Nederlan d. Buitenland. Niemand maakt het zich zóó gemakkelijk met zijne slaapstede als de neger. Hii rolt zich als eene kat ineen en slaapt rustig, waar hij maar eene plaats vindt om zich neder te leggen. Uit het net gevallen. Gedurende de kermisfeesten in de Sociëteit te Bot terdam, verricht de wielrijder en balancenr Gronjé Boston allerlei duizelingwekkende toeren op een staaldraad van 280 voet lengte, gespannen tnsschon twee masten van 75 voet hoogte. Voor de veiligheid van de toeschouwers op de plaats is een net gespannen 8 meter van den beganen grond waarin den 13 de 47-jarige werkman Joh. Smit werkzaam was om het net met bindtouw vast te maken aan ijzeren roeden, toen plots ÜDg een verbindingstouw brak en Smith nit het net viel. Met een zware schedelbreuk en gebroken rechterdijbeen werd hij opgenomen en per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. De man verkeert in levensgevaar. Het ongeluk te Putte. Omtrent het rijwielongeluk met doodelykon afloop te Putte (N.-B.), schrijft men nader, dat de onvrijwillige dader, de heer C. Geerts uit Belgisch Putte, zich het ongeval zoodanig heeft aangetrokken, dat hij van schrik ernstig ongesteld is geworden en aan de gevolgen is overleden. De milicien, die zich op het schietterrein bij Assen ernstig verwondde bij het afschieten van een geweer, moet voortaan het rechteroog missen en is nu voor den verderen dienst ongeschikt verklaard. Ongeluk In een speeltuin. Een vrouw, die in een speeltuin t3 Haarlem heden naar het schommelen stond te kijken, kreeg den schommel tegen het hoofd. Bewusteloos opgenomen, is zij eenige uren later overleden. Barslngerhorn. De opbrengst van het karwei- zaad is in de polders Waard en droet zeer slecht. Van 20 tot 25 baaltjes is do opbrengst, en zelfs nog lageranders wordt in deze polders 30, 35 tot zelfs 40 baaltjes per heet. geoogst. Een aanmerkelijk verschil dus en de prijs is niets hooger. Het departement HolhornBarslngerhorn gaat steeds in ledental aebternit en is thans gedaald tot 17 leden slechts enkele jaren geleden was het getal nog da helft grooter. Het vorig jaar werd de gelegenheid opengesteld om als buitengewoon lid toe te treden, tegen f 1 inplaats van f 3 contributie; tot heden werd van deze gelegenheid geen gebruik gemaakt. Te wenschen is het dat hierin bij den aanvang van het winterseizoen eene verandering ten goede komt. Typhus. Te Ouderkerk a./d. IJsel is typhus epidemisch heerschende verklaard. Moor den bliksem gedood. Te Bndel op de Weertsche heide is een onbekend man door den bliksem gedood. Aardappelziekte. Men schrijft van Texel De aardappelziekte begint zich meer en meer te open baren op sommige plaatsen is ruim de helft der knollen aangetast. De vele regens oefenen op de qualiteit een ongunstigen invloed. De verschillende koolsoorten beloven eene goede opbrengst. De opperwachtmeester G. V. bij de cavalarie te lfaarletu bij wien onlangs een begin van brand uit brak is in hechtenis genomen wegens vermoeden van brandstichting en verduistering van een bedrag van rnim f 500, bestemd voor de uitbetaling van soldij. Het heette, dat dit geld na den brand uit de woning verdwenen was. Petroleum plaag. Op het terrein der Gemeentegasfabriek te Rotterdam is den 13 een 6-dnims bnis gesprongen, welke van een reservoir op 't achterterrein 's avonds petrolenm op het voorterrein aanbrengt. Ten gevolge daarvan spoot de petrolenm uit den grond, alsof daar een bron was ontstaan. Een groote hoeveelheid petrolenm zocht haar nitweg in riolen, die nitmondeD in een sloot, met het gevolg dat zoodanig gebrandmerkt, maar al zijn handelingen waren kinderspel als men de frivoliteit der jengdige officieren er tegenover stelde. Allerlei epitheta werden de rijschool naar het hoofd geworpen, nitdrnkkiDgen zoo sterk, boos aardig en uitgezocht brutaal dat de welvoegelijkheid verbiedt ze hier over te nemen. Ook dit artikel werd bij Kasten voorgelezen nadat de kellners weggezonden en de deuren gesloten waren. Met gedempte stem werd het voorgelezen. De sigaren gingen nit en de pommery werd warm. En in het artikel stonden namen Namen vSporleder Krosseck Zerbst Graf Rohrbock Bleek en ontsteld drongen ze om den kleinen Zestow die het artikel voorlas. vBen ik ook genoemd »En ik?" »Ik »NeenNeenJij nietEn jij nietEn Heiden- stamm ook niet. Neen, kalmeer toch een beetje 1" Sporleder zat als een wassen beeld en de altijd opga wekte Rochns Robrbeck wist geen enkel grapje meer. »Ik ben bij deze geschiedenis het meest betrokken natuurlijk als altijd. Een onaangenaam geval het kost me nog een nieraandoening.'' De eenige troost was dat: »dit smerige blad door geen enkelen ministercommandant of generaal gelezen zou worden. Niemand zou dit artikel onder de oogen krijgen en als niemand er iets van wist of hoorde bestond er geen grond voor zooveel opgewondenheid." Een meening waarmede allen zich eens verklaarden. Armeargelooze rijschool Den volgenden dag stond het artikel in alle couranten Afgedrukt, nagedrukt, een beetje verzacht of veranderd maar overigens liet het aan duidelijkheid niets te wen schen over. Toen begon de rijschool zenuwachtig te worden. Eiken dag bracht de een of andere courant nieuwe bijzonderheden. Eiken dag. üit zelfbehoud was men genoodzaakt alle couranten in een ommezien het geheele water met een dikke laag olie was bedekt en een onaangename genr zich door een groot gedeelte der stad verspreidde. Dadelijk na het springen der buis zjjn werklieden der waterleiding ontboden om de breuk te herstellen. Er bleek een groote scheur in de pjjp ontstaan te zijn, wellicht door grondverzakking. Ter verversching van het water in de sloot werd een stoompomp van gemeentewerken op hst terrein der gas fabriek in werking gesteld. Daar het water der zwemschool aan de Boompjes met een petrolenmlaag u as bedekt, was de directie voornemens de inrichting te slniten. Door de riolen moet de vloeistof in de Maas gekomen zijn. Veehandel in Vriesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was behoorlijk. Vooral de aanvoer van stieren voor de slachtbank was groot. De handel in melk- en rundvee was tamelijk goed daar geen bnitenlandsche kooplieden aanwezig waren, liet de omzet geen drukken handel zien. In vette koeien was de handel vrijwel in één doen pryzen voor eerste quali teit zeer hoog, voor mindere soorten in verhouding eer wat lager. Vette kalveren goed gevraagd voor export en hooger in prijs. Ook naar nuchtere kalveren wel vraag, met stijgende prijzen. Over het geheel was de handel in wolvee niet bijzonder opgewekter was weinig vraag, terwyl de aanvoer, grooter was dan eenige weken geleden. In vette varkens kalme handel, doch mot vasten onder toon, zoodat de prijzen steviger waren. Voor export-biggen bestond goede vraag de Engelsche markt kwam met betere prijzen af, hetgeen hier zijn in vloed deed gelden. De aanvoer was: 1200 melk- en kalfkoeien, 200 stie ren, 150 koeien, 400 vette kalveren, 500 nuchtere kal veren, 1600 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 800 vette biggen, 200 magere varkens, 600 kleine biggen De prijzen zijn: vette koeien, le kwal. 3031»/2 ct., 2o kwal. 27—29 ct., 3e kwal. 22-24 ct., vette kalveren 26 361lï ct., vette schapen 2325 ct., vette varkens 1819520 et., Londensche biggen lö'/a—17'/2ct., alles per i kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f 260, pinken f 55—f75, nuchtere kalveren f 7,—f 10è, weidaschapsn f 19 f 23, lammeren f 10—f 14,50, magere varkens f 38—f 54, jonge biggen f 1.10 f 1.30 per week. (N. v. d. D.) Eenige landeigenaars in den Hemnesserpolder hebben aan hunne pachters algeheele kwijtscholding van de huur geschonken, wegens de totale mislnkkig van den hooioogst door de jongste overstrooming. Koninklijke Militaire Academie. De Minister van Oorlog brengt nader ter kennis, dat met wijziging van de aankondiging iD de St.-Ot. van Vrijdag 31 Juli 1903, No. 177 de volgende cadet ten der Cadettenschool voor eene plaatsing bij de Koninklijke Militaire Academie in aan merking komen voor a. Infanterie hier te lande: J. Visser, J. H. O. van Reenen, Jhr. W. F. de Villenenve, R. C. van der Garden, L. J. Schmidt, H. W. E. Cramer. b. Cavalerie hier te lande: W. van der Mandele, Jhr. L. M. van Reigersberg Versluys. c. Artillerie hier te landeJ. W. van der Breggen, N. T. Carstens, A. M. R. Bijleveld, J. M. de Kmyff, W. J. T, Haitsma Muiier, J. W. de Kolf, E, J. A. van Bljjeu- burgh, B. H. Bommezijn. d. Genie hier te landeA. Terkuhle, J. de Ronde Bros ser, G. W. A. W. Lntjens. e. lnjanterie in Nederlandsch-lndiëH. van Veen V. Dersjant, C. J. la Rivière, F. H. Cheriex, F. T. Steen- meijer, A. L. Samson, H. A. Ribbius, G. W. J. Moorrees, J. D. A. Gnmstor, S. C. T. van der Paardt, G. Keers, F. Masthoff, C. E. W. de Haan, R.H. Hofman, f. Cavalerie in NederlandschelndiëM. Brevet. g. Artillerie in Nederlandsch-lndiëJhr. G. M. E. van Snchtelen, J. Boodt, A. J. Maas, G. T. Slothouber, A, M. Sonins, J. J. Bendeker. h. Genie in Nedertandsch-lndiëJ. K. Brnynis, J. H. W. Immink, J. F. Beekman, P. H. W. Sitsen. die mee in handen kon krijgen, door te vliegen. Het hoofdartikel, het politieke deel, gemengd nieuws, in de verborgensle hoeken dier bladen vond men berichten en zwart op wit stonden za ke zware aanklachten, dat menig een aan zichzelf begon te twijfelen. Tot in de kleinste provincioblaadjes werden ze overgenomen en vaders moeders ooms en verdere familieleden raakten met de zaak bosend. Vaders en voogden kwamen zelfs van Lithauwen naar Hannover om persoonlijk een onderzoek in te stellen en ervoeren tot hnn groote geruststelling, dat maar een heel klein deel van de rijschool vastzat in de klauwen van Abu Becker. Eveneens bleek het dat als bij alle sensatie- berichten de geruchten op ongehoorde wijze waren over dreven. »Den 3 Mei," zoo berichtte de »Hannoversche conrier", »zal bet proces van John Becker voor het gerechtshof hier ter stede in openbare behandeling komen." Openbare behandeling. Den derden Mei. Over drie weken. Openbare behandeling Rochus Rohrbeck drong geen pommery meer en liet zijn sigaren staan. Hij kwam ook niet meer bij Kasten en verkeerde veel met juristen, waarvan hij er eenige nit zijn Heidelberg- scben tijd kende. Aardige menschen," zeide by tot Joseph, »en vervloekt slim en geslepen. Was ik destijds maar in Heidelberg gebleven en jurist geworden! Het was mijn plan, waar achtig het was mijn plan. Dan had ik veel geleerd, ver vloekt veel en zon nooit in de klauwen van dien scha vuit ziju gevallen. Jy moet ook voorkomen, Joseph, als getuige. We komen allen voor. Ieder die iets met Abn te maken gehad heeft. Hoe zon men daar moeten ver schijnen Wat denk je? In groot tenen?" Of hoe anders »Ik weet het niet." »Ik zal er naar informeeren en het je zeggeD. Kom van avond eens bij Michaelis, daar zijn we te vinden. Een paar advocaten, asssssoren, enz. Goede menschen, Ongeluk. De bierbronwersknecht C. Jongeneelen, werkzaam bij den heer J. van Gastel te Etten (N.-B.), had het ongeluk in den kokenden brouwketel te vallen en zich daarbjj zoodanig te branden, dat hij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Stoiupctoren. Op de tentoonstelling teZntphen, is dezer dagen door den heer K. Schoone alhier, met zijn hond Bruno" den tweeden prijs behaald. Sint Maarten. Den 11 dezer vergaderde alhier het Bestunr van het Begrafenisfonds, in 1848 opgericht te Eenigenbnrg. De heer J. Keyser als commissaris aan de beurt van aftreding werd herkozen, waarna werden onder zocht en goedgekeurd de rekeningen over 1902, aanwij zende die van het begratenisfonds een ontvangst en uitgaaf resp. van f 842,21 en 637,60j, saldo f 204.60U Voor het fonds van toelage waren die cijfers f 219.50. f 84.261- en f 135.23J. Van de aanwezige kasgelden zal f 300 worden belegd waardoor het rentegevend vermogen van het fonds ver hoogt tot f 5400. Door den gunstigen stand der kas kon ook voor dit jaar de nitkearing met 10 procent worden verhoogd. Besloten werd eene poging te doen tot vermeerdering van het ledental. Mudkarspel. In deze gemeente is eene vervolging ingesteld tegen v. D. te Znidscharwonde, wegens het ple gen van onzedelijke handelingen met een meisje, beneden den 16 jarigen leeftijd. 3TAIiIM. De »Osservatore Romano" wijst in een officieus artikel op 's Pausen recht om vrij te blijven van de pressie van de pers, welke pressie de waarde en be- teekenis van zijn toekomstige daden zon kunnen wijzigen en de openbare moening op een dwaalspoor zou kunnen brengen bij de beoordeeling van die daden. De »Osservatore" verzoekt daarom den politieken bla den des Pausen daden eerbiedig af te wachten en zich inmiddels te onthouden van commentaren en voorspel lingen die vooroordeelen zonden kunnen wekken. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Pans lniden gunstiger. MACMMMAII3. Uit Salonika van den 12 de vol gende telegrammen ontvangen: De spoorwegbrug bij Guergheli en de goederenloods van het station te Zibeftche zijn door middel van dynamiet vernield. De opstand breidt zich meer oostwaarts nit. Volgens de laatste berichten zün Monastir, Klisnra en Pissordere den 8a jl. door opstandelingen genomen. Een zwaar ge vecht wordt geleverd te Diavat, bij Monastir. Gemeld wordt dat de Turken besloten den Oostenrijk- schen consul te vermoorden. In Monastir heerscht zeer groote ongerustheid over de dreigende houding van de soldaten. De politie bevestigt dat het leven der Fiansche en Ita- liaansche consols in gevaar is. Bericht wordt dat Bulgaren de bewoners in het groote Tnrksche dorp Kenali, bij Monastir gelegen, vermoordden. Een twintigtal slechts wist te ontkomen. De civiele en militaire autoriteiten te Salonika seinden gisteren naar Konstantiuopel, dat het uitbreken vaa den algemeenen opstand bepaald is op Vrijdag en dat zij de verantwoordelijkheid niet aanvaarden, wanneer niet negen bataljons versterkingstroepen gezonden worden. Uit Konstantiuopel wordt geantwoord, dat onmiddellijk 2000 Mnzelmansche gendarmes opgeroepen zijn voor den dienst in Salonika. Aanvaring. Het Noorweegsche schip »Theodora" is in den Elbe-mond in aanvaring geweest met het Dnitsche schip »Isabella-Valker. Beide bodems zonken de geheele be manning, ongeveer 25 man, verdronk. Trainbotsing. Te Ramsgate (Eng. Graafschap Kent) is een tram wagen, welke, niet langer te besturen, in snelle vaart een helling afrolde, iD botsing gekomen met een anderen wagen. A an de passagiers, die er in of er op waren, zijn 19 gewond 12 zoo ernstig, dat ze geneeskundige hulp ver- eischten. waarachtig en ze weten wat, meer dan wij. Niet een onzer heeft iets geleerd, daar zit de font. Wie heden ten dage niet het geheele wetboek vau buiten kent, is een verloren man. Adien, beste Joseph. Hoe gaat het met de paarden Van den zomer weer op de renbaan Natuurlijk, hèEerste nummer. Hoe maakt je broer het? Adieu, ik moet voor kaarten zorgen." Welke kaarten »Toegangskaarten voor de gerechtszitting. Alle dames plagen me om kaarten ik moet dertig stnks bezorgen, verbeeld je zoo iets. Alsof ik de president ben. Zij wen den zich allen tot mii, omdat ze vernomen hebben, dat ik de hoofdgetuige ben. Nn, dat klopt, maar nog nooit heb ik gehoord dat men al3 hoofdgetuige over dertig kaarten kan beschikken. Overigens ironie der feiten. Kaarten hebben het mij gedaan bij Abn en nn moet ik ja, wat moet ik Wat was het grappige er van Dat ontgaat me altijd Kaarten zoo en kaarten zus enfin het komt op hetzelfde neer. Adien Joseph laat ja eens zien. Al gauw neem ik afscheid. Ik word heerenboer, agrariër." Afscheid »Als ik het niet neem dan wordt het mij gegeven, dat staat vast. De een zal meer krijgen dan de ander neen, ik wil geen namen noemen." Joseph schrok en de forsche Pruis dit ziende, klopte hem troostend op zijn schouder. »Jjj niet, Joseph, jij nietJij staat niet diep genoeg in het krijt bij Abn. En buitendien, de groote Joseph Heidenstamm. Zulke beroemdheden laat men niet loopen. Drink een cognacje mijn jongen. Adien. Maak je maar niet ongerust. Alles komt terecht. An revoir." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6