HORDENREN. No. 107. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. Nationale Militie. Amsterdamsche Brieven. SPORTROMAN Buitenland. FEUILLETON. ALKMAABSCHË till HAAT. Deze Conrant wordt Dinsdt g-, Doaderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. is! Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën ij Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaanden, hier wonenden verlofganger, om zich ter bijwoning der herhallngs-oefenlngen, 's namiddags vóór 4 ure, bjj zijn korps te vervoegen, als volgt: 3e Regiment vesten g-a rtillerie, lichting 1900, garnizoen Gorinchem. 1 October 1903, LOUIS VAN ADELBERG. De opgeroepene heeft recht op vrjj transport naar zjjn korps, en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. AlkmaarDe Burgemeester van Alkmaar, 4 Sept. 1903. G. RIPPING. XVII. Er blijft nog steeds een merkwaardig verschil in doen en laten bestaan tusschen onze Hollandsche predikanten en b.v. hun Amerikaansche collega'sdat viel deze week op bij gelegenheid van het internationale congres van godsdienstig-vrjjzinnigendat hier ter stede gehouden werd. En dan is hier alleen nog sprake van vrijzinnigen of modernen naar een titulatnurdie langzamerhand wat minder gaarne aanvaard schijnt te worden, al blijven de .moderne theologen" ook nog hunne jaarlijksche bijeen komsten houden. Er was op het Congres deze week, dat in een eenzaam kerkgebouw werd gehouden, een Amerikaan, die horribile dictn zijn jas familiaar uittrok en rustig in zijn over hemd de geleerde referaten volgde. Stel U een Neder- landsch predikant voor, die zich aan zoodanige decornm- misdaad zou willen schuldig maken I Maar de man had gelijk want het was dien Woensdag ttopisch, over de 90° in de schaduw en over de 100° in de zon. In een tram zag ik een ander Amerikaansch congres sist, die over een vrij lange jas een demi-tje aanhad van dandy-lengtece panden van zijn jas staken er verre uit, zoodat de drager er uitzag als een verkooper die over zjjn blauwe blouse een zwart overjasje droeg. Merkwaardig zagen er de collega's onzer dominé's uit Voor-Indië uitde Kaftans en lange gewaden hadden in onze straten veel bekijks. Wij zullen natuurljjk hier niet ingaan op de redevoe ringen door de congressisten uitgesproken. Slechts willen wjj even de aandacht er op vestigen dat van meer dan eene zijde gewezen werd op de groote krachtdie de laatste decenniëm door de Roomsch-katholieke kerk ont wikkeld wordt in verschillende landen. Ook ten onzent kan men daarover mede sprekenna een periode van zekere apathie bemoeit de katholieke kerk zich meer dan ooit met het publieke leven. Vooral de Katholieke pers wordt als machtig propaganda-middel meer dan ooit georganiseerd. Juist vernamen wij dezer dagen dat het Katholieke hoofdorgaan de Tijd het voornemen heeft zich sterker Dog dan voorheen sehrap te gaaD zetten. Een perceel aan de N. Z. Voorburgwaldie het Eldorado D O O E Mr. MEIJUB-FORiTKR. 14) Het is een prettige gewaarwording als menschen, die ons te min geschat hebben plotseling tot de ervaring komen, welk een voorname persoonlijkheid zij voor zich hebben. Prangipani hield niet van water en er was een tijd geweest dat hij, onder welken jockey of heerrijder ook, onveranderljjk bedankte voor dergeljjke hindernissen en ook Joseph had moeite den steeds stijgerenden hengst rechuit te doen loopen en met de noodige vaart te doen springen. Heden voor het eerst liep hij zonder de minste aarzeling doorsprong onberispelijk en vloog als een vogel erover heen, geen dnim te hoog en zonder zelfs het zooveelste van een seconde te verliezen. .Bravo 1" De officieren klapten in hun handen en het paard in houdend, wondde Heidenstamm het hoofd naar hen toe, met glimlach en knik hun toejuiching beantwoordend. Ook Marie hief onwillekeurig de handen op. Een oogen- blik stond haar hart stil toen Prangipani naar de|gracht galoppeerde, zich verhief en met zjjn ruiter door de lucht vloog het bloed stroomde onstuimig door haar aderen en overgoot haar wangen met een purperen blos. .Bravo 1" fluisterde ze, en .Bravo, Joseph knikte ze hem toe, toen hij haar naderde. .Dat was een sprong hè Heel zijn gezicht lachte. .Van dit oogeoblik is de hengst tienduizend meer waard. Ik kom, Marie, dan gaan we weg.1' onzer groote krantenbureaux schijnt te zijn is bereids aangekocht en onder leiding van den heer P. J. A. M. Wierdels, als directeur, zal men daar de exploitatie voort zetten, Wie weet of men niet mettertjjd komt tot een katholiek orgaan met ochtend- en avondblad, dat in elk opzicht de koers kan bevredigen immers reeds sedert jaren is het in toongevende katholieken een grief dat men van handels- en financieele berichten nog steeds op de groote dagbladen is aangewezen. Enfin men zal de zaak eerst nog wal eens rijpelijk overwegen een groot dagblad is iets wat men niet beginnen moetals men niet over een millioen heeft te beschikken om er eerst geheel in te stoppen in de hoopdat de rente later wel zal komen. Als men op de resultaten letdan schijnt een spacia- liteiten-theater heel wat lucratiever dan de uitgave van een groot dagblad teu minste in Amsterdam, 't Is ko lossaal wat men op dat gebied de laatste jaren praesteert. Men zie slechts naar het Rembrandt-theater. Een ont zettend duur stuk grond in 't hartje van de stad op het aangenaamste gedeelte werd aangekochteen terrein, waaraan wegens de kostbaarheid geen groot magazjjn aandurfde, in een paar maanden werd het tot specialiteiten theater omgeschapon en sedert met groot succes geëx ploiteerd. Ettelijke maanden van het jaar staat het gebouw ren teloos, maar dat schjjnt niet te deerenhet najaars- en winterseizoen levert voldoende resultaten. Merkwaardig zulk een wijziging in de eischen van het publiek in een kwart-eeuw. Voor vijfentwintig jaar dachten alleen de, in het kader van hun tijd, wat luchthartig geachten aan zulk een uit gang en ging men liever naar een degelijke .komedie", en kom er nu eens om. De kome ies hebben de3 to minder bezoek naarmate zij degeljjker zijn, en de kluchten van den meest loszinnigen aardons door Franscho of Hollandsche troepen opgedischt, trekken het publiek, dat er de voorkenr aan geeft luehtige liedjes in de café- chantants te gaan hooren of er los-beenige danseressen te gaan zien. Avond aan avond staat het stampvol voor Carré waar Frits van Haarlem opnieuw troont en voor de schepping van den heer Levin op het Rembrandtplein maar door den grooten schouwburg op het Leidscheplein kan men, als er geen abonnementsvoorstelling is, meestal wel schieten. Wij zullen ook deze periode wel weer te boven komen de enorme strijd om het bestaan, dien men met name in de groote steden te voeren heeftis aan oen en ander stellig schuld; 's avonds zoekt men vóór alles ontspan ning van de zenuwmoordende dagtaak en 't is te ver klaren dat de meerderheid die geen gelegenheid heeft gevonden om in ernstige knnst ontspanning te vinden en leering van hoofd en hart, het zoekt in de gelegenheden waar meer op de zinnen dan op het verstand en gevoel gewerkt wordt of waar ten minste in de gunstigste om standigheden nog de laatste non-actief worden gestel 1. Een volgend maal, als alle winteramusementen weer in gang zijn gesteldzullen wij het achtereenvolgens wel Joseph sprong uit het zadel en de staljongen wierp een deken over het paard. »Nn gaan we ontbjjten, schat.1' Hjj groette zjjn kameraden terwijl Marie, haar arm in de zijne, een lichte hoofdbuiging maakte. Hoe diep en hoffelijk bogen de heeren het was een heerljjk oogenblik, waarover iedere jonge dame verrukt zou zjjn geweest. Joseph had zijn oude veerkracht teruggekregen. Mis schien zou nog alles terecht komen, ondanks dien vreeselij- ken nacht welke ham bijna den genadestoot had gegeven. »Nu hangt alles er van af," zeide hij, terwijl ze het boschpad insloegen, of ik morgen over vier weken te Berljjn de .Armee" win." .Welke Armee" .De .Armee," de grootste hordenren uit het geheele land. Een ren enkel voor het Pruisische leger heb je daar nooit van gehoord .Neen." »Je moet mee naar Berljjn, Marie, daar moet je bjj zijn. Je bent altijd mijn goede engel geweest en op dien gow.chtigen dag mag je niet ontbreken." .Dat zou heerlijk zijn." »Wat zul je daar genieten. Je bent nog nooit te Ber lijn geweest en dit is de mooiste, de voornaamste dag van het geheele jaar. Je zult verbaasd opkjjken. Do keizer komt, de prins n, het hof, alle generaals, iedere officier, in een woord heel Berlijn. Het is de wedren der wedrennen nit heel Duitschland." »En geloof je, Joseph, dat je zult winnen In tegen woordigheid van den keizer »Ik moet." .Met Prangipani »Ja." Hjj bleef een oogenblik staan om adem te schep pen. .Marie, dan dan trouwen we. Dan dan ben ik uit alle zorgen." .Win je er dan zooveel geld mee?" .Dat niet, neen, maar men moet' bij wilde zeggen alles op deze kaart zetten maar zich bezinnend zeide hij.Men moet trachten er zooveel mogeljjk voordeel van eens over deze hebben. Nu, in den aanvang van het sei zoen, zjjn allen met de beste voornemens bezield. Twee opera's krijgen wjj hier, n.l. twee Nederlaudsche, één onder leiding van den heer Joosten, die reeds gedebuteerd heeft met het tronwgebleven personeel van den heer van der Linden en éen van de combinatie PauwelsOrelio die in het Paleis voor Volfesvljjt optreedt voorts na tuurlijk het Nederlandsch Tooneel dan het Haarlemsch Tooneel, hetwelk een amphibie-achtig bestaan heeft door te Haarlem gedomleileerd te zjjn en te Amsterdam kan toor te houden dan de Ned. Tooneel vereeniging, die in- dertjjd met stukken van Heyermans triumpheu vierde, maar de laatste jaren wat in de stilte is geraakt en eindelijk de winter en zomer doorspelende troependie een meer of minder onzeker bestaan hebben. Aan amusementen op vocaal- en tooneelgebied zal het ons dus dezen winter niet mangelenintegendeel het staat te voorzien dat men als men althans voor dood hongeren gevrijwaard wil zijn, wel bij herhaling de .pro vincie" zal moeten intrekken. JBMIjWIM. De sectie voor tuberculose van het Congres voor Hygiëne en Demographie te Brussel nam eene motie aan, waarin gezegd wordt, dat de menschelijke tubercu lose in hooge mate overerfelijk is van mensch op menseh. Toch bestaat redenbjj de tegenwoordige kennis hygiënische maatregelen voor te schrjjven om de over erving van dierlijke tuberculose op het mensohdom te verhinderen. CHITNA. De kwestie, (indertijd door ons meögedeeld), of do wegens Majesteitsschennis te Sjanghaï gevangen zit tende Chineesche journalisten, aan de Chineesche regee ring zullen worden uitgeleverd, is geëindigd met het be sluit dat die uitlevering niet zal geschieden. De be richtgever der .Times" te Peking meldt dienaangaande: Verscheiden gezanten, die met politieke oogmerken zich eerst er voor verklaarden, zijn sinds de afgrijselijke ter dood brenging van Sjen Tsjien van meening veranderd en zullen den Bntschen gezant in zjjn verzet steunen. Zelfs van 't voorstel om de uitlevering te doen geschieden onder beding, dat geen andere straf dan gevangenis den betrokken personen zal worden opgelegd, willen de meesten niet weten, omdat gevangenschap één lange marteling zou wezen, erger dan de dood." Sir Henry Campbell Bannerman spreekt met de meeste beslistheid tegen dat hjj zou willen aftreden als leider der liberale oppositie in het Britsche Lagerhuis. FRAHIKR'JH. Een den 6 te Parijs outvangen tele gram uit Algiers meldt dat een Fransch convooi, ge ëscorteerd door een compagnie van het Vreemden-regiment te El Moura, werd aangevallen. De strijd duurde lang en een kapitein, 2 luitenants en 35 minderen werden gedood en 47 man werden gewond. Kapitein Snbvieille kwam te halen. Nu al, vier weken tevoren, worden er groote weddingschappen aangegaan. 12 1, 10 1, 8 1 en- zoovoorts. Tot alle bedragen kan men ze sluiten want spreek er toch tegen geen mensch over, Marie Prangipani wint zeker de wedren." »Er niet over spreken .Neen, zelfs niet tegen je moeder, tegen niemand ter wereld. Geen menseh weet hoe de hengst galoppeert, zelfs ik heb het tot heden niet geweten. Er is geen paard in het geheele land dat hem staan banik ken ze allen, niet een is er." .En als je je vergist, Joseph P" .Neen, neen 1" hij lachte zenuwachtig .allen die in aanmerking komen heb ik gereden; ik ben zeker van mijn zaak, absoluut zeker." Met enkele woorden en in vaktermen zette hij de toe dracht der zaak uiteen, vluchtig aanstippend de kansen van zjjn mededingers. .Voor »Fitz George" is de baan te lang .Lan terns" is voor zoo'n ren niet .klasse" genoeg .Jo hannesburg" heeft in Hoppogarten nog nooit zijn Ohar- lottenburger vorm getoond en .Bravienka," de eenige die Prangipani zou kannen slaan wordt door Que3tenberg gereden Questenberg van de kurassiers, je kent hem, hij was vroeger hier op de rijschool en deze Questen- berg hij lachte .steek ik in mjjn zak." Marie begreep niet veel van die redeneering, alleen hoorde ze datgeen wat ze voor alles wenschte te hooren dat nu eindelijk voor Joseph en haar het geluk voor de deur stond. Nog vier weken Op den negenden Juni Op dien negenden Juni zou men de deurrn wjjd open zetten en het geluk binnen roepen I In .Neuen Hause" dicht bij de stad dronken ze een kop koffie onaor de hooge, onde eiken. In den grooten tuin zaten hier en daar een paar menschen, die evenals zij hun ontbijt in de vrjje lucht gebruikten misschien wei de oude heeren, die terugkwamen van han wandeling naar de tonnen en zoo konden zij beiden ongestoord zich overgeven aan hue heerlijke toekomstdroomen.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1