Laat8te_Ëerichteii.™ Nederland. Ingezonden stukken. h i ar. a. s. n. Nr. 18368 f 20,000; Nr. 15547 f 5000; Nr. 19240 f 400Nr. 6752 f 200 Nrs. 7539, 8276, 8665 en 12093 f 100. Nr. 7068 f 2000; Ns. 5164, 7836 en 11409 f 1000; Nr. 14578 f 400; Nr. 10362 f 200; Ns. 1088, 5327, 5528, 16871 en 19340 f 100. MB p Y Y V 0 h V ii a d B d r 1 weet dat gij zijt de vader van de vorsten en koningen, de aardsche herder van het Heelal, de plaatsbekleeder van onzen Heiland Jezns Christus, wien eere zij en roem in alle eeuwigheid." De Paus, met de tiara getooid, antwoordde zonder van den troon op te staan, als volgt Mogen de Heilige apostelen Petrus en Paulos, in wier macht en gezag wij vertrouwen hebben, onze bemiddelaars zijn bij den Heer. Zoo zij het.'' Daarop verhief Z. H. zich van zijn troon en sprak over de schare bet absolutie-formnlier uit, waarvan het slot luidde »En moge de zegen van God, den Almachtigen Vader, van den Zoon en van den Heiligen Geest cederdalen en altijd op u rusten. Amen.'' MACBDOBilK. Volgens berichten uit Monastir is de Russische consul Rastkowsbi door een Turk met een geweerschot gedood, ten gevolge van een geschil ontstaan door de weigering om te salneeren. In het vilajet Monastir zijn thans 10,000 opstandelin gen 2000 strijden bij Castoria tegen de Turksche troepen. Militaire cordons beschermen Monastir. Ken ramp op zee. Uit Brightling in bet Engelsche graafschap Sussex wordt geseind Negen man, behoorende tot de bemanning van het Amerikaansche stoomjacht »Lorena", keerden Zaterdag nacht in een roeibootje van de knst naar het schip terug het bootje, geroeid door den veerman en een helper, zonk. De veerman en een matroos werden geredde negen anderen zijn verdronken. Kolonel Schiel. f Uit Reichenthal wordt gemeld dat de oud-kolonel van het Boerenleger Schiel aldaar den 8 is gestorven. Kolonel Schiel was een der helden en een der eerste slachtoffers van den Boerenoorlog. Hij was Duitscher van geboorte en kwam op jeugdigen leeftijd naar Transvaal en organiseerde daar een besteldienst in streken waar geen spoorweg was. Na den inval van Jameson werd Schiel door de Regeering naar Dnitschland gezonden om de nieuwste artillerie methoden te bestudeeren en na zijn terugkeer werd hij belast met het bouwen van forten te Pretoria en Johannesburg. Bij het uitbreken van den oorlog werd kolonel Schiel belast met het bevel over de artillerie en tevens stond hij aan het hoofd van een Duitsch vrijwilligerskorps. Maar hij nam Blechts korten tijd deel aan den oorlog. In den slag bij Elandslaagtewaar eenige honderden Boeren door duizenden Britten werden overvallen, braoht hij eerst met twee Nordenfeldt-kannon 12 Engelsche kanonnen tot zwijgen, maar de Boeren moesten eindelijk zwichten voor de overmacht en toen generaal Jan Kok doodelijk werd gewond, viel ook Schiel, die in de voorste gelederen stond, aan beide beenen gewond, neder. Hij werd gevangen en naar St. Helena overgebracht. Van zijne wonden herstelde hij nooit en hij is nu daaraan overleden, in den ouderdom van 42 jaren. Ook hij gaf een boek in het licht. Het loopt over het eerste gedeelte van den oorlog en zijne gevangenschap. (N. v. d. D.) Opstand In Kacedonli*. SALONIKA, 9 Aug. Bericht wordt dat Bulgaarsche benden vijftien Turksche dorpen in hot Okhrida-district in brand staken. Er werden talrijke slachtoff<rs gemaakt. De troepen kwamen eerst laat op het terrein. Het spoorwegstation te Zibeftche hebben de opstandelin gen door middel van dynamiet in de lucht doen 3pringen. SOFIA, 10 Aug. De vertegenwoordigers van^hetrevo- lutionnaire Macedonische comité zonden een circulaire aan de vertegenwoordigers der mogendheden te Sofia waarin zij te kenueu geven dat de Macedonische bevolking, in het nauw gedreven, gedwongen werd de wapenen op te nemen, en dat de stappen door de mogendheden gedaan om verbetering te brengen, alléén resultaat kunnen hebben wanneer een gouverneur-generaal benoemd werd, die nooit behoord heeft tot de Ottomaansche administratie, met goedvinden der mogendheden en onafhankelijk van de Porte, en wanneer een gemeenschappelijke internationale contröle wordt ingesteld met een uitgebreid recht van sanctie. De circulaire deelt vervolgens de redenen mee die deden besluiten tot de wanhoopsdaad van de in op stand verkeerende bevolking en de maatregelen, welke genomen kunnen worden om verder onheil te voorkomen. Het comité wijst elke verantwoordelijbgeid terug. Kaarten Harpertsz. Tromp. Den 10 heeft onze marine hulde gebracht aan de nagedachtenis van den luitenant-admiraal Maarten Har pertsz. Tromp die 250 jaren geleden is gesneuveld. Te Delft kwam eene deputatie van verscheidene marine officieren te ongeveer 11 nnr aan en werden ontvangen door den heer O, F. Gijsterti Hodenpjjl te Dellt en de heer Mr. P. A. R. van Kinschot, nit Rotterdam, beiden nakomelingen van Tromp. H. M. de Koningin en Prins Hendrik deden zich bij de plechtigheid vertegenwoordigen. Ook de Minister van Marine had als blijk van zijne deelneming in de hnldezijn adjudant afgevaardigd. In het kerkgebouw werd de deputatie ontvangen namens de Kerkvoogden en waren aanwezig de Burgemeester en Wethouders van Delft, hoofd-en subalterne-officieren der landmachteene deputatie van adelborsten en eene van matrozen der Marine benevens eene deputatie van den Bond van Oud-Onderofficieren. Toen allen rondom de tombe geschaard stonden nam de Sehout-bij-nacht Derkx bet woord en schetste Tromp in zijne beteekenis voor de Nederlandsche Zeemacht en in zijne deugden en als menacb. Het historische feit in herinnering brengend van voor 250 jaar vond spreker het alleszins denkbaar, dat toen algemeene verslagenheid heerschte en dat thans zoovelen waren opgegaan om de nagedachtenis van den grooten vlootvoogd te huldigen hier bij het graf van Maarten Harpertszoon Tromp. De schout-bij-nacht legde een lauwerkrans neder, waar mede de plechtigheid was geëindigd. De krans is 1 -1/4 Meter in doorsnede, nit natuurlijke lauwerbladen met witte leliën bjjeetgehouden door lint in de nationale kleuren. Een zilveren plaat bevat de volgende inscriptie »De Officieren der Koninklijke Marine aan den onvergeteljjken Lnitenant-Admiraai Maarten Harpertszoon Tromp10 Augustus 1653—1903". Doodslag. De beruchte Rotterdamsohe kermis is reeds met een moord ingezet. Eenige Hollandsche en Dnitsche schippers hadden in een bierhuis ruzie gekregen en werden op straat handgemeenwaarbij al spoedig de messen getrokken werden. De 25 jarige schipper B. Vlietstra zakte al spoedig ineen met steken in den buikhals en rugwaarbij hem de halsslagader werd doorgesneden. Naar het Ziekenhuis vervoerd is hij kort daarop overleden. De hoofddaderde 23-jarige Dnitsche schippersknecht C. F. W., thnisbehoorende op een Rijnschip te Fijenoord gelegenwerd gegrepen en in arrest gesteld. Hij bad zoo in het wilde om zich heen gestoken dat ook nog een omstander werd verwond. De verslagens Bonke Vlietstra was gehuwd en vader van 1 kind. Hij was als zeilschipper in dienst bij den hoer Köningsfeld. Het mes werd in beslag genomen. In dienzelfden nacht had op den Binnenweg een woordenwisseling plaats tnsschen een vijftal bootwerkers en een anderen bootwerker met zijn zoon, die gedurende de jongste staking wel gewerkt" hadden. Het vijftal wilde vader en zoon te lijf en de 17-jarige smidsknecht C. A. Vester wilde de vechtenden scheiden. Deze kreeg toen een messteek in den rngbij zakte in elkaar en moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Niemand der ooggetuigen heeft gezien wie de messteek heeft toegebracht. (Handelsblad). Ken lage daad. Te Amsterdam werd eenige dagen geleden een persoon door een jongen aangesproken die hem om een beetje vuur van zjjn sigaar vroeg. Toen hij het gevraagde gaf, kwam plotseling een knal nit de pijp van den jongen en werd zijn linker oog door bet vnnr bezeerd. De jongen zette het daarop op een loopen. Vermoedelijk heeft de jongen met opzet ontplofbare stoffen in zijn pijp gedaan De getroffene moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Men is den dader op het spoor. Dp hoi. Gisterenmiddag reed te 's Gravenhaee een volle om nibus, komende van de Weimarstraat, bij de Koningin Emmakade een kar, baladen met steenen, aan, de boom van den omnibus brak en de paarden sloegen op hol. In de Prins Hendrikstraat werd een dokterskoetsje omver geworpen. De koetsier van het koetsje viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eenige passagiers sprongen nit den omnibus en verwondden zich. De per- soneD, die waren blijven zitten, kwamen met den schrik vrij. Bij de Tasmanstraat werden de paarden tot staan gebracht. Men schrijft nit Arnhem aan het »N. v. d. D". In de vergadering, den 8, vanwege den „Bond van voormalig W.-ï.-A— S.-M.-personeel" hier ter stede gebonden is, naar wij vernemen, besloten tot het oprichten van een correspondentschap voor Arnhem en Omstreken. Veeitien leden gaven zich voor het lidmaatschap op. Met het oog op de mogelijkheid van eene binnenkort te treffen schikking tnsschen de Engelsche Regeering en de N. Z. A. S. M.kan het voor oud-ambtenaren en beambten van belang zijn zich aan te sluiten. Vanwege het IVoord-lIollandsch Comité ter propaganda van het „Vrije Socialisme" is den 9 eene groote provinciale meeting gehoudenten gunste van de »algemeeue werkstaking". Naar schatting ongeveer 1400 personen nit Amsterdam Haarlem, Rotterdam, Den Haag, enz., waien daartoe opge gaan naar Zaandijk, waar de heeren F. Domela Nienwen- hnis, G. F. Lindeyer en G. van Erkel spraken over anar chisme en algemeene werkstaking. De meeting werd begunstigd doer heerlijk weder en opgeluisterd door mnziek en zang. De »Vrije-Vronwen- Vereeniging, van Zaandam, bood den heer Nienwenhnis, een fraaien bloemenmand aan. Inbraak. Een bakker te Rotterdam, S. Koster, vermiste al gernimen tijd winkelwaren, als sniker, meel, boter, sneade enz. enz. en kon er maar niet achterkomen op welke wijze dit geschiedde. Den 8 's nachts nu stelden twee recher cheurs zich verdekt op en zagen te drie unr een persoon met een valechen sleutel naar binnengaan. Toen hij er na eenigen tijd weder uitkwam werd hij gegrepen en in het bezit gevonden van een hoeveelheid suiker, boter en gember. Het bleek te zijn de 27-jarige T. de K. een ge wezen knecht van den bakker. Hij bekende reeds drie maal op dergelijke wijze te zijn binnengeslopen. Hij is naar de strafgevangenis overgebracht. Te Schevenlngen waren den 7 eenige personen bniten het badterrain van de Maatschappij »Zeebad- Scheveningen'' aan het baden. Een hunner geraakte in gevaar en werd reeds door den feilen stroom medegeslenrd. Zes badlieden zwommen on middellijk naar den drenkeling en Gerrit Bringen, bijge staan door Arie Knoester, mocht dc voldoening smaken hem te redden. Alle zes de bedoelde badlieden toonden uitstekende zwemmers te zijn, Texel. Omtrent den brand te Ondescbild wordt nog gemeld dat het inwendige van de kerk veel door waterschade geleden heeft. De koperen lichtkronen geschenken van onze zeeheiden de Ruijter en Tromp had men gelukkig nog bijtijds in veiligheid kunnen brengen. Kliumen. Voor de aan de o. 1. school alhier vacee- rende betrekking van onderwijzer hebben zich 21 sollici tanten aangemeld waarvan slechts 5 reeds als zoodanig werkzaam zijnde overigen hebben na het verkrijgen hunner acte nog steeds geen plaatsing knnnen bekomen. De ZeerEerw. heer V. J. J. C. Leesberg, pastoor alhier, vertrok heden morgen met eenige dagen verlof uit deze gemeente, om Vrijdag middag feestelijk bij zijn terugkomst te worden ontvangen door de burgerij hetzij te voet of te paard, opgeluisterd door het fanfarecorps, bij welke ontvangst een aanvang wordt gomaakt met de feestelijke herdenking van het 25jarig priesterschap van Z.Eerw. op den 15 dezer. Stompetoren. In de den 8 dezer gehouden verga dering van de afdeeling Schermeer der Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd, bij de bespreking van den beschrijvingsbrief, besloten het voorstel van de afdeeling Zijpe niet te stennen. Tot afgevaardigde en p'aats ver vanger naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren D. de Boer en W. Hartog en naar de vergadering van Hollands Noor derkwartier de heeren D. de Jong en P. Olij. Naar aanleiding van de ingekomen circnlaire van Hollands Noorderkwartier betreffende de standplaats van den veever- loskundigo Plas, werd besloten aan het bestuur van Noor derkwartier hiervoor Alkmaar aan te bevelen. Inplaats van den beer V. Schoen, die als zoodanig niet meer in aanmerking wonschte te komen, werd tot secret.- penningmeester der afdeeling benoemd de heer K. Schoone en tot lid van het bestuur de heer K. Kalis. Wcstgraftdijk. In deze gemeente heeft zich een geval van typhus voorgedaan. De Rijp. De gemeenterekening over 1902, onlangs bij den raad ingediend sluit met een batig saldo van f 527,79. De ontvangsten bedroegen f 19144,87 en de uitgaven f 18617,08. Deen pensioen voor ontslagen M. IJ. S. 51. personeel. Het vroegere personeel der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij is van meening dat het ook nu nog, na het ontslag ten gevolge der werkstaking recht hoeft op of deel kan nemen in het pensioenfonds der H. IJ. S. M. Men verzekerde ons dat deze meening ge grond is op een artikel van de desbetreffende bepaling, en verklaarde desnoods langs rechterlijken weg toepassing van dat artikel te znllen eischen. Blijkens mededeeling, door de directie der II. IJ. S. M. aan ons verstrektis deze meening echter eene dwa ling. Wel bestond de bepaling indertjjd, maar zij werd reeds geruimen tijd vóór circa 10 jaar, opgeheven. (N, R. C Killclens. -Thans is (onder dagteekening van 1 Ang. 1.1.) door de Ministers van Oorlog, Marine en Biunonlandsche Zaken aan de Tweede Kamer medegedeeld dat krachtens mach tiging van H; M, de Koningin het nog aanhangige wets ontwerp tot bet onder de wapenen honden van ingelijfden bij de militie te land door hen wordt ingetrokken. Het Nationaal Comité van steun aan miliciens meldtdat het er in mocht slagen304 miliciens te plaatsen, terwijl nog 215, het grootste deel behoort tot de lichting 1902, zonder betrekking zijn. Volgens de »N. R. Ct." wordt tegenwoordig weder drnk gezocht naar gond op het wrak der >Kutine", bij het eiland Terschelling. De moeite wordt echter niet beloond. Vee-uitvoer naar België. de maand Jnli zijn nit Nederland langs het grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 184 stuks fokvee en 2860 stuks slachtvee, ter waarde van 346.000 francs. Van het fok vee werden in de quarantaine-stallen 23 stuks afgekeurd en naar Nederland teruggezonden. In STAATILOTBB1J. 2de klassele lijst10 Ang. 2e klasse, 2e lijst11 Ang. Mijnh. de Red. Beleefd verzoek ik u onderstaande regelen te willen opnemen in uw veel gelezen blad; het is een gedeelte nit een beschrijving, »Hoe knnnen wij de opbrengst van ons vee verhoogen", voorkomende in ^de Veldbode" van 1 Aug. 1903. »Een ander pent betreffende de voedering der dieren is het drenken, waarbij steeds gevulde drinkbakken niet genoeg kunnen worden aanbevolen. Deze toch stellen de dieren in staat naar behoefte steeds voldoende water van goede temperatuur te kunnen krijgen. Grootendeels is de inrichting zeker bekend, waarbij door een Bysteem van gecomnniceerende vaten tnsschen twee koeien een drink bak is geplaatst, waaruit de dieren naar verkiezing knnnen gebruiken. Bij de gewone manier van drenken zijn ze gedwongen in 2, zelden in 3 keer per etmaal in haar be hoefte aan water te voorzien. Ze moeten daarbij op een maal zeer groote watermassa's opnemen, meer dan voor haar behoefte goed is, vooral ais ze in den winter te koud water krijgen. Bij de andere inrichting drinken de d'eren zooals men waarnam dikwijls 2024 keer per etmaal. Ze nemen daarbij natuurlijk kleine hoeveelheden, 't Spreekt, dat dit voor den gezondheidstoestand veel beter is. Nadeelen van het systeem zijn niet opgemerkt; ook bij voedering van groenvoeder niet. Böokhaus beweert zelfs, dat de melkproductie per koe met 100 Liter per jaar toenam. De invoering van een dergelijk toestel voor het drenken kan dus niet warm genoeg aanbevolen worden 't is volstrekt niet dunr en laat zich zonder verbouwen in iederen stal aanbrengen, enz." In aansluiting met het bovenstaande dient te worden vermelddat in Noord-Holland reeds 4 inrichtingen als bovenbedoeld met goede resultaten in werking zijn. Inlichtingen bezorgt ondergeteekende. U. M. de R. dankende voor de opname teeben ik, Hoogachtend, Nienwe Niedorp, Ang. 1903. J. KRUIT Jr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2