NO. 100. ®erste blad. Honderd en vijfde jaargang. 19Ü3. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Buitenland. Stadsb ©richten. Laatste Berichten. Nederland. Ns. 3858 en 14132 f 1000 Ns. 2113, 3444 en 18381 f 400 Nr. 18551 f 200 Ns. 3994, 7574, 9816, 13428 en 17602 f 100; Ns. 2031 en 12468 f 1500; Ns. 717 en 10486 f 1000 Ns. 4058, 5495 en 17959 f 200; Ns. 1344, 5688 en 6685 f 100. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavoid uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franoo door bet gebeele rjjk f 1, 3 Nummers f Afzonderlek» nummers S ots. Pr|js der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoardam 0 9. Telefoonnummer 3. DÜITSCHbABÏD. Ter zake van tallooze gevallen van lichte en 300 van zware mishandeling van ondergeschik ten, is de onderofficier Breitenbach, van bet vierde regi ment der garde te voet te Berlijn, veroordeeld tot 3j jaar tuchthuisstraf en degradatie. Een van zjjne slachtoffers, de soldaat Hill, bad zich den 21sten Juli 1.1. uit vertwijfeling met zijn eigen geweer doodgeschoten. Deze gebeurtenis had tot Breitenbachs in hechtenisneming geleid. De Vorwdrts" meent, dat de militaire overheden ver plicht waren geweest, een nanwkeur'g onderzoek in te stellen, hoe het mogelijk was dat Breitenbach, zonder dat het ontdekt werd, zoo tal van ruwheden had kunnen bedrijven. Het rapport van de Duitsche sociaal-democratische partij OV0r het jaari sluitende 31 Juli 1903, bevat eenige cijfers, die een denkbeeld geven van den fiaancieelen toe stand van die partij. Van de bladen heeft de vVorw&rts" alleen 78,500 abonné'sin de kas der partij is gestort een winstsaldo van 72,339 mark. Bij deze som komt nog een bedrag van 22,000 mark van den verkoop van boeken en brochures. De inkomsten der partij bedragen 628,247 mark, onge veer 331,500 mark meer dan in het vorige jaar. De uit gaven, die 554,212 mark beloopen, wijzen een vermeerdering aan van ongeveer 362,250 mark. De algemeens verkie zingen voor den Rijksdag hebben aan de partij gekost 282,059 mark. De veroordeelingen, die de leden der partij zich door politieke misdrijven op den hals haaldenbeloopen te zamen: veertien jaar dwangarbeid, 36 jaar, zes maanden en twee weken gevangenisstraf, en 16,707 mark boeten EA«EI<AAD, Sir William Harcourt bespreekt in een ingezonden stuk aan de »Times" de politiek van minister Chamberlain, die bij aan een zeer scherpe cri- tiek onderwerpt Met nadruk wijst Harcourt er op, dat de belasting op de levensmiddelen, die het gevolg van Chamberlain's poli tiek zullen zijn, niet gering kan zijn, »omdat zij, naar Chamberlain heeft verklaard het rijk in staat moet stellen de volle hoeveelheid die het noodig heeft voort te brengen. Daartoe moet aan de koloniën een sterke be scherming worden verleend om haar in staat te stellen binnen korten tijd de verbouwing van granen zoo sterk uit te breiden, dat ze kunnen leveren de geheele hoeveel heid die het Rijk thans van de wereldmarkt moet be trekken. Maar bovendien moet het recht zoo hoog zijn dat de bebouwing winstgevend wordtde landheer moet meer rente krijgen, de pachter grootere opbrengst, de boerenknecht meer loon. Men behoeft geen Salomo te zijn, zegt sir William, om te begrijpen dat voor dit alles een veel hoogere graanprijs noodig is. Tenslotte legt hij er nogmaals den nadruk op, dat de graanbelasting de alpha en de omega is van Chamber Iain's politiek, daarover moet de strijd loopen. Het volk moet weten of deze belasting wordt aangenomen of ver worpen door de verantwoordelijke regeering en het volk zal dan weten wat het te doen staat. Te Londen is bericht ontvangen dat een Britsche expeditie van dertig blanken en vijfhonderd negers den 27en Juli Burmi in noordelijk Nigerië bestormden Zevenhonderd man, onder wie de Emir van Sokoto en de meesten van diens hoofden werden gedood. Een Britsch officier en vier man zijn gesneuveld drie officieren en 62 man gewond. tot invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Medegedeeld werd, dat bij genoegzame deelneming dien dag een extra trein van Amsterdam naar Rotterdam zou worden aangevraagd. Op de lijsten daarvoor werd na afloop van de meeting drnk geteekeod. Van de sprekers had vooral mr. Troelstra succes, die in een geestdriftige rede de beteekenis van het algemeen kiesrecht voor de belangen der arbeiders en ook voor de vrouwen uiteenzette. »Een nienwe lente en een nieuw ge luid'', noemde hij de beweging voor het kiesrecht, aldus den aanhef van Gorter's »Mei" toepassende op het nieuwe leven, dat onder het volk ontstaan is en het algemeen kiesrecht noodig heeft om zich te uiten. Indien de be langstelling in den dag van 13 September niet zoo groot is, dat de spoorwegmaatschappijen extra treinen moeten laten loopen, »dan verdient gij" zoo riep spr. de aanwe zigen toe »dat Knyper wordt afgezet, omdat hij u nog niet genoeg onderdrukt Ook de heeren anarchisten", met Domela Nieuwenhuis aan het hoofd, kregen er van langs, zij, wier oogen zelfs door de dwangwetten nog niet geopend zijn voor het be lang der arbeiders bij deelneming aan de wetgeving. De meeting, welke te 2 uur was aangevangen eindigde te ongeveer 4 uur. Bergen. Den 24 had alhier de harddraverij plaats- Door 15 paarden werd daaraan deel genomen. Het weder hield zich goed en er was dus veel publiek. De prijs is behaald met het paard van W. Swaan Sr., Ie premie, G. Kuijs, 2e premie, J. van Diepen, terwijl een le troostprijs aan J. Oldenburg, een 2de aan P. Braken hof ten deel viel. Schagen. Vermoedelijk door het broeien van hooi, verbrandde in den nacht van 24 op 25 Augustus de kapi tale, voor 7 jaren nieuw gebouwde boerenplaats van den heer P. Boekei aan de Miede, alhier. Wat goud en zilver wat kloedingstnkken konden gered worden. Ook 6 varkens konden bijtijds uit de hokken verlost worden. De kaasmakerij naast de plaats werd behouden. Alles was verzekerd. STAATS M'fK Rt«F. 3e klassele lijst24 Aug. 3de klasse2e lijst25 Aug. De landbouwtentoonstelling te Enschedé. Het bezoek van Prins Hendrik aan de Tentoon stelling behoort alweder tot het verledene. Na een groote rijtoer in den omtrek, vertoefde de Prins geruimen tijd op de tentoonstelling, die in hooge mate zjjn belangstel ling wekte en waaromtrent hij zich op zeer vele punten grondig deed inlichten. In den namiddag vertrok de hooge gast weder, na herhaaldelijk zijne ingenomenheid met de Tentoonstelling betuigd te hebben, per Staatsspoor. Algemeen kiesrecht. Den 23 zjjn in verschillende plaatsen in het land meetings gehouden ter voorbereiding van de nationale betooging voor grondwetsherziening (om langs dien weg tot invoering van algemeen kiesrecht te kannen geraken), welke 13 Sept. te Rotterdam gehouden zal worden. De meeting iu den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, schrjjft het »N. v. d. D.", was vrij druk bezocht. In de muziektent waaromheen, in een kring, de banie ren van de deelnemende vereenigingen waren opgesteld, zat een fanfare-corps, dat, als er niet gesproken werd, lastig de bekende liederen blies: »Op, mannen broeders", »Ons heilig ideaal", »Doe open de stembus, het volk staat er voor", enz. enz. Er werden op verschillende plaatsen in den tuin rede voeringen gehouden, door mevr. Wijnaendts Francken, W. H. Vliegen, H. Spiekman, J. Tijhof en ten slotte door mr. P. J. Troelstra. Alle spiekers wekten de aan wezigen op om in grooten getale deel to nemen aan de nationale betoogiag, welke 13 September a.s. zal gehouden worden ten gunste van grondwetsherziening, Rusland en Turkije. KONSTANTINOPEL, 23 Aug. Tengevolge van de inwilliging der Russische eischen door de Porte heeft het Russische eskader de Turksche wateren verlaten. Rroote brand te Boedapest. BOEDAPEST, 25 Ang. Een hevige brand is ontstaan i de magazijnen van Goldberg. De employés die hun werk hadden in de afdeelingen gelijkvloers en dus dicht bij den uitgang waren, konden gered worden. Later Telegram. Bij den brand kwamen 9 be dienden om, 8 wer'den doodelgk gewond bij de poging om zich te redden door uit de ramen te springen. Het aantal dooden omgekomen in de vlammen, is nog niet bekend. SOFIA, 24 Aug. De opstand werd geproclameerd voor het geheele vilajet Adrianopel. De opstand In Macedonië. KONSTANTINOPEL, 24 Aug. 880 Vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, van Vasilik3 Iuiada en naburige dorpen zijn thans ondergebracht in het lazaret te Monastiraghzi, bij den ingang van den Bosporus. Onder deze vluchtelingen zijn 150 Grieken. De achterblijvende Turken worden overvloedig van voedsel voorzien door de autoriteiten. Drie gewonden werden vervoerd naar het hospitaal te Iniada. Vluchtelingen verklaarden dat de opstandelingen Iniada aan violen juist toen het Russische eskader aankwam, De gouverneur van Iniada en een groot aantal over heidspersonen bevinden zich onder de vluchtelingen te Monastiraghzi. Tanglluia Poliin's onderwerping. De correspondent te Batavia van de »N. R. Crt." seinde onder dagteekening van Zondag Teungkoe Machmoet bracht te Koeta-Radja een brief van Polem en Radja Keumala, met verzoek, hen door de beide Toeankoe's en eenige hooiden in Lho Semawe te doen ontvangen, om hun onderwerping aan te bieden. Bij het departement van Koloniën was. althans tot nog geen officieele bevestiging ontvangen der aanbieding van onderwerping door Paoglima Polim. Aan het mini sterie verwachtte men echter niet eerder bericht van den generaal Van Heutz voordat de in uitzicht gestelde onderwerping een teit zou zijn, m. a. w. wanneer geen twijfel meer bestaat dut de onderwerping heeft plaats gehad. Indertijd is door den bevelhebber ook dezelfde weg gevolgd ten opzichte van de onderwerping van den pretendent-sultan. Het Witte kruis. In de week van 17 tot 22 Aug. zijn in het badhuis van het »Witte Kruis" genomenKuipbaden 39, Regen- baden le klasse 62, Regenbaden 2e klasse 132, tezamen 233 baden. Bekroning. De boter, bereid in de roomboterfabriek »Wilhel- mina" te Bathmen, eigenaar de hoer Modderman, en waarvan de heer R. de Groot, Laat alhier, de vertegen woordiger is, verwierf op de den 22 on 23 te Enschede gehouden Landbouwtentoonstelling de groote vergald zilveren medaille, als hoogste onderscheiding. Harmonie. «In dit schouwburglokaal werd Zondagavond de reeks van Kermisvoorstellingen geopend metklaasje Ze venster, een (dramatisch) tooueelapel, dat meestsrlnk naar de beroemde roman van Mr. Jacob van Lennep door den heer Spree werd bewerkt. Daarbij komt, dat de twee meest uitkomende rollen tevens werden weergegeven, door de beide hier reads zoo gunstig bekende tooneel- spelers: Mevr. Jeanne Spree en den heer M. Spree. De laatste trad zelfs op in twee figuren, n.l. die van den student, Frederik Galjart en de oud-Indisch gast, Mr. Flinck en met zooveel succes, dat we niet zouden weten aan welke rol de voorkeur te geven. Ook de overige per sonen zijn tooneelspelers, die meermalen blijk gaven van uitstekende routine en zóó het hu ne bijdragen tot het volkomen slagen van 't geheele stuk. 't Verwondert ons dan ook niet, dat reeds van elders zulke gunstige beoordeeliugen over Klaasje Zevenster wer den gelezen en gaarne gelooveu we, dat het overal bij herhaling volle zalen bad. 't Zal hier zeker ook wel t geval zijn, want Zondagavond reeds was het bezoek meer dan voltallig, en allen die er waren, volgden 't spel met groote aandacht en gaven in de pauze aan elkander en aa elk bedrijf door een laugdnrig en luid applaus aan de spelers hunne volkomen tevredenheid te kennen. De opvoering van »Klaasje Zevenster", op Maandag avond had niet mindor succes, dan op den vorigen avond. Dit groote succes heeft de directie doen besluiten »Klaaje Zevenster" ook nog op Woensdag- en Donderdagavond te geven. Vrijdag, den 28, wordt gegeven »Mottige Janus" kunstglaeblazerjj en spinnerij. Op de Nieuwesloot in de nabijheid der school vmdt men een eenvoudig tentje van H. Meijer knnstglasblazer van Amsterdam. Het is wezenlijk de moeite waard, daar te zien, hoe de man in uw bijzijn van gewone stukken glazenbuis, die in een vorm worden gegloeid, allerlei holle en bolle voorwerpen weet te vervaardigen en ze vele vormen en klenren geeft. Vooral de glasspinnerij wekt ieders bewondering, daar vau een eenvoudig staafje glas een draad van desnoods duizend meters wordt gesponnen, welke dient om de gemaakte voorwerpen mede te ver sieren. Vogeltjes, scheepjes en allerlei voorwerpen worden in korten tijd voor de oogen der toeschouwers gemaakt en zeker velen die te voren deze kunst niet zagen, staan verbaasd over de fraaiheid en buigzaamheid vau 't glas, maar niet minder over de vaardigheid van den bewerker. Circus Oscar Carré. De aankomst. Ia den vroegen morgen van den 24, tusschen 6 en 7 nararriveerde de extra-treindie het Koninklijk Nederlandsch Gircus naar hier bracht. Een groote schare van nieuwsgierigen verbeidde reeds lang te voren het oogenblik, waarop het gillend gefluit het sein zou geven Carré is er! Van allerlei leeftijd, van allerlei slag wemelde dooroen en drentelde heen en weer in de om geving van het station deze reeds weder op na den korten kermisnachthardnekkig zich losgemaakt uit Morpheus vaste-omarming, gene nog op, met den slaap in de oogen turend eu luisterend, »of ie nog niet komt", allen druk pratend luid redeneerend en in hunne ge sprekken heeft één naam den boventoon Carré. Eindelijk een gefluit, vdaar is ie", de nieuwsgierigen verzamelen zich on rokken de halzen om ze te zien Carré de rijders de rijderessen de paarden ja de paarden vooral. Dra worden de portieren geopend de menschen stap pen uitde dieren worden uit die enge wagens verlost, en bij paren en troepjes geleid naar de zeer goed inge richte tijdelijke stallen op het Doelenveld onmiddellijk grenzende aan het circus. Dan is men voor 't oogenblik tevreden gerusthij is er de kermis is compleet Aan het bureau. Maar grooter en grooter wordt weer het ongeduld »als het plaatsburoau geopend wordtals de biljetten voor de Gala Openingsvoorstellingdie des avonds 8 uur zal plaats hebben verkrijgbaar worden gesteld, 't Is een tormeele bestorming, "als waande men reeds bij voorbaat het circus te kleinwant daar komen er nog meer steeds meer en uiemand wil worden teruggezonden met bet teleurstellende: uitverkocht". Dank zij de hulp van onze in deze dagen niet genoeg te waardeeren mannen der openbare orde komt er ten laatste ontwarring in deze menschen massa en spoeden ho derden zich met een plaatsbiljet als met een kleinood huiswaarts. Het belooft wol" te worden, meer dan wol"!

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1