HORDENREN. No, 102. Honderd en vijfde jaargang* 1903. VRIJDAG 28 AUGUSTUS. Buitenland. SPORTROMAN Nederland. FEÜILLETON. ALkHAAItSCIIi; COIUAYT. Deze Courant wordt Dlnsd» g-, Wonderdag- sn Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheels rjjk t 1, 3 Nummers f 0,O«. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pri]s der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEKMs. COSTER k ZOONVoordam 0 9. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt beleefd verzocht zich ten spoedigste ter Secretarie aan te melden PIETER TROMP geboren te de Rijp, 5 October 1885. 12IïtU!jI.AÏIï0. Gelijk nit de steeds ongunstiger luidende berichten te voorspellen was, is lord Salisbury in den ouder dom van 74 jaar op zijn prachtig landgoed Hatfield over leden. Gesproten uit een der oudste adelijke geslachten van Engeland, het geslacht Cecil, welks leden sedert een drietal eeuwen in den di nat van hun land buitengewoon op den voorgrond zijn getreden, onmetelijk; rijk, begaafd met een zeer helder verstand en groote werkkracht, was Salisbury als het ware door het lot aangewezen in de politiek van zijn land een eerste rol te spelen tot vier maal toe was hij minister-president. In tegenstelling met zijn grooten tegenstander, den liberaal Gladstone, was Salisbury conservatiefgelijk slechts een Engelsch edelman van ouden stempel dat zijn kan. Nóch de bui- tenlandscbe politiek, voorzoover die Engelands belangen niet raakte (men denke aan Gladstone's optreden ten bate der Armeniërs) nóch de sociale beweging, vermocht hem te beroerenvóór alles was hij Engelschman en Engelsch edelman. Ongeveer een jaar geleden trok hjj zich voorgoed terng uit het politieke leven, waarin hij zijn land tot op hoogen leeftijd met grooten trouw en zeldzame begaafdheid, aan niet mindere bezadigdheid ge paard, heeft gediend. Het rapport van de Koninklijke commissie be noemd om verslag uit te brengen over den Zuid-Afri kaanschen oorlog, is verschenen. Het rapport geeft toe, dat er'ernstige misvattingen ge- heerscht hadden ten aanzien van den aard en de uitge breid der operaties, veroordeelt verder de afwezigheid van eenig plan de campagne en dringt aan op een her vorming van het militaire stelsel en een uitbreiding der krijgsmacht en verklaart dat de verdediging van bet vader land tijdens den oorlog gevaarlijk veronachtzaamd was. Het rapport beschouwt de recruteering als een zeer ernstige zaak en verklaart dat het leger in zijn geheel niet zuiver vertegenwoordigt de mannelijke bevolking van het Koninkrijk. mANKSUJK, De Humbert-zaak is eindelijk afge- loopen. Théièse en haar man werden veroordeeld tot 5 jaar eenzame opsluiting en Romain en Emile Daurignac respectievelijk tot 3 en 2 jaar gevangenisstraf. Eindelijk op het allerlaatste oogenblik heeft Thérèse medegedeeld het gróóte geheim, welks openbaring alles duidelijk zou maken. De oude heer Crawford was niemand anders dan zekere Régnier, dielin 1870 tusachen Bismarck en Bazaine onderhandelingen zonde hebben aangeknoopt. Dat deze Régnier, wiens rol in de Bazaine-zaak zeer duister is geweest, gestorven is twee jaar nadat de Crawford- processen begonnen zijn, maakt de openbaring zoo moge- Ijjk nog dwazer dan de geheels Humbert-comedie. Door het echtpaar Humbert is cassatie aangoteekend Emile en Romain Daurignac berusten in het vonnis. Een wervelstorm heeft groote verwoestingen aangericht in het departement Lot et Garonae. Eeu hage'hoos heeft de te velde staande gewassen vernield. Boomen werden ontworteld. Huizen woeien omver; wijn- en boomgaarden werden verwoest. De neergevallen hagelsteeneu vormden, naar men be richt, een laag van 1 Meter hoogte. Vele kinderen werden door de zware stoenen gewond. ITALIC!. Menotti Garibaldi, de zoon van Italie's vrijheidsheld is gestorven en met groote plechtigheid be graven. De kist was op een afiuit geplaatst, dat door 6 paarden getrokken werd. Op de kist had men het roode hemd en den degen van Menotti gelegd, benevens de krans, die de Koning gezonden had, met het inschrift»Aan gene raal Menotti Garibaldi; Victor-Emanuel". Daarnaast lagen de kransen van de Fransche regeering en van Garibaldi s familie. Om het affuit liepen zijn manschappen. Daarop volgden de familie, de ministers, de bevelvoerende gene raals van het garnizoen, een groot aantal officieren uit alle regimeuten, afgevaardigden, senatoren, enz. Meer dan honderd vaandels waren er, drie artillerie wagens met kransen belad n, waaronder die van Zanar- delli en van de andere ministers, waren in den stoet. Een verbazend groote menigte was aan weerszijden van den weg geschaard. Alle winkels waren gesloten. 'sNachts werd het lijk naar Carano overgebracht, waar het zal ter aarde besteld worden. den opstijging met gevaren. Door veranderde windrichting in de hoogere lucht stroomingen, is Zondagnamiddag de ballon, waarmede mej. Paulus te Seheveningen opsteeg, zeewaarts afgedreven. Alles rende naar net strand, het Wandelhoofd en de duinen, De reizigster had iutusschen haar toestand begrepen en liet zich langzaam dalen wel begrijpende, dat eenmaal weer onder het bereik van den Zuid-Westelijken bries, haar ballon wel landwaarts zou afdrijven, of in het slechtste geval de s'oomboot »Cbicago", weifee op korten afstand lag, haar bijtijds zou bereiken. Op eenigen afstand van het strand daalde zij zóó laag, dat de ballon bleef drijven, totdat een paar knapen van 15 en 13 jaar naar de ballon zwommen eerst hadden een paar personen te paard vergeefs beproefd het gevaarte te bereiken en deze met de luchtreizigster behouden aan het strand brachten. Toen kwam de hulp van alle kanten. Militairen van hot artillerieproefveld en politie en anderen hielden den ballon vast, en de gasontsnapping kon geleidelijk beginnen Mej. Raulus zelve was niet ontsteld en bewonderens waardig kalm. Hare voeten waren alleen wat nat geworden Van deze zeldzame geschiedenis zijn kiekjes genomen. Brand te Boedapest. De vreeselijke brand te Boedapest beeft gewoed in het dusgenaamde Parijsche Verkoophuis van Goldberg Dit verkoophuis was een soort van reusachtige allemans- DOOR 10) W. laGIJEB-FÖHSTEK. Een gebrek in de electrische lichtgeleiding deed den brand ontstaan. Het vuur stak de afdeeiing voor manden werk aan en Bloeg over naar een partij geweerpatronen, die dadelijk ontploften. Binnen tien minuten stond het gebeele gebouw in lichtelaaie. De politie heeft dertien lijkeu gevonden van bedienden die uit de ramen zijn gesprongen. Zeitien manschen zijn gewond onder wie drie ernstig. Veertig of vijftig be dienden moeten in de vlammen zijn omgekomen. Onder de dooden zijn ook de vrouw en de dochter van den eigenaar van het verbrande magazijn De schade wordt op 4 millioen kronen geraamd een groot deel is door verzekering gedekt. Te St.-Germain du Teil, in het Fransche departe ment Lozère, is een landbouwer aan hondsdolheid gestorven. Hij werd in Juni door oen dollen hond gebeten, be gaf zich onmiddellijk naar Montpellier, waar hij volgens do methode van Pasteur werd behandeld en keerde daarop naar huis terng, in de meening, dat hij geheel buiten gevaar was. Maar onlangs gevoelde de ongelukkige man, dat hij gevaarlijk zou worden voor zijn omgeving. Hij gaf zijn gezin bevel, heen to gaan en liet zich in een kamer op sluiten. Daar is hij, na een lijden van drie dagen, ge storven. Tolstoï. Over enkele dagen, den 28sten dezer, viert Tolstoï zijn 75sten verjaardag. Het schijnt, dat do gezondheids toestand van den ouden schrijver thans weer uitstekend is. Hij arbeidt dagelgks van 's morgens vroeg tot 2 of 3 uur, en zijn vertelling Chadsji-Moerat uit den tijd van Nikolaas I, waaraan hij hard werkt, terwijl hij ook vele bronnen bestudeert, wordt volgens menschen, die er iets van gelezen hebben, zoo goed als Tolstoi's oudere werken. Bovendien heeft hij onlangs een geschrift afgemaakt, Christen-arbeid geheeten, dat spoedig zal verschijnen. Een automobiel-ongeluk. Een automobiel, waarin twee Italiaansche officieren en twee dames een tochtje deden op de Fransche helling van den Mont-Cénis, is door het springen van de twee voorste wielbanden tegen een rots gevlogen en verbrijzeld. De vier reizigers werden doodelijk gewond op draag baren naar het klooster op den berg gebracht. Glimlachend ging de beroemde Berlijnsche advocaat door de rijen, nu door den een dan door den ander staande gehouden. In zijn toga zag hij er uit als iemand die naar een maskerade gaat. Hij was of zou worden dat wist hij heel zeker de held van den dag. H(j was het altijd bij alle processen niet de aangeklaagde maar de verdediger trekt aller aandacht. Toen verscheen meneer Weiszenburger met zijn schrij vers. Men kende hem niet en sloeg geen acht op hem, ofschoon Rochus Rohrbeck en Sporleder alle reden hadden het wel te doen. Maar wie kent meneer Weizenbnrger Hem kennen alleen de mannen van het vak. De werkkring van dezen man voert hem links en rechts door geheel Duitschland, als een groote roofvogel neerstrijkend op alle processen die »belangstelling wekken in ruimen kring.'' Hij is de man die de verslagen voor de courant schrijft, ze hectografeert en per post aan de redacties der groote bladen doet toekomen. Alle belangrijke processen en alle sensatie wekkende processen zien den heer Weiszenburger aan het tafeltje der stenografenhij leeft van deze tref fende gebeurtenissen of juister gezegd, hij verdient er een aardig vermogen aan. Niemand die ook met processen te maken heeft moet dezen man veronachtzamen, want zijn macht strekt ver uit. Hij geeft de verslagen een zekere kleur, schrijft kleine inleidingenverzacht of versterktstipt enkel aan of verzwijgt geheel wat zijn kennissen niet gaarne in de bladen gepubliceerd zien. Maar zooals gezegdnoch Rochus Rohrbeck noch Cle mens Sporleder hadden in hun onbekendheid met derge lijke zaken ooit van het bestaan van zulk een man ge hoord. Dns had de heer Weiszenburger geen enkele reden om het getuigenverhoor te verzachten, zoomin als het vermakelijke verhoor met de tegenpartij wat de heer Mr. Groszmann de beide beeren een voor een deed onder gaan. En zoo kwam dat griezelige, belachelijke Oauran tenbericht in de wereld, dat Rochus eu Ülemens vier weken later den nek brak. Het is onmogelijk dit geheele proces te beschrij ven hoe belangwekkend het ook was. Abu Becker, als een gentleman gekleed, zag er zoo bleek en vervallen uit en zat de eerste dagen zoo stil en somber, dat de goedhartige Rochus trots de hooge procenten en de talrjjke maandbrieven een gevoel van medelijden voor zijn ouden zaken-vriend niet kon onder drukken. »Hij is daar in een erbarmelijk Biecht kosthuis ge weest," zeide Rochus in de pauze, »en Abu was zoo verwend en had zoo'n zwakke maag. In Juli zond hij altijd zijn brieven nit Oarlsbad." Op den tweeden dag zag Abu er wat opgewekter uit want tot zijn eigen, groote verbazing bemerkte hij dat dank zij het verhoor door meneer Groszmann ingesteld en diens op- en aanmerkingen zjjn Abu Beckers karakter in steeds mooier licht verscheen. Op den derden dag bij het krachtige pleidooi van den grooten Mr. Grosmann was den vijf maanden lang streng behandelden Abu ten proo aan een heftige ontroering Tot heden had hij zooals hij eerlijk zichzelf bekende, nooit getwijfeld of zijn »beroep," welke schitterende re sultaten het ook in de practijk had opgeleverd, was niet geheel onberispelijk en nu vernam hij ten aanhooren van honderden menschen en met de meest mogelijke open baarheid, dat hij in onbegrijpelijke verblinding steeds zichzelf verkeerd beoordeeld en onrecht aangedaan had Hij had geld geleend en buitensporige hooge rente ge vraagd, zeker; hij bad gespeeld en wellicht ook wel ge wonnen, zeker maar met wie had hij te doeD gehad Büxtra belooning. In het geheele land hebben alle assistenten, con ducteurs, kantoorknechts en bestellers bjj de posterijen, wegens verrichte extra diensten tengevolge van de spoor wegstaking, eene toelage ontvangen. (N. v. d. D.) Aan het strand van Seheveningen zijn den 23 aangespoeld tien matrassen en vier hoofdpeluws, welke oogenschijnlijk kort in zee hebben gedreven zij zijn ver. Met jonge mannen die zeer dikwijls niet in staat waren om te betalen. Hij had verliezen geleden, slagen gehad, enormNiet een dezer getuigen kon Abu, dezen mis kenden, belasterden, openlijk in couranten gebrandmerk- ten, ongelnkkigeu man van eeu bepaalde slechtheid be tichten 1 Niet een hunner »Het spel! Het spel! Een ondeugd, toegegeven, maar heeren rechters, met de hand op het hart, een ondeugd die over de geheele wereld verspreid is. Denken wij aan onze vooronders die op Neder-Saksisch Germaanschen bodem huis en hof en vronw verspeelden I Denken wij aan Lessing, die zoozer het spel liefhad 1" Een diepe aandoening maakte zich meester van Abu Beckers ziel. Weinig menschen kannen het verdragen om openlijk zoo bovenmatig hoog geprezen te worden, en tot deze enkele behoorde Abu niet, neen. Hij was een man en drong dus zijn tranen terng. Anders zon men Abu Becker hebben zien builen, waarachtig Twee waren er in de zaal, die noch op den beroemden advocaat, noch op Aba, noch op de eenigszins zwakke rede van den procureur-generaal veel acht gaven, maar in eon alles overweldigend gevoel van gelnk naast elkaar op do achterste bank zaten. Dat waren Joseph en zijn meisje. Drie dagen lang werd getuige op getuige voor geroepen Rochus, Sporleder, Krosjeck en verscneiden anderen over Joseph Heidenstamms hoofd was het on weer genadiglijk heengetrokken. Misschien omdat zjjn ge tuigenis niet veel kon beduiden en niets bezwarend voor den aangeklaagde zon bevatten. Nu was het getuigen verhoor gesloten, het gevaar voorbij, Josephs naam in het geheele proces niet genoemd. Marie zat op de bank, baar rug stijf tegen de leuning, bet hoofd eenigszins, achterwaarts gebogen. Ze was ge lukkig, maar een groote vermoeidheid en afmatting toe kenden zich op haar trekken. Donkere schaduwen lagen onder de oogen. Zij voelde zich als iemand, die op het punt van verdrinken gered wordt. Het was te veel geweest. Drie dagen in angst, drie dagen met pratende dames en complimenten makende heeren, met getuigenverhooren en eindelooze elkaar ge-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1