Honderd en vijfde jaargang, 1903. ZONDAG 6 SEPTEMBER. Buiten de grenzen. Buitenlaad. Nederland. NO. 106. Kente blad. ALKiMAARSCHE COURANT. Deze Gonrant wordt Dinsdag-, Uonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaak f O,SOj franco door het geheele rjjk I 1, 3 Nummers f O,OH. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnaumer 3. Pr||s der gewone advertentlën Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. ÏÏERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. Wjj hebben in de dagbladen de verslagen kunnen lezen van het merkwaardige zesde Zionisten-congres, dat dezer dagen te Bazel is gehouden. Op dit congres iB een belangrijk besluit genomen, echter niet eenstemmig. Tegen over 295 afgevaardigden die er zich voor verklaarden Btonden 178 tegenstemmers, waarvan de meeste na de beslissing onder groot tumult de vergaderzaal verlieten. Wat was er gebeard Het doelzoo men wil het ideaal der Zionisten is de vestiging van Joodsche koloniën in het land der vaderen, in Palestina. Daarvoor worden galden bijeengebracht en met het oog daarop hebben zelfs besprekingen plaats gehad met den Saltan van Turkije die voor het plan gunstig gezind bleek. Gemakkelijk is de uitvoering van het plan echter niet; alles is nog in voorbereiding en de aankoop van land in Palestina zou schatten kosten. Aan den anderen kant dient er zoo spoedig mogeljjk gehandeld te worden ora aan de vele arme Joden die in RuslandRoemenië of andere landen met een hun vijandig gezinde bevolking en een hen vervolgende of onvoldoend beschermende regeering leveneen veilige wijkplaats te verschaftin nu do Europeesche landen en Noord-Amerika, waar zij vroeger min of meer welwillend werden opgeno uenzich om allerlei redenen minder gastvrij betoonen. De tgd dringt en daarom heeft men gedacht aan een voorloopigen, aan een overgangsmaatregel. Engeland bleek bereid tot medewerking wellicht ook om het eigen land met te meer recht te kunnen sluiten voor de arme Joodsche landverhuizers, tegen wier vrije toelating het verzet sterker wordt. Bij de onderlinge verdeeling van Afrika tussehen eenige Europeesche mogend heden heeft het zich o. a. in het oosten van dit werelddeel een gebied voorbehoudendat zich van den Indischen Oceaan diep in het land uitstrekt tot aan het Victoria- meereau land grooter dan geheel Duitsehland en Groot Brittannie en Ierland te zamen. Het heeft aan de zeekust goede havens en ofschoon gelegen onder den evenaar, in het binnenland uitgestrekte hooge terreinen waar het klimaat den veldarbeid van Europeanen toelaat en, naar de berichten te oordeelen, de bodem geschikt is voor de teelt van granen en andere Europeesche landbouwproducten, mits er voldoend water is. Juist aan water is in den regel gebrek en zonder besproeiing is in verreweg het grootste deel des lands de oogst geheel onvoldoende. Kunstmatige besproeiing van uitgestrekte terreinen op groote schaal, is eohter geen eenvoudige zaak. Millioenen zijn er mee gemoeid en dan nog is het de vraag of de zaak feitelijk uitvoerbaar is. Noderland kan, wat Oost- Indië betreftdaarover meesprekeD. Van dit Britsch Oost-Afrika zou de Engelsche regeoring een deel voor de Zionisten beschikbaar willen stellen om er een Joodsche Staat te stichten onder Engelsch protectoraat. Die Joodsche kolonie zou in haar inwendig bestuur met een Jood aan het hoofd, geheel zelfstandig zijn en zelve haar gemeentebestuur regelen. Bij misluk king van de volksplanting zou Engeland het weer in bezit nemen. Op het Congres was voorgesteld een commissie uit te zenden naar Britsoh Oost-Afrika, om de geste'dheid van het land, de besproeiingskwestie en het geheele plan te onderzoeken. Het belangrijke besluit, waarvan wij spraken, was de aanneming van dit voorstel. Ofschoon daarmee nog niets beslist werd omtrent kolonisatie in Oost-Afrika, maar alleen tot onderzoek van het plan was besloten, was ,de zeer ontstemde aanzienlijke minderheid van oor deel, dat men daardoor afweek van den goeden weg en in strijd handelde met het tot nog toe vastgehouden ideaaldat van niets anders wilde weten dan van een terugkeer naar Palestina. Wij kunnen ons voorstellen, dat voor velen de geheele zaak het mooie, het grootsche, van historisch en godsdienstig standpunt gezien, heeft verloren, zoodra de gedachte veld wint, dat men zich des noods ook met iets anders, met iets dat minder het hart en de verbeelding treft, zou tevreden stellen. Daar tegenover staat echter de dringende nood, die dwingt tot de overweging, of men, voorloopig althans, niet ver plicht is langs een anderen weg de hulp te verleenen, die niet te iang mag uitblijven. De zaak is ongetwijfeld het onderzoek waard. Zullen echter ook hier de moeilijk heden niet met het onderzoek wassen en de inkomsten der vereeniging, haar fondsen en de mogelijk aanzienlijke giften van vermogende belangstellenden niet ontoereikend blijken als bevloeiingswerken op groote schaal noodig zijn En zouden er onder de Joden, die bereid zullen zijn naar Oost-Afrika te verhuizen, landbouwers genoeg wezen, personen althans aan lanflbouwarbeid gewoon of daartoe geschikt en bereid, om een kolonie te stichten, die aanvankelijk althans biiea uitsluitend een landbouw kolonie zou moeten wezen Intussehen zal ook met de versterking aan het natio nale fonds worden voortgegaan, dat bestemd is voor de kolonisatie in Palestinavoor den aankoop aan tuin-, akker- en boschgrond aldaar. Eerst wanneer 200.000 pond sterliug (f 2.400,000) bijeen is, kan de helft van die som voor den aankoop van grond worden besteed. De kosten der uitzending eener commissie naar Oost- Afrika zullen op andere wijze gedekt moeten worden En zoo is ook dit Congres weer uiteengegaan tot het volgende jaar. Zal de Sultan vrijgelaten worden in de onderdrukking van den opstand in Macedonië en het branden en moorden van beide zyden ongehinderd worden voortgezet totdat eene der partijen het zal moeten opgeven Of is er nog uitzicht op een bemiddelend optreden der meest belanghebbende mogendheden Als inderdaad de opstand zich uitbreidt over het gansche land en algemeen wordt onder het geheele volk, ais de Sultan er niet in slaagt dien in korten tijd te onderdrukken, maar het een strijd dreigt te worden van langen duur, is daarop wellicht nog eenige kans. Op het bezoek van den Tsaar aan den Keizer van Oostenrijk bouwen de opstandelingen en hun vrienden hun hoop. Een vreemden indruk maken in- tussclien de Grieken en hun regeering, die zich jegens de opstandelingen zoo vijandig mogelijk betoonen. Daar komt zelfs een Christenpatriarch den Sultan op den ver jaardag van zijn troonbestijging uit naam van de hoofden der verschillende kerkelijke gemeenten verzekeren, dat zij met afschuw het gelaat van deze booswichten afwen den en op zijn welwillendheid blijven vertrouwen. Wel sterk moet de onderlinge naijver, de tot haat gegroeide afkeer tussehen Bulgaren en Grieken zijn, dat een volk, dat zelf zoo lang onder Turksche heerschappij gebukt ging en eerst na langen en bloedigea strijd werd bevrjjd, dat vóór weinige jaren nog oorlog voerde tegen den Turk, zich zoo vijandig stelt tegenover anderen, die zich aan dezelfde overheersching trachten te ontworstelen. Hdlzttl lü. Den 2 had te Brussel, onder voorzitter schap van Prins Albert, de opening plaats van het hygië nisch Congres. Meer dan 500 gedelegeerden uit verschillende landen waren tegenwoordig. In zijn rede wees Prins Albert op het belang van de hygiëne voor de verbetering van den toestand der arbeiders. De heer Beeo, directeur van den Belgischen gezondheids dienst, betoogde de noodzakelijkheid voor den Staat om door wettelijken dwang gezondheidsmaatregelen te knnnen doordrijven. De speelbank te Altenberg, op het tussehen België en Duitschiand gelegen onzijdig gebied Moresnet is dezer dagen ten gevolge van een tussehen beide genoemde landen getroffen overkomst, gesloten. Het bestuur van de bank zal, naar men verzekert, in verzet komen bij eene Belgische rechtbank. Het aantal spelers bedroeg in de laatste dagen onge veer 180, meest Belgen, nnssen en Italianen. De invoer van Amerikaansch vee hier te lande neemt zeer toe. Den 1 zjjn te Antwerpen 300 runderen uit Noord Amerika aangebracht. Nog nooit is zulk eene hoe veelheid vee van daar in België ingevoerd. JBlIITSCHIiAHrM. In Metz is weer een typhus- epidemie uitgebroken, waarvan de oorzaak ongetwijfeld te zoeken is in de drinkwater-voorziening. Overwegende dat een typhus epidemie meer voorgekomen is in deze stad, heeft Keizer Wilhelm een telegram verzonden aan den Stadhouder, Vorst Hohenlohe-Langenburg, waarin op ernstige wijze gewezen wordt op de nalatigheid van het gemeentebestuur van Metz, en de Stadhouder verzocht wordt »mot de meest krasse middelen dadelijk een eind te maken aan het gevaar van den huidigeu toestand en de stad tot het vervallen van haar plicht te dwingen." De Stadhouder heeft klaarblijkelijk geen gras laten groeien over Keizers opdracht, met het gevolg dat het gemeentebestuur met zooveel kracht en ijver de verbete ring van de waterleiding heeft ter hand genomen dat het gevaar voor besmetting reeds dadeljjk was geweken. Dit merkwaardig resultaat is verkregen door de werken zoo te doen uitvoeren, dat de toevoer van water is afge sneden. Daarmede 13 nu wei het gevaar voor verspreiding van de besmetting door het drinkwater geweken, maar het middel is toch wel wat al te afdoend. Dinsdagavond was er in geheel Metz geen druppel water meer te krijgen de toestand was inderdaad onhoudbaar geworden. Men legt nu een houten hulpwaterleidiDg aan, die, naar men hoopte, reeds den 3 gereed zou zijn. lültf&ftlIiAlVD. Koning Edward is den 2 uit Weenen vertrokken. Keizer Franz Jozef deed hem uitgeleide. Het afscheid tussehen beide Vorsten was zeer hartelijk. Er schijnt sprake van te zijn dat Sir Henry Camp bell Bannerman zal aftreden als laider der liberale Oppo sitie in het Lagerhuis. Volgens den Londenschen berichtgever van »the Dublin Daily Express" zal de Britsche Regeering in de aan staande zitting van het Parlement het ontwerp indienen van eene wet waarbij aan Ierland het recht wordt toe gekend tot regelen van zijn eigen bijzondere wetgeving, evenals dat dne j iren geleden bij wijze van proef aan Schotland werd verleend. PHAWKRIJli. De hevige warmte heeft slachtoffers geëischt onder de militairen, die oefeningen hielden te Errenx, een plaatsje benoorden Parijs. Twee reservisten vielen dood neder, terwijl 63 mannen zeer ernstig ziek werden. Deze ongelukken gebeurden tijdens een zeer langen marscb in snel tempo in de brandende zon. TUBKI.FI4. In den loop der receptie, die de Sultan bij gelegenheid van het feest der troonsbestijging hield, werden ook ontvangen de hoofden der verschillende gods dienstige gezindten. In zijne toespraak zeide de Sultan, zeer de afschuwelijke gebeurtenissen van den laatsten tijd te betreuren en sprak hij als zijn overtuiging uit, dat de beweging, waaruit zij is voortgesproten, niet uit de bevolking nan het land zelf voortkwam doeh uit het buitenland wordt aangestookt. De Sultan betuigde, dat hij evenveel hart heeft voor het welzijn van al zijn onderdanen, zonder onderscheid van ras of godsdienst. Uit Oonstantinopel werd den 3 geseind De Porte zond een circulaire aan de gezantschappen der mogendheden om kennis te geven dat zy alles ge daan had om de gezanten te beschermen tegen alle be dreigingen van misdadigers, doch dat zy de verantwoor delijkheid niet op zich kan nemen. De Turksche regeering verzocht dus in aansluiting hiermede den gezanten van hunne zijde alle maatregelen te nemen, welke dienstig zijn voor hun veiligheid. Scheepsramp. Een Reuter-telegram uit Athene meldt, dat bij het eiland Santorin een groote pakketboot, waarschijnlijk een Egyptische, met man en muis vergaan is. Slechts acht matrozen zouden gered zijn. Te Atlanta in Georgië is een neger van 117 jaar overleden, Audy Montgomery, met den burgeroorlog van de slavernij bevrijd en die sedert oudanks zijn hooge jaren ijverig gestudeerd had. Hij hield lezingen over de gelijkheid der rassen. Aan zijn sterfbed stonden zijn zonen van 81 en 76 jaar. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voor nemens van 14 tot 24 September in den Haag te verblijven. Vllsslngen. Den 4 kwam alhier de extra trein met Koning Edward aan. De Koning werd verwelkomd door den Britschen Vice-Oonsul P. L. de Bruyne en den Burgemeester, en begaf zich door de vorstelijke wacht kamer onmiddellijk naar het aan het zuidelijk ponton ge meerd liggend jacht «Victoria and Albert". De op de reede geankerd liggende kruisers »Dudo" en »Isis" losten de gebruikelijke saluutschoten. Het jacht vertrok naar Engeland, op de reede door bovengenoemde kruisers gevolgd. Buitengewone politiemaatregelen waren weder genomen, daar alle toegangen tot havens station en perron door rjjks- en gemeentepolitie waren afgezet. Paul Hink. f De bekende kunstschilder Paul Rink is te Edam, na een hevige ziekte van eenige dagen, op 40-jarigen leeftijd gestorven. J. Loubert. j Men herinnert zich, dat met de «Kanzier" van hier tegelijk naar Zuid-Afrika vertrokken Mevrouw Botha en de gewezen Kaapsche Parlementsleden Van der Walt en Joubert. De laatstgenoemde was ernstig ziek en zelfs vreesde men dat hij Afrika niet meer zou wederzien. De heer Joubert is echter te Kaapstad aangekomen, maar zijn toestand was toen van dien aard, dat hij niet meer naar zijn hoeve kon worden vervoerd. Uit een particulier telegram te Amsterdam ontvangen blijkt, dat de heer Joubert te Kaapstad is overleden. Schemcrliorn. Herbenoemd tot wethouder dezer gemeente de heer P. Dekema. Benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken stand de heer Th. J. Westerhof. Daar jaarlijks in deze omstreken meer groenten worden verbouwd heeft men thans besioten tot oprichting eener fabriek welke zich ten doel stelt de inmaak van groenten

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1