Groote Paardenmarkt landweer. HORDENREN. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. te ALKMAAR op Maandag ,__7 September a s, Aanmelding verlofgangers. SPORTROMAN Nederland. FEUILLETON. 99. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprjjs per B maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheole rjjk 1 1, 8 Nummers f Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Pr(|s der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat ingevolge het bepaalde bij art. 24 der Landweerwet, de verlof gangers van de Landweer die op 1 Augustus 11. daarbij lijn overgegaan en waartoe gerekend worden te behooren de verlofgangers der militie te land van de lichting 1895, met uitzondering van hen die hetzij bij het eindigen van hunnen militiediensttijd in het genot waren van ontheffing van den werkelijken dienst, hetzij behoorden tot het korps Torpedisten of tot de be reden korpsen, hetzij als plaatsvervanger of als nnmmer- verwisselaar bjj de militie waren ingelijfd, gehouden zijn zlcli met hun militair zakboekfe vóór den 31en Augustus a.s. hij den Burgemeester hun ner woonplaats aan te melden, ten einde deze den hun laatstelijk bij de militie ultgerelkten verlofpas opnieuw voor „gezien" teekene. De verlofganger van de Landweer, die huiten het Rijk woont of verblijf houdt of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter ver vulling van de bovenbedoelde verplichting binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bjj aangetee- kenden brief ter afteekening toezenden aan den Burge meester zjjner laatste woonplaats binnen het Rijk. De ver lofpas wordt hem door dien Burgemeester bjj aangatee- kenden brief teruggezonden. Volgens art. 28 van de Landweerwet wordt de ver lofganger van de Landweer die bovenbedoelde verplich ting niet naleeft in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eeuo maand gehouden. De daur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Alkmaar, 17 Augustus 1903. De Burgemeester van Alkmaar G. RIPPING. Luchtreizigers. Een luchtballon, waarin twee reizigers hadden plaats genomen, terwijl aan een trapeze onder het schuitje een kastenmaker hing, zou Zaterdag te Luik opstijgen. Nanwlijks had het commando valles los" geklonken, of eon windvlaag greep de ballon en wierp hem tegen het Oude Bisschoppelijk paleis op. De kunstenmaker werd met geweld door een openstaand venster geworpen en in een kamer geslingerd. Hij werd vreesljjk aan het hoofd gekwetst. Een der luchtreizigers sprong nit het schuitje op het dak en kwam DOOR W. nElJUB-FORSTElK. 7) Het oudje was spoedig van haar schrik bekomen, die beer kende ze sinds onheugelijke tijden en terwijl zo de ketting losmaakte begon ze te klagen »Marietje Ach God God »Wut is er gebeurd?'' >Wat hebben we gewacht Wat hebben wjj ons on gerust gemaakt 1" Waarom »Menoer de ritmeester is er," zeide ze, nog altijd werkend om de geheel verdraaide ketting los te maken. »Wie is er, welke ritmeester Meneer Albrecht. Hjj wacht al vier unr. Van middag met den trein van twee is hij nib Berlijn gekomen. Ach GodGod »Hoor je het P" vroeg Marie aan Joseph. Albrecht uit Berlijn is gekomen." >Ja, ik hoor het." Het was te donker om te zien hoezeer zjjn gezicht betrok, maar ze hoorde aan zijn stem hoe weinig do onverwachte komst van zijn broer hem beviel. Ze pakte zijn hand en hield die vast gesloten in de hare toen eindelijk toch de denr openging. »Kom, Joseph." En zacht voegde ze er bij»Maak je niet boos. En naar je souper zal je gaan, dat neem ik op me.'' Zijn overjas en sabel en muts werden naast haar nienwen mantel aan den porte-manteaux gohaugen, toen er met een lichte wond af. Zijn makker, de hoerh Tibert, bleef in de ballon zitten, die ofschoon gescheurd, zeer verlicht was eu in Oostelijke richting werd voortgesleurd. Men was over het lot van den heer Thibert zeer on gerust, totdat 'e avonds om 11 uur de tijding kwam, dat de ballon gedaald was bij Warden, op 2 uur atstands van Aken eu dat de reiziger, buitengewoon door het geluk begunstigd en dank zij ook zijn koelbloedigheid, ongedeerd don grond had kunnen bereiken. De balsturige ballon was daarna weder weggevlucht. Sombere voorspellingen. De Duitsche natuurkundige, dr. Wilhelm Meijer, heeft na analyse van de verschijnselsn, welke de Vesuvius ïd de laatste dagen te zien geeft, zich overtuigd verklaard, dat do Vulkaan zich gereed maakt tot een uitbarsting, niet minder hevig dan die waardoor Pompoi verzwolgen werd. Dr. Stentzel, te Hamburg, voorspelt een nitbaisting van den Vesuvius tegen Ziterdag 22 Ang. a.s. Het reinigen van fruit. Dat frnit door stof van de straat, door insecten, vuile handen enz. geïnfecteerd wordt, is reeds lang bekend, maar men hecht er in den regel niet veel waarde aan. Een Oostenrjjksch geleerde, dr. Ehrlich, heeft in het path, instituut te Weenen op de markt gekochte druiven gewasschen en met het waschwater 3 cavias ingespoten. Al deze diereu stierven na 7 a 8 weken aan tuberculose Ehrlich vond nu op 103 gram van de meeste vruchten 400,000 12,000,000 kiemen, waaronder colien proteus- soorten. Men moet dus alle fruit vóór het gebruik flink afwasschen, al was 't maar nit gewonen reinhoidzin. Voor vogelliefhebbers. 't Komt dikwijls voor, dat kanarievogels lijdende zijn aan de pootjes. Deze zwellen dan op en nemen een blauwacbtigroode kleur aan, terwjjl zij gloeien als vuur, en ten slotte kunnen zij niet meer op de pootjes big ven staan. Over een goedgeslaagde genezing van zulk een geval schrijft ons een onzer lezers »Mijne echtgenoote heeft de pootjes van het beestje dagelijks eenige malen gewasschen met boorwater (in elke apotheek verkrijgbaar), zonder ze daarna af 'te drogen. Na eene behandeling van slechts 14 dagen waren de pootjes geheel genezen, en nu springt het diertje weer vrooljjk en wel door het kooitje. »Dat ze tijdens het ongeval niet zingen, laat zich denken." (N. v. d. D.) Landverhuizing. Gedurende dit jaar zijn reeds 50,000 Joden onge veer nit Rusland naar Amerika vertrokken. Een bijzonder groot getal, waarop de moord in Kischineff zijn invloed natuurlijk heeft doen gelden. MEijnbrand. In de zwavelmijnen van Caltanisetta (Sicilië) is een brand uitgebroken, waarbij 15 arbeiders om het leven kwamen. Vijftien anderen zijn ziek door de schadelijke dampen. ging ze naar den kleinen spiegel om haar toilet en kapsel in orde te maken. Met haar roode wangen en ong sluitend kleedje zag ze er zoo frisch en bekoorljjk nit, dat Joseph haar opge wonden beschouwde. Marie 1" »Ja." Ze keek niet om maar bleef nog voor den spiegel bezig »Als hij er niet was, dan ging ik niet weg. Dan bleof ik bij je. Wat kan mij dat souper schelen!" Blijf toch, toe, doo het." »Neen." Hij trad achter haar en sloeg zoo zijn armen om haar heen. Beiden keken onwillekeurig in het spiegelglas waar hun oogen elkaar ontmoetten. Ze zagen elka&r aan, onaf gewend, eerst ernstig, dan glimlachend, tot de lach ver stierf en eindelooze heimwee de blikkeu aan elkaar ketenden. Lentegroen uit het bosch meegobracht, ademde uit Marie's kleeren en vermengden zich met de fijne luebt der meiklokjes op haar borst. De oude meid zat reeds lang weer in de keuken, nit de huiskamer kwam geen enkel geluid, de kleine lamp verlichtte den gang maar matig, en nog steeds stonden beiden, Marie met haar rug tegen zjjn borst, als vastgenageld aan hnn plaats en staarden sprakeloos elkaar aan in den spiegel. Het glas scheen hen te betooveren. Zóó, met dien blik had Joseph Marie nog niet aangezien, neen nooit en de blik in den spiegel hield dien van het moeielijk adem halende meisje gevangen, dwong haar de oogen niet af te wenden. De fijne neusvleugels trilden, do lippen beefden eindelijk, met een gesmooiden uitroep rukte ze zich los van den spiegel. Joseph 1" Ze keerde zieh om in zijn armen en sloeg de handon om zijn hals. Joseph! Liefste!'' Angstig zag ze tot hom op, zoekend zjjn oogen, zijn workeljjko oogen. »Kijk me aan, Joseph 1 Ja, zóó, zóóEen zware zucht Ren bergavontuur. Een zeer bjjzonder bergavontuur hoeft een Eugelsche toerist, de heer Gerald Fitzgerald, gehad op de Monte Rosa (Zwitserland). Hij verliet de Margherita-hnt, om naar Macugnara af te dalen, vastgebonden tnsschen twee Zwitsersche gidson, vader en zoon, Alner genaamd. Bij een gevaarlijke kromming vielen Fitzgerald en de jongste gids, maar zij bleven hangen aan het touw eu de jonge Alner wist weder naar boven te komen, naar do hnt, vanwaar hij naar Alagna telephoneerde om hulp. Maar Fitzgerald die zijn rechterbeen had gebroken, bleef hangen boven den afgrond, op een hoogte van 10,500 voet. Hij bing daar zeven uren lang en al dien tijd hield de oude Alner hem tegen, roerloos overeind staande, met zijn boenen tegen een rotsblok gesteund, totdat er einde lijk hulp kwam acht gidsen en twee dokters, die den gewonden toerist naar Alagna brachten. De oude Alner, die uitgeput was door de buitengewone krachtsinspanning word daar met geestdrift door de inwoners toegejuicht. Bnwe klanten. In den omtrek van het dorp Driebergen hebben twee boerenknechts, van 20 en 22 jaar een aanranding voorbereid tegen zekeren L. v. D. Nabjj do hofstede de Hoek wachtten zij hun slachtoffer af. Deze, die van een en ander afwist en op den donkeren weg eon overval duchtte van de beide hem kwaad gezinde kerels, had op den terngtocht naar huis gretig het aanbod aangenomen van P. L., een slagerknecht, die voorstelde hem te ver gezellen. De aanranding droeg zieh als volgt toe. Aan de Hoek gekomen kwamen die twee knechts plot seling nit een kreupelboschje te voorsehjjn, gewapend met knuppels en sloegen zoo hard zij konden op de hoofden der niets vermoedende ongewapende L. v. D. en metgezel. Deze eerste slagen kwamen zoo aan, dat zij reeds dadelijk versuft waren. Doch zij trachtten zich niettemin te ver dedigen, zoodat oen gevecht ontstond. Toen L. v. D. op het laatst uitgeput op den weg viel, nit groote wonden bloedende, begon zijn aanrander hom op het hoofd te trappen, waarop deze moord ging roepen. Op het gezicht van een aankomend rijtuig namen de aan randers daarop de vlucht. P. L. verzocht den koetsier te stoppen, en zijn vriend, die zwaar gewond was, naar den doctor te brengen, doch de inzittende heer beval door te rijden, waarop beiden weer alleen stonden op den een zamen weg. Zij trokken daarop zoo goed en zoo kwaad als het ging naar Driebergen, om zich te laten verbinden. Drie veldwachters gingen inmiddels naar de boerderij de Hoek en gelastten de knechts, die reeds naar bed waren, hen te volgen. Beide knechts, zeer brutale en onverschillige individuen, hielden stjjf en strak vol dat zij door L. v. D. en P. L. waren aangevallen en mis handeld. De wonden van v. D. zijn ernstig, doch niet levens- (Utr. Dgbl.) vlood haar van de lippen. »Ja zóó." herhaalde ze nogmaals. Dat waren weer zijn lieve, teedere oogen, niet die van het spiegelbeeld. Hij voelde hoe ze beefde en zacht liefkozend gleed zijn hand over haar voorhoofd. »Lieve Marie lieve Marie." En plotseling was het hem alsof ze nog het kleine meisje was, dat steun zoekend zich in zjjn armen had geworpen. »Mijn lieve, kleine Marie." Ja." Een gelukkige lach verhelderde haar trokken. »Jo kleine Marie. Noem mo altijd zoo. Altijd je kleino Marie." Een dear werd goopend, sporen kletterden en Albrecht stond op den drempel van do hniskamer. »Pardon." Albrecht, goeden avond." »Hoe gaat het, Albrecht »Dank." Hjj gaf zjjn broer en zijn nichtje de hand. Toen volgden de conventioneele vragen welke gewoonljjk gedaan worden als men elkaar in lang niet heeft gezien. Wanneer hjj was gekomen? Hoelang hjj blijven zon? Maar een dag Ging het hem goed En hoe was het te Berljjn Marie monsterde zijn uniform. »Laat je eens bekijken, Aha! Generale staf! Met gone- raalsstrepenJe verandert om do paar jaar je uniform. Eerst artillerist, dan nlaao, dan kurassier en nu hot aller mooiste generale staf Hij glimlachte met een nauw merkbare opwelling van zelfvoldaanheid, toen klonk het koel »Ik wacht al tameljjk lang op jullie. Mijn tjjd is erg bezet." »We waren in het bosch." »Als je ons had willen ontmoeten," zeide Joseph,had dan van Berljjn uit een briefkaart gezonden. Ik houd niet bizonder veel van die onverwachte verrassingen." Albrecht zag hem met een zonderlingen blik aan. »Ik ook niet. Maar men k n er niet altjjd buiten." »Niet altijd."

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5