning, bij gemeen schappelijke leiding en organisatie tot één geheel vereenigd; maar de taal bij het leger is uitsluitend Dnitsch, de vaan dels zijn Oostenrijksch, Er zal geen vrede zijn in het Hon gaarsche parlement, wordt In het manifest verzekerd, voordat dit is veranderd en er een zuiver nationaal Hon- gaarech leger zal bestaan, naasten vereenigd met het Oos tenrijksche. Als dat zoo is, en wij willen het gaarne ge looven, zal, vreezen wij, de vrede in het Hongaarsche parlement nog niet zoo spoedig haar blijden intocht hou den. Of zon werkelijk de oude Keizer nog tot een orga.- nisatie van het leger kannen besluiten, die aan deze eischen voldeed en tevens de eenheid waarborgde, die hij waar schijnlijk voor de krijgsmacht van een groote Europeesche mogendheid onmisbaar acht Het schijnt tusschen Rusland en Engeland ten aanzien van China en meer bepaald van Mantsjoerije op een schikking te znllen nitbopen, waarbij Rusland weinig prijsgeven en waarmee Engeland toch ten slotte genoegen zal moeien nemen. Men wil in deze oplossing de vrucht zien der tus- schenkomst van Frankrijk als gevolg ran de goede verstand houding, die thans tusschen dit rijk en Engeland is verkre gen. Japan zou dientengevolge alleen staan tegenover Rus land, en dus wel genoodzaakt zijn in het onvermijdelijke te berusten, zoodat de Tsaar meester zou worden in Mant sjoerije en Korea. Van vermindering van oorlogsuitgaven bij de groote mogendheden is geen sprake moer. Wel van het tegendeel. De Tsaar, die eenmaal het denkbeeld op perde, gaat opnieuw zijn vloot belangrijk uitbreiden, en Engeland hetft reeds vorklaard daartegenover niets anders te kannen doen dan dit voorbeeld te volgen. Alle berichten stemmen hierin overeen, dat Pius X, de nieuw gekozen Pans, vóór alles zal zijn priester en Hij liep altijd eenigszins voorover gebogen, in achterlooze houding waarvoor bij bij zijn regiment vooral in de eerste jaren menige min aangename opmerking had moeten slik ken. Misschien ontbrak hem de geestkracht zich dat af te wennen en misschien ook was dezo honding karakteristiek voor zijn geheele zijn. In beslissende momenten was hij in staat zijn scherp verstand en zijn herculische kracht op één punt te coneentreeren, in honderd andere gevallen liet hij zich op den stroom meedrijven. Hij was dan onver schillig en traag, nauw grenzend aan zwak. Joseph, loop toch rechtop I" »Jr, ja." Ze zeide dat elk oogenblik en als hij dan ,n zijn volle lengte zich verhief, was zijn uiterlijk in enkele seconde geheel veranderd. In de Georgstraat, dio met haar ruime parken, monu mentale gebouwen en de grootsteedsche drukte misschien de mooiste straat uit heel Duitscbland is, flaneert op dezen tijd van den dag heel de elegante wereld. Tusschen de bonte uniformen der cavaleristen prijkt het rijke wit en blauw van het Koninklijk regiment nlanen, die na hun ontelbare overwinnigen op de renbaan er aanspraak op maken de beste ruiters te zijn. De studenten zijn er met hun gekleurde mutsen, ferme, aardige jongens met bont en blauw geslagen en met litteekens bedekte gezich ten, en er zijn de gracieuse dames der rijke industrieëlen, voorname ambtenaren en hooggeplaatste officieren, die allen heen en weer wandelen, luisterend naar de staf- muziek die voor het Koninklijk Theater speelt. Joseph en Marie werden door alle kennissen vriendelijk gegroer men hbld van hen, zooals over het algemeen ieder van mooie menschen houdt. En dan lag over het jonge paar een zoo eigenaardig iets van bij-elkaar hooreB, dat iedereen, ook vreemden, onwillekeurig deed denken »ze zijn als voor elkander geschapen." Een triviaal ge- zegdo overigens dat o, zoo vaak allen grond mist. Wie met beider toestand beker d was, en dat was ongeveer heel Hannover, verheugde zich bovendien over Let fijne waas van romantiek dat Joseph von Heidenstamm en ziju meisje omgaf. Want eerstens waren beiden zco be-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 7