Honderd en vijfde jaargang, 1903. ZONDAG 23 AUGUSTUS. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. Stadsberichten. 96230, 75903, 51349, 96348, 685, 686, 63059, 69564 78292 37288 93277 57628 75828, 61768, 91430, NO. 100. Merate blad. ALKMMRSCHE COURAiVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- #n Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,88franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlijke nummers S ets. Frtys der gewone advertentlën s Per regel f ®,I4. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aau de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. FBAVHR1JH. Ia tegenwoordigheid van den minis ter van Marine zijn er in de Fransche oorlogshaven Brest merkwaardige proeven genomen met de weerstandskracht van gepantserde torens. Het slagschip »Suffren'' werd vastgelegd en door de bemanning verlaten. Daarna werden er van het boord der »Masséaa" vier proefschoten gelost, de drie eerste op mikpunten in de nabijheid van da »Suffren" gelegen, het vierde op den gepantserden toren van het schip zelf. Het projectiel sloeg in splinters terug. De toren bleef onverwrikt staan. De Parijsche prefect van politie heeft een aantal her vormingen op den ondergrondschen spoorweg gelast, tot meeidere veiligheid van het publiek. In het proces Humbert is het pleidooi van Mr. Labory den 21 geëindigd. Hjj eischte vrijspraak. Den 22 wordt de uitspraak verwacht. ITALIIsl. Aan het hoofdorgaan der Dnitsche Katho lieken. de Germania, wordt uit Rome gemeld, dat Paus Pius X op een vraag naar den aard van zijn toekomstige gedragslijn woordelijk heeft geantwoord .Verwacht van mjj niets nieuws, niets opzienwekkends. Zeg aan allo menschen, dat ik bid en mij oriënteer." De Fransche gezant bij den H. Stoel is den 20 door Paus Pius X met groote welwillendheid ontvangen. De Paus uitte zijne warme gevoelens voor de Fransche natie die altijd »de oudste dochter der Kerk zal bljjven." Nader wordt nog gemeld, dat de Paus zich in het Fransch met den gezant onderhield, om aan te toonen hoeveel belang hij stelt in alles, wat de Republiek betreft MACEDOWIE. Rusland's eischeu aan de Porte om vatten het ontslag van verschillende ambtenaren in Mace donië, benoeming van Enropeesche officieren bij de gen darmerie en de vrijlating van gevangenen, die slechts op verdenking of wegens bet geven van inlichtingen aan de consuls in hechtenis zijn. Al deze eischen zijn door de Turksche regeering inge willigd, maar aan haar verzoek, dat nu ook het Russi sche eskader zou worden teruggeroepenis nog niet voldaan. Van den opstand zelf heeft men te Konstantinopel in eenige dagen niets vernomen. De gemeenschap schjjnt geheel verbroken te zijn. Na een derde poging zijn de opstandelingen er in geslaagd een spoorwegbrug tnssehen Monastir en Salomki door dynamiet te vernielen en de Macedonische leider Boris Saravoff heeft der directie van den Öosterspoorweg te Sofia doen weten, dat meer van deze aanslagen zullen volgen. Hij deelde in zijn brief mede. dat de etat major van het revolutionnaire Macedonisch comité besloten heeft tot een algemeenen opstand om de Christenbevolking van Macedonië en Adrianopel van het Turksche juk te bevrjj- den. »Daar met dezen opstand", schrijft de heer Sara voff, .noodzakelijk gepaard moeten gaan aanslagen op de spoorwegen, verzoeken wij der directie geen reizigers meer te vervoeren, ten einde daardoor onnoodig verlies van mensohenlevens te voorkomen." OOSTENRIJK. Uit vertrouwbare bron wordt uit Weenen aan het »Berl. Tagebl." gemelddat keizer Franz Joseph besloten heeft de eischen der Hongaren in te willigen op twee na. De eerste is het gebruik van de Hongaarscbe taal in het leger. Hiertegen verzet zich de Keizer, omdat wanneer er geen eenheid in de taal meer is, ook de eenheid in het leger zal verbroken zijn Dan wil do Keizer zijn toestemming ook niet geven voor een verandering van het wapenbeeld, omdat het tegen woordige, de Rijksadelaar, ook het Hongaarsche wapen in zich draagt en bovendien de geldigheid van dit wapen wordt erkend in de Hongaarsche Ansgleichwet 1867 Beide zaken beschouwt de Keizer als zijne persoonlijke rechten bij de Hongaarsche grondwet vastgesteld en ba krachtigd door het vergelijk van 1867. He Vesuvius. De lavastroom van den Vesuvius is aan 't ver minderen. Maar de ontploffingen nemen in aantal toe. In de bergen van Savoye, bij Challes-les-Eanx en Montmelian, heeft een hevige Uandrerschuiving plaats gehad over een afstand van 500 M. Reusachtige rots blokken stortten neer, alles vernielend en meesleurend op hun weg. Gelukkig zijn er geen menschenlevens bij te betreuren de aangerichte schade wordt geschat op 400.000 fr. Schagen. Den 20, woonde de nieuw benoemde griffier, Mr. A. van Haarlem bij het kantongerecht alhier voor het eerst de zitting bij. De kantonrechter, Mr. L. E. van Petersom Ramringsprak hem op hartelijke wijze toe. In de deze week gehouden vergadering van de afdee- ling Schagen e. o. van de Holi. Maatschappij van Land bouw werden als bestuursleden gekozen de heeren J. Vries P. Hopman, herkozen de heer C. A. M. J. de Gier, Naaldwijk werd gekozen de heer C. Nobel, tot afgevaar digde voor die van Holl. Noorderkwartier de heer P. Hopman. Plaatsvervanger voor beiden werd de heer C. Bijpost. De wolveekenringen zullen dit jaar op 29 Sep tember alhier plaats hebben. Da afd. varklaarde zich tegen de voorgestel uitkeering vau f 1000 aan de noodlijden den in den Kethelpolder. Besloten werd vanwege de afdeeling 6 monsters meststof of veevoeder bjj verschil lende koopers te nemen en deze op te zenden naar het Contróle-station. De vereeniging Algemeen Belang, hield alhier den 1 8 eene algemeene vergadering, waarin uit een zestal ten toongestelde pompteekeningen eene keuze werd gedaan voor een herinneringspomp aan het 300 jarig bestaan der paardenmarkt, aan te bieden aan het gemeentebestuur. Gekozen werd een groote ijzeren met 4 lantaarns. Eene commissie werd benoemd tot onderzoek naar de wonsche- ljjkheid en mogelijkheid van het oprichten alhier van eene bouwmaatschappij. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren: j. Merz, C, Zijdewind, S. Overtoom, D. Kramer, P. Voorman, C- Visser enU. B. Koot. Nog werd besloten eene groote adresbeweging op het touw te zotten ten einde verbetering te krjjgen in den toestand aan en in het station alhier. Te Gdaiu is eene vergadering gehouden van hoofd ingelanden van het waterschap »De Parmer" ter ver kiezing van een heemraad wegens de benoeming van den heer H. Beets Tzn. tot dijkgraaf. Gekozen werd de heer J. Noome, wonende in de Beemater die deze benoeming heeft aangenomen. De stoouiponten te Velzen. In tegenwoordigheid van eenige autoriteiten, waar onder de hoofdinspecteur Leemans en de hoofdingenieur Kempen, zijn Donderdag te Velzen weer proeven genomen met de stoompont .Kennemerland" met vrij gunstige resultaten. De tramlocomotief kon er met 4 wagens vrij gemakkelijk op- en afrijden en de aansluiting met de rails op de los-en laadbrug leverde ook niet veel moeilijk heid op. 't Was stil water', zoodat de proeven onder de gunstigste omstandigheden genomen werden. Katte aonieis. (Uit gemeente-archief in Utrecht). Maandag 27 Aug. 1648. Is goet gevonden dat de Predicanten soo in de steden als ten platte Lande deser Provincie zal worden aangeschreven datse haer Soudachse Predicaties ende gebeden appliceren op de tegenwoordige droevige constitutie van nat weder. Zaterdag 22 Juni 1650. Ende dat een biddach mocht geordonneerd worden om Godt Almachtich te bidden dat den gestadigen regen mocht ophouden, ende droochte met wermte in plaetse van dien comen. (N. v. d, D.) Een Van Sehaffclaar-klok. Door het oprichten van een standbeeld voor Jan van Sehaffelaar to Barneveld is do belangstelling opge wekt voor een klok te Hendrik-Ido-Ambachtwaarop Van Schaffelaars daad is afgebeeld. De eigenaar van deze klok de heer J. A. Looijen stelt het stuk voor belangstellenden ter bezichtiging, zoodat reeds vele oud heidkundigen het plaatsje bezocht hebben. De klok stelt voor het oogenblik dat Van Sehaffelaar, in bewegelijke houding staande op de gaanderij van den toren die 300 M. boog is den doodelijken sprong wil wagen. Het wijzerbord vertoont de wapens van Barneveld en van v. Sehaffelaar. Brand te Rotterdam. Een hevige brand heeft gewoed in de Hoogstraat te Rotterdam het nieuwe verkoophuis »Insulinde" van den heer A. Cohen Azn., te 's-Gravenhage. Het hoekpand is vier verdiepingen hoog en geheel gevuld met wit on dergoed, wolle dekens manufacturen enz. Het geheele perceel is uitgebrand. v Als verdacht den brand gesticht te hebbèu is op het brandterrein gearresteerd de 18 jarige G. F. A. G.die op verdachte wijze met nog twee andere personen gezien is in de buurt van het perceel. Hij zou namelijk een lont naar binnen hebben geworpen in de licht ontvlam bare winkelkast. De jongen beweert den brand ontdekt en een spuit gewaarschuwd te hebben ten einde de daaraan verbonden premie van vjjf gulden te verdienen Daar dezelfde persoon reeds een aantal malen denzelfden spuitmeester voor een nachteljjken brand kwam waar schuwenwordt vermoed dat hij deel uitmaakte van een bende, die brand stichtte om op deze wijze premiön te incasseeren. In zijn bezit is een valsch onderscheidings- teeken van de brandweer gevonden. Inbraak te Haarlem In den nacht van den 20 is te Haarlem in de Tetterodestraat ingebroken. Uit een jaswelke in de gang hing, is en portefeuille met bankpapier ontvreemd Voorts zijn nog eenige kasten doorzocht en is een lederen tasch medegenomen. Men heeft zieh door opschuiving van een raam toegang verschaft en op dezelfde wijze het huis weder verlaten. Helden op zee Directeuren der Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen hebben toegekend de groote zilveren medaille aan schipper P. Krab en de kleine gouden medaille aan E. Krab stuurman en III" ter zake van de verdienstelijke redding der opva renden van de Noorsche bark „Nora" op 7 Juli. Door de schoolfeestcommissie te Uitgeest is be sloten, om het 2e schoolfeest, thans voor de lagere klassen der O. S. en voor de bewaarschool, te doen plaats hebben op Koninginne-dag (31 Aug.) 's Morgens wordt, met 't fanfarecorps aan 't hoofd, een feestelijke optocht door 't dorp gehouden, waarna de kinderen onthaald worden. Middags hebben er op 't feestterrein verschillende spelletjes plaats waaraan fraaie prijzen verbonden zijn terwijl het natuurlijk ook weer niet ontbreken zal aan versnaperingen, 's Avonds van 7ll% tot 9 uur wordt in den versierden muziektempel een concert gegeven door de welwillende medewerking van 't fanfare corps" en van »Zang en Vriendschap". - Hraft. De Raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op een verdoek van het kerkbestuur der Herv. Gemeente te Graft om subsidie te verleenen voor het dempen van een sloot, gelegen tussehen de pastorie en do woning van den gemeenteveldwachter. Aan het kerkbestunr is evenwel het voorstel gedaan, om genoemde sloot voor gezameljjke rekening uit te die pen, telkens als dit noodig is. Rijp. In het lokaal van den heer C. Man alhier, werd deze week een vergadering gehouden, die door on geveer 40 ingezetenen werd bijgewoond, ter bespreking van het honden van Volksfeesten in de a.s. kermisweek. Besloten werd eene commissie vai- 7 personen te benoe men welke belast zal zjjn met het inzamelen der gel den, die ter bereiking van dit doel noodig zijn. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Sparnaay, Kostelijk, van Marken, Knecht, Polman, van Straten en de Wit. Effectendlefstal. Lodewijk Klaassen oud 19 jaar, kantoorbediende, niet groot en slank van postuur hoog voorhoofd donker kort haar, blonde wenkbrauwen donkere oogen, spitse neus, groote ooren, ronde kin, ovaal aangezicht, gezonde kleur, handen en voeten groot, heeft een tragen gang, loopt eenigszin8 gebogen en brauwtis in den namiddag van den 21 Augustus door zijn patroon uitge zonden naar de Ontvang- en Betaalkas alhier, met de navolgende effecten, welke hij niet heeft bezorgd en ook niet is 'teruggekeerd, als 29 stuks elk groot doll. 1000.Southern Railway Nos. 92867, 31020, 36534, 79754, 99493, 66949, 92896, 96231, 74351, 63057, 81982, 42382, 13115 en 23980. 2 stuks elk groot doll. 1000.Common Reading No. 733 en 918. 1 stuk Amerik Oar Foundry, groot f 1000,— No. 1854. 5 stuks elk groot doll. 1000,— Missouri Kansas en Texas, Nos. 25493, 25494, 25495, 25496 en 25497. 5 stuks elk groot p. sterl. 100,— Incomeb. Maxwell Nos. 7240, 7483, 9464, 3978 en 3926. De commissaris van poli tie in de 5e sectiebureau Ferdinand Bolstraat No. 8 alhier verzoekt opsporing inbeslagname en aanhouding van den verdachte. Overname in de Provinciale bladen wordt beleefd verzocht. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Oldenburg, matroos, van den stoomtrawler Holland DE DARDANELLEN, 21 Ang. De Rnssisehe oorlogs bodem is door de engte gevaren met bestemming naar Salonika, en met de bedoeling het stoffeljjk overschot van consul Rostkofski te halen, dat naar Rnsland zal worden overgebracht. De opstand In Macedonië. MONASTIR, 21 Aug. Toen de Bulgaarsche benden Krnsbevo binnentrokken, bezetten zij bet Grieksche kwar tier. Toen Woensdag echter de Turksche troepen aan kwamen waren alle Bulgaren reeds verdwenen, met- uit zondering van 400 mannen uit de plaats zelf. Hoewel geen schot werd afgevuurd uit de stad, begonnen de Turken een bombardement, dat tot Donderdag voort duurde. Het kanonvuur vernielde 360 huizen, 215 winkels, bjjna alle aan Grieken behoorend, Grieksche kerk en de Grieksche school. Het Bulgaarsche kwartier bleef gespaard. Vrijdag trokken de Tarken Krnsbevo binnen. Alle huizen werden geplunderd, vele vrouwen werd geweld aangedaan en tal van lieden warden naakt uitgeschud, ongeveer 300 Bulgaarsche inwoners en 60 onschuldige Grieken werden gedood. Ongeveer 8000 personen zijn van onderdak beroofd en verkeeren in de diepste ellende. De materieels sehide bedraagt vele millioenen. Gisteren doodden de Tarken 200 Bulgaren, die bij een dorp in de nabijheid van Monastir zich hadden overgegeven. OESKJOEB,' 21 Aug. Een groote beweging heersebt onder de Christenbevolking ten gevolge van de vrees veroorzaakt door de bijeenkomsten, welke de Tarken sinds eenigen tjjd in de moskees houden. De Vali stelt voor de Kedifs in het vilayet Oaskjoeb te mobili3eeren. Organist Ev. Uuth. Kerk. Door een commissie van deskundigen zijn op de voordracht voor organist bij de Ev. Luth. gemeente alhier geplaatst de heer W. H. Slinger te Alkmaar, mej. L. Brunner idem en de heer G. Hartland te Heiloo.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1