H0RDENREN. Groote Paardenmarkt LANDWEER. No 98. Honderd en vijfde jaargang» 1903. 19 AUGUSTUS. WOENSDAG Aanmelding verlofgangers. SPORTROMAN Gevonden Voorwerpen. te ALSMAAR op Maandag, 7 September a.s. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAABSCHE COI BWT. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- si Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,96franco door hot goheelo rgk f 3 Nummers f Atzonderljjke nummers 8 ets. Telefoonnummer 3. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22)ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan don Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der bedrijfsbelasting No. 4 voor het dienst jaar 1903/4, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 15 Augustus 1903 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestnur voornoemd, - Alkmaar, 17 Aug. 1903. G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbendendat ingevolge het bepaalde bij art. 24 der Landweerwet, de verlof gangers van de landweer die op E Augustus 11. daarbij lijn overgegaan en waartoe gerekend worden te behooren de verlofgangers der militie te land van de lichting 1895, met uitzondering van hen die hetzij bij het eindigen van hnnnen militiediensttijd in het genot waren van ontheffing van den werkelijken dienst, hetzij behoorden tot het korps Torpedisten of tot de be reden korpsen, hetzij als plaatsvervanger of als nuramer- verwisselaar bij de militie waren ingelijfd, gehouden xijn zich met hun militair zakboekje vóór den 31en Augustus a.s. hij den Burgemeester hun ner woonplaats aan te melden, ten einde deze den hun laatstelijk bij de militie ultgerelkten verlofpas opnieuw voor „gezien" teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt of die zich by zijn vertrek met verlof ba ten het Ryk begeeft, kan, ter ver vulling van de bovenbedoelde verplichting binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangetee- kenden brief ter afteekening toezenden aan den Burge meester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De ver lofpas wordt hem door dien Burgemeester by aangetee- kenden brief teruggezonden. Volgens art. 28 van do Landweerwet wordt de ver lofganger van de Landweer die bovenbedoelde verplich ting niet naleeft in werkeljjken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Alkmaar, 17 Augustas 1903. De Burgemeester van Alkmaar G. RIPPING. DOOR W. IE JE IJ EB FÖSSTER. 6) Paaschmaandag werd te Obarlottenburg de renbeen ge opend. Joseph ging er heen en won de vier wedrennen waarvoor hy zich had laten inschrijven. Alle couranten maakten er melding van en de rijschool ontving hem bij zijn terugkomst met een bravo. Hij beantwoordde de ova tie met een vermoeid, flauw glimiachtje. »Te paard b8n je nog de oude,'' zeide zijn vriend Zestow, maar anders, Joseph, iedor zegt het, ben je keelemaal veranderd. Scheelt je wat Toch geen angst voor het pro ces Dat zou dwaasheid zijn. Zoo iemand er genadiglijk afkomt dan ben jij het.'' »Wel mogelijk." »Dus Hondermaal zei Marie als ze wandelden »Joseph, loop rechtop." Al verhief hij ook, gehoorzaam aan het bevel, zijn ge stalte, weinige minuten later liep bij weer voorover en met zijn blik op den grond gevestigd. »Er is iets, Joseph, het een of ander verdriet dat je voor mij verbergt. Je stelt geen vertrouwen in mjj." Dan glimlachte hij en trachtte met een schertserd woord haar gerust te stellen. Het was voorjaar geworden maar van de bruiloft werd niet gesproken. Marie had er een enkele maal op gezin speeld doch Joseph ging er niet op in en ze voelde dat iets zijn onrust wekte. Eerst moe3t het proces achter deu rug zijn en dan zon ZEVEN ZAKKFN ZAAGMEEL. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 18 Ang. 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. BBLQ&E. Een groot aantal leden der Nederlandsuhe S. D. A. P. onder wie mr. P. J. Troelstra, hebben Brus sel en Gent bezocht. Te Brussel werden zij ontvangen door hunne partijgenooten, die zich met banieren en vaandels aan het station hadden opgesteld. De Hollanders in rijen van zes, gingen onder luide toejuichingen onder het zingen der »Iüternationale'' en »Marseillaise" hunner strijdmakkers voorbijtotaal 950 mannen en vrouwen, allen de cocarde waarop »S. D. A. P. Holland-België Augustus 1903" dragende. Aan 't hoofd van den stoet, die eenige duizenden Belgen omvatte, zag men een groot doek waarop gedrukt was: »Leve de Hollandsche strijd makkers 1" Te Luik wil men ter gelegenheid van den 75sten gedenkdag der onafhankelijkheid van België (in 1905 een gedenkteeken oprichten. BUITSCIHjAWD. In de plaats van den onlangs afgetredeu minister van oorloggeneraal von Goszler, is benoemd luitenant-generaal von Einem, genaamd von Rothmalen, chef van het algemeen oorlogsdepartement. Twee regimenten infanterie hielden den 14, velddienst nabij Straatsburg. Door de ongewoon drukkende hitte werden een aantal manschappen onwel. Dadelijk werd een rust gecommandeerd van twee uren. De zieken werden behandeld door de regiraentsdoc^ren en geneesheeren uit de bourt. Gedeeltelijk werden zij verpleegd in naburige huizen, gedeeltelijk vervoerd per trein naar Stuttgart. Ongeveer 40 soldaten werden ziek en een muzikant moet reeds gestorven zijn. Deu 15 's morgens is de sneltrein van Manchen naar Berlijn bij Groszbeeren in botsing gekomen met een passagierstrein Berlijn-Halle. Vier menschen werden zwaar gewond en vijf anderen licht gekwetst. De machinist van den trein uit Manchen heeft het ongeluk veroorzaakt door geen acht te slaan op een halt signaal, dat er wegens het maken van een brug was ge plaatst. Hjj is op staanden voet ontslagen en wordt ge rechtelijk vervolgd. JBWOEIiAKf». Koning Edward bevindt zich op het oogenblik te Marien bad. De troonrede word dan ook niet (zooals onder de laatste berichten in ons vorig num mer vermeld werd) door den Koning uitgesproken, maar namens hem voorgelezen. al'es terecht komen en Joseph weer da oude, opgeruimde Joseph zijn. Buitendien, beiden waren nog zoo jong en konden best nog wat wachten. Op den langdnrigen, konden winter, die einde Maart nog alle beken en stroomen in ijsboeien gesloten hield, volgde oen warm voorjaar en op een der eerste mooie dagen gingen ze samen door het bosch, dat van het Oos ten naar het Zuiden de stad in een halven cirkel omsluit. Marie droeg een nieuw voorjaarstoilletje, de mantel, de honu, alles was nieuw tot zelfs de laarsjes, die volgens de laatste mode niet zwart maar lichtgeel waren en den voet een mooien vorm gaven. Een warme wind ritselde door de beuken, bet onder hout begon al groen te worden en toen ze na een lange wandeling tegen den avond naar huis keerden, gaven de lijsteis en vinken zulk een mooi concert, dat Marie telkens bleef stilstaan en »hoor" fluisterde. »Tegen den avond beginnen ze altijd te zingen. Hoor toch eens hoe lief het klinkt." Ze sprak heel zacht om de vinken die boven hun hoofd op een tak zaten, niet te verschrikken. »Een liefdesduet,'' zeide Joseph. »Ja, een liefdesduet. »Lieve Marie." .Joseph," Dicht tegen elkaar geleund, stonden ze lang te luisteren. Het was al donker toen ze thuiskwamen. De woning van mevrouw von SchuJenberg bevond zich in een der zijstraten van de Koningstraat. Toen ze twintig jaar ge leden met haar man het hnis betrok, maakte het met zyn gele baksteenen een vriondelijken indrnk, het was echter snel verweerd en vergeleken bij de rebks nieuwe huizen die in de buurt gebouwd waren, zag het er een beetje armoedig uit. Maar Joseph hoewel hij, een elegant jonggezellen kwar tier in het Westen der stad voor zichzelf had gekozen, was het nog nooit in de gedachte gekomen, dat zijn meisje eigen lijk niet overeenkomstig haar stand woonde. Het gele huis met de wormstekige vervelooze deur, met de donkere bouten trap en het belachlijk kleine trappenhuis was en In de Londensche voorstad Battersea zijn ongere geldheden uitgebroken naar aanleiding van de voorge nomen verkooping van goederen, welke in beslag werden genomen bij menschen hun aantal is sterk toenemend, die weigerden de belasting, opgelegd door de nieuwe Onderwijswet, te betaler, Het volk nam een dreigende houding aan tegen den ambtenaar, die met den verkoop was belast, en toen deze eindelijkom de lieden bang to makenzijn revolver afschoot, ontstond er een hevig gevecht tussehen de menigte en de toegesnelde politie, waarbij vele mensehen meer of minder ernstig werden gewond. De verkooping ging niet door. Veertien Engelsche staathuishoudkundigen van naam, onder wie professoren van de groote universiteiten, hebben een protest het licht doen zien tegen Chamberlain's be schermingsplannen. MACHlDONHa. Zooals de telegrammen doen zien, wordt de toestand aan den Balkan steeds ernstiger. De opstandelingen treden met steeds grooter stoutmoedigheid op en de Turksche regearing is maohteloos. Van den 15 wordt nit Salonika gemeld De berichten uit Monastir luiden ernstig. Te Okrika zijn vele vrouwen en kinderen vermoord. De opstande lingen die de stad Krnschevo namen, weerstaan sedert een tiental dagen de aanvallen der Turksche troepen. Khisawa, dat gebombardeerd werd, is bijna geheel ver nield. Bij de spoorwegbrug te Florida, op de lijn Santa Gonmedje, werden vele dynamietbommeu geworpen. Te Vodena versterkten zich een duizendtal opstande lingen in een boerderij, toebehoorond aan den Saltan. Zij sloegen tot twee malen toe een aanval af van een troepenmacht bestaande uit vier bataljons. De Russische regeering heeft zich nu niet zooals een vorige keer tevreden gesteld met de betuigingen van leedwezen van den Saltan over den moord op den Russi- schen consul Rostkwowaky, maar eene strenge bestraffing geëischt van den moordenaar en alle voor den moord verant woordelijke burgerlijke en militaire ambtenaren. Maar niet tegenstaande deze strenge boadiug tegen de Porte, heeft de Russische regeering tevens te kennen gegeven, dat zij niet wil bevorderen de rovolutionnaire agitatie der Mace. doniërs. maar wil meewerken om den vrede in het Balkan- Schiereiland te bewaren. Deze mededeeling voornameljjk ook gericht tot Bulga- rjje, heeft tengevolge gehad, dat de Balgaarsche regeering aan de buitenlandsche vertegenwoordigers een memoran dum heeft doen toekomen, waarin de meening wordt tegengesproken dat de Balgaarsche regeering de revolu- tionnaire beweging in Macedonië aanmoedigt, door het zanden van benden naar het terrein van opstand; de Balgaarsche regeering poogt aan te toonen, dat de op- stand geheel en al het gevolg is van de behandeling der christelijke bevolking door de Turksche autoriteiten. De memorie verklaart, dat de verantwoordelijkheid alleen bij Turkije moet worden gezocht. Dit officieele stuk heeft diepeu indruk gemaakt in diplomatieke kringen. bleef zijn eigen thuis. Op de houten leuningen had hij als jongen zijn gymnastische kunsten vertoond, bij den hnnrkoetsier in het achterhuis zijn eerste paard geros kamd hij kende hier eiken steen, elke krukin het vreeseljjkste jaar van zyn cadettentijd had zijn heimwee dit hnis gegolden. Als zyn Excellentie, de generaal van Dewitz van Berlijn kwam en als Albrecht Heidenstamm von Berlijn kwam on als een der weinige vriendinnen mevrouw von Scha- lenberg een bezoek bracht, gaf ieder den raad een andere woning te zooken, maar de barones die er op haar veer tigste jaar uitzag als oen oude vrouw, schudde dan angstig het hoofd. »N.een, neenNeen, tenzij Marie wil." Marie wilde niet; zuinigheid speelde de eerste viool in huis, alles zon veel duarder zijn en voor de beperkte middelen harer moeder paste niet een der moderne, elegante woningen. »Eu als Joseph en ik trouwen komt er vanzelf ver andering." Voor de denr namen ze afscheid van elkaar. Joseph was op een souper genoodigd bij een zijner kameraden, die van de rijschool naar zijn regiment teruggeplaatst, een afscheidsfeestje gaf. »Tot morgen, Mieze. Ik kom je halen. Willen we nog eens naar Herrenhausen gaan »Ja, graag. Kon je niet even binnen om mama goeden dag te zeggen." »Ja. Maar een enkelo minuut, het is al zoo laat." Ze bolden en terwijl de oude Anne langzaam door den gang slofte, gaven ze elkaar snel een kus. De deur werd voorzichtig op een klein kieretje geopend, want de oude dienstbode achtte het in schemerdonker reeds noodzake lijk om er de ketting op te doen. Wie is daar En Marie, in een van haar plotseling opkomende vroo- lijke buien, drukte haar gezicht tegen de kier en ant woordde met een vervaarlijk gebrom. »Jezns Maria I" »Een beer!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1