Nederland. juist bijtijds van Taghit om de compagnie, die in een hachelijken toestand verkeerde, te ontzetten. De Fransche Minister van Oorlog heeft nn aan alle be> velhebbers der legerkorpsen last gegeven, de legeroefe- ningen of marschen gedurende de groote warmte te staken. Het marcheeren moet zeer vroeg in den morgen ge> schieden, opdat de manschappen over dag kannen rasten. SERVIE. Koning Peter I wordt aan alle zijden in het nauw gebracht. Na zijne troonsbestijging heeft hij niet alleen niet voldaan aan Rusland's eischen van ern stige bestraffing der moordenaars van Koning Alexander en Koningin Draga, maar heeft de bedrijvers van dien ontzettenden misdaad in hunne ambten gehandhaafd. De officieren, die niet medededen aan den Koninsmoord, verlangen nudat de moordenaars en samenzweerders onder hunne kameraden ter verantwoording geroepen worden, terecht zullen staan voor een krijgsraad en ge straft worden. Wordt aan dezen wensch geen gevolg ge geven, dan zullen zij den dienst verlaten. Een 900tal officieren hebben een desbetreffend adres geteekend, en dit verzoekschrift is in zoo dringende termen gesteld dat het der regeeringspers reeds aanlei ding gaf van eene samenzwering te spreken. In overeenstemming daarmede zouden verscheidene officieren gearresteerd zijn, hoewel later weder losgelaten. TURH.IJTE. Nu door de Turksche regeering is uit gesproken dat zij de verantwoordelijkheid voor de be scherming der gezantschappen niet op zich durft nemen wordt het inwendige van de meeste gezantschapshotels bewaakt door gewapende matrozen der respectieve station- neerende oorlogsschepen. De Duitsche ambassade wordt bewaakt door een detachement Turksche troepen, tenge volge van de afwezigheid der «Loreley", die in de Zwarte Zee kruist. Turksche bladen hebben het nog steeds over de mo gelijkheid van eenen oorlog met Bulgarije en een hunner, de D n e v n i k voorspelt voor dit geval dat Rusland krachtens een bestaand geheim verdrag, dan het Vor stendom zal bijspringen. De berichten van daar evenwel bevestigen eene zoodanige opvatting in het geheel niet. In den jongüten Bnlgaarschen Kabinetsraad is namelijk tot het handhaven der meest nauwgezette on- z g d i g h e i d besloten. Zelfs de Minister van Oorlog ontried met den meesten nadruk iets dat naar een oor logsverklaring geleek. Niettemin wordt andermaal berichtdat Bulgaarsche troepen in het Vilajet Adrianopel de grens overschreden, maar aanstonds door Turksche troepen weder daarover werden teruggejaagd. Bij Novacna, tussehen üskub en Kuprilli, is een trein met Turksche soldaten door de opstandelingen door mid del va,n dynamiet vernield en een aantal soldaten hebben daarbjj den dood gevonden. Het «Macedonisch Comité" te Sofia ontving gruwelijke berichten uit het gebied van Monastir. De Turksche troepen hebben daar alle dorpen in de ascb gelegd. Zij verwoesten kloosters en kerken en staken de bosschen waarin de bevolking de vlucht had genomen in brand. De in do dorpen achtergebleven menschen werden over de kling gejaagd. Antomoblrl - ongeluk. Te Corbeil (Seine et Oise) is een uit Barbizon ko mende automobiel, waarin de heer Aber met vrouw en schoonzuster was gezeten, tegen een telegraafpaal aan gereden en omver gevallen. Mevrouw Aber werd daarbjj zoozeer gewond dat zij spoedig overleed en hare zuster, die eerstevenals de heer Aber, niet ernstig gekneusd scheen, overleed bij aankomst te Parijs aan bekomen verwondingen. By Cloyes is een van Parijs komende automobiel bij het plotseling stil houden voor een overweg, waar een spoortrein passeerde, in een sloot gevallen, waarbij de personen die erin zaten, een heer met twee dames en de wagenbestuurder alle vier gewond werden. Een moedige bergbekllmstcr. Een tot dusverre nog nooit bestegen bergtop, de Sorata, in Bolivia, de hoogste top van de Andes is dezer dagen beklommen door eene Amerikaansche dame, Miss Annie Peck, uit New-York, in gezelschap van den beer Tight, president der Universiteit van Nieuw Mexico en twee gidsen. Aanslag op een D-treln. Uit Frankfurt wordt gemeld, dat een aanslag is gepleegd op een D-trein in de nabijheid van Milhlheim. Een ongeveer 12 meter lange rail was op de lijn gelegd. Een baanwachter wist den trein nog tijdig te doen stoppen, waardoor een groot ongeluk voorkomen is. Een streng onderzoek is dadelijk ingesteld; men vermoedt, dat de aanslag aan ontslagen wegwerkers moet toegeschreven worden. Marie schonk de koffie in en smeerde de broodjes. »Weet je wel, Joseph, hoe ik dat vind vanmorgen?" »Hoe dan «Alsof wij op ons hnwelijksreisje waren." Iljj lachte en Marie, licht blozend, lachte mede. Toen begonnen ze plannen te maken waarheen de mooiste aller reisjes hen voeren zon naar den Rijn, naar Ostende, misschien wel naar Engeland. En Marie die niets van de wereld gezien had, volstrekt niets dan de naaste omgsving van Hannover luisterde met stralende oogen naar wat Joseph vertelde van den Rijn, en van Ostende en van Engeland. En dat alles zou ze nu leeren kennen onder zijn geleide De musachen sprongen om hen heenJoseph wierp ze broodkruimels toe maar Marie lette niet op bet indrin gerige kleine goedje, ofschoon ze den heelen strengen winter door de grauwe bende voor baar raam te eten had gegeven. De schitterende oogen waren op den gelief den man gevestigd, de ellebogen op tafel, de kin in haar handen. De stoomboot kwam en ze gingen aan boord, ze voer met hem de zee over, de Theems opze zag Londen, Windsor, Richmond altjjd met hem, altnd met hem. Ja, het was een lieve, zonnige Meimorgen, waarop men niets heerlijkers doen kon dan luchtkastetlen bou wen en reisplannen smeden huwelijksreisplannon. Wordt vervolgd. De toestand In Zuld-Afrlka De «Manchester Guardian" maakt weder eene reeks brieven van miss Hobhouse openbaar, aan lady Hobhouse en anderen van het eomitê tot leniging van den nood in Zuid-Afrika gericht, in welke brieven de edele vrouw die zich zoo verdienstelijk maakte, door hare mededee- lingen over de «concentratiekampen", hare ervaringen op een tocht door de Oranje-rivier-kolonie beschrijft. Het was een treurige tocht, van de eene verwoeste plaats naar de andere, langs wegen met geraamten van paarden en allerlei vee, aan alle kanten met doodsbeen deren bezaaid. En in de vernielde hnizen, voor het meerendeel zonder dak, deuren of vensters de vensteropeningen veelal met zeildoek dichtgespijkerd vond zij de vroeger wel gestelde Boerengezinnen wonen in een of twee ter nauwer- nood bewoonbare vertrekken, nagenoeg allen in armoede en gebrek. De aanvragen om schadevergoeding, zoo verhaalt miss Hobhouse, worden afgewezen, of men kreeg een belachelijk klein bedrag uitbetaald, bv. 48 pst. waar 1450 pst. te vorderen was. De eenigen, die nog iets kregen, waren Boeren die zich onderwierpen (Handsuppers) en »Nationale verkenners" of verraders. Die wilde" Boeren zijn overtuigd, dat van de 3 mil- lioen pond der overeenkomst van Vereeniging waarover steeds met zooveel ophef wordt gesproken, niets tot hen zal komen. Het leeuwendeel gaat weg aan kosten van zoogenaamde administratie en de rest wordt versnipperd. Ook de militaire bons, tijdens den oorlog uitgegeven, worden niet betaald en Chamberlain's onlangs gegeven verzekering heeft velen slechts nieuwe teleur- stelling bereid. Er is geen geld in het land en men weet niet hoe de hoeven weder opgebouwd en de zaken weder op gang gebracht zullen worden. «Zal er", zoo vraagt «Daily News", »niets gedaan worden op werkelijk voldoende schaal, om te beproeven het land, hetwelk door noodelooze oorlogsgruwelen is verwoest, in zijn vorigen staat te herstellen «Moeten de menscben, wier eenig misdrijf is, dat zij hun vaderland lief hadden als wij het onze en op bewon derenswaardige en wonderbaarlijke wyze streden voor zijn behond, in de ellende en armoede blijven welke door miss Hobhouse wordt beschreven »Ziet het Britsche volk niet in, dat het zoo niet kan gaan en dat wij het land zullen verliezen als wij niet beproeven het rechtvaardig en in vrijheid te besturen? (N. v. d. D.) ATJEH. Bij het Departement van Koloniën is den 7 van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië het telegrapisch bericht ontvangen dat Panglima Polim en zijn zwager Toeangkoe Radja Keumala zich te Lhe Seumawé aan ons gezag onderworpen hebben. Het N. v. d. Dag heeft naar aanleiding van deze zoo heugelijke en veel beteekende onderwerping het voornemen, in combinatie met de hoofdredactie van het Handelsblad, het volgende telegram naar Indië te verzenden: Generaal van Heutsz, Koetaradja. Aan Generaal Van Heutsz en het Indische leger Hulde Dr. P. H. Ritter, hoofdred. van het N. v. d. D. Ch. Boissevain en Mr. A. Polak, hoofdredacteuren van het Alg. Hbl. en de andere namen. Wie zyin naam wil voegen by de onderteekenaars van dit telegram zende aan de administratie van een der beide bladen vóór O Sept. 158 unr zijn naamkaartje met f 5. Aan »De Telegraaf' werd den 7 uit Batavia geseind Infanterie en marehaussée zyn bjj Beuratjan in een hinderlaag gevallen. Kapitein Van der Hoeve en drie militairen zijn ge sneuveld. Drie-en-twintig soldaten zijn gewond. Bedoeld zal zijn kapitein A. H. van der Hoeve, geb. 1862, die in 1888 tot 2e luitenant en in 1893 tot le luitenant werd benoemd. Hofberichten. H. M, de Koningin heeft het voornemen, na haar verblijf in de residentie, aanvankelijk naar Mecklenburg te gaan. Daarna zal H. M. waarschijnlijk eenigen tijd op het slot te Dobbin yerbljjven. Spoorwegongeluk. In den nacht van den 4 is aan het stationBokstcl een goederentrein, komende van Utrecht, geloopen op ver keerd spoor en in botsing gekomen met een anderen ge- reedstaanden goederentrein, De pakmeester W, T. Hooft, wonende te Utrecht, werd gedood - een conducteur werd zwaar, een machinist en een conducteur zijn licht gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Het treinen-verkeer kon spoedig hersteld worden. Gelukkige winners. De gelukkige winner van den eersten prijs der Groninger verloting is de slager H. G. Landmeter, van Assen, die tijdens het bezoek van H. M. de Koningin in Groningin logeerde en het lot kocht, dat na een auto mobiel van f 8000 vertegenwoordigt. Een beambte van het postkantoor aldaar, K. Becherer, trok den landauer. Voor het bestuur is deze verloting geen succes geweest. Waar gerekend was 100,000 loten tijdens de tentoon- stelling te znllen plaatsen, is dit getal slechts gekomen tot 21,318, waarvoor 207 prijzen zijn aangekocht. »Men" wil ook niet meer loten. Aederl. Heidemaatschappij. Te liochem is onder leiding van mr. C. J. Sickesz, oud-directeur generaal van Landbouw, de jaarvergadering der Nederl. Heidemaatschappjj gehouden. Aan het jaarverslag is hot volgende ontleend Het personeel der Maatschappij bestaat thans uit 90 ambtenaren en beambten, tegen 74 in 1902. In het pensioenfonds werd door de Maatsohappy gestort f 1333, waarvan door de ambtenaren zelf f 381. Op 15 Augustus jl. telde de Maatschappij 235 begun stigers en 2710 leden. In den afgeloopen winter werd weder een cars as ge- honden voor opzichters, bosch- en werkbazen en boscb wachters, gegeven door den directeur en verschillende be ambten der Maatschappij. Het onderwijs wordt gevolgd door 16 leerlingen, van wie 4 leerling-boschwachter van het Staatsboschbeheer. De Regeering gaf f 2500 subsidie voor den cursus, die het Rijk vroeger gaf aan de Van Swietenschool. Een gelukkige vondst. Haarlem. Een brievenbesteller vond den 5 aan de Hazepatorslaan een pak, een roode zakdoek, waarin verschillende geldswaardige papieren, die hy herkende als de stukken, eenige dagen geleden bij den heer Stolp gestolen. Hjj bracht ze naar den eigenaar en bij onderzoek bleek, dat nagenoeg alle stukken zich in het pak bevonden. De gelakkige vinder ontving de belooning door den heer Stolp uitgeloofd, nameljjk f 100. Naar aanleiding van een onlangs genomen beslis sing door den minister van Justitie, dat gevangenen hun ernstig zieke hnisgenooten kunnen gaan bezoeken, is aan een gevangene uit de strafgevangenis te Breda, een der veroordeelden van het bookmakerskantoor uit Middel burg, toegestaan om een ernstig ongestelde huisgenoot aldaar te gaan bezoeken. De man werd des morgens onder geleide van twee mare chaussees, naar Middelburg gebracht, om daarna terug te worden getransporteerd. Te Schermerhorn is in een feesteljjke bijeen komst van het departement «Schermerhorn" van de Maatschappij tot Nut van 't Alge neen aan J. Roseiaar en P. Schreuder een huldeblijk aangeboden voor lang- durigen ea trouwen dienst. De eerste was 25 jaren bjj den heer Dekema als werkman in dienst geweest de tweede werkt op 80-jarigen leeftijd nog onvermoeid en voorziet geheel in eigen onderhond. Staatspenslonneerlng. Te Purmerend heeft een vergadering plaats gehad van afgevaardigden uit alle afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering. Er werd besloten op den 2en Pinksterdag 1904 te Heiloo, bij Alkmaar, een meeting te houden in de openlucht, waarin door ver schillende sprekers doel en streven van den Bond zal worden uiteengezet. Een commissie werd benoemd om een regeling te ont werpen voor een permanente provinciale propaganda- commissie. Tot leden werden gekozen de heeren Ds. Glaaz (Alkmaar), Biersteker (Den Helder) en Walig (Krommenie). Wielerwedstrijd. Zondag a.s. zal in De Rijp, tnsschen Pnrmerend en Alkmaar, een wielerwedstrijd worden gehouden over een afstand van 5 K.M., voor welken wedstrijd zes groote vergulde en zilveren medailles worden uitgeloofd. Op de groentenmarkt te Broek-op-Eangendijk werden gedurende dit seizoen (sedert 8 Juni) o. a. reeds aangevoerd: 21I2 millioen bloemkoolen, 1.3 millioen roode kooien en 2 millioen bossen wortelen. Een arrestatie. Uit Haarlem wordt aan het »Haudelsblad" be richt dat gisteren aldaar in voorloopige hechtenis gesteld is de heer Ed. de Lanoy, directeur der gefailleerde Noord en Znid-Hollandsche Bank en wel wegens het sluiten van beleening op effecten die hem bij een conversie ter afstem peling waren toevertrouwd. Een zwarte ooievaar. Op Texel houdt zich op een zwarte ooievaar (Oiconia nigra), die als een zeldzaamheid voor ons land geldt. Ook vroeger werd daar een exemplaar dezer vogel soort geschoten, dat een plaatsje in »Fauna Neerlandica" van Arfis beeft gekregen. Uitgeest. Tengevolge van hooibroei is de hofstede »'t Veldhuis", bewoond door den heer O. Planteijdt, zeer ernstig bedreigd. Door tijdige verwijdering van de groote massa hooi is 't onheil echter afgewend, dank zij vooral de flinke hulp, die geboden werd door eenige manschappen van de bezetting van 't fort «Veldhuis", dat in de on middellijke nabyheid gelegen is. Door de Landbouwvereeniging «de Eendracht" te Oudkarspel, zal in vereeniging met de afdeeling Noord- scharwonde der Naamlooze Landbouw- en Handelsver- eeniging «Langendijk en Omstreken", (bij voldoende deel neming) dezen winter een Landbonwcnrsns worden geopend, waaraan door den heer Porte, Rij kslandbonwieeraar te Winkel, onderwijs zal worden gegeven. «IIP- Tot hoofd van herhalingsonderwps alhier voor den cursus 19031904 is benoemd de heer F. Ero met het lot tegen den heer E. Veldhoen. Tot onderwijzers werden benoemd de heerenF. Ero voor rekenen en natuurkunde; M. van der Menlen voor Ned. taal en K. Wipkink voor teekenen. Voor het onderwijs in de nuttige handwerken werden benoemd de dames Postma en Sehollee. Petroleum. De directie deelt mede dat volgens telegrafisch be richt de productie der Petrolenm-Maatschappij «Suma tra Palembang" over de maand Aug. 81000 units geraf fineerde lichtpetroleum bedroeg. Schagen's harmoniekapel trof het den 6 niet bijzonder goed met haar tweede zomer-tuin-coneert. De panze was nog niet eens daar of de regendroppels vielen door de bladeren van de boomen en veroorzaakten een waren uittocht van ettelijke dames en heeren, die naar het concert waren komen luisteren. Vol moed speelde de kapel haar programma geheel af. Vooral «Herinne ring aan Enkhuizen", Marche van L. A. Schouten, «Bon- quet des Mélodies" van Carl Fanst en. «La dames du coeur" van G. Duval werden uitstekend voorgedragen en klonken zeer mooi. Die tot bet laatst waren gebleven hebben zich onder de neervallende druppels niet beklaagd. Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 2, bevatde strijd tegen conserveermiddelen onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, gedaan aan het laboratorinm voor chemisch en microscopisch on derzoek dr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291 Amsterdam controle-onderzoekin gen: alboid, azijnzuur (geconcentreerd), beschuit, bier, boter, brood, caeao, elixer, email, hoendervoer, jenever, kleurstoffen, levensmiddelen, levertraan, melk, mosterd, spiritus (voor eau-de-cologne en parfumerienbereiding) vet, wijnen en cognac, zeep (toilet), zeep (zachte) ver- valschte vermouthwijn looden pypen voor waterleidin gen middelen tegen vliegen; zuurstof in pastilles; bac- terien-doodende werking der Radinmstralenemail wand- verfrijstmeel in brood galalith papier nit Indische

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2