Ingezonden stukken. Stadsberielxten. jaar weder met zooveel succes op verschillende wed strijden zijn uitgekomen. Toen dan ook alle medailles aan een nieuw vaandel waren opgehangen, ging er een stormachtig applaus uit de vergadering op. De klok sloeg middernacht voor deze feestavond eindigde. Algeneen Kiesrecht. Do nationale betooging, Zondag ten gunste van het Algemeen Kiesrecht te Rotterdam gehouden, heeft onder veel belangstelling en groote deelname plaats gehad. Om streeks 10.000 batoogers waren bjjeen. De vergadering die eerst gehouden werd op hot schuttersveld werd om de voortdurende regenbuien voortgezet in verschillende zalen. Tot omstreeks kwart voor 4 uur werd het woord gevoerd door Mr. Troelstra, Mol, Van Kol, Hugenholtz, Brinkhuis, Spiekman, Hendels, Bergmeier, Van Knikhof, de dames Rutgers en Roland-Holst en anderen, die allen het Al gemeen Kiesrecht als een gebiedende eisch noodzakelijk achtten. In goede orde verzamelden zich daarna de vereenigingen ten getale van 235 met 168 banieren, tot het organiseeren van een optocht, te midden waarvan een viertal muziek korpsen. Tegen 3 uur had de regen opgehouden en plaats gemaakt voor een vroolijk zonnetje, hetgeen eenig effect gaf aan den onafzienbaren stoet van ruim een half uur gaans, geëscorteerd door een 18 tal agenten te paard en een 60-tal agenten te voet. Langs den geheelen weg welken de stoet ging, maakte de geheele betooging een zeer ordelijken indruk en werd alleen het tramverkeer belangrijk gestremd. Te kwart over vjjf uur bereikte het eerste gedeelte van den stoet de Westkruiskade bij hot Kruisplein en klom Mr. P. J. Troelstra in een lantaarnpaal om de menigte dank te zeggen voor het bewaren der goede orde. Vooral ook veel vrouwen en meisjes namen aan den stoet deel, die te half 6 ontbonden werd. Alle betoogers droegen op den hoed een kaart waarop stond »Wij eischen het Algemeen kiesrecht''. Stranding aan den Hoek van Holland. Den 11 is bij vliegend stormweder het Noorsche stoomschip »Leander", kapitein F. Olsen, komende van Narvick en geladen met 4100 ton ijzererts, bestemd voor Rotterdam, benoorden de Noorderpier te Hoek van Holland gestrand. De hooge zeeën beukten tegen het zinkende schip op en de bemanning verkeerde in doodsgevaar. De stoomreddingsboot »President van Heel", met haar kranige bemanning en vier zeesleepbooten stoomden onmiddellijk bnitengaais, doch vermochten wegens de zware branding bet schip niet te naderen. De bemanning van de »Lean- der'' zocht een veilige plaaats in het want. Meerdere vuurpijlen voorzien van reddingslijnsn, werden door de »President van Heel'' afgeschoten. De meeste lijnen braken tengevolge van den storm af. Om 5 nur gelokte het een lijn te bevestigen en werd de eerste man langs deze gered. Successievelijk volgden nu alle opvarenden ten getale van 22, de kapitein het laatst. Te 7 nnr waren llen geren. De kranige redding verwekte veel belangstelling aau het strand. Allen werden liefderijk te Hoek van Holland opgenomen en van droge kleeren voorzien. De kapitein had inwendige kwetsuren bekomen. Het schip gal ver moedelijk verloren zijn. (N. v. d. D.) Groningen. Da bloedvergiftiging bij de kinderen van den uitgever Haan, ontstaan door de vergiftiging in het recept, is gelukkig geweken. Te Koog a/d Zaan is den 14 's nachts ongeveer 2 nnr de bliksem geslagen in de doppenmolen »De Matsman", eigenaren de heeren Gebr. Groot, te Zaandam. De molen brandde tot den grond af. Een groote partij graan was daarin aanwezig. Naar gemeld wordt, was de molen slechts voor f 5000 verzekerd. Ken ontsporing. Den 13 is even bniten Doesburg een trein van de Geld. Stoomtram ontspoord. Van de 2 locomotieven die voor den trein waren is er een omgevallen de andere kwam dwars over de rails te staan. Van de personenrij tuigen werden de balkons iDgedrnkt. De machinist werd licht gewond, de passagiers kwamen met den schrik vrij. De materieole schade is aanzienlijk. Te Schiedam deed mej. De G, een boodschap in een winkel in do Lange Haven en had het karretje waarin zich haar kindje van 8 maanden bevond bniten laten staan. Aangezien de weg aldaar hellend is en het kindje nog al bewegaljjk was kwam het karretje in be- we£>'nff> rolde voort en kwam in de Haven terecht. Een koopman sprong te water en smaakte het genoe gen, het kindjedat aan het wagentje was vastgebonden en zinkende was, te redden. De moeder is tengevolge van den schrik ongesteld en de toestand van het kind nog al ernstig. Overreden. Den 13 is te Haarlem de polderwerker Van Pa penburg door een aankomenden sneltrein gegrepen en vermoraeld. De man wilde uitwijken voor een trein, die het station verliet. Bangert. De vooruitzichten voor den oogst van appelen waren dit jaar zeer ongunstig. Wel hebben de boomen dit voorjaar rijk gebloeid, maar het koude, natte weer tijdens den bloei belette de ontwikkeling van de vrucht, De oogst is in de Bangert geheel mislukt. Wèt de peren betreftook de opbrengst hiervan is zeer miniem, eveneens hoofdzakelijk tengevolge van het ongunstige weder tijdens en kort na den bloei. De verzending van noten is nu in vollen gang. We kelijks worden ongeveer 25000 ponden van deze vruchten verzonden naar Engeland. Omdat de verwachting van den oogst niet greot was, valt do opbrengst nog al mee, te meer, daar de ratten zich ook een deel ervan toeeigenen voor dagelijks gebruik en winterprovisie. Te Sint-Pancras is eens vereeniging opgericht van veldarbeiders. Het voornaamste doel der vereeniging is een kortoren werkdag te verkrijgen. Te Zijpe is de boerenplaats, bewoond door den landbouwer Vilmer, eigendom van den heer D. Bakker, te Alkmaar, in den vroegen morgen van Vrydag tot den grond afgebrand. De bewonersuit hunnen slaap opgeschrikt konden nog bijtijds het brandende gebouw verlaten, waaruit niets van den inboedel werd gered. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Ramp der Arneniulder Viascliers vloot. Donderdag vertrokken nit JVeere vyf Arnemuider visscherschuiten (hoogaarsen), welke wegens het slechte weer te Colijnsplaat3 zijn moeten binnenloopen. Vrijdagmorgen vertrokken deze schuiten van Oolgns- plaat, doch werden spoedig door zeer slecht stormweer overvallen waardoor 3 van de 5 schuiten zijn vergaan en niet minder dan 13 menschen hun graf in de golven vonden. De om het leven gekomenen hoorden allen te Arne- muiden ihuis. Door deze ramp zijn 9 vrouwen weduwen en 25 kinderen weezen geworden. V o k z o s. Den 12, des avonds, werd het seizoen voor de lezin gen geopend en hopen de leden weer een even genoeglijken winter door te brengen als in het afgeloopen jaar. Velen in onze stad weten nog niet walke Vereeniging ik hier op het oog heb. In 't kort zij dan gezegd, dat zy den 7 Februari van dit jaar werd opgericht met het doel hare leden te ontwikkelen en tevens te amnseeren, door twee wekelijksche lezingen, door de leden zelf te houden. De naam V. O. K. Z. O. S. beteekeutVermeerdering onzer kennis zy ons streven. Kennis willen de leden zich ver worven op allerlei gebied, hoe gering die in den beginne ook moge zijn, daar we slechts over jonge krachten be schikken en dus niet veel vergen kunnen. Ieder kan tot deze Vereeniging toetreden, zoowel H. B. scholieren als anderen. Dit schijnen velen niet te weten, daar de Ver eeniging tot dusver nog slechts grootendeels uit leerlingen bestaat. Misschien is dit te wijten daaraan, dat er aan haar bestaan weinig publiciteit werd gegeven, misschien ook omdat er met do bekende onverschilligheid geen acht op werd geslagen. Hooglijk waardeerden wij dan ook het feit, dat, hierop een uitzondering makende, ds. Ternooy Apèl in zijne behandeling »ter navolging" in het Familie blad zoo'n gunstig licht liet schijnen over de Vereeniging. Mogen velen door hot stuk van ds, Apèl en dit hier, opgewekt worden om lid te worden. Zij zullen zeker met open armen ontvangen worden en veel tot den bloei dar Vereeniging kunnen bijdragen. Dit is mijD wensch. R. Regenten Gevangenissen. De heer Mr. W. H. van Nes van Meerkerk is op verzoek eervol ontslagen als lid van het Ooilege van Regenten over de gevangenissen alhier, onder dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen diensten en be noemd als zoodanig de heer inr. van Houwe- nfnge, rechter in de Rechtbank alhier, nrichting Gymnasiaal en Hooger Onderwijs. De nieuwe cursus van bovengenoemde inrichting is begonnen met niet minder dan 29 leerlingen wel een bewijs, dat de gunstige resultaten, die we voortdurend van het gegeven ondersvjjs zien de reputatie van deze inrichting steeds doet stijgen. Met Witte Kruis. In de week van 7 tot 12 Sopt. zijn in het bad huis van het Witte Kruis" genomenKuipbaden 39, Regenbaden le klasse 50Regenbaden 2e klasse 107, tezamen 196 baden. Motorboot. Den 14 werd van de scheepswerf »Nicolaas Witsen", van de firma W. F. Stoel en Zoon, alhier, te water gelaten een nieuwe stalen motorboot, gebouwd voor rekening van den heer G. 0. Scho', alhier. Koting voor de Nationale Militie. Door den Heer Commissaris der Koningin is bepaald, dat de loting voor de Nationale Militie zal plaats hebben als volgt te Alkmaar, uitsluitend voor Alkmaar, op Woensdag 21 Oct., 's morgens te 9J ure. te Alkmaar, voor de gemeenten Akersloot, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmondbinnen, Egmond aan Zee, Sehoorl, Oudorp, Koedijk, Ursem, Schermerhorn, Zuid- en Noord- Schermer, Warmenhuizen en Petten, op Donderdag, den 22 Oct., 's morgens te 9£ nre. te Scliagen, voor de gemeenten Schagen, Barsinger- horn, Haringcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Gallantsoog en Wieringerwaardop Vrijdag, 23 Oct., 's morgen te 9| ure. te Heerhugowaard, voor de gemeenten Heerhugo- waard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oudkarspel, Noordscharwonde en Zuidschar- woude, op Zaterdag, 24 Oct., 's morgens 9j ure. te Winkel, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer, op Maandag, 26 Oct., 's morgens 10 ure. Nationale J&olfwedstrijd. Onder de balspelen, die van de vroegste tijden ge- rokend worden tot de geliefkoosde volksvermaken in ons land, is met het kaatsen en kegelen, het kolven een der oudste. Reeds in de middeleeuwen behoorden deze spelen tot de voornaamste ontspanningen der poorters en dorpers, en ook in latere tyden nog zijn zij steeds in eere ge houden. Eigenaardig echter dat enkele van deze spelen, waaronder vooral het kaatsen en kolven in de laatste eeuw, spelen werden voor een bepaalde landstreek of althans voor enkele gewesten, terwijl zij in andere ge deelten des lands zelfs geheel onbekend waren geworden. Is het kaatsen een spel, dat in Friesland vooral inheemseh is, het echte vaderlandsche kolfspel, dat bij Duitschers, Franschen en Engelschen zelfs niet bekend is, behoort vooral in Holland thuis. Evenwel ia het lang zoo algemeen niet meer dan in vroeger dagen, als bijv. nog in bet begin der 19e eenw, in 1812, toen opeen vraag svan het Keizerlijk Gouvernement naar de zeden en leef wijze der Hollanders, de prefect van Alkmaar o.a. met weinig woorden antwoordde: »De burgers kennen bijna geen andere uitspanning dan in koffiehuizen en sociëteiten des zomers te kolven en 's winters kaart te spelen". En thans, de kolfbanen zijn scbaarsch 'c is alleen in enkele dorpen en steden, dat men ze aantreft. Andere spelen in de koffiehuizen, waaronder vooral het biljart, heeft vele van die oude vermaken verdrongen. Toch komt er in den laatsten tijd weer meer belang stelling voor dit vaderlandsche spel by uitnemendheid, en dat dankt men in de eerste plaats aan de mannen van den Nederlandschen Kolfbond, die met warme liefde voor dit volksvermaak bezield, niet alleen den ondergang willen verhoeden, doch willen trachten het een nieuwe plaats te doen innemen onder onze volksspelen. Daartoe organiseert deze Bond en ook de daarbij aan gesloten clubs wedstrijden en feesten, en bespreekt men op algemeene vergaderingen wat er in het belang der zaak kan worden gedaan. Het is tengevolge daarvan, dat Alkmaar thans de kol vers uit geheel Nederland een paar dagen onder zijn gasten heeft mogen rekenen, om in onderlingen wedstrijd het van elkaar te winnen in vastheid van hand en scherpte van oog. De wedstrijd, die gehouden wordt in de bij uitstek mooie kolfbaan van het Café »de Nachtegaal" en tot hedenavond acht uur duurt, is nog meer dan anders voor de beoefenaars van het kolfspel een feest, nu de Aikmaarscho club »Recht Door" haar 25-jarig jubileum viert. Het kon niet anders of men moest daarom de gasten feestelijk ontvangen, en vandaar dat »Recht Door" uit haar midden eene feestcommissie koos, om haar bestuur bij te staan, om het feest naar wensch te doen slagen. Door de zorgen dier commissie werd aan de kolfbaan door een smaakvolle versiering van vlaggen en groen oen feestelijken aanblik gegeven, en werd in overleg met de ijverige bestuursleden eeu programma opgesteld, dat by gunstig weer den bezoekers een paar prettige dagen voor spelde, dagen, die zeker nog lang in herinnering zouden blijven en het bewijs zouden leveren, dat de Alkmaarsche kolfclnb weet feest te vieren. Of aan die verwachting is beantwoord Een beschrij ving van het feest moge daarop het antwoord geven. Toen we ons Zondagmorgen opmaakten naar »de Nachtegaal", regende bet, dat het goot, en dat was dan ook zeker de oorzaak, dat er veel minder publiek was dan wij verwachtten. Ook het aantal kolvers was nog gering, doch bij een kolfwedstrijd komt men in den regel niet den eersten dag, zoo verzekerde men ons, ea deze mededeeling stelde ons gerust. Te een uur werd het feest geopend door den eere- voorzitter van de kolfclnb »RechtDoor", don heerG.de Groot Jz., die allen een hartelijk welkom toeriep. Was tengevolge der slechte weersgesteldheid de zaal niet ge vuld met belangstellenden, hij hoopte dat dit de volgende dagen beter zou zijn. Het is hem des te aangenamer het welkom hier toe te roepen, nu do vereeniging haar 25-jarig bestaan viert, en dit feest verhoogd wordt door den I8en nationalen wedstrijd van den Ned. Kolfbond. Hg deelt verder mede, dat het HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder, alsook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft behaagd aan het verzoek om voor dezen wedstrijd medailles te schenken, te willen voldoen, eeu bewijs, dat ook door hen belangstelling wordt getoond in deze sport. Ook het Edel Achtbaar bestuur dezer Gemeente en de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer schonken v. z. medailles, waarvoor hij dank betuigt. De tegenwoordigheid van den Burgemeester en den Wethou der, den heer Boelmans ter Spill, wordt door hem op hoo- gen prijs gesteld. Ten slotte spreekt hij Jen wensch uit, dat ook deze wedstrijd, als alle andere medewerken zal, om den onder lingen vriendschapsband tusschen de verschillende ver eenigingen nauwer aan te halen en geeft na nogmaals een hartelijk welkom aan alle aanwezigen bet woord van den viee-voorzitter van den Ned. Kolfbond, den heer dr. O. W. V rendenberg. Aangenaam is het spr. dezen 18en wedstrijd te openen, doch bij doet het met gemengde gevoelens. De zaal rond ziende treffan hem twee zaken. De eerste is de feestelijke aanblik van de kolfbaan, doch daarnaast bemerkt hg een leegte, het is of het geheel niet compleet ie, nu er een ontbreekt. Gij begrijptwie ik bedoel zegt hij onzen overleden voorzitter, den heer Van Thiel, wiens welwillendheid algemeen bekend was, die zoo gemakkelijk voor een ieder was te vinden. Op de algemeene vergade ringen was hij het steeds, die de uiteenloopènde meeningen tot harmonie wist te brengen, maar tevens was hij bekend als iemand die uitstekend bal en kolf wist te kan teeren. Als men dat bedenkt en zich zijner herinnert, dan gevoelt men echter, dat al is de voorzitter zelf heen gegaan zijn geest nog steeds aanwezig is. Door met opge wektheid dit feest te vieren handelt men in zijnen geest; dan is hier binnen zon, al missen wij do heerlijke zonne stralen daarbuiten. Reden tot feestvieren is er van zelf, nu men de gast is van een feestvierende club. Recht Door" wensebthij 'tan harte geluk met haar jubileum en hij hoopt, dat men bij het vertrek van hier zal kunnen zeggen »het was ons prettig in Alkmaar te zijn". Na aanbieding van den eerewijn en een gelukwousch door den eere-voorzitter aan het oudste lid der club den beer T. Harp, die van de oprichting af tot de leden heeft behoord, nam de wedstrijd een aanvang. De korpsspelers van Recht door", de heeren J. Halff, K. Willig en J. Harp, sloegen uit en maakten respectievelyk 43 49 en 33 punten dus voor de le serie een totaal van 125. Van de overige clubs speelde verder nog »Zaan- streek" van Koog a/d Zaan die het niet hooger bracht dan 104. Men bepaalde zich verder tot den personeelen- wedstryd, waarin ook de korpsspelers mededingen. Hierin bleef de beer K. Willig in de le serie het hoogst mat 49 punten, terwijl de heer C. de Boer van »Zaanstreek" in de zelfde serie 47 punten sloeg en in de 2e serie 36 punten maaktewaarmede hg echter nog 1 punt bleef onder den heer J. Coster van Alkmaar, die in 2 series 39 en 45 is 84 punten behaalde. Intussclien werd aan den biljart en biljartkegel wedstrijd ook druk deelgenomen, terwijl eveneens de schietbaan in den tuin, ook door de feestcommissie van Recht door" aangelegdwaar men kon prijsschieten om aardige kunstvoorwerpenmenig schutter, zelfs »sehutterige" schutters, naar buiten lokte. De kolfclnb heeft dus wel alles gedaan, om den bezoekers in de gelegenheid te stellen oog en hand te oefenen wetende dat oefening van deze beide slechts goede kol vers kweekt. De tweede dag begon onder betere voorteekenen dan de eerste. Een helder zonnetje voorspelde reeds vroeg een mooien dag en werkelijk, een enkel buitje uitgezonderd, hield het weer zich uitstekend. Daaraan lag het dan ook nietdat de rijtoer die men zich had voorgenomen te houden niet doorging, doch de liefhebbers voor zulk

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2