Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 23 SEPTEMBER. De Landbouwtentoonstelling. Lijst van Bekroningen. NO. 113. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dins da g-, Donierdag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ö,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën ij Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte/ Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. We herinneren ons dat enkele jaren geleden, de toenmalige voorzitter der afd. Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij de opening der jaarlijk- sche Paaschtentoonstelling er op wees, dat waar die ten toonstellingen jaar aan jaar op een .boogschot afstands" in deze provincie worden gehouden, de belangstelling daar voor wel moest verminderen. Die omstandigheid, die er aanleiding toe gaf, dat men op de verschillende Paaschten- toonstellngen dezelfde exemplaren van Noorhollands vee stapel zag ingezonden en het feit, dat de ingezetenen van Alk maar zelve, zich voor zulk een tentoonstelling al heel weinig interesseerden, deden het Bestuur der Alkmaarscha afdee- ling besluiten, om in plaats van de jaarlijksche veeten toonstelling in het voorjaar er eene te organiseeren op ruimer schaal, en ieder jaar in de maand September, op de verschillende marktplaatsen der stad een tentoonstel ling van vee en landbouwproducten te houden, voor een ieder kosteloos te bezichtigen en daaraan eenige feestelijk heden te verbinden, om op die wijze ook meerdere be langstelling te wekken. Dit jaar zou het een proef zijn en we mogen verwachten, dat, dank zij de medewerking van ons gemeentebestuur, enkele vereenigingen en parti culieren, die proef zal slagen en het bestuur niet zal weerhouden om in dezen een definitie! besluit te nemen. Onze stad toch leent zich, vooral wat hare ligging be treft bij uitstek voor dergeljjke zaken en het welge slaagde iandbouwfeest van het vorig jaar, nog zoo versch in bet geheugen, heeft daar een doorslaand bewijs van gegeven. We kunnen dan ook niet anders dan ons er in ver beugen, dat het door het bestuur der afdeeling, opgevatte plan is doorgezet en zijn er van overtuigd, dat het daar door krachtig medewerkt, zeer zeker aan de bevordering van de belangen van landbouw en veeteelt, maar tevens, zijn werk niet minder bevorderlijk doet zijn aan deu bloei onzer gemeente! Een dergelijk streven verdient waar deering en steun. Waar we straks de verwachting uitspraken, dat deze tentoonstelling zou slagen, deden we zulks naar aanleiding van het voor deze dagen vastgestelde programma, niet alleen, maar ook in verband met het aantal inzendingen voor deze tentoonstelling, dat voor een proef niet onbe langrijk is. De eerste afdeeling, die der stieren telt niet minder dan 45 nummers, van melkvee zijn ingezonden 54 stuks, het vetvee is vertegenwoordigd door 70 exem plaren. Met de afdeelingen voor rundvee, is die voor wolvee het meest uitgebreid, waarin 65 inzendingen werden geteld. Varkens zijn minder sterk vertegenwoor digd, men vindt er 17 nummers van. Deze afdeelingen vindt men wat het rundvee betreft, op de ruime kaasmarkt, terwijl voor de varkens op den Dijk een plaats is ingeruimd. Groenten en bloemen zijn in het Waaggebouw onder dak gebracht en het wolvee heeft op de Korte Nieuwesioot een plaats gekregen. De paarden, waarvan de catalogus 24 inzendingen ver meldt, komen morgen, wanneer ook op de kleine kaas markt de tentoonstelling van kaas wordt gehouden en op het Hofplein het pluimvee zal zijn te bezichtigen. De paarden znllen deels op de Kaasmarkt, deels op den Djjk worden tentoongesteld; op het eerste de merries, op het laatste terrein de hengsten. Een lOOtal nummers werd nog ter opluistering ingezonden, waaronder het natnurljjk aan de noodige verzamelingen van werktuigen en gereedschappen, rjjtuigen en zidel- makerswerk niet ontbreekt. De hier op dit gebied be kende firma's zijn goed vertegenwoordigd. De heeren J. Asjes van Alkmaar, Jb. Met, J. Masclé, J. Oosterwijk, allen te Heerhugo waard, met Joh. Mammen en Gebr. Guilder, te Oterleek, zouden zeer fraaie rijtuigen in. Voor zadel- makerswerk is gezorgd door de heeren A. Liud en A. T. Rozenhart te Alkmaar terwijl de heer V. S. Obmstede JCzn.,het Landbouwhnis en de heer I. Bakker wedijveren in werktuigen voor landbouw en zuivelbereiding. Vooral de eerstgenoemde firma zorgde voor eene zeer uitgebreide collectie. Al deze inzendingen beslaan een groot gedeelte van het Hof en de Nieuwesioot. Nog wijzen we op de verzameling gereedschappen enz. van den heer W. van Vuure en de door den heer N. van Vuure ingezonden brandkasten naast wien de heer de Boer zijn mandenwerk exposeert. Het aantal inzendingen geeft reeds eenigermate blijk van de instemming, waarmdde het plan tot het honden van deze tentoonstelling ook in den omtrek is begroet, maar meer nog getuigt daarvan het groote aantal bezoe kers dat reeds in den vroegen voormiddag was aange komen. Het weer kon dan ook niet mooier, een wolke' looze hemel doet de herfstzon schitteren in volle pracht, waardoor de in haar vlaggentooi prijkende stad er zoo recht feestelijk uitziet, zoo aangenaam prettig stemt; alles lacht u tegeu en tintelt als van louter opgewektheid op den heerlijken nazomerdag: En op de marktpleinen schit teit alles iu bonte mengeling van kleuren, en wemelt het dooreen in oneindige afwisseling. Te elf nar verzamelt zich een groote menigte nabij het Waaggebouw, waar de officieele opening zal plaats hebben in tegenwoordigheid vau Burgemeester en Wethouders der gemeente en verdere antoriteiten, en neemt de heer J. E. Moens, Voorzitter der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bet woord om (}0 tentoonstelling te openen, met de volgende rede: Ongeveer een jaar geleden, waren velen, die ook thans hier tegenwoordig zijn, bijeen, om een kijkje te nemen op de vijfjaarlijksche tentoonstelling, georganiseerd door het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het was inderdaad een schitterende tentoon stelling en het was een genot te zien hoe al die mannen van het Hoofdbestuur zich beijverden om haro tentoon stelling luister bij te zetten en om het nut dat zij zou kunnen stichten, zooveel mogelijk in het licht te stellen. Aangemoedigd door het groot succes van die goede organisatiekwam bij het bestuur ouzer afdeeling de vraag ter sprake of er in plaats van de jaarlijksche Paasch tentoonstelling niet wat anders in het leven kan worden geroepen, waardoor het doel, nattig te zijn in het belang van den landbouw, beter zoude kuunen worden bereikt. Het is in het geheel niet mijne bedoeling om het nut der Paaschtentoonstellingen weg te cjjferen, evenmin om niet ten volle te erkennen de moeite en zorgen die velen zich daarvoor jaar in jaar uit hebben getroost. Maar toch was grootendeels het bestuur spoedig het eens dat een nieuwe proef tot verbetering zoude kuunen leiden en wel om deze hoofdreden, dat het nut der tentoonstelling ver loren gaat door inzendingen van herhaaldelijk kort te voren bekroond ve9 en dat het besloten terrein en het jaargetijde niet medewerkten om deze Paaschtentoonstel lingen een goede toekomst te blijven verzekeren. Zoo is dan ontstaan deze tweedaagsch voor elk gratis toegankelijke September-tentooBstelling in het hartje van de stad, die hier en daar wel wat gepruttel veroorzaakto, maar welk gepruttel spoedig veranderde in medewerking en sympathie voor het nieuwe plan. Wel zullen enkelen uwer zieh afvragen: Hebt ge, be stuur der Afdeeling dan nu bereikt wat ge wilt? en dan moet ik volmondig daarop antwoorden neen Wij allen gevoelen hoezeer wij nog te kort zijn geschoten, in het geen wij zouden wenschen, en slechts het eenige wat ik kan zeggen is ditEr is een begin voor veel verbete ring vatbaarWat er ook nog is, meer dan vroeger, medewerking van vele kanten. Wel niet nog algemeen, zoo als we van een stad als Alkmaar, geheel door den landbouw omgeven, zoaden verwachten, doch wjj bly ven hoop koes teren op de toekomst, wij blijven vertrouwen op het aan groeien van ons ledental. Wij hopen dat Alkmaars burgerjj zal gaan inzien, dat, wanneer zij onze afdeeling steunt, zij niet alleen handelt in het belang van den landbouw, maar bovendien nog in dat van zoovele stad- genooten. Wat wij wenschea, is door onze afdeelingstentoonstei- lingen honderden saam te brengen, die met belangstelling en nauwlettendheid de inzendingen van ons meer uitvoerig programma zullen gadeslaan. Die nagaan welke voor uitgang valt op te merken en waaraan die is te danken. Wrj leven in een tijd, dat de wetenschap ook op dit ge bied zoo'n machtige factor is geworden en daarom is het noodig te blijven volgen welke uitwerking zij heeft op het goede gebruik van kunstmeststoffen, op zuiveiterei- diug op het onderzoek van tal van landbouwproducten en benoodigdhedeu, op coöperatie en op meerdere belang rijke zaken, die den landbouw ten goede komen. Dit alles na te gaan, elk jaar weer, moet ook de taak zijn, waarnaar het bestuur onzer afdeeling moet streven en daarmede kan nu een begin worden gemaakt. Wanneer wij mogen bljjven rekenen op den steun dien wij hebben ontvangen van het dagelijksch bestuur onzer gemeente, wanDeer wij mogen rekenen op den steun van den Gemeenteraad van Alkmaar, zooals weer ditmaal is geschied dan kan en moet onze afdeeling nuttig werken en de welwillende wenk van deze zjjde ontvangen, om mededeeling van de resultaten dezer tentoonstelling, wordt door het bestuur met beide handen aangevat en wij zeggen u dank voor dit onmiskenbaar bewijs uwer groote belangstelling, waarin wij ons hartelijk verheugen. Wanneer ik in de allereerste plaats dank heb gebracht aan het dagelijksch bestuur en den Raad onzer gemeente, dan mag ik een woord van dank niet onthouden aan twee mannen, die ons, namens het dagelijksch bestuur, met raad en daad hebben bjjgestaan en wel den heer Looman, stadsarchitect en den heer Modderman, com missaris van politie. Toch was voor deze tentoonstelling nog meer steun noodig, en daartoe vormde zich een commissie die de afdeelingskas belangrijk versterkte, en waarvoor ik hier aan het bestuur, bestaande uit de heeren Kolles, Preijer, Clay, Boot en Kramer verzoek aan deze commissie den dank der afdeeling te willen overbrengen. Dan wensch ik een woord vau waardeering te brengen aan de regelings-commissie, die ons zoo uitmnntend ter zijde staat, aan de keurmeesters, die, een zoo moeilijke en gewichtige taak op zich willen nemen, aan de com' missie tot verbetering van het varkensras, die een groot aantal prijzen beschikbaar stelde, en daardoor een be langrijken stean aan onze afdeeling schonk. Gaarne had ik gezien dat meerdere inzenders naar die hooge prijzen hadden meegedongen. Ook breng ik dank aan den Nederlandschen Slagerbond en het »Veeveizekeringsfonds'', voor de prijzen die zij be schikbaar stelden, en eiudeljjk aan de inzenders die voor deze tentoonstelling zich vele opofferingen hebben ge troost om hier te komen met het beste van hunne hoeven, met de schoonste producten hnnner landerjjen en op tuin bouwgebied met het sierlijkste wat op hunne kweekerijen aanwezig was. Maar nog moet ik een woord van dank breDgen aan de besturen en commissies die onze afdeeling zijn bjjge- vallen, en die voor zooveel afwisseling hebben gezorgd. Het is de harddraverij-commissie die ik alle succes toewensch. Het is de commissie die een tocht van ver lichte en versierde vaartuigen organiseerde en zich zoo bijzonder veel moeite daarvoor heeft gegeven, het is 't bestuur van Burgerkring, dat weer dadelijk bereid was onze afdeeling te steunen. Allen dus die hebben meegewerkt om onze tentoon stelling te doen slagen ontvang mijn hartelijken dank. Ik Bpreek den wensch uit dat uw aller medewerking moge zjjn verleend om onze Afdeeling in hare tentoon stellingen tot bloei te brengen en daardoor nuttig te zijn voor ons landbouwdistrict, waarvanwjj den welverdienden roem willen hooghouden. De menigte verspreidt zich thans weer over de ver schillende terreinen, waar inmiddels de commissiën van beoordeeling haar gansch niet gemakkelijke taak voor een goed doel reeds hebben volbrachtof betreden het Waaggebouw, waar de inzendyigen van groenten en bloe men de aandacht trekken, 't Is wel jammer, dat de ruimte hier wat te wenschen overlaat; de verschillende inzendingen zouden hier anders beter tot haar recht komen. Onze bloemisten zijn met zeer fraaie verzamelingen van Flora's kinderen uitgekomen. De heer Haakman verwierf voor een zeer smaakvolle bloemenmand den eersten prijs, terwijl de heeren Doggenaar en Teerink door schoone planten en bloemengroepen, waaronder die van den eerst genoemde vooral uitmunthet geheel zeer fraai hebben versierd. De inzendingen van groenten en vruchten van de firma Wortel en Zoon alhier, benevens die van de Vereeniging Algemeen belang te dezer stede die van de Tuinbonw- vereenigingon te Heiloo en Schermerhorn geven wel blijk dat ze het beste wat de oogst kon opleveren, hier hebben bijeen gebracht. Da heer J. P. Moens voorzitter der afdeeling Alk maar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw reikte heden middag ten 4 ure in het café Central'', met eene toepasselijke toespraakwaarin hij de jury leden dankte en de prijswinners geluk wenschtede prjjzen uit. RIJITlKBIülf van zuiver lnlandsch ras. STIEREN, geboren in 1901. Ie Prijs K. Schoenmaker, Beemster; 2e pr. G. Stapel, Stompetoren3e pr. J. Kossen, St. Maarten. Eerv. verm. C. Wit Dz,, Nieuwe Niedorp en C. Schuur man, Wervershoof. STIEREN, geboren in 1902. Ie Prjjs A. Kooy Dz., Beemster; 2e pr. J. Wonder Gz. Berkhout3e pr. D. Hogetoren, Purmer. Eerv. verm. C. Duif Jz., Yenhuizen en G. Clay, Haring- huizèn. STIERKALYEREN. Ie Prijs J. Leegwater, Obdam2e pr. J. Poseh, Berkhout3e pr. Wed. Reuzenaar, Beemster. Eerv. verm. K. Schoenmaker, Beemster en J. de Moor Zijpe. PADSTIEREN, geboren in 1901 en 1902. Ie Prijs J. G. Hoogvorst, Sehoorl2e pr. niet toe gekend. MM Ij KV WK van zuiver lnlandsch ras. MELKKOEIEN, gek. hebbende voor 1 Mei 1903. Ie en 2e Prijs P. Jonges, Beemster. MELKKOEIEN, geboren in 1900 (Twinters), gekalfd hebbende voor 1 Mei 1903. Ie Prijs P. C. Boekei, Schagen; 2e pr. Jb. de Moor i Zijpe. Eerv. verm. C. Ploeger, Beemster. MELKVAARZENgeboren in 1901 gekalfd hebbende voor 1 Mei 1903. Ie Prijs P. Jonges, Beemster. Kalfdragende VAARZEN, geboren 1902. Ie eu 2e Prijs P. Jonges, Beemster. Eerv. verm. H. Sehreuder, Buiksloot en H. de Goede Az. Kalfdragende SCHOTTEN, geboren in 1901. Ie Prjjs Gebr. Strijker, Winkel 2e pr. N. D. Kaan, Wieringerwaard Eerv. verm. P. Stapel Cz., Hoogkarspel. HERFSTKALVERS of Dikke Koeien voor 1 December 1903 moetende kalven. Ie Prijs D. Stolp, Schagen; 2e pr. C. Brander, Andijk. VKT VMM. VETTE KOEIEN afgewisseld. Ie Prjjs P. Kooij Pz., Beenster; P. Vader P.Dz., Oterleek, le pr. v. d. SlagerbondJ. Swaag, Bergen, 2e pr., en 2e pr. v. d. Slagerbond; J. de Veer, Schagen, 3e pr. v. d. Slagershond. Eerv. verm. P. Meijer Jz., Schermerhorn en N. Mole naar, Hoorn. VETTE KOEIEN, niet afgewisseld. le Prijs J. Boot, Ursem D. Luiting, Alkmaar, 2e pr. en le pr. v. d. Slagershond; J. de Veer, Schagen, 2e pr. v. d. Slagershond J. Swaan, Haringhnizen, eerv. verm en 3e pr. v. d. Slagershond. Eerv. verm. W. Visser, Oterleek.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1