Indische Penkrassen. Honderd en vijfde jaargang» 1903. ZO NDAG 13 SEPTEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. NO. 109. Mernrt® blad. HOOFDELIJKE OMSLAG. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Xaterdagarond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aikmaab f 0,80franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers t O,©6. Afzonderlgke nummers S ets. FrUs der gewone «dvertentlën i Per regei f Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVooidam O 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1903, den len September II. door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van den 9 September d.a.v. door de Gedeputeerde Staten van Noordholland goedgekeurd op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, terwijl een afschrift daarvan gedurende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar »GRIPPING Voorzitter. 12 Sopt. 1903. 0. D. DÖNATH, Secretaris, UUlTDCHLAKn. Wellicht zal het oordeel van het Haagsehe Hof van Arbritage eerstdaags gevraagd worden over den van Eugelscha zijde zoo seherp gelaakten toe stand in den Congostaat. Uit Berlijn wordt althans gemeld, dat, wanneer er, overeeenkomstig den wensch van het BritBche rijk, een enquöte ingesteld zal worden naar den toestand in Bsl gisch Congo, Koning Leopold niet zal toestaan, dat het onderzoek zich ook uitstrekt over den vrijen Congo-staat. De vrije Congo-staat wenscht, in antwoord op de Brit- sche nota, dat een internationale commissie benoemd zal wordenom een onderzoek in te stellen óók naar de toestanden in de naburige gebieden, Engelaehe en Duit sche. Gaan Engeland en Duitschland niet op dit voor stel in, dan is koning Leopold vau plan de zaak aan hangig te maken voor het Haagsehe Arbitrage-hof, FBAXHRIJK. Te Parjjs zijn telegrammen ontvan gen, meldiüg makende van een geweldigen boschbrand, welke op Corsica woedt. Verschillende boschgebieden zoowel particulier als gemeenschappelijk bezit, zijn geheel afgebrand. De schade is verbazend groot, want niettegen staande de uitstekende regeling van het blnsehingswerk, heeft het water niet veel kunnen uitrichten. Bewonderenswaardig is het optreden van de bevolking, die bluscht, waar nog te blusschen valt. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Iatnsschen woedt de brand nog steeds voort. ITAIiIB. Volgens een bericht uit Rome moet paus Pius X aan den bisschop van Orvieto oen brief hebban geschreven, waarin hij verklaart geen enkele democrati sche vereeniging van Christenen te zullen erkennen, die niet is opgericht met toestemming van een bisschop. Dat is dus een veroordeeling van het socialisme, zooals dat tegenwoordig in verschillende landen voorkomt. De Russische gezant bij het vatieaan heeft aan den waarnemenden pauselijken secretaris doen weten, dat de Czar bij zijn aanstaand verblijf te Rome, ook den Paus een bezoek zal brengen. Vermoedelijk zal het Keizerlijk echtpaar van 2427 October te Rome vertoeven. MACFinONIF. De correspondent van de »Times' te Monastir geeft een beschrijving van den toestand in Macedonië, waaraan het volgende is ontleend Een tocht van Salonika naar hier geeft eenigszins een een denkbeeld van den tegenwoordigen toestand te Mace donië. De christenbevolking schijnt geheel verdwenen, de oogst is verwoest en, behalve in de onmiddelüke nabij heid van Turksche dorpen, kan men geen enkelen man in het veld zien werken. De spoorwegstations en de dorpen aan de spoorlijnen zijn bezet met gewapende 'lurken. Slechts zeer enkelen kunnen beschouwd worden als soldaten. De overwinningen der Turken zijn op te maken uit het groot aantal verwoeste en verbrande dorpen en de vernielde velden waarin men overal nog brandende plaatsen ontdekt. Groote rookkolommen kan men zien opstijgen in de richting van Neveska, op het oogenblik het centrum dar beweging, en dat bastookt wordt door veertien bataljons en een groote macht Basji-Boezoeks die voortdurend uit verschillende richtingen aanrukken. Een officieel telegram meldtdat op 6 September de Sultanstroepen de haven Vasiliko in het vilayet Adrianopel zijn binnengetrokken, dat in de vorige maand door de opstandelingen genomen en in brand gestoken was. 8ERVBX). De nieuwe Koning van Servië raakt blijk baar hoe langer hoe meer in moeilijkheden. Hoewel het eerst officieel werd tegengesproken, blijkt toen het bericht jaist te zijn geweest, dat het overgroot aantal officieren dat niet aan den Koningsmoord deelnam, den eiseh gesteld heeft, dat de thans tot eer en aanzien verbeven moorde naars uit het leger zullen worden verwijderd. Twee mani festen, die door een groot deel der pers gesteund worden, zouden zij met die strekking de wereld in verscheidene dezer protesteerende officieren bevinden zich in hechtenis Of Koning Peter verstandig doet met zjjn kracht te zoeken bij de moordenaars, die hem op den troon hielpen is de vraag, maar wat hij, den kroon eenmaal uit hun han den aangenomen hebbende, thans tegen hen moet doen is een andere quaestie, die zeker bijster moeilyk te beant' woorden is ZWlTSFRIiAXB. Het internationale congres voor wettelijke bescherming van de arbeiders vergaderde den 9 te Bazel. Aanwezig waren dertig vertegenwoordigers, o.j, yan de Oosten rij ksche, Balgische, Fransche, Italiaan sche, Luxemburgsche en Nederlandsche regeeringen. De aanwezigen werden verwelkomd door de heeren Steiger (Bonn) en Wullschlager (Bazel). Prof. dr. Stephan Bauer leidde de quaestie in omtrent het verbod van gebruik van witten phosphorus in de lucifers-Industrie. Een motie werd aangenomen met de strekking, om tot een internationaal verdrag te geraken waarbjj het gebruik van dezen phosphorus in de lucifers industrie geheel verboden wordt. In zake het verbod van nachtarbeid van vrouwen werd een voorstel Millerand-Berlepseh aangenomen, luidende, om het bureau van het internationale congres te ver zoeken bij den Zwitserschen Bondsraad aan te dringen op het bijeenroepen van een internationale regeerings- conferentie, ter bespreking van deze quaestie. Auteur srechtjuitdrukkelijk voorbehouden.] XX VII. Mijne Zaterdagavonden breng ik meestal door in de cantine der dokter-djawaschool. Het is er altijd zeer ge zellig en het doet mij terugdenken aan het leven als cadet te Breda. Da jongelui zijn op die avonden vrij van gedwongen eigenoefening en ze amuseeren zich met biljart- en kaart spel of wel bestudeeren ijverig de verschillende bladen en tijdschriften op de leestafel. Evenals wij cadetten in onzen tijdhouden ook die jeugdige inlandsche studenten veel van versnaperingen aan het buffet voor weinig geld te verkrijgen. Er wordt onderling nooit anders kan Hollandsch gesproken en niet een gebroken taaltje, zooals Justus van Maurik den indo europeaan in den mond legt (Indrukken van een Totok), doch zuiver echt beschaafd Nederlaudsch, zooals men dat onder ontwikkelde joDgelui in Nederland gewoon is. Een inlander in van nature weetgierig en zoo komt het, dat de leerlingen d zer inrichting voor hun leeftijd al heel wat hebben gelezen en ook over verschillende kwesties van den dag een zeer besliste meening hebben. Feitelijk zijn het geen inlanders meer, al blijven ze gelukkig veel voor hun land en volk gevoelen. De sport vindt in hen trouwe beoefenaars. In gymna' stiek en voetbal behoeven ze voor de westerschejongelui in 't geheel niet meer onder te doen. Er zijn zelfs echte acrobaten onder, wat met te verwonderen is vanwege de hun aangeboren vlugheid. Evenals op de Militaire Academie te Breda, habben de jongelui hier hun verschillende clubs en vereenigingen die het leven onderling zeer veraangenamen en de kame raadschap bevorderen. De verhouding tussehen Caristenen en Mohamedanen laat niets te wenschen over. Iu vroegere jaren is dat wel eens andsis geweest, doch gelukkig heeft de geest van verdraagzaamheid en broederschap ook hier de slagboo men der godsdiensten doen wegvallen. Aan het hoofd der inrichting staat de heer H. F. Roll oud-officier van gezondheid, die een militaire tncht hand haaft. Vergrijpen tegen de discipline worden met at rest en provoost gestraft, terwijl 't eiken dag bjj den direc teur rapport. Ik vind dit systeem voor burgerstudenten wel een beetjo bar en vooral de eenzime opsluiting, voor betrekkelijk onbeduidende feiten, eene marteling, die m. i. niet noodig is. Doze opmerking geldt trouwens ook voor het leger en alleen officieren, die vroeger zelf nooit eens in »de pot" gezeten hebben, zullen lichtvaardig een rne- demensch voor eenigo dagen tin "'sLoch steckenzooals het in het dnitsche leger genoemd wordt. Schrijver dezes heeft er als cadet eenige malen van geprofi'.eord en vond daarom steeds eenzame opsluiting een zeer wreede straf, De toepassing er van moest op een burgerinstituut als de dokter-djawaschool zeker verboden zijn. Men vindt het misschien een kleinigheiddoch ook op kleinigheden wensch ik de aandacht te vestigen. Behalve genoemde directeur zijn aan de school werk zaam een onderdirecteur-leeraar, eenige vaste en tydelijki docenten en een assistent leeraar. Dit voor zoover het medisch onderwijs betreft. 't Voorbereidend onderricht berust in handen van 3 onderwijzers. Om voor Hoofd der voorbereidende afdee ling in aanmerking te komen moet de candidaat van eene acte in de wiskunde zijn voorzien. Een taalleeraar van het Gymnasium Willem 111 treedt als docent in de Daitscha taal op. Evenals aan andere inrichtingen van middelbaar en uitgebreid middelbaar onderwjjs in Indië, heeft men ook aan de school tot opleiding van inlandsche artsen te kampen met het leeraarspersoneel. De meesten zijn tjj delgk docenten. Het zijn officieren van gezondheid en mi litaire apothekers in actie ren dienst, mensehen dus, die buiten hun leeiaarsehap nog andere plichten te vervullen hebben. Dan zjjn de talrijke overplaatsingen ook oorzaak, dat het onderwijs op een bepaald óogenblik tijdelijk moet Storm aan de Fransche Kust. CHERBOURG, 11 Sept. Langs de geheele kust woedde in den afgeloopen nacht een ontzettend zware storm, die belangrijke schade aanbracht. Men vreest voor scheeps- ongelukken. De toestand in den Balkan. KONSTANTINOPEL, 10 Sept. Bericht wordt dat het deu 6en Sept. tot een hernieuwd treffen is gekomen, bij Klissura. Een sterke opstandeiingen-bende viel de Turk sche troepen aan, die deze stad bezet hadden. Verster- kingstrospen werden met den grootsten spoed gezonden. De opstandelingen werden na een hevig gevecht terug gedreven. Aan beide zijden werden zware verliezen ge leden. Het rapport van den Tnrkschen Consul te Salonika maakt melding van het feit dat driehonderd opstandelin gen, die zich overgaven na ingesloten te ziju bij Zolenitz, in bat district Kastoria, door de Turksche soldaten werden vermoord. SOFIA., 11 Sept. (Part. tel. der Frankf. Ztg.) Tele grammen uit Bnrgas verzouden, melden dat het geheele district KirkKilisse door benden Koerden, Albaneezen en Zebeken moordend en brand stichtend, afgeloopen wordt Een escadron Turksche cavalerie veegt de Balgaarsche grenzen schoon alle vluchtelingen, die in handen van deze Turken vallen, worden neergesabeld. Een sterke Turksche troepenmacht beweegt zich in de richting der Balgaarsche grenzen. De Honingin ia het Ramp. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn den 11 van het Loo met een zesspan naar de Harskamp gereden (het terrein waar de schietoefeningen gehouden worden). De lunch, die medegenomen werd, is aldaar gebrnikt. Brand. Te Uitgeest brandde den 11 eon bloembollenschuur af van M. Berkhout. Het belendende woonhuis, waarvan de honten topgevel reeds in vlam stond, bleef behouden door het doeltreffend optreden der brandweer. Vermoede lijk is de brand ontstaan door een vonk uit een vuur pot, die onder den schoorsteu stond. Boor den trein gedood. Omstreeks 8 uur in den avond van den 10 is de pakmeester Van der Zee, die met een goederentrein uit Zwolle was gekomen en aan het station Njjkerk de lijn wilde oversteken, door den sneltrein uit de richting Amersfoort aangereden, met het gevolg, dat hij zóó ernstig aan het hoofd werd verwond, dat hij binnen het kwartier den geest gaf. De man was eerst sedert kort gehuwd. worden gestaakt, Ten einde deze onaangenaamheid te voorkomen, heeft de Rageering besloten vaste leeraren voor de voornaamste leervakken aan te stellen zoo b.v. voor de 3 hoofdvakken genees-, heel- en verloskunde en dan nog voor de natuurwetenschappen (physica, chemie, zöologiebotanie). Candidaten voor de betrekking van vast leeraar zijn uiterst schaarsch, aangezien de daaraan verbonden bezoldiging te gering is (f 350.- als beginsa laris per maandwelk bedrag een officier van gezond heid als tijdelijk-leeraar, te zamen met zjjn salaris als officier ook genist.) Daarbij komt nog, dat een oifiaier van gezondheid, tijdelijk-leeraar, het recht tot uitoefening der particuliere praxis behoudt eene toelage voor civiel- geneeskundigen dienst en voor het opzicht over de vac cine genietalle welke voordeelen geheel wegvallen bij eene aanstelling als vast leeraar. De assistent-leeraar wordt gekozen uit de meest kun dige inlandsche artsen. Op het oogenblik is dit de Javaan Mas Radjiman, een inlander van zeer groote algemeene ontwikkeling, die hij zich door veel lezen en denken heeft eigen gemaakt. Het onderwijs is zoowei theoretisch als practisch. Theo retisch onderwijs wordt door de leeraren gegeven in de schoollokalen, practisch onderwijs op de Poliklinieken en Klinieken, in de operatie- en sectiekamers en in het na tuurkundig en chemisch laboratorium der schoolwaar aan ook een apothetk is verbonden. Aan de s.hool zijn 4 poliklinieken voor behoeftige personen 1°. in oogziekten, 2". in interne- en zenuwziekten, 3°. in chirurgische en huidziekten, en 4°. i ziekten van keel, nens en oor. Do poliklinieken worden zeer druk bezocht. Vooral de chirurgische en oogheelkundige polikliniek trekken vele patiënten. Ook werd in het laatste jaar eenmaal 's weeks door de hoogste klasse eeno klinische les gevolgd in hst z.g. Stads verband te Batavia, eene inrichting voor zieke behoeftige inlanders, voor gevang men en proslituées. f

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1