Buiten, No. 95 derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. Sluis aan de Zeswielen. Stedelijk Museum. Buitenland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. Yv ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mins da g-, donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f O.SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr|]s der gewone advertentlën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van E. G. WENTINK om vergunning tot het oprichten van eene koffiebranderij ia het perceel Achterweg, Wijk 0 No. 4 en dat op Maandag 24 Augustus 1903, 's voor- middgs te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 10 Aug. 1903. L. v. d. VEGT, 1°. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis, dat wegens het uitvoeren van eenige herstellingen aan de sluis aan de Zeswielen, deze sluis voor het doorschutten van vaartuigen zal zijn afgesloten op Ulnsdag 18 Augustus a.s., vau af des voormiddags 8 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Ang. 1903. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Het Stedelijk Museum zal kosteloos te bszichtingen zijn op Zondag, 16 Augustus a.s. 's nam. van 1 tot 3 uur op vertoon van een bewijs van toegang aan te vragen ten Stadhuize op Vrijdag, 14 dezer, 's nam. van 2 tot 3 uur. Wieu zijn 's dichters woorden niet uit de ziel gegrepen als hij zegt: Ik wandel graag op 't groene pad Door 't zonnet je- beschenen Mij huivert 't in de duffe stad Van rook besmetvan slijk bespat Gekerkerd tuBschen steenen Daar buiten bloeit een heiligdom Waar booze driften weken Daar watsdlen vrede en vrijheid om De menschenwereld is er stom Het beste kan er spreken Wie di9genietend natuurgenotniet kunnen nalaten uit te roepen Gij, beurtelings zacht en teer, of vol van majesteit, Natuur wat zijt gij schoon in uw verscheidenheid 1 Welk een drukte in de woning die laatste paar dagen vóór het vertrek. Dit en dat nog even koopen. Dezen en genen »goeden dag zeggen". Tot zijn schrik bemerken dat men iets vergat. Huis nog eens van onder tot boven doorloopen of alles wel gesloten en geordend is en dan weg met het heerlijk gevoeleenigen tijd uit sleur en gewoontelos van arbeidzorgen en bemoeiingen om »frissche lucht te happen", om onde vrienden te bezoeken, om te gaan dolen en nieuw voedsel te gareu voor hoofd en hart. Heerlijke dagen met hun vrijheidhun vele en velerlei genietingen Gelukkig wien het »uit zijn" goed is besteed wat niet van allen kan gezegd worden. Neemt op uw reisstaf en beklimt bergen om te bewon deren het landschap dat aan uw voeten ligt. Overschrijdt de grenzen van uw vaderland om te zwerven in den vreemdein u opnemend de indrnkken welke kunst en natuur in u wekken willen, verrjjkend geest en gemoed. Rust uit op een vriendelijk plekje in uw omgeving en waardeert op nieuw wat eigen land u schoons aanbiedt. Zoekt de stilte en komt tot u zeivenwerkenden en zwoegenden. Begeeft u in het druk gewoel van het wereldverkeer en neemt teerkost mee naar uw stille woonplaats. Dwaalt rond in het boseh. Opent oogen en ooren want er is zooveel te zien en to beluisteren als het donker is of wanneer zonnestralen allerlei licht tooveren op de bladeren en zegt O mijn horbergzaam woudbewinlijke eenzaamheid Hoe gaarne dwaal ik rond door uw geheimste wegen Ik kom, om vroolijk u te danken voor uw groen, Te kouten met uw kroost, te kozen met uw bloemen. Heerlijke rust als duizenden sterren flonkeren of wanneer het maanlicht u den weg wijst en ge noode huiswaarts keert om in den slaap nieuwe krachten te verzamelen voor den volgenden dag, die u vroeg „uit de veeren" zal zien. Welk een grootsch schouwspel als ge, gaande langs het strand, deeindelooze zee voor u ziet en het lied herhaalt Gegroetgij oceaan. Gebied der wijde waatren Gij wereldde onze in niets gelijk Gegroet! 'k hoor reeds van ver uw duizend stemmen Vreemd, onbegrijpelijk wonderrijk! (schaatren Gij weefde een sluier saam uit d' eindeloosheid der En dekt er uw geheimen mee. (golven, De werken uwer kracht zijn in uw schoot bedolven. Wat voet doorwandelde n, o zee? En mocht hij 't wie dan nog zou tot zijn gids ver- Waar schaduw valt, noch voetstap blijft, (schijnen, Waar eeuwge wisseling van vloeiende woestijnen Herscheppend door elkander drijft? Hoe geniet ge evenzeer van het gekrioel der vele hon derden, die er wandelen, zitten, liggen, speleneen bonte mengeling van oud en jong, van groot en klein, lezend, pratend, pretmakend. Ge vermeit u in der kinderen vreogde, onvermoeiden die ze zijn. En de wittewitte baren Voortgedreven door den vloed Komen schuimende aangevaren Tot zij breken voor hun voet. Welk een voorrecht een poos buiten te mogen door brengen en het hart te mogen ophalen aan de schatten welke d'algoede moeder natuur aanbiedt. Laat zij tot u spreken, gij met stoffelijke goederen gezegenden en begrijpt het, dat geld alleen u niet rijk maakt. Dat zij u lesre uw lichaamskrachten te gebruiken gij tragen en vadsigen en laat oen „goede tafel" u niet het voornaamste wezen. Dat zij u verkwikko en versterke, gij zwakken en her stellenden. Dat zij u vernieawegij pruttelende' klagenden. Dat zij tot zwijgen brenge uw driften en onedele hartstochten. Dat zij u trooste, gij bedroefden. Dat zij allen een nieuwen blik schenke op menschen en de dingen des levens. Natuur wil a 11 e u beweldadigen niet eén uitgezonderd. Voor haar zijn allen gelijk. Kunt gij geen verre tochten maken welnu, geniet dan in de buurt. Kunt gij uw »anker niet uitwerpen in schitterende hotels welnu, betrek dau een eenvoudig verblijf. Kunt gij niet weken lang elders vertoeven welnu, doe het dan enkelej dagen. Is het u heelemaal niet gegund uw woonplaats te verlaten welnu, zoek dan als de dagtaak is afgeloopen in de allernaaste omgeving een mooi plekje op. Maar hoe het zij, wees eenB buiten en ga er met d' nwen op uit. 't Is zoo heerlijk dat men, meer dau ooit te voren, de handen ineen slaat, opdat allen een bad kunnen nemen in de natuur. Daar zijn vacantia- en gezondheidskolonies. Er worden school-uitstapjes georganiseerd. Voor weinig geld kan men er op uit. Een deel der spaarpenningen aanwendon voor een buitentochljy is geen geld verspillen. Men trjjgt er voor terugnieuwen levenslast, verhoogde veerkracht en werkkracht. Men ontvangt er voor beter stemmingen, frissche indrakken. Werken is 's menschen kroon, maar niemand worde een machine Zich inspannen is plicht, maar ontspannen bijwijlen evenzeer! Geven is heerlijk, maar ontvangen ook noodzakelijk. Laat de zon u bestralen! Dwaal rond! Beklim heuvel en duin. Speel met de kinderen en wees kinderlijk. Geniet buiten, maar niemand ontwijde de natuur En keer dan terug naar uw woniug en werk, dankbaar en blijde. Grijp iets blijvends uit de herinnering aan vriendelijke, genotvolle dagen J. P. T. A. CHINA. Op bevel der Keizerin-weduwe is op zeer wreede wijze(de ongelukkige werd doodgogeeseld) terechtgesteld den Chineeschen journalist Shen-Sjoen be schuldigd te behooren tot de hervormingspartij en van verspreiding van opruiende geschriften tegen den Keizer. Nog zes Chineescbe journalisten werden te Sbangai ge vangen genomen, echter op het grondgebied der Euro- poesche concessie. Door de Ohineesche regeering is uit levering van deze schuldigen gevraagd aau de verschil lende gezanten. Deze kwamen bijeen, maar een beslissing werd nog niet genomen, daar de Engelsche, Oostenrijksche en Japansehe gezanten nog geen uitspraak deden. Omtrent het door den Engelschen gezant te geven antwoord is echter nu intusschen de meening der Engelsehe regeering, dat de uitlevering na het gebeurde met Shen-sjoen dient geweigerd, bekend geworden. Volgens de »Times" waren de Pransche, Russische, Belgische en Hollandsche gezanten voor uitlevering, de Amerikaansche gezant was voor be straffing in de concessie zelf. laiSGlSIjAWD. Naar de »Daily Mail" verzekert te kunnen mededeeleu heeft het onderzoek, ingesteld door de Regsering naar de uitvoerbaarheid en de mogelijke voor- en nadeelen van Chamberlain's tariefplannen tot uitkomst gehad, dat het vaste ambtsnaar's personeel der departe menten van Finantiën en Koop handel, bij wie men zijn licht was gaan opsteken, eenstemmig ongunstig adviseerde tegen het stelsel van koloniale voorkeur, gegrond op belasting op voedsel. De »Daiiy Mail" voegt hier aan toe, dat dit beschouwd moet worden als het feitelijk slot van de enquête, waarnaar minister Balfour herhaaldelijk verwees. De beslissing der departeraents-experts wordt verwacht den grootsten invloed te hebben op den inhoud der rede voeringen gedurende de aanbrekende parlemeuts-vacantie. PBANlABIJtt. Te Marseille is den 9 een groote Republikeinsche betooging gehouden ten gunste dor con- gr egatie-staatkunde der Regeering. Dn Minister President Combes hield eene rede. Hij bracht in herinnering de aanvallen, door de coalitie op het Kabinet gedaan. Toch was dit staande gebleven, vastbesloten om zijn plicht te doen, als Kabinet van republikeinsche verdediging en van aetie. Combes sprak daarna over de beschuldigingen, tegen het ministerie geuit over de uitlegging van de wet op de vereenigingen. Hij wees er op, dat de Regeering niet anders kon han delen zij heeft haar rechten niet overschreden, en haar verplichtingen niet verwaarloosd. De minister trad krach tig op tegen de congregaties, die gedurende de geheele eeuw, welke voorbijging, niet ophielden de wetten met voeten te treden. Hij zinspeelde op de gebeurtenissen in Bretagne bij het sluiten der scholen en wees er op, dat alle pogingen om onlusten te verwekken mislukt waren. De minister president kon het gezag slechts aanvaarden onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de unie tueschen de Regeering en de meerderheid niet zou worden ver broken. Ten slotte veroordeelde Combes de houding der hooge geestelijkheid, die zich met de congregaties één verklaarde. De Regeering heeft niet de noodige middelen, om daar tegen op to treden. Indien de tegenwoordige toestand mocht voortdnren, zullen de groepen der meerderheid de quaestie moeten onderzoeken, ten einde na te gaan of het niet wenschelijk is de betrekking tuBschen Kerk en Staat anders te regelen dan tot nog toemaar daarvoor is de vereeniging van alle republikeinsche groepen onmis baar, evenals voor de oplossing van andere vraagstukken, o. a. het invoeren eener inkomsten belasting en het tot stand komen der werklieden-pensionneeringen en derouder- doms-verzekering. De heer Combes eindigde zijne toespraak met een dronk op Marseille, een der vooruitgeschoven posten van de democratie in het zuidenop de Republiek en op de toekomst van vrede en lichtop de algemeene vervulling van baar sociale bedoelingen op de eindelijke bevrijding van het hnmauiteitsbegrip door vrijheid en vooruitgang. Toen de minister-president, na het verlaten van de feestzaal, op weg was naar de prefectuur, werden twee revolverschoten gelost in de richting van zijn rijtuig. Eerst meende men dat het een ernstige aanslag was, maar bij de arrestatiën van den dader bleek, dat de reden van het schieten van geheel onschuldigen aard was. Den 8 werd de behandeling van het proces Hum- bert begonnen. Er werden zeer strenge ordemaatregelen genomen. Op de bank der beschuldigden hadden plaats genomen Thérèse Humbert, Romain Daurignac, Emile Daurignac en Frédéric Humbert. De president der rechtbank begon met het verhoor van Thérèse Humbert, wier levensloop hij schetste. Onop houdelijk viel Théièse den president in de rede, verkla rende dat zij alleen de waarheid zeide. Het doet er niet toe, zeide zij, van waar de erfenis komt, als maar aange toond wordt, dat zjj bestaat. De president zette vervolgens de zaak-Crawford uiteen, waarop Thérèse Humbert verklaarde haar goede tronw te zullen aantoonen de millioenen bestaan. Gevraagd werd toen door den presidentwaar zijn de Crawfords, waar de honderd millioen P Thérèse antwoordde dit later te zullen zeggen. De zitting werd verdaagd tot Maandag. ITAIjIE. De kroning van Paus Pius X is den 9 in de St. Pieterskerk, ten aanschouwe van vijftig duizend menschen, voltrokken. Vóór het kerkgebonw handhaafden Italiaansche troepen de orde. Binnen de kerk werd de wachtdienst door de Pauselijke corpsen waargenomen. De Paus, gehuld in de Pontificale kleederen, zette zich op den troon, die voor de Heilige Poort in het kerkpor- tiek geplaatst was. Kardinaal Rampolla, aartspriester der kerk, vergezeld door hot kapittel en de geestelijkheid van het Vaticaan, hield tot hulde van den nieuwen Paus, in het Latjjn een korte redevoering. Daarop kusten kapittel en geestelijkheid 's Pausen pantoffel. Gedurende dit bedrijf zong het koor der Six- tijnsche kapel hot Tu es Petrus. Op de sedia gestatoria (draagstoel) gezeten, vooraf gegaan door de kardinalen, werd de Pans alsnu door de hoofddeur de kerk binnengedragen. Het volk juichte. Zilveren trompetten schetterden. De Pans gaf zijn zegen en verzocht door een toeken met de hand om stilte. Voor het altaar van het H. Sacrament stapte de Paus uit den draagstoel en bleef eenige minuten in aanbidding verzonken. Al de kardinalen stonden kringsgewijs om hem geschaard. Het was een indrukwekkend schouwspel. De Paus nam weder op de Sedia gestatoria plaats en weid gedragen naar de Cleraentijnsche kapel, waar een andere troon was opgericht. Hierop gezeten, liet de Paus de kardinalen, de patriar chen, de aartsbisschoppen en de bisschoppen toe, hunne gehoorzaamheid te betuigen. Daarna zegende hij het volk mot krachtige, klare stem, op plechtigen toon. Om half elf nam het celebreeren van de Mis door den Pans een aanvang. Te één nur eindigde de kroningsplechtigheid, waarna de Paus, overweldigend toegejuicht, de basiliek verliet. De tiara werd den Paus op het hoofd geplaatst door den kardinaal Macchi, deken der diakenen. De kardinaal Bprak hierbij de formule uit »Ontvang de tiara, de. met drie kronen versierde, en

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1