HORDENREN. No. 103. Uente blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 30 AUGUSTUS. Gemeenteraad van Alkmaar Buitenland. SPORTROMAN FEÜILLETON. ALKMAARSCH1 COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prl)s der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en. Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. op Ulnsdag, 1 September 1903, des namidiags te één uur. Punten van behandeling 1. Beëediging van de herkozen leden en het gekozen lid van dezen Raadde heeren Mr. H. Boelmans ter Spill, G. de Groot Jz., Mr. J. P. Kraakman, N. Glinderman en H. J. F. Wanna. 2. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding als lid van den Raad van den heer Mr. H. Boelmans ter Spill. 4. Aanvalling van verschillende raadscommissiën, als van: twee leden van de commissie belast met het ontwerpen van strafverordeningen (vac. Kraakman en ter Spill); een lid van de commissie voor de belastingzaken enz. (vac. ter Spill); een lid der commissie van bjjstand voor de publieke werken (vac. de Groot). Voorts benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand (vac. ter Spill). 5. Voorstel van B. en W. om, bij wijze van proef, de groote paardenmarkt te verplaatsen. (Bjjl. No. 63). 6. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van de Kamer van Koop handel, dienst 1902. (Bijl. No. 77). 7. Alsvoren de rekening van het Bargerlijk Armbestuur over 1902. (Bjjl. No. 78). 8. Alsvoren de rekening der gemeente-gasfabriek over 1902. (Bijl. No. 79). 9. Voorstel van dezelfde commissie in zake af- en over schrijving op de begrooting 1902 van de stads-apotheek en vaststelling snppl. begrooting voor dat dienstjaar. (Bijl. No. 80). 10. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene subsidie ten behoeve van de in September a.s. te honden landbouwtentoonstelling. (Bijl. No. 81). 11. Alsvoren in zake het hefien en invorderen van brug geld. (Bijl. No. 82). 12. Alsvoren met betrekking tot het gymnasiaal onderwjjs in deze gemeente. (Bijl. No. 83). 13. Alsvoren tot benoeming van personeel aan de herha lingsscholen voor den cnrsus 1903/1904. (Bril. No. 84). 14. Voorstel van B. en W. in zake rechtsgeding met de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland. (Bijl. No. 85). 15. Behandeling van het le suppl. kohier van den hoof- delijken omslag dienst 1903. MUITSCHIiAA». De bekende quaestie of de soc.- democraten aanspraak zullen maken op het onder-voor zitterschap van den Rijksdag, geeft aanleiding tot hevigen strijd in den boezem der partij. Bebel, tegenstander, beeft Von Vollmar, voorstander van het soc.-democratische vice-voorzitterschap, scherp aangevallen. De tjjd van vermomming en comediespel schrijft DOOR H. JIElJflB-FÖRITbR. 11) De breede corridors waren maar spaarzaam verlicht, over geheel het grijzo huis lag iets doodsch iets spook achtigs. Nergens een levend wezen te zien, overal diepe verlatenheid. Zij drong dicht tegen hem aan, tegen hem die zoo on bezorgd door dit vreeselijke hnis schreed als wandelde hij op klaarlichten dag in de Georgstraat. Een gevoel van veiligheid kwam over haar. Hij was toch steeds de sterkere, op wien ze altijd steunen en vertrouwen kon, die haar beschermen zou in nood en gevaren. Geen held zooals ze eens gedroomd had, maar een mensch met tekortkomingen en zwakheden, hoe klein en onbeduidend ze ook mochten zijn. Ze zonden elkaar wederkeerig stennen en elkaar levenslang tronw blijven. Ze traden naar buiten, de koele avondlucht streek ver- frisschend ben langs bet gelaat het sombere verblijf lag voor altijd achter hen Nooit, nooit meer daar binnen." Ze liepen de laan door tot aan de Königstraat. Voor den in gang van Tivoli waren de kleine, bonte lampjes al ontstoken en de vroolijke melodie van een wals klonk hen tege moet. Om den terugweg te verkorten gingen ze door den tuin, mogelijk zonden ze een paar vrooljjke gezichten zien, in de drukte en het gewoel de droeve stemming der laatste uren vergeten. Maar de tuin was leeg. Dni zenden bonte lampen flikkerden aan kronen en guirlandes, aan balcons en galerijen, de kristallen glazen door den avondwind bewogen, stieten met zacht geluid tegen elkaar, Bebel is voorbijwij moeten elkaar onomwonden zeggen, in welke positie wij tot elkaar staan en wat wij aan elkander hebben." Bebel hondt zich nog vast aan het denkbeeld, dat de soc.-democratie revolutionair is. Vollmar, Bernstein, Heine en de hunnen, echte parlementairen, verlangen daaren tegen, dat de partij, met het oog op den uitslag der ver kiezingen, een gewijzigde tactiek zal aannemen. De benoeming van het Beiorsche Bondsraadslid Von Stengel tot Daitsch „(jks Minister van Financiën heeft aanleiding gegeven tot eene wisseling van telegrammen tusschen den Prins-R5gent van Beieren en den Keizer. Eerstgenoemde seinde »Ik stel gaarne mijnen Staats raad baron Von Stengel, dien gij aan het hoofd van het departement van Financiën wil plaatsen, ter beschikking van 's Rijksdienst, en ik hoop dat hij bij zijn erkende be kwaamheid er in slagen zal, op dien post de groote taak te vervullen, welke van bet hoogste gewicht is voor den verderen bloei van het Rijk en van de Bonds-Staten". Daarop antwoordde de Keizer»Ik zeg n hartelijk dank voor nw vriendelijk telegram. Gij hebt een nieuw bewijs gegeven van nw tronw en toewijding aan Daitsch- land, door bsreidwillig uw ervaren ambtenaar ter be schikking te stellen van het Rjjk. Moge het ofler dat gij en Beieren aldus aan het Rjjk brongen, beiden tot zegen strekken. Uw ambtenaren mogen er trotsch op zijn, dat een hnnner tot een zoo hoogen post, vol verantwoorde lijkheid geroepen wordt." ESTttfiliAlirD. De Engelsche pers is zeer onder deu indruk van het rapport der commissie over den oorlog in Zuid-Afrika. De »Times'', altijd zoo vergoelijkend voor de hande lingen der Regeering, noemt de onvoldoende toerusting voor den oorlog, gelijk die uit het rapport der commissie van onderzoek is gebleken »ontzettend". De voorhanden 40,000 uniformen waren niet geschikt voor het Zuid-Afrikaansch klimaatde vizieren der voor handen geweren waren niet goed de voorhanden 66 mil- lioen patronen gingen nit elkaar in de loopen der ge weren de eavalerie-sabels was zee1- gering en de weinige sabels, welke voorhanden waren, deugden niet. Ook de schoenen waren slecht. Er was nagenoeg geen zadeltuig, men had slechts zeer weinig hoefijzers voor paarden en volstrekt geen voor muilezels. Er was geen veldtochtsplande generaals hadden geen bepaalde aanwijzingen. Er werd hun niet eens kennis gegeven van de voorhanden plaatselijke verdedigings plannen. ITALIEI. Paus Pius X heeft eenige wijzigingen ge- bracht in den dienst op het Vatikaan, die voorzeker op de belanghebbenden een goeden indrnk zullen maken. De groote gift van honderdduizend lire door den Paus aan de armen te Rome geschonken zal op een andere en heel wat minder omslachtige wijze, dan tot nu toe ge schiedde, verdeeld worden. Ook heeft Pans Pius maatregelen genomen om te voor komen, dat audientie-vragendeu buiten zijn weten door het dienstdoend personeel worden afgewezen. de Weener kapel speelde de vroolijkste dansmelodieën, maar het publiek ontbrak. Geen officieren en geen dames Het groote proces dat heden avond zon afloopen, drukte met centenaarsgewicht op de heele stad. Zwijgend verlieten beiden den tuin, zwijgend legden ze het laatste gedeelte van den weg af. iZal ik nog mee naar binnengaan, Marie?" »Neen, Joseph, ga liever naar huis en naar bed. Ik ben doodmoe. Morgen moeten we vroeg op, je herinnert je toch onze afspraak »Ja zeker." »Had je het vergeten »Wel neen. Even maar." En met een mislukte poging om te glimlachen zeide hij »Je zal je verslapen, Mieze." »Ik Ik ben eiken morgen om vijf uur wakker. Klok slag zes ben ik op het terrein, het is van hier maar tien minnten. Waar zullen we elkaar ontmoeten »Voor de groote tribune." »Best. Kom je te paard »Natunrljjk Je zult je verwonderen over het galop- peeren van >Frangipani," wacht maar, je zult er schik in hebben. Je moest eiken morgen naar bniten gaan, er is niets heerlijkers dan zoo'n lentemorgen. En altijd vindt je gezelschap. Gravin Ella Manster komt dagelijks naar het galoppeeren kijken en dikwyls ook haar zuster." Hij was eensklaps als een ander mensch en weer opgewekt als vroeger. »Verslaap je niot. Daarna gaan we allen koffiedrinken in »Neuen Hause" of in den zoölogiachen tuin." »Best." ïWel te rusten, lieveling." »Wel te rusten, Joseph." Ze hield zijn hand nog even vast, Joseph »Wat »Joseph, we moeten zeer dankbaar zijn, omdat omdat alles zoo goed afgeloopen is. Niet waar Hij knikte en drukte haar sprakeloos aan zijn hart. Toen nam hij afscheid. Joseph sloeg den terugweg in, maar dicht bij zijn huis vertraagde hij zijn tred. Het was toch niet goed zich Toen Z. H. dat een paar maal had bemerkt, heeft hij de bemoeizieke lieden vervangen door personen, die hij vroeger te Venetië gekend had en die hij vertrouwt. Hij wil zelf beslissen, zegt hij, wie hij al en wie hij niet ont vangen zal. »Als men 't mij te lastig maakt," moet Z. H. gezegd hebben, »zal ik uit rijden gaan naar de villa Borghese," d. w. z. buiten de grenzen van het Vaticaan, waar mede dan aan de legende der gevangenschap een einde zou zijn gemaakt. TURKIJE. De Amerikaansche vice-consul te Beyrout (de haven van Damascus) is vermoord. President Roosevelt heeft na ontvangst van deze tijding last gegeven dat het Europeesch eskader der Vereenigde Staten onmiddellijk naar Beyrout koers moet zetten. Het Russische eskader wordt dus bijna onmiddellijk opgevolgd door een Amerikaansch, dat den Sultan komt verontrusten. De Turkscbe minister van bnitenlandsche zaken zond een nota aan de gezanten in Turkije, waarin protest wordt aangeteekend tegen de telegrammen en brieven in buitenlandsshe bladen, welke aan de Turksche troepen moord en plundering in Rumenië toeschrijven. De minis ter noemt dit niets dan laster en leugen en wijst alle verantwoordelijkheid terug op de Bnlgaarsche benden, die brand stichtten in de vilajets Kossovo, Mouastir, Salo nika en in het district Kukkilisse, en er ongehoorde wreed heden begingen. Hoe kan men aannemen, zegt de minister, dat de Kei zerlijke regeering, die er groot belang bij heeft voorspoed te brengen in dit land, zou medewerken tot het brengen van verwoesting. Uit Sofia werd den 27 geseind Hedenmorgen vroeg heeft men den dagelijkschen snel trein van Boedapest naar Konstantinopel te Kulelu Bnsgas ten zuiden van Adrianopel in de lncht laten springen. Er zijn 7 dooden en 18 gewonden. Zuld-Afrlkaansche rellqulen. In een Europeesche courant zegt do Volkstem" vinden we vermeld dat er reeds 25 personen zyn, die zich elk verhengen in 't bezit van oud-president Kruger's Bijbelhonderd personen bezitten ieder de rijzweep van generaal De Wet en drie dozijn hoeden worden zorgvul. dig bewaard, welke generaal Botha gedurende de vredes onderhandelingen te Vereeniging heeft gedragen. Te Birmingham bestaat een tabriek, waar kogels gemaak worden welke ondersteld worden van Zuid-afrikaanscht slagvelden te zijn opgeraapt. Kort na de inneming vane Pretoria werd ingebroken bij een welbekend plaatselijk behanger, die voor doeleinden van straatversiering enz. oen grooten voorraad vlaggen bezat. De inbrekers hebben enkel de Transvaalsche en Vrijstaatsche vlaggen wegge nomen, en deze doen heden wellicht dienst als krijgs- tropheeën 1 Den 27 heeft te Parijs weder een ongeluk plaats gehad op de Metropoliiain. Het laatste rijtuig van een trein is in brand geraakt bij het station Hötel de Ville. niet aan zijn afspraak te houden en met Rochus en de anderen samen te komen. En hij moest toch ook den afloop van het proces weten en wat de eisch was. Buitendien bad hij honger en sinds van middag nog niets gegeten. In hun café vond hjj niemand. »Is het proces nog niet afgeloopen »Neen, mijnheer de baron." »Geef me een half flescbje wijn en wat te eten." Het sloeg elf uur toen de eersten binnenkwamen. »Een jaar gevangenis, 't is haast niets, de moeite niet waardDe Berlijnscbe advocaat heeft Abu netjes nit de moeielijkheden gelogen." »Niet mogeljjk »Een feit, vrienden." Langzamerhand raakte de kleine gereserveerde kamer vol en eindelijk verscheen ook graaf Rochus. «Kinderen, ik verhonger. Kellner, een stuk brood." Hij dronk een groot glas wjjn achter elkaar uit en van het hem gebrachte brood stukken snijdend, stopte hij ze in den mond. »Ik ben in drie dagen tien pond afgenomen. Dat kan geen mensch volhouden. Wie nog een woord over het proces durft spreken bij God dien sla ik dood Wat ik eten wil Het een of ander Alles is me geljjk. Lieve kinderen weest dezen laatsten tijd vriendelijk voor me, je hebt me niet lang meer. Ik zak in de diep.e en nie mand ziet me ooit meer terug. Het is toch heerlijk hier Bij God dat is het." Tegen middernacht stond Joseph op om weg te gaan maar de lange kurassier gedoogde dat niet. «Wat- is dat? Weggaan? Van avond? Joseph je lijkt wel mal. Maak eens even plaats, zeg, kereltje schuif jij wat op. Joseph moet naast me komen zitten. Hier Jo seph Nog een glas, fee lner Kom Joseph drink. Jon gen jongenjij hebt in deze drie dagen weer een boven- menschelijk geluk gehad, precies als altijd. Maar vriend, ik gun het je van harte. A s ik een christenziel wat goeds gun, dan jou, Joseph. Zoo is bet goed, hiernaast me. Kinderen, we zullen eens klinkenop dezen ver-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1