Beteugeling der landverhuizing. HORDENREN. No 109 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 13 SEPTEMBER. SPORTROMAN FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dins da g-, Donderdag- ai Znterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 1 Nummers f O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(js der gewone advertentiën Per regel ff 0»1&. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Het is een onder de beschaafde volken algemeen aan genomen beginsel, dat vreemdelingen in het land worden toegelaten, mits zg in het bezit zijn van voldoende mid delen van bestaan of in staat zijn die door hun arbeid te verkrggen. Die aan dit vereisehte niet voldoen, kunnen worden afgewezen of »uitgezet" evenals de vreemdelin gen die gevaarlijk zijn voor da openbare rust. Zoo is het hier te lande en zoo is het in beginsel ongeveer overal elders. Dat de toepassing echter zeer verschillend is hier bijzonder gestreng daar uiterst zaaht en vrij - gevig, is bekend. De vraag, of een vreemdeling voldoende middelen van bestaan heeft of door arbeid in zijn be hoeften zal kunnen voorzienkan in zoo verschillenden zin worden beantwoord dat de dear van het land met toepassing van dit beginsel naar verkiezing nagenoeg wagenwijd open, of op een nauw kiertje gezet kan wor den. De maatschappelijks en de politieke toestand van het land bepalen den maatstaf. Zelfs in den gewonen vredestoestand kan men middelen genoeg vinden om te weren wie men liever niet binnen het land heeft. Ook in de regeling van da armenzorg en van den dienstplicht zijn ze te vinden. Een voorbeeld van de verschillende toepassing van deze beginselen leveren inzonderheid de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Jaren lang beschouwde men den toevloed van vreemdelingen als een behoefte voor het land. Geheele staten en territoriön, groot als Europeesche rijken, wachtten op de hand der menschen om ontgonnen te worden en overvloedige vrnchten te dragen. Scharen van behoeftigen en ontevredenen die voor hun eigen land een last of een gevaar dreigden te worden, konden in de Unie worden toegelaten als welkome arbeiders voor wie de weg openstond om tot betrekkelijke welvaart en tevredenheid te geraken en in plaats van een last een zegen te worden voor het land. Bij honderddnizenden stroomden nit alle oorden der wereld de landverhuizers toe. Uit alle oorden der wereld ook uit China. Dit gaf aanleiding tot wijziging van de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de landverhuizing. Men begon beducht te worden voor »het gele gevaar." Niet zoozeer om het groote aantal van de zonen en dochteren van het gele ras, die uit het Hemelsche Rijk naar Noord-Amerika overkwamen er waren jaren, dat het 30 a 40 dnizend bedroeg als wel om hun bijzondere eigenschappen. Die Chineezen bleken krachtige handige leerzame vlijtige, hard werkende menschen te zijn, met uiterst geringe be- DOOR W. JHEIJEB-FWRITUR. 16) Marie had echter geen reden tot klagen want om bij het beeld te bljjven znlk een opgewekte en mooie beer, znlk een dankbare, alles bewonderende beer was er niet licht ten tweeden male te vinden. Joseph kwam in de eerste tien dagen van haar verblijf maar een keer naar Berljjn, eerstens omdat hg geen verlof had en tweedons omdat hg eiken morgen aan de trai ning van zijn hengst moest besteden. Mogelijk was het maar goed ook want die enkele dag bleek hjj zor moede en zenuwachtig, dat Marie van haar bezoek aan Sans- sonci en het boottochtje naar Wannsee maar weinig genoot. Voor ieder ander was Josephs wjjze van zijn zeer begrijpelijk. Beste Marie, over vjjf dagen hebben wij da Armee". Vergeet dat toch niet." »Beste Mavie, is dat geen reden om zenuwachtig te zijn Iemand die zijn eigen paard in tegenwoordigheid van zijn Majesteit bij de »Armee" zal rijden. Een paard dat Pavorit is P Waarover heel Berljjn spreekt Werkelijk heel Berlijn sprak er over. Zaten ze 's mor gens aan het ontbijt dan vloog haar nichtje Franziska de «Post" en »Kreozzeitng" door tot ze de «Sportbe richten" had gevonden, waarin geregeld en dagelijks iets te lezen stond over meneer von Heidenstamm en «Fran gipani." Alle neven en nichten waren verbaasd dat Marie geen greintje verstand van sport had. hoeften spoedig tevreden en bereid om voor een klein loon onverdroten te arbeideD. Dat waren hoogst onge- wenschte concurrenten voor het Amerikaansche werkvolk, aan ruimer levenswijze en hooger loon gewend. Twintig jaar geleden werden de eerste wettelijke maatregelen ge - nomen om dat gevaar te keeren en den toevloed van Chineezen te temperen. Thans is men op andere, meer algemeene maatregelen van tegenweer tegen te grooten toevloed van ongewensch te vreemdelingen bedachtniet meer in 't bijzonder tegen de Chineezen maar tegen alle vreemde volken, die de bevolking der Unie op bedenkelijken wijze doen vermeer deren en er werk komen zoeken. Drie soorten van onge- noode gasten wil men weren de anarchisten en personen van slechten naam, de geheel onontwikkelden, die zelfs niet kunnen lezen en de armen, die in zoo groote be hoefte verkeeren, dat zij in de Amerikaansche nijverheid niet als mededingers kannen worden toegelaten. De tegenwoordige President Roosevelt hoopt op deze wijze den toegang tot het land te sluiten voor een te grooten stroom van vreemdelingen en daaronder in 't bijzonder voor de minst gewecschte bestanödeelen. Wat anarchisten, personen van slechte zeden en ver oordeelde misdadigers betreft, rekent hij op de onmisbare inlichtingen en de medewerking van de regeeringen der landen, waaruit zij naar de Nieuwe Wereld zouden wil len oversteken. De tweede soort wil hij weren, omdat hij den Amerikaan schen bodem wil behoeden voor een stroom van onwetendheid waaruit nijd en vijandige gezindheid tegen de gevestigde orde van zaken zonden kannen voortspruiten. Meer dan een vierde van het aan tal landverhuizeres boven de 14 jaren, die in de laatste jaren in Noord-Amerika een toevlucht zochten, verklaar den niet te kannen lezen. Hoevelen er daarboven waren, wier bewering, dat zij wel lezen konden, tegen een onder zoek niet bestand zon geweest zijn, is natuurlijk niet te zeggen. Van grooter beteekenis zai nog de derde eisch kunnen zijn, dat de landverhuizer een handwerk moet verstaan om in zijn onderhoud te voorzien en een zekere som gelds in zijn bezit moet hebben om zich in de eerste dagen te redden en werk te zoeken. Men wil deze som op 30 dollars (f 75,—stellen. Volgens de aanteekeningen der laatste vijf jaren zou niet een vierde van alle land verhuizers die som hebben kunnen toonen. Indien deze plannen doorgezet worden, is het te ver wachten, dat Noord-Amerika zal ophouden aan honderd duizenden jaarlijks een laatste kans aan te bieden om hnn levensomstandigheden te verbeteren. Zij zullen elders een goed heenkomen moeten zoeken zoo niet in hun »Ze kan niet eens rijden," vertelde Franziska aan alle kennissen, die het eerst niet gelooven wilden, maar later vonden dat Marie's onbekendheid met sportzaken haar in een bekoorlijk waas van naïveteit hulde. »Ze weet niet wat training is, ze weet niet dat «Fran- gipani" favorit is, ze weet niet eens wat het woord Favoiit beduidt." «Heerlijk, heerlijk," beweerd een lange oom, »wat dat iemand goed doet eindelijk eens een jongmeisje te vinden dat mensch is." »Ze heeft nog nooit de Sport welt" in handen gehad, ze weet niet wat weddingschappen zijn, ik bedoel wed dingschappen bij de wedrennen." «Heerlijk 1" Franziska gaf haar de sportbladen te lezen in wier hoofdartikelen de aanstaande groote rennen besproken werden en het wekte bij Marie een diepe ontroering daar telkens weer Josephs naam te vinden. Zijn rijkunst en zijn spierkracht werden daar geroemd in uitdrukkingen die haar in verwarring brachten. Vreemdo menschen schreven dat, wisten dat en zij, zijn meisje, had zich nooit om dat alles bekommerd 1 «Waarom heeft hij me dat nooit te lezen gegeven," vroeg ze zich af en met een gevoel van trotsche vreugde beantwoordde ze zichzelf: «Omdat Joseph zoo fijngevoelig en zoo ba- scheiden is." Ze hield al de couranten en verzocht Franziska haar elke uitdrukking op het vak toepasselijk te willen ver klaren. Met vnrigen ijver bestudeerde ze deze droogs materie en zoo blij als een kind genoot ze al bij voor baat van het verwonderde gezicht, dat Joseph trekken zon indien ze als een sportlady met alle termen vertrouwd was In de gezelschappen overstelpten de beeren haar met- vragen naar Joseph: Dacht hij te winnen? Wanneer komt hij Is «Frangipani" al naar Berlijn vervoerd tot in het hoofd van het weinig wereldwijze meisje wezen en waarde en beteekenis van dit onderwerp won derlijke proporties aannamen. Het schoen haar toe dat heel Berlijn om den grooten Armee-wedren draaide waarvan Joseph zooals alle menschen en couranten ver zekerden het middelpunt was. eigen land de toestanden verbeteren, Reeds zoekt men voor de arme Joden, inzonderheid nit Rusland, land in Palestina en voorloopig in Britsch-Oost-Afrika. Wellicht en dat zou wel de meest gewenschte uitwerking van deze maatregelen zijn zal men in menig land van Europa dieper den plicht gevoelen om voor een deel der bevolking do bestaansvoorwaarden te verbeteren door betere opleiding en den nood te lenigen door betere armenzorg. Gelukkig het land waar tevens wakkere ondernemingsgeestdoor kennis geleid, arbeid verschaft aan de handen die er om vragen. Maar hoe zal de in vloed van deze maatregelen zijn op Noord-Amerika zelf? Tegenover de zeer velen, die er voordeel van verwach ten, zijn er ook die gelooven, dat de Unie niet verstan dig handelt met pogingen te doen om de sterke toeneming harer bevolking te vertragen. Zij wijzen op landen, waar de aanwas der bevolking het sterkst, en tevens de econo mische ontwikkeling het belangrijkst ismaar zij blijven in gebreke aan te toonen, dat het ééu een gevolg is van het ander. Men kan aannemen, dat teruggang in aantal van bevolking en zelfs stilstand of buitengewoon zwakke vooruitgang de geestkracht van een volk doet verslappen en nadeelig werkt op zijn welvaartmaar toch alles heeft zgn grenzen, en het is ook een feit, dat de landen, waarvan do bevolking sterk toeneemt, voor een deel daarvan elderB een uitweg zochten. Noord-Amerika heeft jaren lang in den exceptioneelen toestand verkeerd, dat het millioenen menschen uit alle streken der aarde binnen zgn grenzen kon opnemen en moest opnemen om zijn eindelooze bosschen uit te roeien en zijn grond te bebouwen. Die tijden zijn voorbij en nn is het te be grijpen, dat het den stroom der landverhuizing, die nog altijd blijft aanhouden, zoekt te matigen en door eenige dammen voor zijn deur op te werpen voor een deel naar elders tracht af te leiden. Het zon elders wellicht spoe diger dan het zou wenschen op zijne beurt naar eene gelegenheid moeten omzien om een deel van zijn bevol king .te loozen. Yoor een al te trage aanwas der bevolking behoeft het vooreerst nog niet bedacht te zijn. Ken drijvende tentoonstelling. Naar aanleiding van de berichten omtrent drgvende tentoonstellingen in Engeland en Belgie, kan gemeld wor den, dat sedert ongeveer zes maanden zeer uitvoerige plan nen gemaakt zijn te 's Graveuhage voor een drijvende tentoonstelling van nationale kunstnijverheid, bestaande uit een aantal schepen, die zóó ingericht zullen zijn, dat Nederland en de omliggende landen bezocht zullen worden. Reeds hebben eeu aantal voorname knnst-industrieelen hunne medewerking toegezegd. Haar geliefde was de held, door mannen bewonderd en door vrouwen vereerd als een met lauweren bekroonde overwinnaar, die wellicht nit de handen van den keizer den prijs ontvangen en zooals Franziska baar honderd maal vertelde onder een storm van toejuichen over de rendbaan rijden zou. Marie's liefde voor Joseph kon niet grooter worden, zeker niet, maar haar liefde werd in deze dagen haast deemoedig en beschroomd. Zij zoo klein en hij zoo groot 1 Ten slotte had ze het gevoel als drukte dit alles haar als een zware last, die niet eer van haar zou worden afgenomen voor Joseph kwam en haar in zijn armen sloot. Dan zon ze zich tegen hem aan vleien en gelukkig aan zgn hart rnsten. Neen, zij niet klein en hij niet grootTwee die bij elkaar behoordenzooals het vroeger was geweest en zooals het steeds zou zgn. Wat behoefde men dan den maatstaf aan te leggen 1 Was hg maar hier en nam hij haar maar weer mee Berlijn was amusant en heerlijk, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een roes van vreugde en genietingen, telkens weer nieuwe, maar Marie verlangde naar huis. Nu nog die eene groote dag en dan naar huis Ze stond met Franziska op het perron van het Frie- drichsstation toen de HannoverBche trein 's avonds om zeven nar binnenkwam. Bliksemsnel vlogen haar oogen langs de wagons heen en weer, en daar «Joseph I" «Marie 1" «Eindelijk! Eindelgk I" Met stormachtige vreugde sloeg ze haar armen om zgn hals. «Eindelgk, eindeljjk 1" Tot juffrouw Franziska ongeduldig werd en begeerde gegroet te worden. «Wel, ebèr Joseph, hoe gaat het je?" Haar hand schuddend stotterde hij een paar woorden als iemand, die er niet op gerekend had «afgehaald te

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5