Telegrafische Berichten. BUR U Ë'R L IJ K I 8 T A lN 0- een uitstapje schenen op het bepaalde uur er nog niet te zijn. Des morgens 8 nur werd de wedstrijd voortgezetom te zorgen, dat in den namiddag door alle clnbs de eerste serie was geslagen, 't Was thans veel drnkker en gezel liger in de baan dan Zondag en nu men achtereenvolgens alle korpsspelers kon zien slaan was de belangstelling veel grooter. Vooral de »sajetballen" trokken de aandacht, daar men die hier in Noord-IIolland niet veel meer gebruikt. »Bolsward" en »Utrecht" schijnen echter aan die ballen de voorkeur te geven. Des namiddags te 2 uur werd in het Café Central" de Algemeene Vergadering gehouden onder leiding van den Vice-Voorzitter den heer Vrendenborg. Aanwezig waren 32 afgevaardigdentot wie de Voorzitter een hartelijk woord van welkom richtte, de hoop uitsprekende, dat nog meerdere clubs zich zullen aansluiten en mede- deelendedat door het Hoofdbestuur herhaaldelijk bij verschillende vereenigiogen pogingen wordeu gedaan, die helaas, nog te vaak zonder succes blijven. Dat iu Amster dam een club zsl worden opgericht word mat bljjdschap vernomen. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergaderingwaarvoor den Secretaris den heer Spoijbroek onder applaus dank werd gezegd werd door do afgevaardigden van Krommenie en Nieuwe-Niedorp de rekeniug en verantwoording van den penningmeester nagezien en goedgekeurd, waaraan de vergadering gaarne haar zegel hechtte. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f 287,24 de uitgaven f 204,39|zoodat er een batig saldo was f 83,14£. De verkiezing van periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur had tot resultaat, dat de heeren R. J. Vos te Bolsward, dr. G. C. van Balen Blanken te Spanbroek, G. J. Vineent te Schiedam en A. P. L. Spuybroek te Utrecht, allen met groote meerderheid werden herbenoemd In plaats van den heer van H. P. van Thiel, overleden, werd als lid voor Noordholland gekozen de heer J. N. van der Weiden, terwijl voor Zuidholland de heer J. A. Verhoeff van Gouda, do meeste stemmen op zich ver- eenigde en alzoo werd aangewezen nis plaatsvervanger van den heer Schilt, die bedankt had. De voorzitter wenscht den Bond geluk met deze konzen, die bij acht geheel te zijn in den geest van den verscheiden voor zitter. (Applaus). Van de overige punten lokte nummer 8: vaststelling van de p'aats voor de volgende Algemeene Vergadering nog al eenige discussie uit. Nieuwe Niedorp was, zooals de voorzitter mededeelde, aan de beurt, maar het bleek uit hetgeen de afgevaardigde van Nieuwe Niedorp zei, duidelijk genoeg, dat men, hoe groot de eer ook was, er wél »af" wilde overmits de financiën van »Over de helft" niet zoo heel schitterend waren. Dat was een te mooie ge legenheid voor Gouda, om zich aan te bieden, maar onder één voorwaarde, dat de vergadering gehouden zou worden in Juni in plaats van in September, daar iu Juni de sociëteit »Odb Genoegen'' aldaar, haar 50-jarig bestaan herdenkt. Zoo'n feest eens mee te maken bleek velen wel te bekoren, maar de statuten, zoo redeneerden anderen, spraken van een algemeene vergadering in September. Geljjk hadden ze, maar niet ten volle. »Bij voorkeur" zegt de voorzitter, en dat was een mooi achterdeurtje, "t Was nu geen wonder, dat Gouda haar zin kreeg en met bijna algemeene stemmen werd aangewezen. Bij de bespreking van de belangen van den Bond in 't algemeen, werd door Krommenie er op gewezen, dat de le en 2e prijs voor den korpswedstrijd precies het zelfde zijn, een verandering daarin achtte deze club ge- wenscht, b.v. la verguld zilver en 2e zilver. De Voorzitter deed de toezegging, dat het Hoofdbe stuur de zaak in overweging zal nemen. De heer Valentjjn, algemeen lid te Oosthnizen, brak een lans voor da leden, die als hij, niet tot een club behooren en doordoor niet in de gelegenheid zijn eens een medaille te veroveren. Hij zou gaarne zien dat men daarin verandering bracht. Deze opmerking maakte, dat de heer Klokke van Utrecht de toezegging deed om een volgend jaar een groot zilveren medalje voor algemeene leden uit te loven, doch meu moet dan in 4 series min stens 90 punten slaan. Het bleek duidelijk, dat dit besluit van den heer Klokke bij de vergadering in goede aarde viel. De heer Kuilman, afgevaardigde van Nieuwe Niedorp betoogt nog de wenschelijkheiddat een korpsspeler gedurende den wedstrijd door zijn plaatsvervanger wordt vervangen, doch dat dan toch de beiden voor den perso- neelen-wedstrijd iu aanmerking komen; dit althans meenen wij dat de bedoeling was. Den Voorzitter kwam hetgeen de heer Kuilman wilde, absoluut onmogelijk voor en de vergadering was het met deze zienswijze volmaakt eens. Na eene geheime mede- deeling van den heer Vos, lid van het Hoofdbestuur, die in oen volgend nummer gepubliceerd kan worden werd door den Voorzitter onder luid applaus voorlezing gedaan van een schrijveu van Z. K. H. Prin3 Hendrik waarin Z. H. Zijn dank betuigt voor de toezending van het programma, waarvan Hij met belangstelling heeft kennis genomen. Nog wordt ter kennis van de vergadering gebracht dat de Delftsche Studentenelub zal worden aangezocht om zich aan te slniten en UtrechtLopik en Harmeien zullen worden bewerkt. Hiermede is men aan het eind der werkzaamheden en rest den Voorzitter nog de sluiting der vergadering waarbij hij nog eens in het bjjzonder den overleden ond- Voorzitter, den heer Van Thiel herdenkt. Onder applaus valt de hamer. In de thans volgends vergadering van het Hoofdbestuur werden de functies onderling verdeeld en werd bij eerste stemming met 8 stemmen tot Voorzitter van den Ned. Kolfbond gekozen de heer dr. C. W. Vrendenberg. De heeren Bijpost te Dirkshorn en Vos te Bolsward verkre gen ieder 1 stem. Met 9 stemmen werd de heer Spuijbroek als Secretaris herbenoemdevenals de heer Vos als Penningmeester. Vice-Voorzitter werd in plaats van dr. Vrendenberg de heer Klokke van Utrecht, die 6 stemmen verkreeg tegen 2 op den heer Bijpost en op de heeren Halff en Vincent ieder 1 stem. Te 4 uur ongeveer was de vergadering geëindigd en daarna vereenigde men zich weer in het Hötel Wjjnkamp van den heer Scbwaner, waar te 5 uur de gemeenschap pelijke maaltijd werd gehouden. De degelijke tafel, zooals men dit bij den heer Schwaner gawoori is, bleek aller tevredenheid weg te dragen. De heeren lieten het zich goed smaken, en dat het aan de noodige dronken op Hoofdbestuursleden en andere voormannen ia den Kolfbond niet ontbrak is te begrijpen. Het concert in den Stadshout van het Stedeljjk Muziek korps, aangeboden door het Gemeentebestuur van Alkmaar, lokte na den maaltijd velen naar het bosch, waar men in de Sociëteit rustig kon genieten. Zoo liep ook de tweede dag ten einde. De wedstrijd waB nu zoo ver gevorderd dat alle clubs de eerste serie hadden geslagen en men aan de tweede kon beginnen. 't Was nu gebleken dat »Onder Ons" te Krommenie althans in de eerste serie Alkmaar den loef afstakhun korpsspelers, de heeren Van Vliet, Boog en Waal sloegen te zamen 12 8p. In den personeelen wedstrijd stond de heer Westerman van Barsingerhorn vooraan met 54 p. in de le serie. Deze cijfers geven echter nog niet de minste zekerheid. Heden is het de beslissende dag, de dag van spanning, maar ook tevens de grootste feestdag. Vermelden we nog even, dat aan de biljart-wedstrijden druk werd deelgenomen en besluiten we dit overzicht met de mededeeling dat hedenmorgen te 8 uur de wed strijd werd hervatdat om 8 uur van avond de uit reiking der prijzen plaats heeft en een bal afgewisseld door het optreden van een specialiteiten-gezelschap het feest zal besluiten. Jaarlijksche Vergadering van Onder wijzers en Onderwijzeressen in het arron dissement Alkmaargehouden in het lokaal »Diligentia", op Dinsdag 15 Sept. 1903. De Voorzitter, de heer van Buijsen, arrondissements schoolopziener opent te ruim half elf de vergadering met een woord van welkom aan alle aanwezigen. Het verheugt hem in de eerste plaats, dat het weer zoo goed is in tegenstelling inet de laatste dagen en de geheele zomer. Hij doet dat ten eerste ten opzichte van hen die een aanmerkelijke reis hebben moeten maken naar hier ten opzichte van het lokaalwaar men wel wat behoefte beeft aan licht ter verhooging der gezelligheid en ook om de kinderen die terwijl de meesters ver gaderen van den vacantiedag kunnen profiteeren. Het doet spr. verder genoegen ook vele belangstellenden aanwezig te zien in 't bijzonder zijn ambtgenooten uit Meüemblik en den Helderde heeren Holsheimer en Van Goens. Nu hij weer op deze plaats het wel kom toeroeptkan spr. zich bijna niet voorstellen dat al weer een jaar is verstreken. In een jaar kan veel gebeuren en dat is ook thans weer bewaarheid. Hij denkt daarbij in de eerste plaats aan het trouwe lid dat alle vergaderingen sinds 1870 zoo trouw bij - woonde het eerelid den hoer Van de Vijzel die reeds verleden jaar spr. de verzekering gafdat hij dien dag alleen naar Alkmaar kwam om de vergadering en anders zeker niet daarheen was gegaan. Toen was hij reeds ljjdend en in het voorjaar is hij heengegaan diep be treurd door allen als iemand die om zijn goede eigen schappen algemeen geacht was. Dan is le betreuren het verlies van het hoofd der 4e Gemeenteschool te Alkmaar, den ijverigen heer Hoff, betreurd door zijn leerlingen, zijn onderwijzers en niet het minst door zjjne weduwe. Nog maakt spr. melding van den dood van den heer Bakker, eersten onderwijzer aan do 3e Gemeenteschool alhier, de man, die in het gezicht van zijn 40-jarig jubileum werd weggerukt, zijne weduwe en kinderen nagenoeg onver zorgd achter latende. Dit feit geeft den voorzitter aan leiding om de hoop uit te spreken datwaar heden de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt geopend de totstandkoming der pensionneering van onderwijzers weduwen en weezen spoedig aan de orde zal worden gesteld (applaus). Enkele mutatiën die in den loop van het jaar plaats hadden, worden even aangestipt endegenen, die voor het eerst deze vergadering bijwonen, toegewenscht, dat zij zich niet alleen in het arrondissement, doch ook op de verga dering spoedig zullen thuis gevoelen. Ten slotte spreekt hij den wensch uit, dat dit samenzijn moge dragen een karakter van gezelligheid en men bij het heengaan moge zeggen't is een leerrijke en aan gename vergadering geweest, (applaus) Medegedeeld wordt dat de heer van Rijsens, districts schoolopziener, wegens uitstedigheid is verhinderd de ver gadering bij te wonen. Ook mevr. van Rijsens, school- opzieneres in het arrondissement Tessel, kon niet aauwezig zijn, terwijl de hoer Jelgerhuis Smildens wegens ambts bezigheden was verhinderd. Door den heer van Arnhem werden daarop, met bege leiding van den heer Zeilmaker twee liederen gezongen: „In den herfst" en „Gloeiend gesmeeddie daverend applaus uitlokten. De voorzitter bracht hem den dank der vergadering en maakte de opmerkingdat de opgewekt heid, waarmade de heer van Arnhem thans had gezongen, zeker ook wel haar oorsprong vond in het in de vorige week door hem behaalde succes, waarmede de voorzitter hem geluk wenschte. Aan de vergadering werd na nog medegedeeld, dat de heer van den Berg, door een lichte ongesteldheid was ver hinderd de vergadering bij te wonen en dat in de pauze de verkiezing van 2 bestuursleden zou plaats hebben wegens periodieke aftreding van de heeren A. Vis en J. J. T. Kooij. De notulen der vorige vergadering werden thans ge lezen en goedgekeurd met dankzegging aan den secretaris, den heer J. Ditmars, waarna door de heeren Lindeboom, Kroone en Zeilmaker op zeer verdienstelijke wjjzo voor piano en twee violen werden ten gehoore gebracht »Sara- banda" van Corelli en »Gavotte" van Gillek. Het woord werd thans gegeven aan den heer Kempers, hoofd der schooi te St. Pancras ter inleiding van zijn onderwerp»Meer dau tot heden het geval is behoort bij ons onderwijs handeling van de zijde der leerlingen op den voorgrond te staan Het was met een zekere aarzeling dat spreker dit onderwerp had gekozen nu nog maar 3 jaar geleden dit zelfde onderwerp hier was behandeld. Het is zijn doel iets mede te deelen uit zijn ervaring met de handen arbeid opgedaan in de twee eerste leerjarenzonder daarbij te willen poseeren als specialiteit op dit gebied doch alleen wil bij trachten door deze mededeelingen anderen op te wekken tot proefneming. Aangemoedigd door de lezing van den heer de Vries, was spreker naar Enschede getogen en had daar kennis genomen van de wijze waarop dit onderwijs aan diens school wordt toegepast, en daarna het plan opgevat ook aan do jeugd te St. Pancras de zegeningen van de handen arbeid deelachtig te doen worden, waarbij hij het trof, dat de onderwijzeres der aanvangsklasse ook veel lust had in die proefneming. Stel u nu echter niet voor, zegt spreker, dat ik daar heb een lokaal met banken en schaven, zooals het woord slöjd, dat onwillekeurig voor n oproepto neen, tot die strooming onder de voortstanders die handenarbeid als doel beschouwen, behoort hij niet, zijn doel bij de invoe ring van dit vak is niet anders geweest, dan het gewone aan schonwingsonderwijs te vervangen of liever tot hooger trap te brengen door het te verbieden met handenarbeid. De geschiedenis van het aanschonwingsonderwijs nagaande, komt spreker tot de conclusie, dat dit onder wijs steeds voor de meeste onderwijzers een temptatie is geweest of nog is, en dwaas acht hij het ook bij zes-jarige kleinen te veronderstellen, dat ze reeds een plaat kunnen verstaan. Het aanschonwingsonderwijs was niets dan een vertelling van den onderwijzer in soms zeer verwjjderd verband met de plaat zelve. Later werd er het spreken aan verbonden, volgens de platen van IJkema, terwjjl Ver3luys aanschouwing30efeningen gaf volgens voorwerpen waarover Mej. Oatharina Leopold heel aardige lessen schreef bv. naar aanleiding van de aanschouwing van een lei. Wat spr. in deze oefeningen afkeurt, en ook mist in de methode Scheepstra en Walstrais de actiedie in de stelmethode van Doorenbosch en Duiven meer tot haar recht komt. Zonder de actie van de zijde der leerlingen is het moeilijk voortdurende opmerkzaamheid van hen te verlangen en veelal dwalen wjj nog als wij meenen dat zij werkelijk oplettend zijn. Zij dwalen zoo licht at, evenals wij zeiven, daarom geef ieder kind een leermiddel en de afdwaling van den geest verraadt zich onmiddellijk. Niet dat spr. het aanschouwings_ onderwijs geheel in de ban wil doen maar hij wil ge bruik maken van de lust tot zelfwerkzaamheid van den" leerling. Wordt vervolgd. Tooneel-Houwmeester. We kunnen tot ons genoegen mededeelen dat de heer de Langeeigenaar van de schouwburgzaal »Har- monie", zich voorstelt evenals vorige jarenook weer gedurende het aanstaande winterseizoen abonnements- tooneelvoorstellingen te doen geven. Dit jaar zal alhier op treden de Haarlemsche Tooneelvereeniging, onder directie van Louis Bouwmeester. Bij genoegzame deelname waartoe wij ten zeerste opwekkenzal op 15 October worden opgevoerd »De Koopman van Venetië" en op 12 November »Zaken zijn zaken". De volgende stukken zullen nader worden bepaald. GEBOREN. 11 Sept. Titia Alida, d. van Jan van de Pol en Alida Purmer. 13 Anna Maria, d. van Johannes Lourons Bax en Christina Rutten. 14 Jan, z. van Jan Schipper en Martha Prautig. Pieter Theodorus, z. van Theodorus Morsch en Immetje Leijen. Noordscharwoudc. Getrouwd. T. Biersteker on G. Duijzis. W. Groenink en W. Knijper. Geboren. Geertruida Maria, d. van Johannes Tromp en Catha- rina Metten. Overleden. Geertje Pranger, echtgen. van D. de Geus Dz., 74 j. Jb. Hopman, echtgen. van A. Krans, 67 j. Catha- rina Houtkooper, 8 w. Cornelia Gerbrandus van Straaten, 19 w. 'S GRAVENHAGE15 September 1903. Troonrede. De betrekkingen met hot Buitenland zijn van zeer vriendschappelijk karakter. De zee- en landmacht kweten zich lofwaardig van hunne roeping, vooral toen misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging bedreigde, bleek hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen mag. Aan de Vloot en het Leger en niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren, betuigt de Koningin voor de destijds beloonde veerkracht en toewijding haren dank. De bronnen van welvaart vloeiden in menig opzicht niet onbevredigend. Op het gebied van arbeid bleef stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeelige gevolgen, toch doet de nuchterheid van geestdie zicb in de dagen van spanning bij het over- groo'-e deel der werklieden openbaarde, de hope koesteren voor gezonden voortgang der arbeidersbeweging, tot wier welslagen de regeering door voortgezette sociale wetgeving wenscht mede te werken. De Troonrede wijst verder op den vooruitgang van de pacificatie van het noordelijk deel van Sumatra, op de noodig gebleven steun der Inlandsche bevolking van Java, en het streven naar opbeuring en welvaart van Suriname en Ouraeaovoorts worden als nieuwe wetsontwerpen aangekondigd; eene nadere regeling betreffende de nitkeering van Rjjkswege aan openbaar- en bijzonder onderwijs, van de Zondagsviering, doeltreffender bepalingen van den verkoop van sterken drank, uitbreiding der verzekering tot zeevisscherij en ziektegevallen, en het tegengaan van verontreiniging der openbare wateren. Voorbereid wordt de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom,herziening der armenwet, regeling der Administratieve Rechtspraak, wijziging en aanvulling van het Strafwetboek en aan vulling van art. 342 Bnrgelijk Wetboek (onderzoek Vader schap), herziening tariefregeling in het Octrooiwezen, bevor dering der zoetwatervisschsrij, nadere bepaling van de hoo ding van het Burgelijk Militair Gezag, nieuwe bewapening van de bereden Artillerie. Einancieele hulp voor Indië is noodig, maatregelen worden overwogen ten behoeve van den Inlacdschen landbouw op Javaverbeterde Reehtsbedeeling en meer gewenschten rechtstoestand der Inlandsche Christenen in Indië.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3