H0RDENREN. No, 110 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 16 SEPTEMBER. Gevonden "Voorwerpen. SPORTROMAN FEÜILLETON. UkflAARMIIE COURANT. Deze Courant wordt DIns da g-, SRoaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f «>,gl® j franco door hot geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,045. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr{js der gewone advcrtentli'n t) Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.] Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een witte boezelaar, een geel hondje, een zak inhou dende kaasjes een rijwielhandvat, een sabelkwast, een jongenspet, een huissleutel, een slang van een rjjwielpomp, een schroefdop van een kinderwagen, een rozenkrans, een zak met cokes, en twee portemonnaies inh. eenig geld. Alkmaar, De Commissaris van Politio, 4 Sept. 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. lerkelders. In eene brochure van mijne hand over »Het bewa, ren van de ier", welke is gedrukt op kosten van de Vereeniging tot Ontwikkeling vau den Landbouw in Hollands Noorderkwartier en waarvan aan alle bnrge- meesterB in Noord-Holland, boven het Noordzeekauaal, een groot aantal exemplaren is toegezonden, met het be leefd verzoek, om ze uit te deelen aan veehouders in hunne gemeenten, worden aan het slot opgegeven de kosten van een gemetselden, runden ierkelder met houten overdekking. Eenige dagen geleden is mij bekend geworden, dat er een nieuw systeem bestaat, om dergelijke kelders te bouwen, dat verschillleade voordeelen schijnt te bezitten boven gewoon metselwerk. Het materieel, waarvan deze kelders worden vervaar digd, wordt genoemd vbeton-ijzer, systeem J. Baar Co." In de eerste plaats is het bij dat systeem, met bet oog op de kosten, niet noodig den kelder heel diep te maken, zoodat een zoodanige kelder zonder bezwaar met een ier schepper kan worden leeggescbept, daar de diepte bij een inhoud van 30.000 Liter niet meer dan 1.50 M. behoeft te bedragen. De vorm kan langwerpig vierkant worden genomen, in plaats van rondzelfs schijnt daarbij het daarbij het weerstandsvermogen van het muurwerk nog te winnen. In de tweede plaats kan de overdekking van den kel der van hetzelfde materiaal worden vervaardigd als do bodem en de waüden en behoeft dus geen houten over dekking te worden aangebracht, hetgeen alle onderhouds kosten bijna geheel doet vervallen, zonder dat de kosten van zoodige overdekking belangrijk hooger zijn. Zelfs ban met geringe kostenverhooging het bovenvlak zoo sterk worden gemaakt, dat men er over rijden kan. In de derde plaats bedaagt de kosten van een kelder van 30.000 Liter inhoud, alles inbegrepen, ongeveer f 265, in eiken grond. Alleen wanneer het noodig is, de wanden van het gat door eene schoeiing tegen uitzakken te be- beschermen, komen de kosten hiervan er bij. In de vierde plaats is vervliegen van ammoniak bijna geheel onmogelijk, omdat ook de overdekking goheel van steen is, uitgezonderd het houten luik, dat moet dienen voor het uitscheppen of uitpompen van de ier. Volgens den vervaardiger zijn deze kelders volmaakt waterdicht en is het onmogelijk, dat zij in een slappen DOOK NV. 1HE1IJEH-FÓRSTER. 17) Den geheolen avond hadden ze maar een enkelen keer gelegenheid om een paar minuten met elkaar alleen te zijn en dat wel door Franziska's bemiddeling, die beiden meenam naar haar eigen kamertje, waar zo als een be schermengel de wacht hield voor de deur. Ter eere van Joseph werd er een groot diner gegeven, waarbij Marie in haar nieuw blauwzijden kleedje naast hem zat, waar de »Armee-ren," welke morgen zon plaats vinden, bet onderwerp van het gesprek was waarop het jonge paar getoast werd, op Joseph afzonderlijk, op Marie afzonderlijk, op de overwinningwaarbij na de soep dadelijk cham pagne werd gedronken en de oude generaal aan al zijn nichtjes en de overige jonge dames de mededeeling deed, dat hij voor ieder harer een gouden tientje op »Frangipai:i" wedden zou. Won Joseph dan zou de vroolijke meisjes schaar in klinkende munt een herinnering aan den glorierjjken »Armee-ren" hebben. Ze waren zalig een weddingschap, een echte wedding schap Hoeveel kon men daar bij winnen?" Schertsend en lachend drongen ze om Joseph heen, haar lichte, dunne kleedjes omgaven hem als een wolk: »Joseph, doe toch je uiterste best 1 Dezen keer moet je vast winnen! Nu in elk geval!'' Hij lachte, zijn bleek gelaat rood gekleurd door den wijn en de opgewondenheid van hst oogenblik. »Ja, ja, dat spreekt van zelf. Wij winnen." Later werd er gedanst en toen gelukte het Franziska haar beide beschermelingen een paar minuten van alleen zijn te geven. grond gaan zakken of scheuren, Hij is bereid 5 jaar schriftelijke garantie hiervoor te geven. Ik heb gemeend, het bovenstaande langs dezen weg tsr algemeene kennis te moeten brengen, omdat, wanneer hetgeen mij omtrent de deugdelijkheid van deze constructie door den vervaardiger is meögedeeld niet overdreven is, de bezwaren van het bouwen van ierkelders hierdoor vrij wat worden verminderd. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, 0. NOBEL. Schagen, September 1903, Holl Hij. van landbouw. Onder leiding van den heer Vas Visser hield de Hollandsche Maat. vanLandbouw, te Naald wijk hare algemeene vergadering. Het ledental bleek van 8623 tot 9202 gestegen te zijn. De Maat. telt thans 91 afdeelingen. De afgetreden hoofdbestuurder, de heer Bree- baart Kzn. werd benoemd als eerelid v/h hoofdbestuur. Verder werden benoomd tot lid van het hoofdbestuur voor Noord-Holland de heer K. Breebaait Jr., te Winkel, voor Zuid-Holland de heer H. van Eeten te Ameide, tot lid der finantieele commissie de heer «F. F. Moons te Alkmaar, en werd herkozen als commissaris der Onderl. Brandverzekering der Maatsehappjj de heer A. J. O. Daa- men te Haarlem. Eindelijk werden benoemd tot leden der commissie voor do wetsherziening in 1904 de heeren K. de Boer Cz. te Assendelft, J. T. L. Groneman te Wieringerwaard, P. J. A. de Brnïoe te Zwijndrccht en mr. H. J. M. Tijssens te Dordrecht. Nadat daarna was bepaald, dat in 1904 de jaarlijksche algemeene vergadering te Enkhnizon zal gehouden wor« den, (115 stemmen waren voor Haarlem,) besprak de heer K. de Boer Czn. van Assendelft tenslotte de na volgende stellingen 1. Het systeem van de tegenwoordige Ongevallenwet is voor den landbouwer onbruikbaar. 2. Wanneer de regeering de Ongeva'lenwet tot het landbouwbedrijf gaat uitbreiden, dan moet dit geschieden bij eene regeling die, zonder het doel der wet te schaden, den landbouw zoo weinig mogelijk last en onkosten ver oorzaakt. 3. In de ongevallenverzekering moet niet alleen de landbouwarbeider, maar ook de landbouwer opgenomen. 4. Het geheele landbouwbedrijf wordt in eene afzonder lijke gevarenklasso gebracht. 5. Het bedrag der uitkeering na een ongeval wordt geregeld naar bepaalde loontypen, die voor de verschil lende strekon worden vastgesteld en niet naar het werkelijk uiibetaalde loon. 6. De premie wordt omgeslagen over hen, die eenigen grond voor hun risico cultiveeren en wel in verhouding tot de belastbare opbrengst van dien grond. Naar aanleiding dezer stellingen werden eenige vragen gesteld en door den inleider kortelings beantwoord, en gaf de voorzitter aan de afdeelingen in overweging de gewichtige kwestie door den heer De Boer besproken, in hare vergadering rijpeljjk te overwegen. Hartstochtelijk drukte hjj Marie aan zijn hart; zjjn sombere stemming was vervlogen. Zij spraken niet meer over de wedrennen noch over het van nnr tot uur naderend moment, dat beslissen zou over hun levensgeluk. Uit de kamers aan gene zijde van den corridor klonken muziek ea gelach en het doffe gebons van dansende voeten en door bet geopende raam steeg omhoog van de straat het klare, harde gebel van een paardentram. En de kleine schutsgodin voor de donr voelde, trots haar onbaatzuchtige vriendschap, iets als een steek door haar hart gaan. Die daar binnen waren het gelukkigste jonge paar op da wijde wereld en zij zoll alleen Misschien groote God voor altijd 's Middags om één uur begon op alle stations van het Ber- lijnsche stadspoor het gedrang der menschen. Eon half unr later werd het dringen aan de loketten en voor de coupés van den langzaam binnenstoomenden trein naar de ren baan levensgevaarlijk. Heeren met gele kaartjes eerste klas waren blij in een derde klas coupé staande en in de gloeiende hitte opelkaar gepakt te worden vervoerd, ter- wyl heeren met plaatskaartjes derde klas nog veel blijder waren dit korte reisje op rood fluweelen kussens te mogen afleggen. Van controleeren geen sprake Aan het Silezische station werd do trein letterlijk bestormd en trots het krachtig optreden en het gevloek der beambten maakten de menschen zich meester van het platform, klauterden bovenop de wagens en waagden het op de gevaarlijkste manieren een tocht van twee mijl te ondernemen. Men kan het publiek in toom houden wanneer het bij het Pinksterfeest met honderddnizenden naar buiten wenscht vervoerd te worden, maar het geheele corps beambten is machteloos tegenover de tienduizend bezoekers der renbaan die, voortgedreven door de vrees den eersten wedren te zullen missen, voor 'geen reden vatbaar zjjn. Want den eersten wedren missen, wil zeggen de eerste gelegenheid om te wedden laten voorbijgaan. »Wie wint de »Armee"?" Daarna sloot hij de vergadering met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt. Wederinvoer van vee en vleesch. De minister van Financiën heeft bepaald, dat wederinvoer in Nederland van in het buitenland geweigerd vee en vleesch zal kunnen plaats hebben op de volgende voorwaarden lo. dat de iDvoer geschiede langs hetzelfde kantoor als de uitvoer plaats greep 2o. dat aan het eerste kantoor, hetzij in originale dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittreksel, de vrachtbrief worde overgelegd, welke bij den uitvoer tot geleiding heeft gestrekt 3o. dat het weder ingevoerde niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd, dan na door den districtveearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzoek is, tenzjj bij de ambtenaren der invoerrechten en acejjnzen aan het eerste kantoor ernstig vermoeden bestaat, dat het vleesch in ondengde- lijken staat verkeert, vrijgesteld het vleesch, hetwelk voorzien is a. hetzij van een merkteeken als bedoeld by het konink lijk besluit van 21 November 1902 b hetzij van een merkteeken, stempel of verklaring, ten bewijze, dat het vóór den uitvoer bij eene keuring van gemeentewege of door een geëxamineerden veearts voor verbruik geschikt was bevonden. Het vleesch, hetwelk bij het sub. 3o. bedoelde onder zoek geacht wordt gevaar voor overbrenging van besmet ting op te leveren of voor gebruik ongeschikt te zijn, wordt in de gemeente van wederinvoer, door de zorg van den burgemeester, op Rijkskosten onschadelijk gemaakt, op de wijze te bepalen door den ambtenaar, die het on derzoek heeft verricht. Onderzoek van de in te dienen Arbeidswet. Naar wij vernemen, heeft zich onder de broodbak kers en broodfabrikanten hier te lande een comité gevormd met het doel om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen, welke de bepalingen van het weldra in te dienen ontwerp-Arbeidswet op het bakkersbedrijf zullen hebben. In het voor-ontwerp van wet was o.a. opgenomen een speciaal verbod van nachtarbeid voor bakkerijen. Het comité bestaat uit de heeren Dr. J. Roeters van Lennep, J. B. Derksen en L. G. Waterreus te s-Graven- hage, Geert de Jonge te Amsterdam en J. T. Schuiten te Rotterdam. Als secretaris van het comité zal optreden Mr. H. Blanpot ten Gate, directeur van het te 's-Graven- hage, Denneweg 11a, gevestigde Bureau voor Staats- en Administratiefrec' teiijke Adviezen. Veehandel in Friesland. De aanvoer van melkkoeien was grooterer zijn boeren, die gebrek aan gras krijgen. Bovendien de staltijd nadert en de hooioogst was dit jaar zoo zoo. De handel in dit vee ging niet druker was niet veel vraag. »Frangipani en niemand anders!" »Heidenstamm, dat spreekt vanzelf I" De zon brandde met Afrikaansche gloed op den reus- achtigen langen trein, drong door de raampjes der coupés en bracht de asthmaljjders in levensgevaar. »Wie wint de »Armee" Overal dezelfde vraag. Kennissen die elkaar in lang niet hadden gezien en nu elkaar ontmoetten, vroegen niet »Hoe gaat het maar»Wie zou de »Armeo" winnen Alleen de dames die het voorrecht genoten te mogen plaats nemen in den grooten salon wagen »gereserveerd voor de leden van de Union club" kwamen met keurige, frissche toiletten te Hoppegarten, die der andere, minder gelukkige dames waren gekreukt afgetraptstuk ge scheurd, bestoven, met sigaarasch bemorst, vuil geworden door den zwarten rook der locomotief. Het eenparig besluit der reizigers was»dat is eens maar nooit meer naar den Armee-reu." Zoodra ze echter de plaats hunner bestemming bereikt en aan het buffet een versterking genomen hadden, scheen alle ergernis en last vergeten en opnieuw werd de groote vraag gedaan »Wie zou de Armee" winnen De kelluersdie met bladen vol koppen koifi'ie en glazen bier door de menigte drongen, half dood van moe heid en warmte, hadden nog den moed met hun collega's vier woorden te wisselen »Wie wint de Armee" En »wie wint de Armee" vroeg ook zjjn konink lijke Hoogheid prins Leopold, die vergezeld van zijn ad judanten den rit van Berlijn per tweespan had afgelegd. »Joseph Heidenstamm, koninkljjk Hoogheid, met Fran- gipani." Een gerucht deed over de heele renbaan de rondte Joseph Heidonstamm wint met do Armee" een ver mogen sinds weken heeft hij te Berlijn en te Hamburg groote weddingschappen op zijn paard gesloten: 12000": 1000, 10.000 1000, vervolgons 24.000 3000, 20.000 1000 enzoovoortshij steekt met Frangipani alle book makers in zijn zak." Was dat oen feit dan zou Josephs rit inderdaad oen

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5