Buitenland. Telegrafische Berichten. Laatste Berichten. Nederland. dergelijke regeling in sommige gevallen in zijn hand hondt. De heer Bosman acht dat verstandig. De omstan digheden dienen bjj elk geval in aanmerking te worden genomen en men dient wat vertrouwen te hebben in de billijkheid van den raad. De heer d e W i t gelooftdat het verzoek in verband staat met de verandering van de Heilooërbrngwelke verandering in de lucht hangt. Voor dit geval alleen zou hij de gevraagde bepaling willen maken. Verschillende leden achten het ook niet gewenscht in dit opzicht den raad te binden. Het voorstel van den heer de Wit wordt daarna met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Voor de heeren de Groot en de Wit. De andere artikelen geven geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen. De heer Kraakman vestigt er de aandacht op, dat de duur van de coneessie voor de lijn Station—Steenen- brug in overeenstemming wordt gebracht met die van de zijlijn een gunst die de gemeente ongevraagd toestaat. De concessievoorwaarden worden daarna en bloc zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rondvraag. De heer UiteDbosch herinnert er aan dat B. en W. hadden toegezegd in de vergadering van 6 Mei j.l. dat zij spoedig zouden dienen van advies op het adres van de wed. Haker. De Voorzitter vraagt den secretaris daarvan goede nota te nemen en belooft in de volgende zitting dat adres aan de orde te stellen. De heer Kraakman zou willen weten ofde Voor zitter, indien een vergadering vóór 1 Sept. noodig is, zon kunnen mededeelen of dat over 8 of 14 dagen zal zijn. Do Voorzitter kan dat niet beslist zeggen. De heer de Groot vestigt de aandacht op de wa- terverversching in het slootje langs het schelppad, het is gebleken, dat die verversching zeer wel mogelijk is, als de hand er maar aan wordt gehouden. De heer Kraakman beveelt B. en W. aan daar vooral bet oog op te honden. Niemand meer het woord verlangende wordt de ver gadering gesloten. HKIitlIË. Antwerpen viert deze week het honderd jarig bestaan zijner dokken. Het Fransche gouvernement zond twee oorlogsschepen als bewijs van belangstelling en om luister bij te zetten aan de feesten. DUlTSClIUAKiB. De Keizerin is den 10 in Silezie aangekomen, om de plaatsen te bezoeken, die het meest door de vreeselijke overstroomingen geleden hebben. De Keizerin, die overal met warme vreugde werd be groet, scbonk giften van 10,000, 5000 en 2000 Mark. Naar verzekerd wordt is de Prnisische Kroonraad bijeen geroepen in verband met deze ernstige ramp. Een telegram van Berlijn aan de »Morning Leader" meldt, dat de Westfaalsche mijnwerkers zich gereed maken meetings te houden, om te protesteeren tegen de werke- loosheid der regeering, in zake het nemen van maat regelen tegen de ellende, veroorzaakt door verschillende ziekten, waar velen van hen aan lijden ten gevolge van hnn werkzaamheden onder den grond. Een dezer kwalen," waarvan een der symptonen is de aanwezigheid van wor men in de ingewanden, werd jaren geleden door vreemde mijnwerkers meegebracht. Vijf jaar geleden verklaarden de geneesheeren daar ter plaatse, dat bet hnn niet mo gelijk was de ziekte afdoende te bestrijden zonder regee- ringshnlp. In het Ruhr- district alleen telt de ziekte 50.000 slacht offers onder de mijnwerkers en de ontevredenheid is dien tengevolge groot. FBAKKB1JH, Een tweede spoorwegongeluk, nage noeg gelijk aan het eerste, maar gelnkkig zonder de ont zettende gevolgen, bad eveneens bij de »Metropolitain", den 11 's avonds plaats. Twee vrouwen werden gewond. De deelneming in de vreeselijke ramp is algemeen. De begrafenis der slachtoffers vindt plaats op kosten van de stad Parijs, opdat deze last niet zal drukken op de bloedverwanten van de verongelukten, meestal arme werk lieden. De prefect van politie heeft nog vóór het begin der enqnöte een bedrag van 950 fraucs doen toekomen aan 28 behoeftige gezinnen van omgekomenen. De vlaggen op de prefectuur van politie en op het stadhuis zijn halfstok geheschen, ten teeken van rouw. De President der Republiek, die buiten vertoeft, heeft den heer Lépine telegrafisch verzocht, hem de namen der slachtoffers, de omstandigheden waarin zij verkeerden, alsmede de gesteldheid in hunne gezinnen op te geven. Tevens verzocht de heer Loubet den prefect der Seine, aan den gemeenteraad te melden, dat hij van harte deel neemt in de smart der bevolking van Parijs. De justitie is het onderzoek naar de oorzaken van het onheil met ijver begonnen. Koning Edward droeg Lord Lansdowne op aan de Fransche Regeering, door tnsschenkomst van den Engel- schen gezant te Parijs, zijn leedwezen en innige deel neming uit te spreken met het ongeluk te Parijs. De lord-mayor van Londen zal een inschrijving openen ten bate van de nagelaten betrekkingen der dooden. De Hnmbert-zaak komt nog niet veel verder. De president ondervroeg Romain Danrignae en Frederic Hum bert. Daarna hoorde hij Théièse Humbert over bet be staan der Crawfords en het kasteel Marcotte, dat tot nn toe onvindbaar bleef. De antwoorden van Thérèse waren steeds onsamenhangend en brachten geen enkele opheldering, daar zij elke uitlegging tot later verschuift. De werkstaking der dokwerkers te Rochefort duurt nog voort, doeh de ernstige ongeregeldheden, waarvoor ge vreesd werd, bleven achterwege. Te Hennebont werden de plegers der jongste geweld dadigheden eerst veroordeeld maar reeds denzelfden avond werd hen in eene nieuwe rechtszitting gratie ge schonken. Den volgenden dag werd den stakers boven dien meegedeeld dat hunne eisch om loonsverhooging was ingewilligd. Het werk werd dadelijk hervat. ITAIilK. De Paus hield den 10 een mis in de kleine kapel, waarin zich een honderdtal personen bevonden. De Pans voelde zich lichtelijk ongesteld, en begaf zich na eenige oogenblikken te hebben gerust, weder naar zijn vertrekken. De geneesheer schreef deze ongesteldheid aan vermoeienis toe, maar latere berichten melden dat Pans Pius X zich gedrukt gevoelt en terug verlangt naar de frissohe zeelucht van Venetië. Dr. Lapponi moet dan ook erkend hebben dat zijne gezondheid lijdt door het klimaat van Rome. BSAClMDOlSIIi. De Temps ontving een telegram uit Belgiado, waarin melding gemaakt wordt van een ver schrikkelijke dynamiet-ontploffing, welke bijna het grens station Zwetche, tusschen Yranja en Servië en Usknb, in de lucht deed vliegen. Het dynamiet bevond zich in een valies, aan twee Bulgaren in bewaring gegeven. Te Sofia is bericht gekomen dat de opstandelingen de groote brug bij Gheogholi, op de spoorlijnSalonika Usknb, over een lengte van vijftig a zestig meters in de lucht deden springen, Berichten van Hussein-pasja van den 10 melden, dat de opstandige beweging dagelijks toeneemt. De jonge mannen uit alle Bnlgaarscbe dorpen vluchten naar het gebergte, waar zjj zich bij de benden aansluiten. Ook in het vilayet Salonika breidt de beweging zich nit. Officieel wordt gemeld, dat de Bulgaren 150 dooden verloren in den slag bij Sorowitch. SERVIE. Den 10 zijn de kinderen van Peter I van Servië in Belgrado aangekomen. De Koning zelf baalde hen van het station af en ook de ministers en het corps diplomatique waren daar aan wezig. Het eerst werden de prinsen toegesproken door den minister-president, die zich in het bijzonder tot den Kroonprins wendde. Daarna beantwoordde deze de toespraak in het Servisch, waarop zich de prinsen aan het volk vertoonden, dat hen levendig toejuichte. Dadelijk daarna reden de vorstelijke personen onder het gejuich der bevolking naar de kathe draal en van daar naar den nieuwen Konak, het paleis, waarin de koning en zijn familie verblijf honden. Drie hevige, elkaar kort opvolgende aardschokken zijn in Ulssabon gevoeld, vergezeld van hevig onder- aarsch gerommel, in den nacht van den 9 op den 10. De menschen, door panischen schrik bevangeD, vluchtten op straat. Ongelukken kwamen niet voor. Op verschil lende plaatsen braken ruiten. Een woesteling. Te Esch, in Luxemburg, heeft een slagerknecht van het «abattoir", die door den directeur was wegge jaagd, in zijn woede daarover mot een groot mes, alle voorbijgangers aangevallen, die bij ontmoette, en drie menschen gedood letterlijk aan stukken gehakt. De moordenaar, een Dnitsch desertenris over de Fransche grens gevlucht en nog niet gevat. Vulkanische uitbarstingen. Uit zekere verschijnselen in den laatsten tijd waar genomen, meent het »Berl. Tagebl." te kunnen voorspellen, dat men óf reeds een dezer dagen óf den 22en dezer maand een uitbarsting van den Vesuvius verwachten kan. In het midden van Juli verscheen in genoemd blad een opstel van dr. Arthur Stentzelwaarin deze geleerde voorspelde dat voor het noordelijke halfrond en vooral voor Italië, de 24e Jnü een gevaarlijke datum zon zijn. En werkelijk had den 21e in Syracuse een aarbevmg plaats en den volgenden dag begon de Vesuvius gloeiende steenen nit te werpen. Twee dagen later ontstonden nieuwe kraters op dezen berg en een lavastroom van 60 meter breed en tien meter hoog spoot op. En nog geen maand maand later kwamen werkelijk in een deel van het noordelijk halfrond vulkanische uitbarstingen voor. Het schijnt dusdat men wel met eenige zekerheid de werking van vulkanen kan voorspellen. Ramp op Martinique. Uit Fort de Francehoofdplaats van de Fransche bezetting Martinique in West-Indië wordt gemeld dat in den nacht van 8 op 9 dezer een cycloon het eiland geteisterd heeft. De schade is aanzienlijk. Vele schepen strandden. Gedood werden te Trinité 7 menschen en te Fort de France 1 mensch. De nieuwe dorpen Tivoli-Recnlé, Thonrnois en Fond Hais zijn geheel verwoest en 5C00 menschen, die bij de vnlcaansche uitbarsting van verleden jaar uit hunne wo ningen werden verdreven, zijn thans opnieuw van hnn onderkomen beroofd. Te Philadelphia (V.S.) is Zondag tijdens een voetbalwedstrijd een dicht bezette tribune bezweken. Vier menschen werden op slag gedood en ongeveer 150 gewond of gekneusd. §poorwegramp te Parijs. Een ontzettende spoorwegramp heeft den 11 te 7 uur 's avonds te Parijs plaats gehad. Een ledige trein van de „Metropolitain den electrisehen voor een groot gedeelte onderaardschen spoorwegbestaande uit eenige wagens raakte in den tunnel tnsschen de stations Conronnes en Mémilmontant in brand. De machinist er van en de andere treinbeambton vluchtten tijdig den trein aan zijn lot overlatende. 'Maar een andere trein, vol reizigers, welke achter den eersten aankwam zag zich daardoor den weg versperd en was gedwongen stil te honden, niet ver van het station les Conronnes. In een oogwenk was het gewelf vol rook. Het treinpersoneel, dat het gevaar inzag, maakte alarm en nn volgde een algemeene vlucht en een verschrikkelijke paniek die verergerd werd door den rook en de heete lachtdie van de zijde waar zich de stationsuitgang bevond nit den tunnel kwamen stroomen. Tal van passa giers drongen in volle duisternis op naar het tegenover gelegen gedeelte van het station waar geen uitgang is, stootten daar tegen oen mnar en vonden er een versehrik- kelijken dood. Eerst om 5 uur slaagde de brandweer er in den tunnel bij het station Mémilmontant binnen te dringen wegens den dikken rookzij vond 7 lijken. Kapitein Chairière drong trots den dikken rook den tannel binnen, doch keerde onmiddellijk terug. Zijn helm stond in brand. Gevolgd door eenige manschappen keerde hij in den tnnnel terug, waaruit thans brandweermannen kwamen, lijken dragend, die naar een omnibus-bureau worden gebracht. In dien tijd drong ook de brandweer van bet station aan Rue des Conronnes in den tnnnel, maar het was haar onmogelijk de lijken, die zij zag, te naderen, zoo dik stond de rook en zoo gloeiend was de hitte. Te vijf nnr kwam de prefect van politie uit den tnnnel terng in het station aan de Rne des Conronnes; het was nog moeielijk er in te komen, daar een gedeelte van den weg in brand stond. 's Morgens om half zeven had men te yoorschijn ge haald 84 lijken. De aanblik van de ljjken der personen, die het leven verloren, is vreeselijk. De lichamen opgezwollen al de reizigers hebben den dood gevonden door verstikking. De onderaardsche gang is in brand geraakt. Over de vloersteenen liggen hoeden, parapluies en kleedingstukken. De kussens der wagens liggen vaneen gereten. Men veronderstelt, dat een verschrikkelijke worsteling heeft plaats gehad tusscben de slachtoffers, de wanden der mnren zijn met bloed bespat. Het herkennen der lijken aan de Morgne levert een aangrijpend schouwspel op. Talrijke ljjken zijn neergelegd in de stadskazerne, die in een lijkenhuis veranderd is. De bevolking van Parijs is zeer onder den indruk. De minister-president, de heer Combes, vergezeld door den heer L'Epine, hoofd der politie, bezocht de Morgue. De brandweermannen hebben bewonderenswaardige blijken gegeven van heldhaftige plichtsbetrachting. Het aantal dooden is volgens de laatste opgaven 84; onder de dooden is geen vreemdeling noch iemand van eenige bekendheid. 13 Augustus. Zuider- en Oosterafd. van Borneo. Het »Alg. Hdbl." kreeg de volgende telegrammen uit Batavia «Goesti Arsad heeft zich met vrouw en kinderen en enkele volgelingen te Bandjermasin overgegeven.'' (Er is hier sprake van een opstandeling, die, naar men zich herinnert, als hoold van het verzet in de Bovenlanden van Bandjermasin, onzen troepen in de laatste twee jaar in de baart van Poeroek Tjahoe heel wat te doen heeft gegeven.) De inneming van Poelau Tengah. BATAVIA, 12 Ang. Poelau Tengah is genomen. De verdediging was bewonderenswaardig; vrouwen en kinde ren vochten mede. De vijand had driehonderd dooden. Aan onze zijde werden 6 minderen gedood, vijftig gewond. Luitenant Ledeboer werd bij het doorzoeken van hnizen door vronwen gedoodluitenant Bronwers licht gewond. (Luitenant L. V. Ledeboer werd 1 Angs. 1901 tot 2e luitenant bij het O.-I. Leger aangesteld hij was 25 jaar ond. Luitenant G. R. Bronwersdie eveneens in 1901 tot officier benoemd werdis 24 jaar oud.) S GRAVENHAGE 13 Augustas 1908. Expeditie In Horintjt. Officiëel. In Korintji is den 9 dezer Poelau Tengah na eene hardnekkige verdediging genomen. Ge sneuveld zijn drie militairen beneden den rang van officier gewond zijn 1 officier en 29 militairen beneden den rang van officier. Driehonderd vijanden zijn ge sneuveld. Den volgenden dag is bij de doorzoeking der hnizen gedood 1 officier en gewond 2 fusiliers; overigens is alles geheel rustig. Ult liet Brltschc lloogerliuis, LONDEN, 12 Aug. Het Hoogerhuis nam heden in derde lezing de Transvaalsche leeningwet aan. Tijdens de beraadslagingen deelde lord Onslow mede dat het voorstel van de Regeering aan da aandeelhouders van de Ned. Z.-Afr. Spoorwegmaatschappij nog niet is aangenomen maar of het voorstel wordt aangenomen of niet, er zal niet meer geld worden gegeven. Be opstand In Macedonië. SOFIA, 12 Ang. Het Bnlgaarsche departement van bnitenlandsche zaken heeft zeer verontrustende berichten ontvangen van zijn agent te Ueskjneb. Eiken dag komen de Mahomedanen in de moskeëen bij elkander; men vreest dat zij zinnen op Christenmoord. In officieele kringen wordt gezegd dat slechts de tns. schenkomst van de mogendheden een ontzettende ramp kan voorkomen. BELGRADO, 12 Ang. Uit Saloniki wordt gemeld dat uit Monastir 130 gewonde Turksche soldaten zijn aangekomen. Bij Ostrovo zijn 800 opstandelingen omsingeld door Turksche troepon. Men verwacht dat de aanval heden zal beginnen. De opstandelingen hebben te vergeefs getracht Monas tir in brand te steken. Uitbarsting van den Vesuvius. ROME, 12 Avg. Een telegram aan de »Tribuna« meldt dat de krater van den Vesuvius gescheurd is en een lavastroom doorlaat, die waarschijnlijk de zuidelijke hel ling zal afdalen. De scheuring had plaats bij zeer sterke ontploffingen. Hofberichten. Prins Hendrik heeft zich den 11 voor een achttal dagen naar Mecklenburg begeven om aldaar eenige dagen bij zijn moeder te verblijven en te kunnen deelnemen aan het feest dat te Wismar gegeven wordt ter gele genheid van de hereeniging van deze stad met Meckien- burg-Sehwerin en het Dnitsche rijk. Ontslagen. Door slapte in de werkzaamheden! bij de ijzeren scheepsbouw hebben aan »De Schelde" te Vlissingen ruim 70 werklieden ontslag gekregen.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2