1ÓRDÏNËEN. No. 105 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. V RIJ D A G 4 SEPTEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. SPORTROMAN FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt lllnsda g-, Donderdag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlitn Fer regel f 9,13. Groote letters naar plaatsruimte.' Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Vervolg van Woensdag. 9. Af- en overschrijving op de begrooting van de stads-apotheek, dienst 1992 en vaststelling suppletofre bcgrooting voor hetzelfde dienstjaar. Regenten van het stads-ziekenhuis, als beheerders der stads-apotheek, verzoeken 1®. machtiging tot afschrijving van een bedrag van f 255.ÏÊ1^ van 5 en overschrijving van dat bedrag op 5 andere hoofdstukken hunner begrooting voor 1902 en 2°. de goedkeuring eener ingediende snppletoire be grooting voor hetzelfde jaar tot een bedrag in ontvang van f 378.60 en in nitgaaf van f 163.14, sluitende met een batig saldo van f 215.52. De commissie voor de belastingzaken enz. heeft geen bezwaar tegen de onveranderde vaststelling der ingediende snppletoire begrooting en tegen het verleenen der ge vraagde machtiging tot het doen dier af- en overschrij vingen, en stelt voor te besluiten 1°. de gevraagde 'machtiging tot het doen der af en overschrijvingen te verleenen 2°. de ingedediende snppletoire begrooting goed te keuren in ontvang op f 378.66 en in nitgaaf op f 168.14, alzoo met een batig saldo van f 215.52. Conform besloten. ÏO. Landbouwtentoonstelling 1903. Do afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voornemens zijnde op 22 en 23 September a.8. eene tentoonstelling te organiseeren van rijstieren melkvee, vet rundvee, wolvee, varkens, paarden, pluim vee, kaas. groenten en bloemen op de gewone marktplaatsen in deze gemeente, voor een ieder toegankelijk, en dank baar gedenkende de vroeger steeds door haar genoten bydrage voor hare Paaschtentoonstelling, heeft zich bij adres tot den raad gewend met het verzoek ten bedoelden einde eene eeuigszins verhoogde bijdrage, en wel eene van f 400, te mogen ontvangen. Het komt B. en W. voor, dat bij de uitvoering van dit voornemen het gemeentebelang in hooge mate be trokken is en dat mitsdien het verzoek voor inwilliging vatbaar is. Gelyk bekend is heeft de Raad op de gemeente-be grooting van 1903 wegens »subsidie Paaschtentoonstelling" een bedrag van f 250 uitgetrokken. Door dezen post te zijner tijd met f 150 te versterken ware aan den boven- uitgesproken wonsch te voldoen. Zij hebben daarom de eer voor te stellen te besluiten: aan de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene subsidie van f 400 toe te kennen ten behoeve van de op 22 en 23 September a.s. te honden tentoonstelling. Do heer M o e n s zegt, dat het in de bedoeling ligt der afdeeling om jaarlijks een tentoonstelling te houden op meer uitgebreider schaal, waarom men do medewer king van den gemeenteraad zeer op prjjs zon stellen. De Paaschtentoonstellingen worden wat afgezaagd en met DOOR W. 1HEIJKB-F«RITE!K. 13) Het was een heerlijke morgen, Do zon, de nevelen ver drijvend, wierp haar koesterenden gloed over de aarde. Het werd zeker een warme, zomersche dag. Alle boomen en struiken op ploinen en in parken prijkten reeds in een groenen dos. De straten waren leeg, of neen, enkele wandelaars liepen er, oude heeren op weg naar de bronnen, even verheugd over het mooie weer als over hnn eigen stipt heid en energie, waardoor ze in staat warvn den machtigen verzoeker »het bed" glansrijk te overwinnen. Ze keurden het ten sterkste af dat mensohen van hnn stand, teoor- deelen naar de neergelaten gordijnen, nog in zalige rust waren gedompeld. »Op zulk een prachtigen morgen prevelden ze, vergetend dat nauwelijks vertien dagen zij zelfs trots de schitterendste zonnestralen, zich op dat unr behaaglijk in bed hadden omgekeerd. En dat zij na het ledigen van de laatste fleech »Carlsbad" zich om morgendauw en vogelgekweel geen haartje meer zouden bekommeren. De eerste werklieden verschenen nu ook in de straten mensohen die geen «Carlsbad" noodig hadden en dit medi cijn niet eens van hooren zeggen kenden de bakkers jongens kwamen, de courantenrondbrengsters, de melkwa gens reden dé poorten binnen de groote provinciestad was wakker geworden. Joseph liep met groote passen naar de renbaan. Nu en dan keek hij om of er geen vigelante te zien was, te vergeefs echter. De vrees dat Marie op hem zon wachten een uitgebreider tentoonstelling van vee en landbouw producten meendo men meer nut te kunnen stichten. De afdeeling wi! er althans dit jaar een proef mee nemen. De beer Glinderman vraagt of de tentoonstelling op het Waagplein gehouden wordtwaarop de heer Moens antwoordt, dat niet alleen het Waagplein, doch ook de Dijk en andere plaateen daarvoor zijn bestemd. De heer Kraakman waardeert het nemen van de proef en zal gaarne medewerken om de subsidie te ver leenen. Vroeger werd elk jaar voor de Paaschtentoon stelling een zeker bedrag toegestaan, maar dan werd tevens gevraagd om de resultaten der tentoonstelling mede te deelen. Zeer zeker zullen B. en W. en ook de raad er hoogen prijs op stellen ook thans die 'resultaten te vernemen, ten einde te kunnen beoordeelen, of een volgend jaar weer1 een subsidie kan worden toegestaan. De heer Moens zegt, dat hy als Voorzitter der af deeling kan mededeelen, dat men daartoe gaarne bereid zal zijn. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 11 Heffen en Invorderen van bruggeld. By schrjjven dd. 8 Juli 1.1. No. 71 is door Gedepu teerde Staten te kennen gegeven, dat art' 3 der Veror dening op het heffen van bruggeld zooals die op 6 Mei 1.1. is vastgesteld, in dier voege zal moeten worden ge wijzigd, dat in plaats van »voor een vaartuig van" zal moeten gelezen worden «Voor een vaartuig met een LAADVERMOGEN VAN". Verder is in de vergadering van 3 Juni 1.1. ontvangen een adres van belanghebbenden bij een lager tarief van bruggeld, waarop is ingewonnen het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Onder overlegging dezer stukken, vergezeld van een vergelijkend overzicht van in verschillende gemeenten .geheven bruggeld, deelen B. en W. mede, dat zij hot wenschelijke om nu reeds tot wij ziging van hot op 6 Mei 1.1. vastgestelde tarief over te gaan, niet kunnen toegeven en van meening zijn, dat de bedoelde verordening, althans bij wjjze van proef, voor den tijd van een jaar zal moeten werken, om de onder vinding in deze te laten n'tspraak doen, te meer dasr het bedoelde tarief in vergelijking met dat in andere ge meenten, geenszins hoog kan worden genoemd. Mitsdien stellen zij voor te besluiten 1°. in art. 3 der op 6 Mei 1.1. vastgestelde verordening op het heffen -san bruggeld te lezen in plaats van «Voor een vaartuig van" de woorden: *Voor eeu vaartuig met een laadvermogen van 2°. de bedoelde verordening, alsmede de in dezelfde ver gadering vastgestelde verordening op de invordering van bruggeld overigens onveranderd opnieuw vast te stellen. De heer Glinderman drnkt er zijn spyt over uit, dat B. en W. thans meteen het tarief niet hebben ver laagd. Daartoe was het nu een geschikte gelegenheid ge weest. In vergelijking met andere gemeenten, zeggen B. en W., is het bruggeld hier niet zoo hoogdat is waar, maar in die andere plaatsen als Zaandam en Haarlem verdreef alle andere gevoelens naar den achtergrond, zelfs zijn ontzetting over de enorme sommen die hij vannacht verloren had. Een oogenblik bleef hij staaD om adem te scheppen en na te denken. Wat zal Marie zeggen als ze hem zoo ziet Een ver moeid gezicht, sigaarasch op zijn uniform, ongekamde haren, handen en gezicht niet gowasschen. Keer terug," dacht hjj, »ga naar huis. Nog twee uur slapen en dan naar de kazerne. Of niet naar de kazerne en je ziek gemeld. Wees dan kalm en schrijf een brief aan Marie»lk heb slecht tegenover je behandeld, ik ben geruïneerd, geef me mijn vrijheid terug en beschouw jezelf ook als vrij." Zij zon een ander vinden die haar gelukkiger maakt, ze heeft maar de hand uit te steken om een keus te doen onder honderd, die haar meer waard zijn dan ik. Maar ze wachtZjj staat nu bij de tribune en kijkt angstig om, zich afvragend waar ik toch blijf." In zijn geest zag hij haar groote, angstige oogen, een angst en bezorgheid die hem alleen golden. En hij zag ook dat andere heeren haar naderden. »Bent n zoo alleen Laat meneer von Heidenstamm u wachten V' Vooruit I In een beekje dompelde hij zijn zakdoek en waschte gelaat en handen. Daar was de renbaan, eindelijk twintig minuten na zes. Mogelijk was Marie er nog niet, of had zich verslapen of kwam eerst later, misschien ook in het geheel niet. Hij trok zijn jas terecht, schoof zijn pot wat van zijn voorhoofd en poogde een vroolijk gezicht te trekken. Nu boog hij den hoek om. Daar stond Marie, vijtfig schreden van hem af, heel alleen. Zij zag hem niettegen de tribune geleund wijdde ze al haar aandacht aan twee dames die dwars over het veld reden. De zon, door de lichte nevelen dringend, wierp een gond getinten sluier over de heide. Aan het eind van de ren baan prijkte het bosch met jong, sappig groen, rechts, op verren afstand stoomde de sneltrein voorbjj. b.v, is veel meer handel, en kan de schipperij het ook beter betalen. Hij had graag gezien, dat B. en W. in deze overeenkomstig het advies van de kamer van koophandel, die het tarief ook te hoog vindt, oen verlaging hadden voorgesteld. De Voorzitter doet het genoegen, dat het advies der kamer van koophandel thans bij den heer Glinderman zooveel waardeering ondervindt. B. en W. zijn echter van een andere meening dan de Kamer en hebben daarom geeD voorstel tot verlaging kunnen indienen. De heer Bosman herinnert er aan, dat hij in de ver gadering, waarin de bedoelde verordening werd vastge steld, zijn stem tegen bet voorstel van B. en W. heeft laten hooren. Het tariet blijft hij te hoog achten, onge hoord hoog, als men weet,! dat de groote vaartuigen bij het passeeren van 6 bruggen hetgeen zeer goed kan voorkomen, voor heen en terug 6 x f 0.30 f 1,80 moeten betalen. Ook voor de kleinere marktschuiten is naar zyne meeni. g het bruggeld te hoog. Hjj zou willen voorstellen thans de volgende wijziging aan te brengen en te lezen Voor schepen met een laadvermogen van 1 tot 30 ton 5 ct., van 30 tot 60 ton 7J ct. en boven 60 ton 10 ct. De beer d e W i t wijst er op, dat bij de vroegere be handeling van deze zaak het voorstel van B. en W. even als de geheele verordening op het heffen van bruggeld zonder hoofdelyke stemming is goedgekeurd. Daarom vraagt hij, wat toch den heer Bosman er toen toe heeft bewogon zijn stem vóór nit te brengen, terwjjl hij nn met zulke ingrijpend i wijzigingen aankomt. De he8r Bos man antwoordt hierop, dat hij zeker meent te wetendat hii destjjds een amendement tot verlaging heeft voorgesteld, dat afgestemd is. Toen heeft hij in de zaak berust en dus gestemd voor het voorstel van B. en W. De heer Kraakman herinnert zich ook zeer goed, dat de heer Bosman in een vroegere vergadering zich heeft uitgelaten over het te hooge tarief der bruggelden, dat deze toen heeft voorgesteld het te verlagen, en er o.a. sprake van was het bruggegeld van schepen van 115 ton te stellen op 2£ ct. Nu Ged, Staten de wijziging in zake de opgave van de grootte verlangen, en wenschen dat in plaats van »voor een vaartuig van" worde gelezen »voor een vaartuig met een laadvermogen van" wil hij wel verklaren daartoe gaarne te willen medewerken. Het komt hem verder ook voor, dat bjj de vaststelling van het tarief de raad in 't algemeen niet genoeg op de hoogte was van den inhoud der schepen, die onze grachten bevaren. De heer Bosman heeft dat nader aangetoond, 't Blijkt, daaruit, dat door het vastgestelde tarief werkeljjk de nijverheid te zeer zal worden belast en dat kan hij niet goedvinden. De heer Cohen Stuart (slecht te verstaan) heeft met aandacht de vorige sprekers aangehoord en heeft ook bezwaar tegen het hooge tarief. Het groot aantal bruggen, dat soms gepasseerd moet worden, b.v. in de Oudegracht, daarop doelde ook de heer Bosman, maakt de zaak ook wel wat bezwarend, ofschoon hjj gelooft, dat het voorbeeld niet zoo heel gelukkig is, daar men bij de »Goede morgen, Marie 1" Met een snelle beweging wendde ze zich om. »Zoo Eindelijk Langslaper «Excusuur, Marie, maar ik ik »Maak maar geen excuses, je hebt je verslapon I En ik was al om vier uur uit bed. Den geheelen nacht door ben ik elk uur wakker geweest, uit vrees dat ik te laat zou komen." Joseph poogde opgewekt te schynen maar het gelukte hem slecht. Waarom zeide hij de waarheid niet»Ik was den heeleu nacht samen met Rochus en de andoren en bon hoolemnal niet naar bo i geweest," dan zou ze een beetje gepruild en hem de les gelezen hebben evenals zoo menigmaal, als hij vrijwillig haar zijn nachteljjke tochten biechtte ditmaal echter ontbrak hem den moed. Hij beloog haar voor den eersten keer. «Je ziet er bleek uit, Joseph, wordt in 's Heeren naam toch niet ziek. Wat een geluk dat het proces nu eindelijk voorbij is." «Voorbij is, ja juist, een geluk. En alles, welzeker." »Wat P" «Wat Wat zeide ik dan «Je bent ziek, Joseph." «Gekheid, gekheid 1 Ja en wat ik zeggen wilde de paarden is de staljongen er niet Frans «Daar staat hij." «Juist. Willen wij er dan heengaan? Ik zal «Frangi- pani" over alle hindernissen laten springen." «Doe me het plezier, Joseph en rijd vandaag niet. Je beeft! Mijn God, Joseph, wat scheelt jo?" «Beven Hjj lachte gedwongen. «Maar Marie I Waar om zou ik beven? Angst voor mijn paard, denk je? Ja O, dwaas schepseltje 1" Hij klemde haar arm vaster n de zyne en daar niemand iu den omtrek was, drukte bij snel een kus op haar lippen. Hij voelde dat heel dezen morgen een groote lengen was, zelfs de teederheid, zelfs de kus. Alles leugen, alles bedrog 1 Hij had nn een zekoro rast gewonnen, als iemand die

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5