N e d e r 1 a n d. Prentbriefkaarten-manie. Gedurende de zomorvacantie is in Engeland het gebruik van prentbriefkaarten zoo toegenomen, dat op vele postkantoren de beambten moesten overwerken en niettegenstaande dat toch niet komen klaar komen. Uit Donglas, een plaats op het eiland Man werden op éen dag meer dan 100,000 kaarten verzonden. In de bad plaats Margate zgn zes nieuwe postbeambten a ngesteld en toch blijven daar dagelijks postzakken voor den vol genden dag liggen, omdat de arbeid, tengevolge van het ontzaglijk aantal prentbriefkaarten, overweldigend wordt. Het is te begrijpen, dat onder deze omstandigheden de bestelling, niet alleen van briefkaarten, maar ook van brieven, drukwerk enz. te lijden heeft. Een lage daad. Te Port Worth Texas (Ver. St.) is een pretrolenm- schandaal ontdekt, hetwelk groot opzien wekte. Een petroleum-maatschappij in die streek bevond eenigen tijd geleden, dat er zout water in hare petroleum- bronnen droDg de petroleum werd er steeds slechter en eindelijk moest de maatschappij de exploitatie opgeven. Nu moet gebleken zijn, dat een concurreerende maat schappij opzettelijk zout water naar die bronnen heeft geleid. Men verwacht verecheidene inhechtenisnemingen. De oudste munt. De oudste munt, die ons uit vervlogen eeuwen is overgebleven, bevindt zich in de verzameling van het Britscho museum. Zij is, te oordeelen naar de ruwheid van stijl, in de 8e of 7e eeuw vóór öhristus geslagen en heeft den ellipsvorm. Het metaal, waaruit zij vervaardigd is, wordt electron genoemd en bestaat uit onrein, met veel zilver vermengd goud, dat men aanzag voor afzon derlijk metaal, toen men nog niet in staat was de be- standdeelen van elkaar te scheiden. Op de eene zijde vindt men nog den ruwen indruk van het voorwerp, dat het geldstuk op het aanbeeld vasthield, op de andere zyde het beeld van een hert, met in het Grieksch het bijschrift: »Ik ben het beeld van Phanes". Wie dit was, is niet bekend. Men gelooft, dat niet de staat, maar particulieren, vooral rjjke handelaars, het eerst op het denkbeeld ge komen zyn, munten te slaan. Een noodlottige vergissing. Een droef-ernstige zaak is thans het onderwerp van vele gesprekken. Wij bedoelen het geval, dat het gezin van den uitgever, den heer H., te Glionlngen in rouw gedompeld heeft ten gevolge van een noodlottige vergis sing. Voor drie kinderen van genoemden heer, die aan huiduitslag leden, werd de hulp ingeroepen van dr. B. aldaar, die een recept voorschreef, dat bjj den apotheker Z., gereed gemaakt werd. De samenstelling van het recept gaf den apotheker aanleiding dr. B. te vragen, of er niet meer vloeistof gebruikt moest worden, omdat het hem anders niet mogelijk was, een zalf te maken, die goed kon worden uitgewreven. De dokter gaf daarop last meer olie te gebruiken. Zoo werd de zalf gereedgemaakt en toegepast bij de drie kinderen. Eenige uren later was het middelste, een jongentje van bijna vier jaar, overleden. Dadelijk werd dr. B. ontboden en nu kwam deze al spoedig tot de ontdekking, dat hij in plaats van resor- binum (een vetsoort) resorcinum (een poeder) had voor geschreven met bovengenoemd noodlottig gevolg. De officier van justitie heeft een voorloopig onderzoek ingesteld en het recept in beslag genomen. De toestand van de beide andere kinderen is bevredigend en er bestaat hoop, dat zij in 't leven blijven. (»Pr. G. Ct." Schermerhorn. Het orgel van de Herv. Kerk alhier, was sedert jaren deerlijk in verval. De kerkvoogdij ontbrak het aan middelen om het weder in goeden staat, te brengen. Doch die middelen zijn er gekomen, dank zij der medewerking van eenige kerkvoogdijen elders, van »Jacob Kwast'', van eenige personen buiten en verschei dene in de gemeente, en de lang gekoesterde wensch, het orgel weder in orde te doen brengen, kon in vervulling treden. Het lastige werk werd opgedragen aan de Eebr. Spanjaard te Alkmaar, die zich met ijver en nauw- worden,'' of alleen een zekere jonge dame aan het statiou verwacht had, toen keek hjj hulpeloos om zich heen. »Is er geen pakjesdrager Hij had geheel de manieren van iemand die voor het eerst met een spoor reizend, geheel in de war is en niet weet wat hjj doen moet. Tusschenin knikte hij Marie toe en vloog oen glimlach langs zijn gelaat. »Hoe gaat het?" En dan dwaalden weer zgn oogen naar alle kanten. »Is er nu werkelijk geen enkele pakjesdrager Ik zal de pakken zelf maar dragen." De pakken bestonden uit twee voorwerpen een oude, veel gebruikte zweep en een groote, half versleten leeren tasch, waarin zgn zadel en verdere rgbenoodigdheden geborgen waren. »Pak aan, Marie,zei lachend het nichtje, »wij zullen de tasch dragen" en Joseph scheen zoo geheel zijn hoofd verloren te hebben, dat hij geen bezwaar maakte. Eens klaps kwam hg tot bezinning en de meisjes de tasch afnemend, bracht hij ze zelf naar het rijtuig. Morgen om dezen tijd," zeide FranziskaJoseph en Marie herhaalden dien zin: »Ja, morgen om dezen tijd Dan was de groote wedren afgeloopen, dan wist men wat er in de naaste toekomst te wachten stond. »Is sFrangipani" al te Berlijn?" »Ja, gisteren avond." »Ben je zenuwachtig, Joseph »Ja," bekende hij eerlijk. »Troost hem, Marie. Ik zal den anderen kant uit kijken.'' Marie nam zijn beide handen in de haren en boog zich voorover. »Joseph »Lang zagen ze elkaar aan, terwijl het rijtuig over het Köningsplein reed en Franziska zoo aandachtig de fladderende kleeren van de gouden godin bekeek, alsof ze de steenen plooien voor de eerste maal kritisch moest beoordeelen. Een droeve uitdrukking gleed over Marie's gelaatmet zulk een moeden, afgematten, hopeloozen blik zag Joseph haar aan dat een doodelijke angst haar keel dichtschroefde. Wordt vervolgd. gezetheid van hnn taak hebben gekweten. Zondag 6 Sept. werd het gerestaureerde o^gel weder in gebruik genomen en alle aanwezigen in het kerkgebouw waren verrast over de volheid en de kracht der tonen, die het deed hooren. Het was alsof de gemeente een nieuw orgel ge kregen had. De gebr. Spanjaard verdienen een compli ment voor hun arbeid. Inbraak. Te Hilversum kwam den 9 van een reis van een "aar dagen terug Ds. Pekema, van de Doopsgezinde Gemeente. Opmerkzaam gemaakt dat een ruit in de con sistoriekamer van de naast de pastorie staande kerk verbroken was, stelde hg een onderzoek in en bevond, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Alles was aldaar overhoop gehaald, zelfs de boekenkast van de bibliotheek opengemaakt. Vermist wordt voorloopig niets. Gelds- of anders waarde was niet aanwezig. Vermoedelijk heeft de inbraak plaats gehad in den nacht van Zondag op Maandag, want de dienstbode had Maandagochtend de gebroken ruit bemerkt, zonder hier aan eenige bijzondere aandacht te vestigen of achterdocht te krijgen. Uit Haarlem meldt men aan het »N. v. d. D." Het faillissement der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank te Haarlem is ook wegens de verhouding der Bank tot de firma Westerkapelle en Hoofd, in liquidatie, en andere instellingen - vooral na de arrestatie van den directeur E. de Lanoy, het onderwerp van gesprek ge worden in alle kringen der burgerij. Vele kleine luiden, ook dames en handelaren met tamelijk groote bedragen zijn dun ook door het faillissement in niet geringe moeilijkheden gokomen. Een groothandelaar in granen is dientengevolge reeds in staat van faillis sement verklaard, en men vreest nn voor meerdere groote faillissementen, 't Spreekt vanzelf dat allerhande praatjes van den staat van zaken rondgaan, en helaas eerst te laat is men nu gaan vinzien" dat de directeur geen man was, in staat eene omvangrijke zaak als de onder havige te bestieren. Intusscben weet men, dat de gefail leerde directeur gearresteerd is niet voor zijn inferieur beleid op financieel gebied, doch wegens v erduiste- r i n g, met effecten gepleegd. Da vraag hoe groot het passief der Bank wel is, valt in de eerste maanden niet te gissen, wegens de verhouding der Bank tot andere instellingen. Commissarissen der Bank blijken zich echter voor het faillissement persoon lijke en zware goldelijke opofferingen getroost te hebben, tot voorkoming der catastrophe. Den 10 had in het Huis van Bewaring een instructie plaats in zake het faillissement. Scheepsramp. Te Aleuwedlep is den 9 bij stormweer uit zee binnengekomen de Heldersche vischschuit HD 274, alleen bestuurd door een 17-jarigen knaap. In den afgeloopen nacht had de schuit hevig met het ruwe weer te kampen en werden de schipper Jurrie Kramer en de knecht Gerrit van der Heide door *een stortzee over boord geslagen. Zij verdronken jammerlijk, zonder dat de eenig overgeblevene, de 17-jarige broeder van den schipper, iets te hunner redding kon aanwenden. De schipper was gehuwd, de knecht niet. Opsporing verzocht. Door de politie te Rotterdam wordt opsporing verzocht van de 30-jarige Catharina Wilbelmina Soest- bergen, geboren te Utrecht, thans woonachtig te Rotter dam, Zomerhofstraat 94. Zij is gekleed als dame in don kerblauw of licht zomer-kostuum, heeft donker blond haar, grijze oogen en gezonde kleur. Sedert een paar dagen wordt zij uit de woning van haar echtgenoot C. H. Numeyer vermist, en zij is in gezelschap van den commissionnair P. Rietbergen, met medeneming van f 2000, vertrokken. Oestlkt. In den nacht van 9 op 10 is te Amsterdam de 54-jarige Altenberg, bewoner van de Sint-Anthonie Bree- straa', door gasdampon gestikt. Zijn vrouw is in het Gasthuis weder bijgekomen. Het echtpaar had vergeten de gaskraan te sluiten. Droevig. Te Hronlngen is een negenjarig meisje op treurige wijze om het leven gekomen. Het kind speelde aan de haven op en by opgestapelde zakken koren. Op eens gleden de zakken naar beneden. Het meisje raakte er onder en toen men het bevrydde, waren de levensgeesten reeds geweken. Dit is het tweede kind, dat de onders door een ongeluk hebben verloren. Den 14en Juli 1900 geraakte hnn 9-jarig zoontje, spelende op een driemaster, welke in de Oosterhaven te Groningen lag, tusschen een stapel planken bekneld en kwam op een even treurige wijze om het leven als thans het meisje. De Oude Beurs. Met het sloopingswerk der oude Beurs vordert men goed. De cijfers, die boven de pilaren aan de Damrak- zjjde stonden, worden gekocht als aandenken door firma's, die jaren lang op de oude Beurs zaken deden. Waarschijnlijk zal de volgende week de achtermassa, waarin de gedenksteen voor de indienstneming van het gebouw gemetseld zit, worden gesloopt. Ook voor dezen steen is reeds een bod gedaan. Een aanslag. Te Knockc, nabij de Zeenwsch-Belgische grens, hebben vermoedelijk kwaadwilligen een dynamietpatroon op de rails van de tram neergelegd. Hoewel zij ontplofte is niemand gekwetst. De Justitie nit Brugge stelde een onderzoek in naar de daders, zonder dat het haar nog mocht gelukken deze to ontdekken. De Raad der gemeente Oudkarspel besloot om na 15 Sept. a.s. geen premiën voor verdelgde ratten meer nit te keeren. In het Jaar der Dwaasheid. In 1720 woei nit Frankrjjk en Engeland, als ware het een besmettelijke ziekte, naar onze gewesten over een dolle speculatiezucht, die tallooze hoofden op hol, in den beginne aan vele lieden goede winst, maar ten slotte hnn of anderen groot verlies of financiëelen ondergang bracht. Met Rotterdam in Jnni vooraan werden in vele steden maatschappijen opgericht voor handel, scheepvaart, vis- scherij, nijverheid, verzekering, beleening en disconteering, en zulks met kolossale kapitalen doch met zeer geringe storting daarop zoodat de inschrijving verleidelijk was ook voor kleine kapitalisten die nooit in staat zonden' zijn haar geheel gestand te doen, en hnn voordeel beoog den door het met beduidende winst van de hand zetten hunner aandeelenwelke „actiehandel" aanvankelijk zeer gunstig slaagde. Verlevendiging der algemeeno welvaart was de leus van de oprichters der maatschappijen, en zoowel de zncht tot deelneming als de snelle stijging van den koers der aandeelen verlokten de bestoren van verscheidene steden zelf de oprichting ter hand te nemen. Zoo ook te Alk maar. In eene daartoe den 16 Augustus belegde verga dering dei' vroedschap bracht de president, burgemeester dr. Gerard Bijwaardin deliberatie, of het geen overwe ging verdiende op het voorbeeld van andere Zuid- en Noordhollandsche stedentot voordeel van de negotie in 't generaal en van elk dezer steden in het bijzonder, eene compagnie van assurantie en commercie op te richten, op zoodanigen voet als bij nader besogne zou worden gear resteerd. Na ernstige beraadslaging verstond men een parig, dat zulks niet anders dan profijtelijk voor de stad kon zijn, en machtigde men burgemeesteren om ten spoe digste alom bekend te doen maken, dat door burgemees teren en regeerders met advies van de vroedschap zou worden opgericht eene favorabele compagnie van reëele commercie en navigatie, waarvan do couranten het plan zouden publiceeren. Hat ontwerpen van dit plan werd opgedragen aan burgemeesteren, de oud-burgemeesters Aa sendelft en Baert en de heeren Kien en Daey. Onmiddelijk werd van het genomen besluit een kort bericht geplaatst in de Haagscho, Leidsche, Haarlemsche en Amsterdamsche couranten en 't is ot men vreesde, dat het vogeltje over het touw zou vliegen werd het niet spoedig gevangen de commissie maakte haast met haar ontwerp waarvoor haar trouwens voorbeelden genoeg ten dienste stonden het kwam tijdig genoeg in druk om op de 3 laatste dagen vau Augustus, 's mor gens van 9 tot 12 urenten stadshuize de inschrijving open te knnnen stellen op een kapitaal van 24 millioen, voor eene Compagnie van Commercie Navigatie en As surantie in 12000 aandeelen van f 2000. Gestort moest worden 12 ten honderdn.l. 3 binnen 8 dagen na de toewijzing 2 eene maand daarna en 1 in elke der vol gende 7 maanden. Verkoop en overboekiug, welke 1 per 1000 kostte, mocht eerst geschieden na storting van voor- noemde 3 en 2 t.h. Veertig hoofdpartieipanten zijnde houders van niet minder dan 20 aandeelen, zonden 8 di recteuren "kiezen waarvan er minstens 3 te Alkmaar moesten wonen en met deze directeuren overleggen wat ten beste van de compagnie gedaan zou kunnen worden. Alle halfjaren zou er provisioneele en alle jaren generale rekening en nitkeering gedaan worden ten overstaan van burgemeesteren, aan wie directeuren, des gevorderd, steeds inzage van de hoeken en de kas moesten verleeneD. Vermoedelijk waren de 40 ieder tot minstens f 4800 storting gehouden, bjj het openstaan van zoovele inschry- vingen in andere steden, niet zoo spoedig te vinden, want in Ssptember zonden burgemeesteren nitnoodigingen tot deelneming rond om het vereischte getal ta completeeren en de vergadering tot verkiezing der directeuren te kan nen doen doorgaan zij slaagden hierin zoo verre, dat de Haarlemsche Courant van den 17 de vergadering tegen den 25 kon aankondigen. Waarschijnlijk in deze bjjeen- komst moet besloten zijn, maar niet te hard van stal te loopen en wat bescheidener aan te vangen want eene met het stedelijk wapen prjjkende blanco-kwitantie van directeuren van October strekt voor 2 t.h. als eerste stortingte volgen door 3 maandelijksche van 1 t.h., zoodat er voor een aandeel van f 2000 slechts f 100 te offeren viel. Maar in dezelfde maand October werd de baars reeds vergald, toen nit Engeland tijding kwam van het in duigen storten der Znidzee-compagniehet ver- trouwon in de zooveel voorspoed beloofd hebbende maat schappijen werd geschoktging welhaast geheel te loor de stortingen bleven achterwege de in den beginne zoo gretig verhandelde aandeelen daalden spoedig in waarde, ten laatste tot niet meer dan scheurpapier, en menigeen, die er zich te diep in gewaagd had in de hoop dat de hooge koopprijs nog hooger zou worden noest als ban kroetier een toevlucht zoeken in de vrijstad Vianen. Toen de tuimel nabij was, werd den 17 October in de Staten van Holland het voorstel gedaan en door ver scheidene leden overgenomen om op zware straffen te verbieden het voortaan oprichten van eenige compagnie van assurantiecommercie enz. zonder uitdrukkelijke goedkeuring van H, E. G. M., alsmede het doen van eenige snbscriptiën bij de reeds gevormde of naderhand met vergunning te vormen compagniën, alvorens het in- geteekend kapitaal ten volle zon zijn gefonrneerd. Dit voorstel werd den 22 door de vroedschap ter examinatie gesteld in handen eener commissie en den 4 November na gehoord gunstig advies, door haar goedgekeurd. De alkmaarsche onderneming was door den loop der zaken evenals hare zosters in andere steden ten doode opgeschrevenhoe het haar gegaan wasvernemen wij nit het aangeteekende over de raadszitting van 12 Mei 1721. De president-burgemeester deelde mede, dat com missarissen der compagnie badden overwogen het alge meen verval tot niet der in het vorige jaar door steden en provinciën opgerichte compagniën, en het zeer geringe bedrag alsnog door de inschrijvers gefourneerd, waardoor het onmogelijk was de compagnie in stand en in activi teit te knnnen brengen en dns van oordeel waren dat zij behoorde te worden vernietigdmet teruggaaf der weinige in kas zjjnde penningen aan de inleggers en met machtiging van burgemeesteren om zulks op de beste wijze en met het minste éclat in effeete te brengen. De vroedschap koos de wijze partij aldns te beslniten. Tot supplement van hetgeen tot restitutie der gestorte gelden te kort kwam, is nit de stadskas betaald f 2462:14:8. Daarvoor had men in grootsehheid van plan dan ook de ove rige steden van Westfriesland en het Noorderkwartier overtroffen, want tegen 24 millioen door Alkmaar, waren door Hoorn, Enkhnizen en Monnikendam ieder 20, door Medemblik en Edam ieder 16 en door Pnrmerende 5 millioen gevraagd, te zamen dns de kleinigheid van 121 millioen I In zijne verloochening van de vaak geroemde bedaard heid en voorzichtigheid der bollanders kan de windhandel van 1720 gesteld worden nevens den tulpenhandel van 1537. C. W. B.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6