Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Ken drukteleplioon. De heeren W. H. Scheffer en Co., technisch bureau gevestigd Oom. Speelmanstraat 42 Den Haag hebben zich tot den Raad dier gemeente gewendte kennen gevende dat zij voor Den Haag concessie verzoeken voor den aanleg en in exploitatie brengen van toestellen (in Berlijn bekend onder den naam van Ferndrucker, ten doel heb bende om de correspondentie zoodanig te voeren, dat het medegedeelde direct op het papier zichtbaar overgebracht wordt), dat zij daarvoor een eigen net van abonnés zouden wenschen aan te leggen en in verbinding tc stellen met het hoofdtelegraafbureau, waarvoor zij een overeenkomst met de postadministratie zullen trachten aan te gaan dat deze exploitatie niet in concurrentie mag genoemd worden met de gemeente-telephoon, daar het abonnement op een prjjs van pl.m. f 300 'sjaars zal komen te staan, doch het hier een exploitatie geldt, die naast de tele phoon van groot nut mag genoemd worden. dat zij den Raad beleefd verzoeken, indien op dit ver zoek niet direct ingegaan kan worden, hun in allen ge valle de prioriteit voor de toepassing dezer uitvinding in deze stad te verleenen. Verzending van op kaartpapier gedrukte stukken. Dageljjks worden tal van op kaartpapier gedrukte stukken, inzonderheid prentkaarten, zonder omslag of adresstrook ter post bezorgd, welke niet voldoen aan de bepalingen betreffende de afmetingen voor dergelijke los verzonden kaarten gesteld. Daar die kaarten niet ter verzending knnnen worden toegelaten en teruggave aan de afzenders meestal niet mogelijk ismoeten zij onder de onbestelbare stukken worden gerangschikt, om na verloop van drie maanden te worden vernietigd. Op grond van het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het binnenlandsch verkeer de op kaartpapier gedrukte stukken (dus ook prentkaarten), welke los, dat is zonder omslag of adresstrook worden verzonden niet kleiner mogen zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter in de breedte en niet grooter dan 18 centimeter in de lengte en 13 in de breedte. Me Storm. In den nacht van 9 op 10 woedde boven Drente een noodweerzware onweerswolken joegen door het Inchtrnim en de bliksem, vergezeld van vele hagel- en regenbuien, heeft op vele plaatsen groote schade aange richt, vooral de boekweitvelden hebben veel geleden, zoodat de oogst gering zal worden. Varkens, schapen en' ander vee op vele plaatsen werden doodeüjk getroffen terwijl menige boom ontworteld werd. De aangerichte schade wordt zeer groot genoemd. Op Urh verkeerde men na den stormachtigen nacht van Dinsdag op Woensdag in spanning omtrent de vis- schersvloot. Na het wisselen van tal van telegrammon met verschillende plaatsen langs de Noordzee is gelukkig gebleken, dat allen behouden, eenige zeer laat, en met schade, zijn binnengekomen. Na den storm van Woensdag 1.1. verkeerde men op Texel in groote onrnat over het lot van zes visschers- vaartnigen, die Dinsdag naar de Noordzee waren uitge zeild en niet terugkeerden. Gelukkig keerden Donderdag allen behouden weer. Zij waren 's nachts in het Vliegat biunengeloopen en toen op een der wierwaarden geankerd. Bij de Langeviele bnitenbrug, te Middelburg, is den 11 het bovenste gedeelte van een grooten, zwaren boom afgeknakt, juist op het oogenblik dat de stoomtram aldaar passeerde. De boom viel met donderend geweld op een derde-klasse rijtuig, dat daardoor gedeeltelijk ver splinterd werd. De getroffen wagen bevatte, behalve enkele andere passagiers, een groot aantal jongens nit Vlissinger, die de Rijks Hoogere Burgerschool te Middel burg bezoekeneen jongen, zoon van eer. onderwijzer uit Vlissingen, die den 10 de Burgerschool voor het eerst bezocht, werd levenloos van onder den wagen gehaald, terwijl enkele andere zeer ernstig en verschillende minder ernstig gewond weiden. Volgens bij de politie ingewonnen inlichtingen zijn bij het tramongelnk, behalve de knaap die gedood is, in het geheel nog 6 personen gewond. Dit gevolg van den storm, die den 11 ook boven Wal cheren woedde, is wel het droevigst. Overigons zijn vele schoorsteenen en boomen omgewaaid. Een schoorsteen viel op en door het dak van de school aan de Groote Marktte Vlissingen, wat groote ontsteltenis veroorzaakte onder de kinderen, die de straat op vluchtten. Broek op Hangedljh. Door den hevigen storm geraakte de bouwer Z, die up weg was naar do groente markt, in het Zuiderdel met zijn schuit met kool aan den grond. Op zijn hulpgeroep kwamen een paar mannen Het materiaal voor medisch practisch onderwjjs is in dat ziekenhuis steeds zeer ruim voorhanden, hot is alleen maar jammer, dat de afstand naar 't Stadsverband in de benedenstad zoo groot is, waardoor een bezoek daarvan meerdere malen in de week aan bezwaren onderhevig is en reu geregelde observatie der patiënten onmogelijk wordt. Sinds 1899 is het onderwijs op de School zoodanig uitgebreid, dat zij bepaald wetenschappelijk gevormde mannen aflevert, die officieel thans niet meer dokter djawa, doch inlandsch arts worden betiteld en die na eene voor bereidende studie van drie jaren, nog gedurende zes jaar college liepen, gedwongen college volgens militair régime in de gonoes-, heel-, verlos- en artsenijbereidkunde. Als kinderen van het land hebben die inlandsche artsen meestal een snelleren blik op de inheemsche ziekten dan de jonge dokters nit Europa en dit is de reden, dat dan ook menig Europeaan aan hen da voorkeur geeft. Er zijn inlandsche artsen, die, dank zij hun goede reputatie en sncces bij verschillende patiënten, een bijslag op hun traktemeent genieten van ongeveer 500 gulden per maand De joigeren blijven eenvoudig leven en besparen zich daardoor een kapitaaltje, om later in Holland nog verder te kunnen studeeren. De Maleier Abdul Rivai to Amster dam, ook een oud-dokter-djawa, heeft een voorbeeld ge geven, dat de jonge artsen, tot navolging prikkelt. Over eenige jaren zullen er meerderen naar Holland komen. De évolutie der Indiërs begint 1 Lt. Clockenkk Brousson, b.d. Batavia, 17 Juni 1903. te hulp, die met eene schuit er heen voeren en hem nit zijn benarden toestand redden. Den 10 en 11 is geheel Kngeland geteisterd door een zwaren Zuid-westen storm. In velo gedeelten van het land veroorzaakte hij groote schade. Bij Dolgelly werd de beroemde oude steenen brng vernield de spoordijk stortte over meer dan 100 meters lengte in pnin. In Manchester moesten de bewoners der hnizen aan den Irwell voor het binnendringende water vluchten. Het hoose water nam vee, boomen, karren mee. Bijzonder groot is de schade in Kent en Sussex, waar de hopoogst nagenoeg geheel vernield werd. London's straten, vooral in de voorstad Drixton werden onveilig gemaakt door neervallende steenen en gedeelten van daken. Aan de kustwachten kwamen reeds berichten in van scheepsongelukken. Het reddingsstation te Newqaat redde zeven man van het schip «Isabella." De telegraphische gemeenschap is op vele plaatsen verstoord. Het spoorweg verkeer is aan belangrijke vertraging onderhevig. „Prins Hendrik-Stichting." In een den 10 te Amsterdam gehouden vergade ring van regenten en leden der «Prins Hendrik-Stichting", te Egmond-aan-Zee, werd besloten den duur der vtreeniging met dertig jaren te verlengen. Tevens werd eene wijziging in de statnten gebracht. Zooals men weet, worden in het gesticht opgenoiren oude zeelieden, die den ouderdom van zestig jaar bereikt hebben. Volgens do statutenwijziging zijn de regenten echter gerechtigd, in bijzondere gevallen te hunner beoor deeling, in het gesticht op te nemen personen, d e hun 60ste levensjaar niet, doch hun 50ste wel hebben bereikt. Inbraak. In den nacht van 8 op 9, is Koog aan de Zaan op twee plaatsen een poging tot diefstal gedaan, door middel van inbraak. In het laboratorium der naaml. venn. stijfeelfabriek De Bijenkorf", voorbeen M. K. Honig, zijn verschillende papieren doorsnuffeld. Voor zoover kan worden geconsta teerd is niets beschadigd en wordt niets vermist. In het kantoor der firma H. de Boer Jbz. zijn twee ruiten uit gesneden, alsmede het slot eener schuur verbroken.Waar schijnlijk door het aanslaan van den hond is de dief overhaast gevlucht met achterlating van een zakmes en een roeibootje, waarvan de eigenaar nog onbekend is. Eene premie van f 50 wordt uitgeloofd voor het aan brengen van don dader. J. HBS. f Den 8 's avonds, maakte de onverbiddelijke dood een einde aan het langdurig lijden van den heer J. Kos. Nog in de kracht van zijn leven werd deze man die nog zoo veel zich tot taak had gesteld, de burgervader van tTrsem, die door zijne gemeentenaren algemeen werd ver eerd om zijne groote welwillendheid en onpartijdigheid, uit zjjn werkkring gerukt. Nog slechts korten tijd leidde tij, als dijkgraaf, het bestuur van den polder de Scher- mesr, jaren lang had hjj het met onverdroten ijver als heemraad mogen doen. Voor den polder weer een groot verlies. En niet het minst heeft de heer Kos veler hoog achting verworven als president-kerkvoogd der Herv. Gem. te Stompetoren. Lang nog zal hij daar in vergade ringen en bij de godsdienstoefeningen gemist worden, Zijn verscheiden was wel hard, zjjne gade en eene doch ter reeds lang ongesteld wetende, kon hij toch niet laten, zijn eenigen zoon, wicn, pas van de studie, eene eervolle betrekking was aangeboden naar Tiflis, aan te manen te gaan, ter verzekering van zjjn toekomst. Tot het laatst bleef de heer Kos belangstellen in alle zaken, waarvan hij de hoofdleider was. Den 11 werd het stoffelgk overschot ter aarde be steld. Op het kerkhof te Stompetoren was een groote schare belangstellenden en vrienden samengekomen om nem de laatste hnlde te brengen. Door Ds. Werner werd den overledene dank gezegd voor zijn ijver betoond als lid en voorzitter van het Kerk bestuur. Namens dat bestuur werd een fraaie krans van levende bloemen gelegd op de kist, als zinnebeeld der vriendelijkheid en toegenegenheid van den ontslapene. Daarop herdacht de heer J. Hille, secr. van Ursem, den heer J. Kos als burgemeester en noemde hem den man, die een band van eensgezindheid en samenwerking heeft gelegd, welke nog jaren lang zal blijven bestaan. De heer J. Blom, heemraad van de Schermeer, wees er opdat hij zich in de weinige maanden, dat hij dijkgraaf was, bemind had gemaakt. De heer Schut, zwager van den overledene, te Raenen, dankte namens de familie. Drie kransen sierden de baar. Hrosthuizen. Op 11 dezer, in den vroegen morgen vond S. een hokkeling dood in de weide. In aanmerking nemende dat dit binnen weinig tijds verloop reeds het tweede geval is van dien aard, zon het zeker niet ondienstig zijn, wanneer eene keuring plaatshad voor en aleer zulk vleeseh ter consumptie werd afgeleverd. Sint Pankras. Io het lokaal van den heer Slik alhier vergaderden een 25 tal arbeiders ter bespreking van hunne vakbelangen, hoofdzakelijk ter verkrijging van een korteren werkdag. Eene arbeidersvereniging werd opgericht, waarbjj zich voorloopig 9 aanwezigen aansloten. Bennlngbroek.JVrijdagavond verbrandde de hooi berg van mr. C. P. Donker, bnrgemeesterdergemeenteSijbe- karspel. Dank zij 't spoedig optreden der brandweer, bleven de aangrenzende perceelen gespaard. Onweer. Tijdens het hevige onweer dat hedennacht boven onze stad woedde, werden 2 koeien van den heer Frans aan den Heilooër toldoor den bliksem gedood. Brand. Tengevolge van üooibroei, geraakte hedenmorgen te Huiswaard de boerenplaats van den heer H. Henneman bewoond door den heer Kraakman in brand. De inboedel, welke niet was verzekerd, werd grootendeels gered. Het hnis brandde tot den grond toe af. Formerend. Bij een hevig onweder trof heden nacht de bliksem de molen van den meelhandelaar N. de de Leeuw. Biunen weinig tijd was de molen tot den grond door heeren 99 door dames 20door onvermogenden 30. Drukste dag den 5 Sept. met 74 baden. Hoogste temperatuur van het water 68° F., laagste 57° F. Bekroning. Eene inzending landbouwwerktuigen van onzen stadgenoot, den heer V. S. Oh in stede .F.Czn., ver wierf op de den 9, 10 en 11 dezer te Naaldwijk gehou den landbouwtentoonstelling, vanwege de afd. Westland der HoJlandsche maatschappij van Landbouw een eer sten prijs. Muziekuitvoering. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag, den 13 des namiddags ten ure in den Stadshout de navolgende stuk! eu worden uitgevoerd 1. Bravourepas redoublé v. Schweinsberg. 2. Oavertnre znr ,,Athalia v. Mendelssohn Bartholdy. 3. „Ein MUhrchen aus schoner zeit," Con- cert-WalzerPanst- 4 Pantaisie snr des motifs de l'opéra „La Favorite Donnizatti. 5. Ouverture zur oper „Martba oder der Marlit zn Richmond" v. Fr. v. Flotow. 6. Fantaisie snr des motifs de l'opéra „Bouchard d'Avosnes" Oh. Miry. 7. a. „Die Ehre Gottes inderNatnr" Hymne L.v. Beethoven. »&gyptischer Marsch" Joh. Strauss. 8. ,,Irrlichter"Humoristi8cherPotpourri» Ad. Schreiner. Concert Hol ('wedstrijd. Bjj gunstig weder zal, ter gelegenheid van den 18en nationalen kolfwedstrpvan wege de Bniten Societeit op Maandag den 14 des avonds ten 8 ure door het Stedelijk Muziekkorps eene muziekuitvoering worden gegeven. Hxamen Hoofdakte. De heer J. H. van Arnhem, onderwijzer alhier, slaagde den 11 voor het te Haarlem gehouden examen hoofdakte. Cadettenschool. De nieuwbenoemde cadetten zijn heden aangekomen en in dienst gesteld. De cadetten die zich nog met verlof bevindenkeeren den 14 e.k. daarvan terug waarop de lessen den 16 weder een aanvang nemen. Hxamen. Bij het examen voor het politie-diploma slaagden de heeren V. Hujjff en J. van Dijk, alhier. Onderwijzersvergadering. In het lokaal «Diligtntia" zal Dinsdag 15 Sept a.s. de jaarlijksche vergadering gehouden worden van onderwijzers in het arrondissement Alkmaar. Ingeleid zullen worden de volgende punten a. «Meer dan dit tot heden het geval is, behoort bij ons onderwjjs handeling van de zijde der leerlingen op den voorgrond te ontstaan." In te leiden door den heer G. Kempers, hoofd der school te St. Pankras, b. «De persoonlijkheid des opvoeders". In te leiden door den heer J. Klootsema adjunct-directeur van het Opvoedingsgesticht alhier. Verplaatsing zaak. De firma Houlonois en Borjeson heeft hare grossierderij verplaatst van Voordam 12 naar Voor- dam 14. Het nieuwe, speciaal voor deze zaak ingerichte pand maakt met zijn oud-Hollandschen gevel een zeer aardigen indruk en brengt het zijne er toe bij tot ver fraaiing van onze stad. De heer B, Helleman was de architecten de heer H. J. Bek de aannemer. W ereld-Panorama. Uitmuntend door helderheid en scherpte van opname, maar tevens door de eigenaardige kenze der gedeelten is zeker de serie welke op dit oogenblik op de kleine' zaal van «Harmonie" wordt tentoongesteld. «Een uitstapje naar Londen" zal zeker voor ieder aantrekkelijkheid bezitten maar wanneer 't zoo gemak kelijk gaat als hier, en men daarbij juist op de meest interessante oi alom beroemde gedeelten der wereldstad wordt gebracht.zal dit 't genot zeker nog verhoogen. Magnifiqne paleizen in- en uitwendig, keurige en tegelijk kolossale bruggen, kijkjes op de drukste straten en ge deelten enkele standbeelden en zoo veel andere belang rijke plaatsen boeien den toeschouwer voortdurend en bjfcugen hem meermalen in verbazing. Een enkele maal verbeeldt men zich, in onze hoofdstad verplaatst te zjjn, maar het meer grootscbe en trotsche van sommige ge bouwen herinnert ons spoedig dat men een meer be langrijke en in de geschiedenis zoo vaak besproken wereldstad bewondert, 't Zou ons niet mogelijk zijn éea als de belangrijkste of mooiste te noemen en daarom willen we deze beoordeeling liever aan den toeschouwer overlaten en allen met aandrang een bezoek aan deze serie aanbevelen. Burgeravondschool. Naar wij vernemen, zullen de lessen aan de Bur geravondschool a s. Maandag 14 September, des avonds 7 uur, een aanvang nemen. Kene buitengewone onderscheiding heeft de welbekende en in ons land door 45 filialen ver tegenwoordigde Singer-Maatschappij wederom behaald want zij verkreeg op de onlangs te Waalwijk gehouden Internationale Tentoonstelling van de Schoen- en Leder industrie niet slechts een hoogsten prjjs (een Eere-Diplome), maar buitendien ook nog de door H. M. de Koningin- Moeder geschonken Eere-Medaille. afgebrand. Alhmaarsche Bad- en Zweminrichting. in ds weea van j5 tot en met 11 Sept. zyn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 149 baden 'S GRAVENHAGE 12 September 1903. Tweede Hamer. In de slnitingsrede der Statengeueraal herinnert Minis ter Knyper aan de goedkeuring van verscheidene rege lingen, rakende onze betrekkingen met het Buitenland voorts somt hjj op de afgedane wetsontwerpen, afzonderlijk vermeldende de goedkeuring verleend aan de drie wets ontwerpen, tot welker indiening eene bedenkelijke stoornis in het publieke leven aanleiding gaf. Voor de medewer king van de Statengeneraal tot deze stakingswetten gelijk voor de algemeene toewijding aan 's Lands belang zegt hjj namens H. M. de Koningin dank.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2