Honderd en vijfde jaargang, 1903. WOENSDAG 16 SEPTEMBER. IVationale Militie. Buitenland. Laatste Bericht en. Nederland. NO. 110. Eerste blad» ALKMAARSCHË COURANT. Deze Oourant wordt Dinsdag-, Donderdag- in Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,805 franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers t 0,06. Aizonderlgke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter aigemeene kennis, dat het register der ln 1903 voor de lichting der Nationale Militie van 1901 ingeschrevenen en de Alphabetlsche naamlijstter gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen van 16 tot en met 21 September e.k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen ingediend wor den bij den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrongt. Het verzoekschrift wordt tegen bewijs van ontvang ingebracht bij den Burgemeester der woonplaats, die bet terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 15 Sept. 1903. C. D. DONATH, Sacrataris BEEOIE. Het zuivel congres te Brussel beeft ver schillende moties aangenomen. In de eerste verklaart bet, dat eik land in zijne maatregelen tegen botervervaleching vrij moet blijven en spreekt het den wensch uit, dat voor den invoer alleen boter moge worden toegelaten, voor zien van officieele getuigschriften van herkomst, of wel boter, een boogcijfer aan vetzuren opleverende. Een tweede motie verklaart het geoorloofd melk van aan tongblaar lijdende beesten voor het verbruik te bestemmen mits op 85° gepasteuriseerd en verklaart bet wenschelijk dat de voortbrengselen van coöperatie of industrieele melkerijen vóór zij in gebruik komen worden onderzocht. In eene derde wordt gezegd dat vetten tot vermenging met boter bewerktzoodat zij moeilijk geconstateerd kunnen aarden verboden behooren te worden. ENOEIiANB. Lord Roseberry, oud-minister van Bnitenlandsche Zaken geeft in een openbaar gemaakte brief over het bekende verslag der commissie van onder zoek naar den oorlog in Zaid-Afrika, als zijne meening te kennen, dat wegens de gebleken gebrekkige inrich ting der Engelscbe krijgsmacht bet geheele Kabinet aan sprakelijk is en de natie zelve ook. Z. i. behoort men lord Kitehener volmacht te geven, om het departement van oorlog te reorgauiseeren op grondslagen overeenko mende met die van 't departement van Marine. Chamberlain bevindt zich te Parijs. FRANKRIJK. Bij de onthulling van een standbeeld van Renan fce Pontrieurhebben eenige betoogingen plaats gehad tegen Minister Combes, door het krachtig optreden der militairen werd de orde spoedig hersteld. Aan een feestmaal hield minister Combes eene redevoeringwaarin bij voornamelijk de houding der regeering ten opzichte van de geestelijke orden verdedigde. MACEDONIË. De berichten der Tarksche consnls schatten bet aantal verbrande en verwoeste dorpen in het vilajet Monastir, op 80 £t 100, in bet Kandjas Kirke- lisse op 20 30. De consuls vragen dringend om hulp daar zij anders vreezen voor hongersnood en besmette lijke ziekten. Hilmi-Pacha seinde den 12 dat de Bulgaarsche opstan delingen, die zich opgesteld hadden in bet gebergte bij Kirchewo op 10 en 11 September een ernstige nederlaag hebben geleden; zij verloren 90 dooden, twee stukken geschut en vele geweren. De Turken hadden drie dooden en twee gewonden. Een Tarksche voorpost van zestig man, op twee uur afstand van Gievayeli geplaatst, sloeg gisteren een aanval af van vijftig Bulgaren; van deze werden 3 gedood, 7 gewond. Een bataljon Tarksche troepen, te Melnik aangekomen, werd in bet défilé van Milla door de opstandelingen gedecimeerd. ZWITSERIjAND. Het congres voor wettelijke be" scharming van de arbeiders, vergaderende te Bazel, nam een besluit, luidende om het centraal-bureau en den ver- Jpgenwoordigers der regeeringen te verzoeken pogingen aan te wenden bij de aangesloten landen om te geraken tot het afschaffen van het gebruik vau loodwit als schil dersmateriaal. Een redding. Zes matrozen van het Deensche stoomschip »Klam- penborg" hetwelk in volle zee in brand geraakte en door de bemanning moest worden verlaten werden als veroDgelukt beschouwd maar zij zijn thans terecht gekomen. Zij zwierven 40 uren lang in de open boot op de storm achtige zee rond, bjjna onafgebroken op leven en dood strijdend met den wind en de golven. Om 11 uur in den nacht zagen zij een Eogelscben driemaster. Men had daar blijkbaar hun hulpgeroep vernomen; bet schip voer in de richting van de boot. Maar deze had het roer verloren en kon niet dicht genoeg bij het schip komen. Na een uur van vrucbtelooze pogingen gaf de driemaster het eindelijk op, misschien wel in de meening dat de boot gezonken was. Den volgenden middag werd de boot gezien door een Nederlandseh visschersvaartuig met stoomvermogen,'t welk de mannen redde. Ontplofing. In de steenfabriek Kennis, b'j Esschen heeft een zware ontploffing plaats gehad. Drie leerjongens, die zich in de nabijheid bevonden, werden gedood. Het voorval had plaats onder schafttijd, terwijl het werkvolk afwezig was; alleen de drie jongens die in de fabriek waren, zijn getroffen. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. Re Keizer der Sahara. Een jong Parijzenaar, de heer Jacques Lebandy heeft onlangs een expeditie uitgerust naar de Westkust van Afrika, is het binnenland ingetrokken en heeft zich- zelven uitgeroepen tot »Keizer der Sahara", en met de grootsehe plannen voor een Keizerrijk", schijnt het den heer Lebandy ernst te zijn. Hij laat zich na door oen paar Fransche rechtsgeleerden een wetboek maken voor het Sahara-Rijk. De lijst der kolonisten voor Troja, de hoofdstad moet vol zijn. Er kunnen voorloopig geen nieuwe namen daarop worden ingeschreven. Onlangs heeft de heer Lebandy, die dubbel en dwars millioenair is, Den Haag bezocht, en heeft nu f 500 doen toekomen aan elk der volgende vereenigingen aldaar Vereeniging voor het verstrekken van warm voedsel in arme schoolkinderen; Vereeniging Kinderkleeding Vereeniging tot voortdurende ondersteuning van nage laten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche vis- schersVereeniging hulp aan zuigelingen Vereeniging werkinrichting voor hulpbehoevende blindenVereeni ging armenzorg; Vereeniging kinderziekenhuis; Vereeni ging inrichting voor ooglijders. Te zamen alzoo f 4000, inderdaad een vorstelijke gift Een man overreden. Toen den 13 omstreeks kwart .over elven de stoom tram uit de richting Noordwijk de bocht van het dorp Rijnsburg in vollen vaart binnen kwam, kwam van tegen- overgestelden kant een wagen, waarop een man uit Valkenburg met zijn zoontje zat, aangereden. Het paard sloeg op hol en rende tegen de tram in. Reeds was de locomotief de bocht door, zoodat de machinist van het ongeluk niets merkte. Plotseling wendde het paard zich nog van de tram af, maar een der waggons greep het rijtuig en slingerde de berijders er af. Da man geraakte onder een derde klasse waggon en werd over het hoofd gereden, zoodat hij onmiddellijk dood was. Het knaapje, dat buiten de rails viel, kwam oogenschijnlijk althans, met een hoofdwonde vrij. Chamberlains politiek. LONDEN, 14 Sept. Het Kabinet vergaderde heden drie uren om te beraadslagen over Chamberlains fiscale voorstellen. Alle ministers waren tegenwoordig. Morgen komt het Kabinet weer bijeen. Victor Emanuel naar Parijs. ROME,. 15 Sapt. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Koning en Koningin van Italö den 14en October, ver gezeld van den minister van bnitenlandsche zaken te Parijs zullen aankomen. 0c toestand van den Balkan. SOFIA, 14 Sept. De Bulgaarsche regeering deed door middel van hare vertegenwoordigers in het buitenland den grooten mogendheden een nota toekomen, waarin verklaard wordt dat Turkije onmogelijk zjjn geheele leger gemobiliseerd kan hebben alleen met het doel om den opstand te onderdrukken. Zij doet een beroep op de mogendheden om een einde te maken aan de moorden en de verwoesting van het land. Ten slotte wordt in de nota betoogd, dat wanneer de mogendheden niet bijtijds tnsschenbeide komen, Bulgarije verplicht zal zijn de noo dige maatregelen te treffen. ATJEH. De correspondent van de »N. R. C." te Batavia seinde den 12 Panglima Polem. arriveerde te Koeta-Radja, waar hij zonder ceremonieel ontvangen werd. Hjj begeeft zich naar Glejeucg. Zijn moeder blijft geïnterneerd. H. zijn den Hofberichten. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik 13 van het Loo naar Baarn vertrokken en omstreeks 5 uur vandaar naar den Haag; een groote menigte bewoog zich langs den weg, en het vorstelijk echtpaar dat in een open gala-rijtuig had plaats genomen, werd met grooten geestdrift toegejnoht. President Kruger. De heer Paul Kruger verlaat op 15 Oct. a.s. de villa »Djemnah", aau den Hoogen Naarderweg te Hilvor snm. President Krnger zal den winter doorbrengen te Mentone. Spoorweg-ongeluk bij Bnrneveld. De D-trein naar Berljjn, die den 13 van Amsterdam vertrok is bij het station Barneveld geheel ontspoord alleen de machine bleef in de rails. Een derde-klasse waggon, waarin zich 20 personen be vonden werd geheel op zijde geworpen. Drie personen werden gewond, Zekere M. Polak, van Amsterdam, was het zwaarst gewond hij had namelijk in de lende een tamelijk diepe doch niet gevaarlijke wonde bekomen. Verder was een Duitscher, genaamd A. Tronnier en woonachtig te Ham burg, een teen afgeschenrd. Ook zekere Dr. J. Tchorznicki, van Warschau, had een verwonding opgoloopuu. Lichter gewond waren een heer uit Amsterdam en een jnffrouw nit Haarlem. Verder hadden nog enkelen schrammen en builen gekregen. De materieele schade is gering. Ontvluchting. Dezer dagen zijn uit de .versterkte" afdeeling aan de noordzijde van het Rijkskrankzinnigengesticht te Me- dembllk een 5-tal mannelijke verpleegden ontvlucht, allen gevaarlijke personen. De nasporingen waren tot heden vrnchteloos. De rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang met bevel tot hechtenis verleend tegen den heer Ed, de Lanoy den gewezen directeur der Noord- en Zuid-Hollandsehe Bank. Tot bestuurslid van den polder Westbeverkoog is gekozen de heer J. Bijman te Oudorp. STORM. Op Schouwen heeft de storm vreeseljjk huisge houden. Tientallen zware hoornen zijn ontworteld of middendoor gebroken. Wegen werden door de talrjjk neergevallen boomen voor het verkeer versperd. In het dak der openbare school en van particuliere gebouwen werden groote gaten geslagenklampen hooi en stroo werden totaal van hunne bedekking beroofd, waardoor heinde en ver de korenschoven verspreid lagen. In de Krammer nabij Bruinesse, sloeg een sloep om, met" het treurig gevolg, dat de 3 inzittenden allen verdronken. Wegens den ontzettenden waterval der laatste dagen en nachten is het polderwater in het Zuidelijk deel van Noord-Holland ver boven peil gestegen. Alle polder-stoomgemalen en watermolens zijn in wer king gesteld en als gevolg daarvan ook Rijnlands stoom tuigen. Voor de tweede maal is de buitenpolder, genaamd Hemmeland", nabij Monnikendam, onder water geloopen en al het gemaaide gras weggedreven. In Friesland staat 't allertreurigst met de wei landen. De 'bodem is door den aanhoudenden, geweldigen regen zóó drassig, dat de koeien met de pooten er iu weg zakken, waardoor het gras vernietigd wordt. Ook in de veenderijen ziet 't er bedroevend uit, de veenbazen kunnen met den besten wil de turf niet droog krijgen. Met de bouwlanden staat 't weinig beter. jSchagen. Voordracht voor onderwijzer te Schagen: J. J. Baale te Haarlem S. Stolp te Zaandam en J Groen te Edam. A.s. Donderdag benoeming. Rijp. Den 13 had alhier de aangekondigde wieler wedstrijd plaats. Voor het snelrijden werd de le prijs toegekend aan den heer J. de Groot te Alkmaar; de 2e aan den heer 0. Siebrand te Amsterdam en de 3e aan den heer van der Wielen te Alkmaar. De lengte der baan, ongeveer 5 K.M., werd door den len prijswinner afgelegd in 7 min. 10 sec., door den 2en in 9 min. 28 sec. en door den derden in 9 min. 41 sec. Voor het fraaiste wielrijderseostnum behaalde mej. M. van Aken te Rijp den prijs en voor de lraaiste fiets mej. E. Koster te Alkmaar. Voor het ringsteken werden de le, 2e, 3e en 4e prijs achtereenvolgens toegekend aan de heeren A. Son te Rijp, Harteveit te Alkmaar, Hout man te Heiloo en Groot te Beets. Rarslngerhorn. Het herstellen van de kap der Nederl. Herv. Kerk te K 0 1 h 0 r n, werd by openbare inschrijving aangenomen door de firma Kossen en Dubbel man alhier, voor f 1115. Het werk werd gegund. Door het gezelschap »Wijlacker" werd den 14 te K o 1- horn opgevoerd het tooneelstuk Mottige Janus". De zaal was eivolhet publiek was zeer voldaan. Bergen. In de duinen, op het schietterrein van de vereeniging »Diana", alhier, was het Zondag 1.1. te zien, dat er iets bijzonders plaats had. Een onderlinge wedstrijd werd gehouden tot sluiting der zomeroefeningen. Op drie banen konden de leden hun krachten beproeven. En of er gebruik van gemaakt is 1 's Avonds werden in het versierde lokaal van den heer Veenhuijsen de prijzen uitgereikt. Velen hadden zich hier vereenigd, en geen wonder, want niet alleen het uit reiken der prjjzen, ook het in een programma vermelde viool- en pianospel van de heeren J. Grolle (Bergen) en J. Leefson (Brussel), lokte er heen. En niemand zal zich beklaagd hebben heen gegaan te zyu. Heerlijk klonken de tonen van viool en piano door de zaal en allen stemden in met de woorden van hulde, gebracht aan de twee musici, door den eere-voorzitter, den heer Van Pelt, Tasschen de verschillende afdeelingen van het concert en het uitreiken der prijzen werd nog menig hartelijk woord gesproken, vooral tot onze corpsschutters, die dit

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1