Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. VEILIGHEIDSWET. Buitenland. N e d e r 1 and. Nö. 104. Eerste blad. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Ronderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheela rjjk t 1, 3 Nummers f O,OH. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, hetgeen volgt Naar het blijkt, verkeeren verscheidene hoofden en be stuurders van inrichtingen, waarin eenige tak van fa- brieks- of handwerksnij verheid wordt uitgeoefend in de meening, dat zij indien in hun bedrijf aan een per soon een ongeval is overkomen, waarvan ingevolge artikel 12 der Veiligheidswet een schriftelijke kennisgeving aan den Burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had, moet worden gezonden aan het bepaalde in ge noemd artikel niet meer hebben te voldoen, maar kunnen volstaan met het doen eener aangifte, ingevolge artikel 61 der Ongevallenwet 1901. Teneinde te voorkomen, dat dergelijke hoofden of be stuurders zich blootstellen aan het gevaar voor eene straf vervolging, worden zij er aan herinuerd, dat art. 12 der Veiligheidswet nog steeds van kracht is en dat zjj bij het voorkomen van een ongeval in hnn bedrijf mitsdien verplicht blijven tot het doen der schriftelijke aangifte aan den Burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats vond. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 31 Ang. 1903. G. RIPPING. DUlTSCHIiAAD. Prins Eitel Pritz, de tweede zoon van Keizer Wilhelm hoeft te Bonn, waar hij studeert, een automobiel-ongeluk gehad. De automobiel, waarin de Prins met drie andere heeren een heuvelhelling opreed wilde plotseling niet meer vooruit en rolde in snelle vaart terug, de helling af en viel ten slotte in een sloot. De Prins, die nog juist in tijas uit het voertuig sprong, bleef ongedeerd en zjjne metgezellen werden slechts licht gekwetst. De Pransche gezant te Berlijn heeft namenB Presi dent Loubet 5000 francs geschonken voor de slachtoffers der overstrooming in Sileziê, eens mildheid, welke door de bladen met groote voldoening als een heugelijk teeken der tijden wordt begroet. EBfOKIiAlViA. Wederom is eene Parlementsverkie zing uitgevallen in bet nadeel dér RegeeriDg en wordt de uitslag algemeen erkend een groote nederlaag voor Chamberlain te zijn. In het Schotsche graafschap Argyl nameljjk, waar de conservatieven in 1900 eene meerderheid haalden van 600 stemmen, is thans met 1600 stemmen meerderheid de liberale candidaat Ainsworth gekozen. Den 29 is dr. Kranse, de bekende Johannesburger, in vrijheid gesteld. Men herinnert zich waarschijnlijk nog, da? in Januari van het vorige jaar dr. Kranse, die in het begin van den Zuid-Afrikaanschen oorlog het bestuur van Johannesburg in handen had in Engeland tot een paar jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij be trokken zou zijn geweeet in een complot tot vermoording van Donglas Porster. Zaterdag werd dr. Krause uit de gevangenis ontslagen. Een aantal belangstellenden had zich voor de gevangenis te Pentonville verzameld en begroette den vrijgelatene op de hartelijkste wijze. Dr. Krause schijnt in de gevangenis niet veel hebben geleden. Hij was steeds werkzaam in de ziekenzalen. Weldra hoopt bij naar Zuid-Afrika terng te keeren. 1TA1AE. Pans Pins X is de laatste dagen lijdende aan eene lichte zwelling van het rechterbeen, waardoor het loopen hem zeer pijnlijk is, en hij zijne dagelijksche wandelingen in den tuin van het Vatikaan heeft moeten opgeven Over Paus Pins komen zeer opmerkelijke uitlatingen voor in een zendbrief van Kardinaal Lecot te Bordeaux. De Kardinaal, in het conclave naast Kardinaal Sarto gezeten, heeft in langdnrige gesprekken vele vertrouwe lijke mededeelingen van dezen ontvangen. Hy verklaart Pius X volkomen oprecht, toen hij onder tranen den Kar dinalen verzocht te stemmen op eenen waardiger dan hij, en heeft geen lof genoeg voor zijne goedheid, liefderijke hnlpvaardigheid (door hem zeiven ondervonden), zijne vroomheid wijsheid voorzichtigheid vastberadenheid, werkzaamheid, en ook voor zijne administratieve bekwaam heid, aan 't hoofd der twee door hem bestierde bisdommen aan den dag gelegd. MACJBDÖIiriM. Volgens het te Londen verschijnende Macedonische blad „Autonomia" zijn de verlangens der Macedonische opstandelingen de volgende: lo. Vorming van vier provinciën, Albanië, Macedonië, Oud-Servië en Thraciëmet een eigen landsbestuur, maar onder politiek en militair oppergezag van den Sultan van Turkjje. 2o, Benoeming van een Europeesch Ópper-Commissaris, die voor drie jaren tijds door de zes groote mogendheden wordt aangesteld en belast is met het handhaven van de orde in de vier provinciën. 3o. Benoeming van een Europeesch Gouverneur voor elke provinciedie door de Porte voor 5 jaren wordt aangesteld, onder goedkeuring van de mogendheden. 4o. Benoeming van een Europeesch Commissaris, belast met bet orgamseeren van het landsbestuur in de vier provinciën. Hij zal worden bijgestaan door een raad uit de ingezeteneu des lands gekozen. 5o. Een internationaal bezettingsleger van 45000 man in het land, zoolang tot de nieuwe regeling is afgeloopeu. Daarna zou dit leger tot op de helft worden verminderd en, als internationale politie, ter beschikking blijven van den Europeeschen Opper-Oommissaris. Uit Constantinopel werd den 29 geseind: In officieels kringen wordt verklaard dat de berichten uit Monastir veel meer bevredigend zjjn. Twee groote afdetslingen Bulgaarsche opstandelingen zijn omsingeld in de districten Clesnra en Smulova in het vilayat Monastir. Men koestert de hoop, dat de Turksche troepen binnen een week meester van den toestand zullen zijn. Geheel in tegenspraak met deze tijding, als zouden de opstandelingen zeer in het nauw zijn gedreven is het volgende bericht den 31 te Parjjs ontvangen uitWeenen, meldende dat een bende opstandelingen een kazerne in het Peringeberste opbliezen waardoor 200 soldaten gedood werden. Een huis waarin 50 soldaten gehuisvest waren, werd eveneens door ontploffing vernield. Zeker is het dat de strijd van beide zjjden met veel kracht wordt voortgezet en ontzettend zjjn de verhalen over de gruwelijke wreedheden, die door beide partijen worden bedreven. MAROHIiO. De Marokkasnsche opstandelingen die al zoo vaak voor goed verslagm heetten, hebban bij Tazza de troepen van den Sultan aangevallen en hun zware verliezen toegebracht. De Sultan is nog steeds gekampeerd bij het land van den Haiyaina stam. Spoorwegongeluk te iJdlne. Zestien bij 't spoorwegongeluk te Udine omgekomen personen zijn op kosten der gemeente en in tegenwoordig heid der burgerlijke en militaire overheden /onder een overgrooten toeloop van belangstellenden begraven. Van de 57 in 't hospitaal verpleegden zijn 9 zwaar 3 zeer zwaar gewond. Onder de gekwetsten zijn twee kapiteins en dertig luitenants. Een kolonel, een overste en achttien andere licht-gekwotsten worden in hotels of bij particulieren verpleegd. De ramp wordt geweten aan den mede om gekomen machinist, die volkomen beschonken moet geweest zijnzoodat hij zelfs in uitzinnige vaart een station voorbjj was gestoomdwaar hij soldaten had moeten opnemen. De Vesuvius. Napels is vol vreemdelingen, die naar de uitbarsting van den Vesuvius komen zien. Niemand mag den berg beklimmen maar ook op een afstand is het schouwspel grootsch en indrukwekkend. De gesmolten lava vormt een grooten stroom en de uitbarsting zal nog wel eenigeu tijd duren. Maar er is weinig gevaar voor de naburige dorpen en bebouwde landenwant er valt geen aschregen en de vuurstroom wordt in bedwang gehouden door de lavabergen welke bij vroegere uitbarstingen werden gevormd. Voorbij een zeker punt hoopt de lava zich opeen in het dal. Het schouwspel is vooral schoon na het vallen van den avond en de straten van Napels van waaruit men het kan gadeslaan zijn 's avonds stampvol. De luide en herhaalde ontploffiDgsknalleB verhoogen bet indrukwekkende van het gezicht. De angst onder de boeren van den omtrek is aan 't afnemen en zij zijn weder aan hun gewone werk gegaan. (N. v. d. D.) Berg-ongelukkeu. Een Engelsch toerist uit Pontresinadiedoor twee gidsen vergezeld, een tocht naar de Orast Aguezza, een der bergtoppen van de Berninagroep, had ondernomen, is met een zijner gidsen in oen afgrond gestort en om 't leven gekomen. Ook nit St.-Moritz wordt een bergongelnk bericht. Een toeristzijn vrouw en een gids zijn alle drie van van den Morteratsch gestort en verpletterd. Fransche Zuidpool-expedltle. Het Pransche schip »Ls Francais'', dat de Zweedscbe expeditie onder »Nordenskiöld'' gaat zoeken, is den 30 onder de toejuichingen der menigte, de haven van Brest uitgestoomd. Uit Atjeh. De correspondent van het Hbld. te Batavia seinde den 29 Een patrouille van Rakau Pandjang nam gevangen Pangeran Mangkoe. Er werd veel buit gemaakt aan wapens, mnnitie en ook veel olifantstanden werden ge vonden er is nog veel verstopt. Ocneraal van Heutsz. Het »N. v. d. D.'' ontving den 31, het volgende telegram »De uitreiking van het Grootkruis van de Militaire Willemsorde aan luit.-generaal J. B. van Heutsz geschiedde heden in het Paleis te Rijswijk, waarbij de Gouverneur- Generaal Rooseboom den Gouverneur van Atjeh in zijne hooge waardigheid installeerde. Het was een indrukwek kende plechtigheid." Eenige maanden geleden werd Generaal Van Hentsz van commandeur tot grootkruis der Militaire Willems orde bevorderd, eene hooge onderscheiding, welke slechts in zeer enkele gevallen werd verleend. De uitreiking geschiedde op de plechtige audiëotie, welke elk jaar op Koninginnedag door den Gouverneur-Generaal wordt ge geven en waarbij de Vice-president van den Raad van Indië, Z. Ex. toespreekt namens de ingezetenen van Indië eene toespraak, welke dan door den landvoogd wordt be antwoord mot een rede, die een overzicht bevat van den toestand der koloniën. Bevolking van Wederland. Blijkens de statistiek van den loop der bevolking van Nederland over 1902 bedroeg de toeneming der bevolking in den loop van dat jaar43958 mann. en 39991 vr.totaal 83949 en bestond de bevolking op 31 Dec. 1902 nit 2647444 m. en 2699737 vr., totaal1 5347181. Bonlnglnne-dag. Allerwege is de 23ste verjaardag van Koningin Wilhelmina gevierdDe feestelijkheden in de grootere plaatsen moohten schitterender zijnmaar ook daar waar men rekening had te houden met kleinere bedragen, die voor de viering waren bestemdwerd met groote opgewektheid de Koninginne-dag gevierd en niet alleen in Nederland zelfdoch ook in vele plaatsen in het buitenland kwamen Hollanders te zamen om het feest van hunnen Koningin te herdenken. Koninginnedag te Schagen. Begunstigd door zonnighoewel winderigweer hadden den 31 alhier de koninginnefeesten plaats op echt prettige wijze. Te elf uur werden de kinderen der openbare school onthaald op taartjes, chocolade en bruid suikers waarna ze verder voor den geheelen dag vrijaf kregen. Te 1 uur begon de ringrijderijwaaraan 21 paren deelnamen. De vijf heeren- en de vijf damesprjjzen, alle fraaie kunstvoorwerpen waren aan de commissie geschonken door den heer J. Vadereigenaar van het Noord-Ho! landsch Koffiehuis. Na een belangwekkenden strijd werden ze gewonnen door de paren J. Oosterman met mej. C. M. Oosterman (1ste)A. Prins met mej. S, de Veer (2de)J. H. Schene met mej. Tr. Berk- houwer (3de)0. Smit met mej. C. Smit (4de), en W. van Loo met mej. M. de Veer (5de). De rjjk met vlaggen versierde Gedempte Gracht bood met de mooi ingespannen sierlijke karretjes een aardig schouwspel aan. Te 3 uur ongeveer begonnen de volks- en kinder spelen. Over de vijftig kinderen van tusschen de 12 en 16 jaar namen daaraan deel en menigmaal ging een schaterlach uit het publiek opwanneer daarbjj eeu grappig incident voorviel. Aan bet tonkruien en wor- telenslaan voor mannen namen 29 Schager's deel. De prijzen voor de volksspelen bestonden in geld die voor de kinderspelen in heel aardige voorwerpen. De Kleine Kapel luisterde alles met vroolijke muziek op. Jammer dat de wind het noodzakelijk maaktedat de Kapel soms een minder geschikte plaats voor hare uitvoering moest opzoeken dan wel wenschelijk was. 's Avonds be gunstigde prachtig weer de wind was geheel gaan liggen de gondelvaarteen /geheel nieuw nummer voor de gemeente. In een woord prachtig waren de vaartuigen die deelnamen versierd. Het was al groen, bloemen kleur en een zee van licht. De moeilijke taak, die de beide schippers De Jong en Dekker hadden om de vloot goed en wel over te brengen volbrachten zij op de meest loffelijke wijze. Honderden menschen stonden aan den walkant om het eenige schouwspel te zien en er van te genieten. Prijzen werden behaald door de booten van de heeren J. Meurs (1ste) J. Asjes (2de) W. van Loo (3de) en A. Roggeveen (bestunrsprijs). Met een hartelijk woord werden 's avonds in het Noord- Hollandsch Koffiehuis de prijzen uitgereikt. Die van de ringrijderij dcor den heer H. Peisser, die van de gondel vaart door den heer Oudenhoven. Nog lang bleef men daarna gezellig in het Noord-Hollandsch Koffiehuis vooral bijeen. Te Haarlem gaan de timmerlieden ijveren voor een verkorting van den werkdag en tevens voor loons- verhooging. De Gemeenteraad van Hoorn zal Dinsdag I Sep tember in behandeling nemen het voorstel om de wik- en weegloonen na 31 December 1903 te bestendigen. In de bosschen bij Baaru richtte twee jaren gele den de eikenaardvloo groote verwoestingen aan. Het eikenhakhout werd kaalgevreten door millioenen van deze diertjes. Thans daarentegen ziet het eikenloof er nog frisch uit, en de ongenoode gasten zijn zoo goed als verdwenen. De natte zomers der beide laatste jaren hebben de bosschen van die plaag verlost. Brand. Dan 29 's avonds te 9 nnr is door onkekende oorzaak brand ontstaan in de bierbrouwerij »De halve Maan" van H. Wouters te Hulst, die tot Zondagmorgen voortduurde. De belendende gebouwen en de mouterij ou machinekamer zijn gespaard gebleven. De schade aan ge bouwen, machinekamer, bieren, mout en hop wordt op f 20,000 a f 25,000 geraamd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1