Laatste Berichten. Nederland. maar alle reden zoo langzaam alsof zij achter een lijk- statie gingen. Een noodlottige val. Men kentzooal niet nit eigen aanschouwing, dan toch van hooren zeggen, de gevaarlijke circus vermake lijkheid die de Amerikanen looping the loop" gedoopt hebben. In het Olympia-theater te Dordmund zou zekere miss Diavoline Zondagavond de »loop" met een motorwagen afrijden. Toen de wagen het midden van de hoepel be reikt had raakte hij nit het spoor eu viel op het tooneel. Miss Diavoline werd in deerniswaardigen staat naar het gasthuis gebracht. Zij had o. a. een ernstige kneuzing aan de ruggegraat gekregen. Men schrijft het ongeluk hieraan toe dat de wagen te zwak van het beginpunt werd afgestooten en daarom te geringe vaart had om den ring geheel te kunnen af rennen. Santos Duinont, de bekende Braziliaansche luchtvaarder, is zijn vaderland eens gaan opzoeken en den 7 te Rio de Janeiro aangekomen. Hij werd door overheid en bevolking op 't schitterendst ontvangen en groote feesten zullen te zjjner eere plaats hebben. Stoomharlngvisscherij. Gelijk reeds gemeld is, worden in België pogin gen in het werk gesteld om tot de oprichting eener stoomharingvisscherp te geraken. Oprichters zijn de hoeren P. J. van Gelderen, vischfactor, A. Bnyl, kamerlid, bei den te Brussel, en A. Vangraefschepe, eigenaar van oester- en kreeftputten te Ostende. Het maatschappelijk kapitaal zal bedragen frs. 160.000, verdeeld in 80 aandeelen van frs, 2000, waarvoor één stoomschip wordt gebouwd. Mocht de inschrijving de som van frs. 300.000 bereiken, dan zullen twee stoom schepen in de vaart gebracht worden. Atjeh. j In een telegram aan de »N. Rott. Ort. over de onderwerping wordt er bijgevoegd, dat Panglima Polém zich overgaf »met familie en 150 volgelingen." Hetzeltdo blad ontving ook een telegram over de over valling. Daaruit blijkt, dat de plaats Beuratjan ligt in de Pedir-vlakte, dat de hinderlaag werd gelegd door T. Ben Peukan. Wij verloren ook 4 geweren en 4 karabijnen. De vijand liet 12 dooden achter. KONSTANTINOPEL, 9 Sept. De Porte deed den Ifa- liaanschen gezant Malaspina wetendat den vali van Danas, een knap en flink ambtenaar bevel was gegeven dadelijk zich; te begeven naar Beiroet met de noodige troepen om de orde te herstellen. De voornaamste on ruststokers zullen gevangen genomen en verbannen worden. De gouverneur van den Libanon is eveneens aangezocht hulp te verleenen, opdat de opstand geen verdere uit breiding neme. Alle maatregelen zijn getrofien om de veiligheid van de consuls en vreemdelingen te waarborgen. Uit goede bron wordt verzekerd, dat het wel degelijk de Christenen waren te Beiroet, die door de Muzelmannen weiden aangevallen. De Turksche troepen schaarden zich aan de zijde der 'aatsten. De vreemde consuls besloten het ontslag van den vali van Beiroet te vragen en het zenden van oorlogsschepen in de Turksche wateren. Schagen. Den 8sten vergaderde in het lokaal »de Beurs" alhier, de afdeeling Schagen van »het Witte Kruis''. Er was weinig belangrijks aan de orde, alleen een paar reglementswijzigingen, die niet werden goed gekeurd. De bestuursleden blijven »niet dadelijk herkies baar" en alleen hij belangrijke algemeene vergaderingen zullen er 2 in plaats van 1 afgevaardigde zijn. Besloten werd in het begin van den winter in overleg met de afd. Schagen en Omstreken van den Bond van Nederl, Onderwijzers een spreker te laten optreden over school- hygiène. Dertien leden woonden de vergadering bij. pantoffels, nieuwe balschoentjes men kon toch niet welen of er te Berlijn ook des zomers gedanst werd, en in derdaad bezocht Marie tjjdens haar kort verblijf tweemaal een bal nieuwe handschoenen, nieuwe ceintuurs, nieuwe kousen, nieuwe kort en goed zooveel nieuws dat er een flinke bres werd geschoten in de kleine kas van haar mama. Het bleek dus werkelijk meer dan tijd om de garderobe van Mark op te frisschen en gedeeltelijk te vernieuwen. Berlijn 1 De naam alleen had sinds haar kinderjaren voor Marie iets geheimzinnigs gehad. Dat was de groote stad daar ginds in bet Oosten met den sneltrein dien ze dag op dag stampend en snuivend over de spoorbrug bij de Köningstraat hoorde gaan wel is waar in vijf uur te bereiken, voor Marie echter zoo ver af als het sprookjes land, waarvan men wel hoort maar dat men nooit te zien krijgt. De stad van den keizer, der garden, der paleizen, de stad waar zooveel merkwaardige diDgen voorvallen, zooveel schoons en zooveel schrikkelijks. Élken dag leest men in de couranten van het een of ander dat te Berlijn gebeurt, alle vriendinnen hadden er reeds gelogeerd en vol geestdrift zelfs de kleinste bizonderheden verteld, overal zag men af boel- dingen van de straten, theaters, merkwaardige gobouwen, maar alles bij elkaar genomen gaf toch maar een vage voorstelling, waaraan men wel beschouwd niets had. En nu zat Marie in den sneltrein, die zich op het groote station te Hannover langzaam in beweging zette, en wist dat ze over vier uur en dertig minuten te Berlijn zou zijn. In de stad, die naar haar huwelijk wel voor goed haar woonplaats zou wezen. De menschen te Berljjn spelen niet graag voor beren leider omdat het voor hen, die een uitgebreide familie in de provincie hebben, een vervelend, kostbaar en tijd roovend werk is. Men heeft daar reeds zoo dikwijls over geschreven, dat het de moeite niet loont om deze eeuwen oude tragisch-komisehe geschiedenis weer op te warmen. Wordt vervolgd. I.elden'g Ontzet. Bjj het bestuur der 3 October-Vereeniging hebben zich aangegeven vcor de uitdeeling van tabak, pjjpen en bier 3077 mannen en voor die van haring en brood 3414 vrouwen. Verpletterd. Den 8 is op de mun Oranje Nassau te Heerlen een mijnwerker, die zich op den uitersten rand van het wagentje, dat hem naar beneden zou brengen, had geplaatst, door een schok er van afgevallen en verpletterd: Men schrijft ons Konden we in »Het Nieuws" dezer dagen lezen, dat in sommige plaatsen boterfabrieken stil stonden, of met moeite haar bestaan voortsleepten, met die te Bathmen is zulks niet het geval, De roomboterfabriek »Wilhemina" aldaar, die voor enkele jar6n pas nieuw gebouwd is, moet nu reeds belangrijk worden vergroot, waardoor ook een nieuwe ketel van twee paardekrachten meer nood zakelijk geworden is. (N. v. d. D.) Bcrmstcr. Door den dijkgraaf van ons Waterschap is een nuttig werk gedaan. Hij heeft door een ambtenaar van de Ned. Heide Maatschappij een onderzoek laten in stellen naar den toestand van de beplanting aan wegen en dijken van ons Waterschap. Het rapport is thans in druk en zal later in behandeling komen. In 15 jaren kan geleidelijk een nieuwe dergelijkebeplantingzijnaangebracht. Brand. Men bericht uit Nieuw-Lekkerland Den 8 's nachts brak plotseling een hevige brand] uit in de stoomolieslagerij van do naamlooze vennootschap »De Toekomst", directeur Godfried de Koster. De zeer spoedig aangerukte brandspuit bepaalde zich tot het nat houden van de belendende perceelen, en moest het bran dende perceel geheel aan zijn lot overlaten. Da fabriek met grooten voorraad lijnzaad en koeken, met machine gebouw, ketelhuis en nabijgelegen zomerwoning van den directeur, is geheel uitgebrand. Daar de huizen in dit gedeelte zeer dicht opeen staan en verscheidene met riet gedekt zijn, heerschte een oogen- blik een paniek onder de omwonenden. De oorzaak van den brand is onbekend. Na acht uur was geen werkvolk in de fabriek aanwezig en geen woning is er aan verbonden. Assurantie dekt de schade. Onweder. Bij een hevig onweder dat te Roermond woedde, is de bliksem geslagen in de gebouwen der school der zusters, aan de kapel in 't Zand, zonder brand te ver oorzaken. In een der schoollokalen binnengekomen heeft bij zich een uitweg gebaand door het dak langs den schoorsteen, die nogal beschadigd werd. Voor Zuid-Afrika. De commissie uit de afdeeling „Groningen" der Ned.-Znid-Afrikaansche Vereeniging, welke zich belast met het bijeenbrengen van boeken voor school- en volks bibliotheken der verarmde Boerenbevolking in Zuid Afrika, heeft drie kisten met 350 boeken verzonden. Een volgende zending wordt gereed gemaakt. Mevr. Marie Koopmans, geb. De Wetheeft naar aanleiding van mej. Hobhouse's brieven die de tegen woordige ellende in Zuid-Afrika schilderen, eene oproe ping gericht aan de vrienden haars volks in ons land in Rusland Frankrijk Duitschland, Amerika, Zwitser land om giften voor hare »noodljjdende zusters" en de kinderen van dezen, opdat zij 't al is het maar zoover brengen, dat er één oogst ban komen. Zulvelcongres. Den 9 werd te Brussel het internationaal Zui- velcongres geopend. Nederland is er bij vertegenwoordigd door dr. B. Sjollema, directeur van bet Rijks landbouw proefstation te Groningen en G. J. Bieieman boteriu- specteur, te Utrecht. Congres Handeldrijvende Middenstand. Den 9 werd te Botterdam het congres geopend met een rede van den beer A. A. Oollenteur, waarin hy allereerst Z. E. minister dr. {Knijper, {verdere autoriteiten en de leden welkom heette. Spr. bracht verder dank aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden en allen die tot het welslagen van het congres hebban medegewerkt. Ten slotte stelde hij voor den heer J. 8. Menwsen den voozitter van den Ned. Bond van vereenigingen van den Middenstand tot algemeenen voorzitter te benoemen waarmede de vergadering instemde. De heer Menwsen aanvaardde die taak met het uit spreken van een schoone rede. Dat nog vele misstanden onzen stand ontsieren zeide spr. is waar, maar er zijn er ook bij, die uit eigen boezem komen door gebrek aaa de zoo hoog noodige organisatie. Id dan breede toonde bjj aan hoe noodig bet is krachtig en aaneengesloten voor zijn belangen op te komen, waar voor een natie eeD hoofd vereischte is een onafhankelijke krachtige middenstand, maar voorts ook dat. de midden stand, den strijd om het onafhankelijk bestaan niet alleenstaand moet voeren. Niet alleen ook heeft de middenstand zich aan te gorden voor zijn onafhankelijk voortbestaan maar ook voor het heil en de onai hankelijkheid van ons gezegend vaderland. Als het meest doeltreffend middel daartoe kon wel geacht worden de organisatie en als gevolg oi voorlooper daarvan het houden van congressen. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en den beschermheer Z. K. H. den Prins der Nederlander. Daarna nam Z. Es. minister Knijper het woord om de verzekering te geven, dat de regeering ook de belan gen van den middenstand niet uit het oog zal verliezen. Hij eindigde met zijn beste wenschen voor het welslagen van het congres te uiten. Nadat de voorzitter den minister had dank gezegd, vertrok dr. Knjjper. Vervolgens werden verschillende eere-ledeu benoemd en eere-presidenten van het congres. Daarna hield de regeerings commissaris, de heer Tutein Nolthenius, nog eene toespraak, waarin hij de aandacht vestigde op het verblijdend teit, dat sedert het laatste congres zoo veel vooruitgang viel waar te nomen vooral wat de organisatie betreft. Hij hoopte dat hei congres bevordelgk mocht wezen aan den bloei van den middenstand en het welzijn des lands. Daarna werd de eerste zitting gesloten. (Haarl. Ct.) Graft. De gemeenterekening over het dienstjaar 1902 bedroeg in ontvangst f 15068.37 en in uitgaaf f 14734.325, zoodat zij sloot met een voordeelig saldo van f 364.045. Voor het armwezen was in de 4 plaatsen dezer gemeente in dat jaar uitgegeven f 1674.895. Rijp. Het aantal inzendingen op de tentoonstelling van Floralia, op 6 en 7 Sept. alhier gehouden, was dit jaar niet zoo groot als anders. Toch waren nog 120 stellen ingezonden, die met hunne verscheidenheid van bloemen een fraai gezicht opleverden. Aan een twintig stellen zijn prijzen toegekend, terwijl enkelen nog een eer volle vermelding kregen. De jury bestond uit de heeren Bakker, Admiraal en Uitentuis. Barslngcrtiorn. De dijkwerkers der polders Waard en Groet, hebben op één na, het werk nederge- legd. Het is hier niet om een cent meer of een nnr minder, maar om geheel bijzondere redenen. Er zijn bij, die den polder 40 50 jaren onafgebroken hebben gediend. In deze streek is een vrij algemeene adresbeweging der gehuchten gaande, om een tweede postbestelling. Zoo deze pogingen succes hebben, zal een algeheele reorgani satie der plattelandspost hiervan het onvermijdelijk ge volg zijn. Uitgeest. Den 9's morgens, is in eene sloot, nabij het fort »Krommeniedijk" het lijk gevonden van een timmermansknecht uit Akersloot, die aan het fort werkte, en waarschijnlijk den vorigen avond in dronken staat te water was geraakt. Alhier is heden eene schuur afgebrand. Het aangren zende woonhuis werd ook reeds door de vlammen aan getast, maar door het flinke optreden van de spuitgasten werd het huis behouden. Be nieuwe bisschop van Haarlem. Mgr. A. J. Callier, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, is benoemd tot bisschop in de plaats van wijlen mgr. C. J. M. Bottemanne. Omtrent de kerkelijke loopbaan van den nieuwen bis schop wordt medegedeeld, dat hij, na op 15 Augustus 1872 de priesterlijke wijding te hebben ontvangen, in het jaar 1873 werd benoemd tot kapelaan te Amsterdam in de parochie van de H. Maria onbevlekte ontvangenis. In 1875 volgde eene benoeming tot professor aan do Afdeeling Voorhout" van het Bisschoppelijk Seminarium. In 1892 werd mgr. Callier gekozen tot Kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlems Bisdom 6n te ge lijkertijd tot vicaris-generaal. Mgr. Gallier werd den 29 Mei 1849 te Ylissingen ge boren, zijn vader oefende daar het beroep uit van loods. Ongeluk. Op den Zuiderweg tnsscben Purmerend en Spijkerboor gebeurde dezer dagen een ernstig ongelnk. De arbeider D., die met paard en kar op dien weg reed, werd achterop gereden door den heer G. met zijn motor fiets. Na de vereischte waarschuwing, reed deze het rijtuig voorbjj. Nauwelüks was de flets gepasseerd, ot het paard sloeg op hol. Het rijtuig werd tegen een boom geslingerd en de arbeider D. geraakte tnsschen boom en rjjtuig en bezeerde zich ernstig. De heer G., die van dit alles niets scheen bemerkt te hebben, reed door. De veekoopers L. en V., die juist in de nabijheid waren, hebben den ge kwetste in hnn rijtnig naar Dr. Keyser in de Beemster gebracht. De knieschijf van het rechterbeen was gebroken, terwijl het linkerbeen een belangrijke vleeschwond had. Schagen. Op verzoek is eervol ontslag verleend als griffier bij bet kantongerecht te Schagen, aan den heer Mr. A. van Haarlem en is in zijn plaats benoemd de heer Mr. P. J. Dupui, thans plaatsvervangend griffier bij de ongevallen-verz rkering-beproepsraad advocaat en beöedigd klerk bij de griffie der rechtbank te Utrecht. Een treurig ongelnk met doodelijken afloop had den 6 plaats op de spoorbaan nabij Amersfoort. Terwijl men bezig was het »locaaltje" te rangeeren, sprong de losse werkman Jordensen er af, juist op het oogenblik, dat een sneltrein kwam binnenrijden. De man werd door de locomotief gegrepen en zoodanig gewond, dat de dood oogenblikkelijk moet zijn ingetreden. Het hoofd was bijna geheel verbrijzeld. De ongelukkige was gehuwd en laat een weduwe met een kind achter. De Groote of St. Bavokerk te Haarlem is den 8 maar ternauwernood ontsnapt aan het gevaar van in vlammen op te gaan. Aan de zijde van de Oude Groen markt hadden loodgieters op het dak gewerkt, waarbij waarschijnlijk gloeiend lood is gevallen op bet zeer onde en vermolmde hout van daklijst en dakbekleeding, waar door een begin van brand ontstond. Gelukkig werd dit opgemerkt en werd onmiddellijk de brandweer gewaar- sohuwd. Binaeu door beeft men toen het vuur weten te bereiken en te blnsschen. Brand. Den 7 's nachts is de linoienmfabriek van de firma P. Kaars Sjjpesteijn te Krommenie afgebrand. De brand nam spoedig zoo iu omvang toe, dat aan blns schen niet te denkon v el. De brandweer bepaalde zich dan ook tot 't nemen van voorzorgsmaatregelenten eindo de omliggende fabrieken te beschermen, 't Machine- gebonw, dat iets afgezonderd stond, bleef gespaard. De schade wordt op ongeveer drie kwart ton geschat. Te Hoeven, (N.-Br.) is de metselaarsbaas J. C. aan het in aanbouw zijnde nieuwe seminarie van een hoogen steiger gevallen. De ongelukkige brak beide beenen en de ruggegraat en was spoedig een lijk. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. In West-Friesland worden brochures verspreid, waartoe verscheidene burgemeesters welwillend medewer king verleenen, vanwege de „Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw In Holland's Aoorderkwarter". Een aantal inlichtingen worden daarin verstrekt omtrent de bewaring van de gier, nadat de overtuiging was verkregen, dat jaarlijks iu deze streken voor aanzienlijke waarde verloren gaat, doordat de gier in de sloolen wegloopt, of doordat de bewaring in een afgedamde sloot geschiedt, in plaats van in een gierkelder. De heer S,, nit Hoesburg, bad den 8 het ongeluk met zijn motorrijwiel bij de schipbrug tegen een wagen te rijden, doordien het paard voor zijn motor schrok. Hij is zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het paard geraakte met den wagtn, waai op S., uP Dieren, dien3 moeder en zoon gezeten waren, iu den IJsel. Ge lukkig had men allen spoedig op het droge, doch het paard en 3 van de 13 varkens verdronken, hetgeen voor S., die een handel in varkens drijft, een groote schade is.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2