HORDENREN. No 114 XXonderd en vijfde jaargang* 1903. VRIJDAG 25 SEPTEMBER. De Landbouwtentoonstelling. SPORTROMAN Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. FEUILLETON. Lijst van Bekroningen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Vonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën :j Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van de Wed. Jb. KESkleerenbleekster, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene stoomwasscherij op een terrein aan de Visscherslaan kadastraal bekend in sectie E Nr. 1786, en dat op Donderdag 8 October 1903, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gele genheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Sept. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. De tocht van versierde en verlichte vaartuigen op Dinsdagavond is uitnemend geslaagd. Onze Hollandsche steden met haar veelvuldige grachten leenen zich bij uitstek voor een dergelijk waterfeesten vandaar dat reeds in vroeger .dagen de gondelvaarten veel op de feest programma's voorkwamen. Het eenige bezwaar tegen der gelijke tochten is evenwel onze wispelturige weersge steldheid die zoo'n watervermaak maar al te dik wijls »in het water" doet vallen. Dezer dagen lazen we ergens, dat de dag en nachtevening bij het begin van den herfst zich gewoonlijk kenmerkt door fraai weder en windstilte. Of dat natuurkundig verschijnsel invloed heeft gehad op het bepalen van het tijdstip voor deze landbouwfeesten zouden we haast veronderstellen, ofschoon geen der heerea bij ons bekend staat als metereologische specialiteitdie zou kunnen voorzien dat dit jaar de windstilte een dag later zou vallen. Eerder willen we aannemen, dat een gelukkig gesternte het Bestuur der Alkmaarsche afdeeling der Maatschappij van Lanbouw en dus meteen de feestcommissie heeft geleid. Dank zij deze leiding hebben we Dinsdagavond een zoo scboonen geïilumineerden optocht te water kunnen zien als zeker velen zich niet zullen herinneren. Statig dreven de vaartuigen voorwaartsphantastisch in hun afwisselende lichtlijnen zich af teekenend tegen het wolkelooze diepe zwart van den hemelen weer kaatsend in het donkere spiegelgladde wateroppervlak. Aan de verschillende vaartuigen was groote zorg besteed, versiering en verlichting vielen bij bijna alle te roemen. Het Bestuursvaartuig, eenigszins naar Ohineesch model getuigdmet lichtende lijnen meldende welke kostbare lading het bevatte, opende de rij op waardige wijze. Sta tig dreef het tot de top geïllumineerd, voort. Daarna volgden de kleine vaartuigjes het eene al mooier dan het anderemaar het aardigste van allen de ietwat ge- phantaseerde voorstelling uit de Lohengrin den zwaan ridder. Keurig was ook het versierde scheepje van de heeren H. J. Teerink Zoon, bloemist, J. Liekeles Oebles, stoffeerder, alhier, alsook dat van den heer Brugman. D O 0[r W. JtlKIJKIt fiiltSTKR. 21) HOOFDSTUK V. De keizer kwam niet. Men had hem bepaald verwacht want sinds jaren zijn de keizers gewoon in eigen persoon de beslissing van den grooten Armee-ren bij te wonen. Op hat laatste moment was zijn MajeEteit verhinderd geworden. De algemstne tehurstelling was groot, vooral bij de damesbjj de {talrijke vreemdelingen en bovenal bij de officieren die aan den ren deelnamen. Geen hooger eer dan den kostbaren prijs welke den overwinnaar ten deel valt, uit de keizerlijke handen te mogen ontvangen. In het keizerlijk paviljoen dat op de uiterste linker zijde der reeks tribunen sierljjk en slank zich verheft, en vanwaar men een ruim vergezicht heeft over het reus achtige grasveld van de onvergelijkelijk mooie renbaan, over het veraf gelegen dennenbosch en de huizen van Hoppegarten, bevond zich al was dan ook de keizer niet aanwezig, een zeer aanzienlijk gezelschap. Prins Leopold, in huzarenuniform, stond naast den hertog van Beieren vooraan zaten de dames en bekeken de beide kostbare zilveren voorwerpen bestemd voor den overwinnaar en dien op hem volgde op den achtergrond zag de menigte, die nieuwsgierig zich voor het paviljoen verdrong hof- dignitarissen, den opperstalmeester, den grijzen vorst Ho- henlohede adjudanten de kamerheeren en nog verder op den achtergrond de lakeien en jagers. De kapel van het spoorwegregiment verwonderlijk Van de groote vaartuigen, de tweede afdeeling van den stoetwaarin de geïllumineerde drijvende muziek tent vooraanging wa9 naar het ons voorkwam dat van den heer van Kessel bloemistwel het keurigst ver sierd al had de verlichting wat overvloediger kunnen zijn 't geheel getuigde van zeer veel smaak. De Turn- club »Kracht en Vlugheid" had naar een aardig plan bewerkt; 't leek ons toe een Japansche theetuin of iets dergelijks. De kegelbaaneen ontwerp van een onzer Kegelclubs was wel wat donker, doch 't idee was lang niet onaardig. De rij werd beslotendoorden veerschipper Schotvanger, met zijn motor »Nooit gedacht" als het beeld van den nieuweren tijdde motor en vervangende de vaderlandsehe trekschuit. Vermelden wa nog even dat voor de veiligheid alle maatregelen waren genomen dat we ons zelfs konden beroemen op het bezit van wa- terpolitiewaarvan het bestaan ons nooit te voren was bekend. De omgang was ongeveer tien uur volbracht, de dui zenden toeschouwera, die joelend en juichend den tocht begeleidden verspreidden zich, en een uur daarna was alles weer stil. Door de commissie werden de volgende bekroningen uitgereikt Versierde kleine vaartuigen: le prijs de Alkm. Zsvemelub (Lohengrin); 2e prijs de heeren Teerink en Zoon, bloemisten, met den heer J. Liekeles Oebles, stoffeerdereen zelfde prijs werd toegekend aan den heer Brugman, boide gondels waren als Oostersche tempeltjes versierd. Ook werd nog een premie uitgereikt aan de heeren Modderman e.s. voor een verlichte sloep. Groote Vaartuigen: le prijs Alkmaarsche Turnclub .Kracht en Vlugheid", bjj loting mot den heer P. van Kessel, bloemist, die den 2en prjjs en een bestuurs- prijs ontving. Premiëade heer Schotvanger (motor) en de Alkm. Kegelclub »Onder Ons" Mederlandsch dames-Orkest. Ofsehoou de goudeloptoeht nog niet geëindigd was toen het concert van het Nederlandsch dames-orkest een aanvang nam, wa9 de zaal »Diligentia" toch zeer goed gevuld. Onder leiding vau mejuffrouw Henriette Stips, die meteen als violiste medewerkte, werden nummers gespeeld, zeer voor deze gelegenheid en voor het in feestemming verkeerend publiek geschikt. De kapel, waarin goede krachten zijn, bestaat uit acht dames en drie heereu. De dames bespelen de viool, de violoncel, de contrabas en het klavier, de heeren de alt, de fluit en het slagwerk. De instrumentale stukken wer den door eenige zangvoordrachten afgewisseld. Het applaus was na elk nummer groot, het publiek genoot blijkbaar veel. WOENSDAG. Ook de tweede dag van dit landbouwfeest kenmerkte zich door zeer fraai weer, 't was volmaakt zomer. Het bezoek aan de tentoonstelling was »el heel wat minder dan Dinsdag, maar men kon toch tevreden zjjn. dat juist deze en niet de kapel van een der cavaleriere gimenten concert gaf speelde een vroolijke potpourie van studenten-liederen en nog steeds wierp de zou van een Italiaansch-blauwen hemel haar stralenden gloed over de bonte menschenmassa. Eindelijk werden de nummers getrokkennegentien ruitersEen kolossaal aantal zooals men sinds jaren niet op de Hoppengartensche renbaan gezien had. Op hetzelfde oogeablik begon de aanloop op het tota- lisatorsgebouw, waar de loketten onmiddellijk na de be kendwording van de starterslijst voor het weddende pu bliek geopend werden. Honderden, duizenden verdronken elkaarin lange rjjen stonden za voor elk loket en de machinesdie de kaartjes tot twaalf en totj dertig gulden afstempelden, maakten een eigenaardig garnisch, in de verte gelijkend op het knetteren van geweren, waaraan zich paarde het geroep der menigte. Nummer zeventien Nummer zeventien I Nummer ze ventienNummer zeventien! Nummer acht! Nummer zes! Nummer zeventien! Nummer zeventien! de ge heele wereld wedde op nummer zeventien, Frangipani's nummer, Heidenstamms nummer. Aan het hoofdloket waar elk kaartje een inzet van dertig galden vertegenwoordigde, vroeg een dikke heer veertigmaal nummer zeventien en toen hij het met twin tig bruine bankbiljetten betaaldegeraakte het publiek in een soort paroxysmus. .Frangipani wint! Vast en zeker!" Ieder drong naar vorenmet schouders en ellebogen zich een weg banend naar de lokettenin de kassen sta pelden zich de goudstukken torenhoog. Nummer zeventien 1 Nummer zeventien Telkens num mer zeventien Een zekere onrust begon zich meester te maken van de mannen in het totalisatorsgebouw. 't Is dwaasheid nog meer op Frangipani te wed den," zeiden ze tot elkaar. »Als hij wint krjjgt men voor de twaalf gulden nauwelijks achttien terug. Dat is een winst van zes bij een risico van twaalf! Een Het Waagplein zag er nu geheel auders uit dan den vorigen dag. Was het toen gevuld met do uitmuntende exemplaren van het echte nationale rundvee, Woensdag was het er tengevolge van het betrekkelijk geringe aantal inzendingen van paarden, veel ruimer. Men vond er een vijftiental van de schoonste merriön twee-, drie- en vierjarige en twee met veulen, reeds wat ouder, dieren prachtig van bouw, waarnaar het een lust was eenige oogenblikken te kijken. Het aantal hengsten op den Dijk was nog geringer, men telde er slechts 7, waaronder drie ingezonden door de Vereeniging Hollands Noorderkwartier. De collectie was klein, maar 't mocht een keurcorps heeten en voor de keuringecommissie zal de beoordeeling niet gemakkelijk geweest zijn. De Shetlandsche poneyhengst ter opluis tering ingezonden door den heer Pijper te Enkhnizen was een prachtig dier. De kaasmarkt was voor een deel ook ingenomen door de inzendingen voor kaas, fabiiekskaas en die op de boerderij gemaakt. Er waren slechts 8 stapels. Het Hof trok nog tamelijk veel bezoekers. Het pluimvee was heel goed vertegenwoordigd op deze tentoonstelling. Mooie kippen waren er, zoowel van zuiver inlandseh, als van vreemde rassen, zooals de Wyandotten, de Leghorn, de Minorca's en andere. Konijnen waren alleen ter opluistering aanwezig, renzen- haas- en renzenkonijnen, waarvan een volbloed jager, onze velden en duinen, als 't kon, zeker graag bevolkt zag. Uit deze inzendingen bleek duidelijk, hoe ook het tamme konijnenras kan worden veredeld. Dat menigeen, die hier om het pluimvee kwam, tevens nog eens stilstond bij de verschillende inzendingen van gereed schappen enz., valt te begrijpen. Wie eens een overzicht wilde hebben van hetgeon ook de wetenschap op dit gebied uitwerkt, mocht er wel meer dan een dag aan besteden. De uitgebreide collectie van den heer V. S. Ohmstede te Alkmaar al- loen, vergde een heelen tijd eggen, ploegen, maaimachines, wanmolens, men vond ze er alle in ruime keuze van verschillend fabrikaat, een bewijs, dat dit magazijn rjjk gesorteerd is. Dat de heer I. Bakker alhier, evenals de firma Ohmstede een eervolle vermelding verwierf voor zijn zuivel- en landbouwartikelen, is geenszins te verwon deren, ook hier werd degelijk werk te zien gegeven. De overige firma's, die vertegenwoordigd waren en in een vorig nummer reeds zjjn genoemd, zullen we niet alle weer opnoemen. In de bekroningslijst heeft men kunnen zien, dat da meeste hier ter stede een eervolle vermelding verwierven, de heer N. van Vuure voor zjjn brandkasten, de heer A. F. Rozenhart voor zijn zadelmakerswerk, de heer J. Asjes voor zijn rjjtuigen, de heer Oortmeijer voor zijn kuiperswerk, terwijl nog de heer G. Diepen eervol vermeld werd voor zijn nieuw model kaaspers. Bewijs genoeg, dat onze handelaars en fabrikanten in landbouw- zuivelwerktuigen bdz., er kunnen zijn. PAARD KM". HENGSTEN, geboren in 1900 of vroeger. le, 2e en 3e Prijs Vereeniging Hollands Noorderkwartier. Eerv. verm. N. D. Kaan. Wieringerwaard. 3 nt rnrr.TTir HTHfn n, u 11 «mm* ongehoord iets, een onzindig ding bij een steeple-chase." Eeuigen begonnen op andere paarden te wedden, wier eventueele overwinning de winst tot een enorm bedrag zou doen stijgen. Het groote publiek echter bleef den favoriet trouw en nogmaals en nogmaals stroomde het goudstukken. Trouw aan zijn belofte nam de oude generaal von De- wits acht tickets van twaalf gulden, die hij Marie en de overige nichtjes cadeau deed. Ze bekeken de kleine groene tickets zoo sprekend gelijkend op een spoorwegbiljet, met nieuwsgierige, verheugde oogen en ze in haar handschoe nen stekend, beredeneerden ze onder gelach en gescherts hoe ieder harer de winst zou besteden. Het sein tot .opstijgen" werd gegeven; de starter met zijn mannen begaf zich in het midden van de renbaan en de eerste twee ruiters, twee Rathenosche huzarenoffi cieren, verschenen te paard op de zadelplaats. Toen Albrecht von Heidenstamm op Madagaskar zich vertoonde was het publiek verbaasd. »Wie is dat »Een officier van den generalen staf! Een kapitein!" .Sedert wanneer nemen de officieren van den generalen staf deel aan da wedrennen Tot men hem eindelijk herkende en de een den ander influisterde »Dat is Heidenstamm, de oudere Josephs broer. Da vroegere kurassier." »Juist! Natuurlijk! Die is het. Vroeger was hij een uitstekend ruiter." »Of hij .Welk paard rijdt bij »Madagaskar." »Op dien knol En zonder verder een woord over den ouderen Hei denstamm te wisselen, wachtte men vol ongeduld op den jongeren. Maar Joseph hield zijn tallooze vereerders nog lang in spanning. Dicht bij de stoeterij, waar men het gepraat en ge woel der mensehen slechts uit de verte hoorde, wilde hij

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1